Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Agent de turism personal (izat)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Dupa cum probabil stiti, in alte tari cu mai multa experienta in turism, exista si agenti de turism persoane fizice care nu lucreaza la o agentie ci lucreaza de acasa din fata calculatorului. Astfel poti apela la ei pentru crearea unui traseu / excursii / vacante personalizate, dupa bugetul si preferintele fiecaruia. Daca ai bani si vrei sa faci un tur al lumii iti poate gasi cele mai potrivite zboruri si hoteluri de 5*, daca vrei sa calatoresti ieftin, iti gaseste cele mai ieftine bilete de avion si vreun hostel.

Un astfel de agent poate sa fie angajat si de catre o persoana cu foarte multi bani ca agent de turism personal, ca orice angajat, portar, sofer etc. Alti agenti pot ei la randul lor sa aiba mai multi clienti care apeleaza la ei cand au nevoie.

Acum in Romania... Exista asadar acesti agenti de turism? Pentru ca sigur sunt multi cei care doresc sa calatoreasca (de obicei cat mai ieftin) dar care neavand cunostintele necesare apeleaza la agentii de turism care le pun in fata cateva oferte si trebuie sa aleaga. Agentul de turism personal in schimb le-ar oferi cu totul altceva, o varianta de calatorie adecvata gustului si buzunarului turistului. Plus ca pretul platit ar fi mai mic fata de pretul unei oferte de la o agentie de turism (chirie, angajati, resurse etc. care inseamna cheltuieli mari transpuse in pretul perceput).

Deci stiti daca acesti agenti exista si in Romania? Sau daca nu inca, ce credeti, o sa apara si la noi?

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 nic_biso, on Nov 8 2008, 23:40, said:

Dupa cum probabil stiti, in alte tari cu mai multa experienta in turism, exista si agenti de turism persoane fizice care nu lucreaza la o agentie ci lucreaza de acasa din fata calculatorului. Astfel poti apela la ei pentru crearea unui traseu / excursii / vacante personalizate, dupa bugetul si preferintele fiecaruia. Daca ai bani si vrei sa faci un tur al lumii iti poate gasi cele mai potrivite zboruri si hoteluri de 5*, daca vrei sa calatoresti ieftin, iti gaseste cele mai ieftine bilete de avion si vreun hostel.

Un astfel de agent poate sa fie angajat si de catre o persoana cu foarte multi bani ca agent de turism personal, ca orice angajat, portar, sofer etc. Alti agenti pot ei la randul lor sa aiba mai multi clienti care apeleaza la ei cand au nevoie.

Acum in Romania... Exista asadar acesti agenti de turism? Pentru ca sigur sunt multi cei care doresc sa calatoreasca (de obicei cat mai ieftin) dar care neavand cunostintele necesare apeleaza la agentii de turism care le pun in fata cateva oferte si trebuie sa aleaga. Agentul de turism personal in schimb le-ar oferi cu totul altceva, o varianta de calatorie adecvata gustului si buzunarului turistului. Plus ca pretul platit ar fi mai mic fata de pretul unei oferte de la o agentie de turism (chirie, angajati, resurse etc. care inseamna cheltuieli mari transpuse in pretul perceput).

Deci stiti daca acesti agenti exista si in Romania? Sau daca nu inca, ce credeti, o sa apara si la noi?
prietene marea majoritate, 99% dintre agentii de turism din romania nu stiu nici sa scrie corect in lb materna, nu isi cunosc bine nici patria muma ce dracu' le mai ceri si sa iti faca un concediu personalizat....bleah...

daca ma duc in 99% dintre agentiile din romania si le spun ca vreau sa merg in concediu si stau colo si colo si colo si colo si dincolo s a terminat....acu vreo 10 ani m am dus in agentia********* care isi facea reclama spunind ca ei cunosc grecia cel mai bine si mai bine....si le am zis sa imi faca rezervare intr un hotel de pe insula skyathos.....omuleeeeeeeeeeeeeeeee nici nu auzisera !!!!!! in cataloagele lor puneau poze de pe plaja vai din vestul cretei si ziceau ca e poza din halkidiki.......ok, nu ma crede pe mine, testeaza tu piata si spune mi rezultatul.

Edited by ferrellroo, 20 February 2010 - 00:44.


