Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Taxa de activare de 25 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
the-oscar

the-oscar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.10.2008

View Postdanutz1, on Nov 13 2008, 09:23, said:

Nu ai inteles problema mea, nu vreau gratis, vreau sa fie corecti.
De ce imi spun ca e gratis cand trebuie sa platesc 25 de euro?
Asta deranjeaza, nu faptul ca nu e gratis.

De cand au venit grecii numai oferta din astea tampite au scos, ba reduceri ba gratuitati fictive. Eu ma simt jignit cand mi se adreseaza cu asemenea oferte, de parca am ajuns ultimii oameni. Ne cred prosti daca punem botul la ofertele astea cu "reducere" si "gratis", vino domnule cu oferte corecte si clare si nu profita de naivitatea clientilor ca sa-i induci in eroare si sa ii storci pana la ultimul leu.

Hai ca m-am enervat si nu e decat ora 9.23.
nu te stresa atunci, sterge lentilele si apoi citeste din nou, si nu mai fii asa sensibil ca dauneaza  :) nimeni nu vrea sa te insele.

#20
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Tu ce crezi ca nu am inteles din tot ce s-a vb. pana acum?
Nu iti e clar faptul ca se contrazic singuri, ba e gratis ba e 25 de euro?

Citeste tot ce s-a scris pana acum si apoi posteaza la obiect.

Edited by danutz1, 13 November 2008 - 15:18.


#21
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdanutz1, on Nov 13 2008, 15:09, said:

Tu ce crezi ca nu am inteles din tot ce s-a vb. pana acum?
Nu iti e clar faptul ca se contrazic singuri, ba e gratis ba e 25 de euro?

Citeste tot ce s-a scris pana acum si apoi posteaza la obiect.
greu cu subtilitatile limbii romane ! si cu vanatorii de mokaciuni.... ! stimabile ai vrut sa dai o teapa dar se pare ca ai cazut cu c..u in ea !!!  :P :lol:

#22
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Teapa prin ce?
Prin faptul ca vreau sa beneficiez de o oferta gratuita dar care costa 25 de euro?
Mai degraba e teapa lor care o dau clientilor cu aceste reclame inselatoare.
Si intelege ca pentru 4 zile pe luna cat foloseam eu netul, nici gratis daca il ofereau, nu era o teapa pentru ei.

Edited by danutz1, 14 November 2008 - 13:08.


#23
dumi99

dumi99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 205
  • Înscris: 13.11.2008
Investitia in port tot atat este chiar daca il folosesti 1 zi sau 1 an. Acolo sunt costurile cele mai mari.

Mai bine te abonezi pe 1 an, 6 luni gratis, modem gratis si ai si 2Mbps. Deci platesti vreo 45 euro in tot anul pe internet.

Edited by dumi99, 14 November 2008 - 13:17.


#24
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdanutz1, on Nov 14 2008, 13:06, said:

Teapa prin ce?
Prin faptul ca vreau sa beneficiez de o oferta gratuita dar care costa 25 de euro?
Mai degraba e teapa lor care o dau clientilor cu aceste reclame inselatoare.
Si intelege ca pentru 4 zile pe luna cat foloseam eu netul, nici gratis daca il ofereau, nu era o teapa pentru ei.
mai dane ,din toata reclama aia ,,mincinoasa" tu ai vazut numa cuvantul GRATIS !!!! scrie pe undeva : activare  GRATIS ??? nuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!! de aia ai cazut de ..... :notangel:

#25
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postunchiujim, on Nov 14 2008, 21:38, said:

mai dane ,din toata reclama aia ,,mincinoasa" tu ai vazut numa cuvantul GRATIS !!!! scrie pe undeva : activare  GRATIS ??? nuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!! de aia ai cazut de ..... :notangel:
Dar tu ce intelegi prin "fara taxe timp de 1 an", respectiv "fara sa platesti nimic"?

Edited by soft0811, 14 November 2008 - 23:33.


#26
dumi99

dumi99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 205
  • Înscris: 13.11.2008
Ca nu platesti abonament.