#3
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
De acord cu tine ca multi agenti de turism din Romania nu sunt foarte pro, insa trebuie sa fie si cativa capabili sa creeze un program turistic bun... Chiar sa nu fie deloc? Si vorbesc doar despre cei liberi profesionisti.
Anunturi pe net cu oferte de turism am tot vazut, dar doar puse de catre agentiile de turism.

Eu zic ca sunt destui cei care nu se pricep sau care nu vor sa se streseze sa caute ofertele agentiilor de turism si ar fi mult mai usor, comod, si chiar mai ieftin sa apeleze la serviciile unui astfel de agent personal.
Si poate cine stie, relatiile dintre un astfel de agent si clientii sai sa fie destul de apropiate incat agentul sa le trimita un "newsletter" din cand in cand cu oferte si destinatii noi, din care clientii ar putea alege. E adevarat ca suna destul de "high-tech" pentru serviciile de turism din Romania, dar totusi poate...

#4
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 nic_biso, on Nov 9 2008, 14:12, said:

De acord cu tine ca multi agenti de turism din Romania nu sunt foarte pro, insa trebuie sa fie si cativa capabili sa creeze un program turistic bun... Chiar sa nu fie deloc? Si vorbesc doar despre cei liberi profesionisti.
Anunturi pe net cu oferte de turism am tot vazut, dar doar puse de catre agentiile de turism.

Eu zic ca sunt destui cei care nu se pricep sau care nu vor sa se streseze sa caute ofertele agentiilor de turism si ar fi mult mai usor, comod, si chiar mai ieftin sa apeleze la serviciile unui astfel de agent personal.
Si poate cine stie, relatiile dintre un astfel de agent si clientii sai sa fie destul de apropiate incat agentul sa le trimita un "newsletter" din cand in cand cu oferte si destinatii noi, din care clientii ar putea alege. E adevarat ca suna destul de "high-tech" pentru serviciile de turism din Romania, dar totusi poate...
omule agenti de turism liber prof nu exista in romania pt ca nu exista legislatie pt asa ceva, asa cum in rom nu exista ghizi montani pt ca nu exista legislatie pt asa ceva....turismul romanesc actual e mult sub turismul anilor 70, majoritatea celor care lucreaza in turism NU AU VAZUT ROMANIA, li se pune o hirtie in brate de pe care sa citeasca si uneori nici sa citeasca nu stiu : am sunat la agentia marshal turism si am intrebat depsre oferta lor in statiunea neptun si mi au spus ca au la hotelul balea ( a-ul e a nu ih ) deci agenta de turism nici macar nu auzise de lacul de unde vine numele hotelului si anume lacul bilea din fagaras....ce pretentii poti sa ai de la un asemenea lucrator in turism ?

#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,645
  • Înscris: 15.11.2003
Exista Agenti de Turism profesionisti care devin agenti personali pentru persoanele care au fost odata la ei, indiferent de firma unde lucreaza ei in acel moment. Nu renteaza sa devina liber profesionist deoarece agentia ii asigura accesul la furnizor la un pret mai mic datorat volumul rulat in timp si pentru ca turismul business caruia ar trebui sa se adreseze acest agent personal nu e foarte dezvoltat inca in Romania. (in 2-3 ani vor aparea).

Cunosc un astfel de agenti! Daca vreti contactul PM me.

Legislatia exista: Persoanle Fizice Autorizate cu obiectul de actvitate de servicii turistice sau ceva similiar. Aceste PFA pot activa ca un broker (mecanismul practicat in asigurari) de servici turistice. Conditiile de eligibilitate sunt brevetul de turism sau diploma de facultate in domeniu.

#6
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

Quote

Acum in Romania... Exista asadar acesti agenti de turism? Pentru ca sigur sunt multi cei care doresc sa calatoreasca (de obicei cat mai ieftin) dar care neavand cunostintele necesare apeleaza la agentii de turism care le pun in fata cateva oferte si trebuie sa aleaga. Agentul de turism personal in schimb le-ar oferi cu totul altceva, o varianta de calatorie adecvata gustului si buzunarului turistului. Plus ca pretul platit ar fi mai mic fata de pretul unei oferte de la o agentie de turism (chirie, angajati, resurse etc. care inseamna cheltuieli mari transpuse in pretul perceput).

Deci stiti daca acesti agenti exista si in Romania? Sau daca nu inca, ce credeti, o sa apara si la noi?

Interesant ce spui tu aici.... Si eu am facut unele cercetari si tot la conceptul de persoana fizica autorizata am ajuns. In privinta accesului la furnizor la un pret mai mic datorita volumului tranzactionat, s-ar putea spune ca agentul de turism personal si-ar putea si el crea in timp o "miniretea" de hoteluri/pensiuni, cate 2-3 in fiecare oras mare, de exemplu, care sa aiba preturi accesibile si cu care, la un moment dat, sa incheie un fel de parteneriat, in functie de cererile pe care le are. Chiar si in absenta acestui avantaj, faptul ca agentul ti-ar putea construi concediul dupa preferintele tale, ti-ar gasi cele mai ieftine mijloace de transport si ti-ar aplica un comision decent te-ar ajuta mult mai mult decat sa te adresezi unei agentii de turism de felul celor pe care le pomeneau cei de aici.

#7
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si eu m-am gandit la asta,doarece chiar nu vreau sa lucrez intr-o agentie de turism,poate decat sa fiu ghid turistic aia este putin diferit.
exact asta vreau sa fac si eu,am terminat turismul.

#8
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Conceptul nu e rau numai ca aplicarea lui ca persoana fizica nu prea este de viabila.

- conform legii activitatea de turism nu se poate desfasura decat ca persoana juridica si pe deasupra cu persoana posesoare de brevet
- ori clientul (turistul) ori furnizorul (hotel, companie de transport, etc) ori amandoi vor dori voucher/factura/chitanta/contract etc
- va trebui sa-si faca un PF/AF (si de aici mai departe...impozit, TVA, CAS, etc...contabil, costuri suplimentare, hartii...etc)


Cu astea de mai sus spuse acest agent de turism personalizat se va transforma intr-o mica agentie.

Cel mai bine este ca vreo firma (si presupun ca exista cel putin pt clientii VIP) sa-si deschida putin ochii si sa aiba componentele unui pachet de excursie flexibile si sa isi instruiasca agentii de turism pe care ii are sa invete sa alcatuiasca pachetele de excursii dupa dorintele si bugetul clientului.

Mai e de invatat pana acolo, dar nimic nu e imposibil.

Si nimeni nu impiedica o firma sa-si cointereseze agentii (care oricum au si comision din vanzari pe langa salariu) si pe acestia nimeni nu-i impiedica sa devina ""agent de turism personal"" 9 ca si doctorul de familiem avocatul, etc) al unei familii.

In mare masura depinde de agentul de turism sa fie putin mai ""destupat"" si in felul acesta sa-si serveasca mai bine clientul. Nu are decat de castigat si financiar si profesional.

#9
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 moschino, on Nov 22 2008, 01:33, said:

si eu m-am gandit la asta,doarece chiar nu vreau sa lucrez intr-o agentie de turism,poate decat sa fiu ghid turistic aia este putin diferit.
exact asta vreau sa fac si eu,am terminat turismul.

Eu nu am terminat turismul, asta inseamna ca nu am voie?

#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,645
  • Înscris: 15.11.2003
Nu trebuie neaparat sa functioneze ca o agentie.
Poate fi intermediarul de servicii, turistul sa incheie tranzactia direct cu furnizorul (primind documentele de la furnizor)
La fel functioneaza si intermediarii de credite bancare.
Sa nu uitam ca progresul tehnologic nu a ocolit domeniul turismului. Exista sisteme informatice care pot sustine dezvoltarea acestor "agenti personali" care vand in numele mai multor agentii de turism.

Estimez un orizont de 2 ani pana vor fi primii temerari care se vor face cunoscuti.
Comunitatile de tip forum nu trebuie ocolite in lumea in care traim. Sunt convins ca ar putea exista agenti de turism strict pe mediul online care sa activeze pe un forum/site propriu sau nu.

#11
mirceabac

mirceabac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2007
Ca sa poti face lucrul asta iti trebuie licenta de turism (nu e totuna cu brevetul de turism); licenta se acorda societatii care trebuie sa indeplineasca anumite criterii; licenta se acorda pe 2 ani si poate fi suspendata daca se constata abateri de la legislatie; unul din criteriile de obtinere a licentei este de a avea brevet de manager in turism. Asadar, in momentul de fata poti sa faci pe agentul "personal" dar in spate tot agentie de turism esti; sau lucrezi la o agentie ca agent de turism, iti fidelizezi clientii si ii faci sa apeleze numai la tine (atunci chiar daca schimbi ocul de munca-agentia tot pe tine te vor cauta).

...exista destui agenti de turism care n-au treaba cu turismul prea mult, dar in niciun caz 99% cum zice cineva mai sus....