#27
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008

View Postdumi99, on Nov 15 2008, 10:16, said:

Ca nu platesti abonament.
Cum sa calatoresti GRATIS cu trenul!!!
1. Te duci la gara si cumperi un bilet
2. Te sui in tren
3. Pana la destinatie NU mai platesti nimic.
Sa mai aud eu oameni care critica CFR-ul... mama lor de mocangii. Inafara de o mica/mare taxa initiala, totul e GRATIS. Da, exact! GRATUIT. Mergi 500 de km pe GRATIS. Platesti taxa initiala de 55 Lei si apoi ai 500 de km de mers GRATIS.

Edited by tu_bizon, 16 November 2008 - 15:56.


#28
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Internet gratis: taxa activare 25euro+TVA=120lei/12luna=>

Internet 512kbs-10lei/luna* + abon. tel. fix

*primele 12luni. Urmatoarele 12luni abon. internet incepand de la 30lei/luna - 2Mbs


Asa nu puteau sa scrie in oferta?

Edited by Rangerul, 16 November 2008 - 18:27.


#29
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostBlackhawk, on Nov 16 2008, 16:33, said:

Internet gratis: taxa activare 25euro+TVA=120lei/12luna=>

Internet 512kbs-10lei/luna* + abon. tel. fix

*primele 12luni. Urmatoarele 12luni abon. internet incepand de la 30lei/luna - 2Mbs


Asa nu puteau sa scrie in oferta?
siiiiigur, asa fac toti operatorii din RO !!!! :lol: si ce facea in cazul asta danutz1 ??? ramanea fara jucaria preferata.... contractele alea sunt facute sa fie citite ,intelese si daca esti de acord cu conditiile semnezi (si apoi critici si plangi pe forum :P )daca nu, nu semnezi pur si simplu .

Edited by Rangerul, 16 November 2008 - 18:28.


#30
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Băi, nu vă mai ofticați atâta, dacă omul avea reclama înregistrată, probabil avea câștig de cauză (mă rog, dura ani de zile cu justiția noastră), pentru că dacă reclama spune "gratis", ei trebuie să îți ofere "gratis" căci altfel e reclamă mincinoasă :nonobad:
Probabil de aia au și retras reclama.

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postunchiujim, on Nov 14 2008, 21:38, said:

mai dane ,din toata reclama aia ,,mincinoasa" tu ai vazut numa cuvantul GRATIS !!!! scrie pe undeva : activare  GRATIS ??? nuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!! de aia ai cazut de ..... :notangel:
Pai tu ce intelegi cand vezi o reclama in care spune ca iti ofera acest serviciu gratuit?

Trebuie sa specifice faptul ca e gratuit tot ce tine de acel serviciu, adica ar trebui sa spuna:
abonament zero
taxa de activare zero
alte taxe zero
ca sa fii sigur ca acel serviciu este 100% gratuit?

Nu ti se pare normal ca in momentul in care apare acest cuvant si nu are nicio steluta sa deduci faptul ca serviciul la care se refera, in totalitatea lui, este gratuit? E o chestie de logica, trebuie doar sa gandesti normal ca orice om care gandeste.

Sau eu, in calitate de client, trebuia sa anticipez faptul ca acel gratis se refera numai la abonament, nu si la taxa de activare?
Am facut asta o data ce am sunat la ei si am intrebat in ce conditii se poate activa, pe undeva ma asteptam la asa ceva din partea lor.

Dar daca nu intrebam si ceream doar activarea serviciului cum ar fi facut majoritatea clientilor si vedeam pe prima factura ca am de platit 25 de euro taxa de activare, nu aveam motive sa ii reclam la OPC pentru reclama inselatoare?
Ba da, pentru ca eu am fost informat ca acel serviciu este gratis in totalitatea lui.

#32
the-oscar

the-oscar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.10.2008

View Postdanutz1, on Nov 17 2008, 09:21, said:

Pai tu ce intelegi cand vezi o reclama in care spune ca iti ofera acest serviciu gratuit?