#12
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 fly_dream, on Nov 25 2008, 10:32, said:

Eu nu am terminat turismul, asta inseamna ca nu am voie?
cred ca poti,eu vb de mine,ca imi place sa fac asta :huh: si terminasem turismul,asta nu inseamna ca iti trebuie o facultate in domeniu ;)

#13
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 moschino, on Jan 2 2009, 00:42, said:

cred ca poti,eu vb de mine,ca imi place sa fac asta :huh: si terminasem turismul,asta nu inseamna ca iti trebuie o facultate in domeniu ;)


NU POTI : ""Art. 28
In scopul protectiei turistilor, oferirea, comercializarea, vanzarea serviciilor si a pachetelor de servicii turistice, precum si crearea de produse turistice pe teritoriul Romaniei pot fi realizate numai de catre agentii economici din turism autorizati de Ministerul Turismului, posesori de licente in turism sau de certificat de clasificare, dupa caz. ""

#14
lorelei_elfita

lorelei_elfita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2006
Eu chiar lucrez in turism de 4 ani si culmea ... stiu sa si vorbesc si chiar sa si scriu in romana  :D .
Sa incep cu finalul:
- pentru a fi agent de turism nu trebuie neaparat sa ai facultatea de turism absolvita (eu, spre exemplu, am Limbi Straine si un curs IATA in turism)
- daca vrei insa sa iti faci agentie - iti trebuie brevetul de turism care se obtine foarte usor daca esti abolventul unei facultati de turism, a unui curs specializat sau a unei alte facultati acceptate de Ministerul de turism + ai si experienta de minim 3 ani ... parca (depui niste acte - primesti berevetul); daca in schimb nu indeplinesti criteriile de mai sus atunci trebuie sa urmezi un curs organizat de Ministerul Turismului la finalul caruia dai un examen si primesti brevetul
In ceea ce priveste licenta de turism - perfect adevarat ce spune mirceabac.
Acum in ceea ce priveste agentul de turism angajat al unei agentii: motivul pentru care agentii de turism din Romania sunt atat de slab pregatiti si atat de .... nesimiti (uneori) este usor de intuit. Agentii de turism romani (atentie: vorbesc despre agentii de turism si nu despre cei ce fac ticketing sau organizare de evenimente) se impart in 3 mari categorii:
- persoanele incapabile sa se angajeze in alt domeniu datorita: proastei pregatiri in orice domeniu (nu stiu sa foloseasca nici macar un calculator), lipsei de cunostiinte de orice fel, lipsei de cultura, inteligenta, etc - angajati de agentiile de turism deoarece sunt mana de lucru foarte ieftina si lipsita de pretentii
- persoanele tip "dinozaur" ce lucreaza in sistemul de turism de 100 de ani si "stiu tot, absolut tot", carora internetul li se pare inamicul public numarul 1 si care de multe ori te trateaza din postura unui general rus
- persoanele bine pregatite (carora le place sa citeasca si sa se informeze), inteligente si bine intentionate - din pacate aceasta categorie este extrem de mica
Cum lumea agentilor de turism din RO este in majoritate constituita din primele doua categorii ... sansele pentru aparitia unor agenti personali de turism cred ca raman in mainile ultimei categorii - care, insa, este adevarat ca la un moment dat se satura de muncit non stop pe un salariu de nimic si renunta la domeniul acesta ...
Mai exista un aspect important in ceea ce priveste posibila aparitie a acestei categorii de PFA (sa-i spunem): comisionul. Nu stiu daca este peste tot in lume asa, insa in Romania daca le spui clientilor ca iti pui comision la un serviciu fac ochii mari si duc o mana la piept ... nu am inteles nici pana azi de ce este aceasta mentalitate. Nu stiu de ce oamenii se asteapta sa primeasca un serviciu pe gratis. Este adevarat ca unele hoteluri acorda comision agentiilor de turism dintr-un anume pret, dar la fel de adevarat este ca toate companiile aeriene incepand de acum 3 ani nu mai acorda niciun comision si astfel, la tarifele companiei, agentiile adauga comisioane. In plus orice serviciu prestat unui client presupune un anumit efort din partea agentiei respective, efort ce se constituie in diverse consumuri (timp, energie, telefoane, etc) ce trebuie acoperite. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce va zice cineva care va folosi un asemenea agent personal de turism (care va trai exclusiv din comisioane) cand acesta ii va spune: "20 eur comision" ....

#15
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 edbica2000, on Jan 4 2009, 14:35, said:

NU POTI : ""Art. 28
In scopul protectiei turistilor, oferirea, comercializarea, vanzarea serviciilor si a pachetelor de servicii turistice, precum si crearea de produse turistice pe teritoriul Romaniei pot fi realizate numai de catre agentii economici din turism autorizati de Ministerul Turismului, posesori de licente in turism sau de certificat de clasificare, dupa caz. ""

Gata, imi caut curs! Vreau sa intaresc randurile celei de a treia categorii enumerate de lorelei! Poate asa vom contribui la nasterea pe plaiurile mioritice a unui turism civilizat, "nejacmanitor", in care omul sa aiba incredere si care sa raspunda dorintelor sale.

#16
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Fly_dream...din pacate cursul te va ajuta doar pe partea legislativa....cunostintele nu le vei dobandi la curs. Asa cum educatia existenta actualmente in RO nu te specializeaza intr-un domeniu anume dandu-ti doar cunostinte generale la fel este si cursul de agent de turism sau oricare alt curs.

Tradus inseamna ca teoria ca teoria, practica ne omoara.

Analiza facuta de lorelei este valabila in orice domeniu profesional nu numai in turism. Mi-ar lua destul de mult sa insir cauzele care duc la perceptia negativa (de cele mai multe ori intemeiata) a turistilor  cu privire la serviciile unui agent/agentii de turism dar am sa mentionez cateva principale:

1. Prima si cea mai importanta cauza este ca totul pleaca de la legislatie:
- in momentul in care o agentie de turism nu are o garantie depusa pentru o eventuala raspundere materiala atunci ""frica"" acelei agentii fata de o eventuala raspundere in fata turistului este aproape nula. In alte tari se practica o garantie depusa la Ministerul Turismului (sau organizatia de resort) de la cateva mii de euro la cateva milioane in functie de natura agentiei (turoperatoare, detailista, etc).  La noi cu un simplu SRL cu capital social de 2 mil lei vechi ai facut o agentie de turism. In Grecia, de exemplu, pe langa faptul ca la constituirea unui SRL capitalul social este 18.000 euro, trebuie sa depui o garantie minima la EOT (ministerul elen de turism) de 13.000 euro. In Germania se ajunge la milioane de euro penbtru tour-operatori, si exemplele pot continua. O simpla sesizare a ministerului duce la un control rapid, fara sa fii nevoit sa depui plangere la OPC, judecatorie, etc. Iar in eventualitatea unor nereguli ti-au sigilat agentia si se merge pama la a-ti pierde dreptul, definitiv, de a opera in turism (in functie de gravitatea neregulilor). La noi, maine iti faci un alt SRL cu acelasi brevet de turism. Este indamisibil ca ANAT-ul sa nu afiseaza pe site-ul propriu nici macar agentiile de turism care nu mai exista sau care se afla in procedura de faliment, ce sa mai vorbim.
2. A doua problema, dupa mine, este legata de mentalitatea/gradul de civilizatie al turistului. Nu zic roman pentru ca am intalnit la aproape toate natiile aceleasi cusururi. In momentul in care nu stim sa facem un raport calitate-pret obiectiv atunci se nasc si nemultumirile. Si cum, din pacate suntem carcotasi din fire (asta e un apanaj al romanilor), este de ajuns un lucru minor, pentru inceput, ca sa incepem sa cautam nod in papura. Coroborat cu aceasta mentalitate agentiile de turism concep pachete turistice in legatura directa. Daca o sa aveti curiozitatea si timpul necesar sa parcurgeti review-uri ale agentiilor de turism care ofera pachete pentru destinatii cu bugete peste medie (peste 800 euro/pachet/persoana) o sa gasiti feed-back-uri negative extrem de putine si numai cazuri exceptionale. Pe cand pe destinatiile low-cost, sunt cele mai multe nemultumiri. Un trend ce se observa de vreo 2 ani incoace este ca, agentiile au inceput sa renunte incet, incet la pachete pe destinatiile low-cost, lasand locul turismului individual.
Dupa parerea mea, o minima educatie turistica trebuie sa aiba turistul care intra intr-o agentie sa cumpere un pachet de excursie, pentru ca in momentul in care te duci la plesneala atunci ai toate sansele ca sa fii nemultumit de ceea ce ai ales cand te vei intoarce. Chiar daca nu dispui de acces la internet pentru a te documenta inainte