Trebuie sa specifice faptul ca e gratuit tot ce tine de acel serviciu, adica ar trebui sa spuna:
abonament zero
taxa de activare zero
alte taxe zero
ca sa fii sigur ca acel serviciu este 100% gratuit?

Nu ti se pare normal ca in momentul in care apare acest cuvant si nu are nicio steluta sa deduci faptul ca serviciul la care se refera, in totalitatea lui, este gratuit? E o chestie de logica, trebuie doar sa gandesti normal ca orice om care gandeste.

Sau eu, in calitate de client, trebuia sa anticipez faptul ca acel gratis se refera numai la abonament, nu si la taxa de activare?
Am facut asta o data ce am sunat la ei si am intrebat in ce conditii se poate activa, pe undeva ma asteptam la asa ceva din partea lor.

Dar daca nu intrebam si ceream doar activarea serviciului cum ar fi facut majoritatea clientilor si vedeam pe prima factura ca am de platit 25 de euro taxa de activare, nu aveam motive sa ii reclam la OPC pentru reclama inselatoare?
Ba da, pentru ca eu am fost informat ca acel serviciu este gratis in totalitatea lui.
danutz, eu ma bucur ca te informezi in legatura cu ofertele si apoi ne spui si noua (asa castig eu timp), dar nu exagera. daca gandesti logic, ai internet gratis, pentru ca nu platesti un abonament lunar. acea taxa de activare o platesti doar la inceput si apoi it's free. sa nu mai fim subiectivi si sa nu aruncam cu pietre intr-un operator pentru ca nu iti da tie toate informatiile pe tava. e o strategie de vanzare folosita de toti intr-un mod sau altul

#33
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postdanutz1, on Nov 11 2008, 09:58, said:

Intrebari:
Cum poti promova la TV un serviciu gratuit cand ceri o taxa de activare de 25 de euro, echivalenta cu un abonament de 2,1 euro/luna, in primul an apoi 7,5 euro si o perioana minima contractuala de 2 ani?
pui stelute sau un disclaimer la urma cu unu` care vrobeste la 7200 cuv/minut :D Citeam ca prin UK o reclama (sau mai multe) la iPhone tot a fost interzisa, cu toate ca avea disclaimer.

#34
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postthe-oscar, on Nov 17 2008, 13:56, said:

danutz, eu ma bucur ca te informezi in legatura cu ofertele si apoi ne spui si noua (asa castig eu timp), dar nu exagera. daca gandesti logic, ai internet gratis, pentru ca nu platesti un abonament lunar. acea taxa de activare o platesti doar la inceput si apoi it's free. sa nu mai fim subiectivi si sa nu aruncam cu pietre intr-un operator pentru ca nu iti da tie toate informatiile pe tava. e o strategie de vanzare folosita de toti intr-un mod sau altul
Măi omul lui Dumnezeu, dacă eu îți fac un abonament "gratuit" cu 10000 de minute lunar pe 10 ani dar îți cer o taxă de activare de 1 milion de euro, te-ai duce să spui la toți prietenii ce ofertă bombă ai primit și că e gratis? Chiar nu contează că o plătești eșalonat sau nu, dimpotrivă, faptul că plătești la început=> un cost mai mare dacă actualizăm valoarea la zi. Se învață la economie. Deci, nu doar că sunt înșelat și mi se spune că nu plătesc nimic, dar și plătesc mai mult.

#35
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Ce mai. Zici romtelecom si ai spus TOT. Aceleasi panarame mincinoase (si hoate) din 2003 (de cand am plecat de la ei). Vad ca nu fac nici un efort sa isi schimbe attitudinea imputita fata de clienti. Nu-i nimic. Unii i-au taxat, ii vor mai taxa multi altii pentru marlaniile astea de duzina.

Edited by nicu13, 27 November 2008 - 19:04.


#36
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Măi, să știi că nu e Romtelecom cel mai al dracu, atunci ce să mai zici de alții. Și nu e nici primul, nici ultimul care face reclamă mincinoasă. Țepele și incompetența sunt la modă în RO și mai sunt și unii care zic că așa e bine :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate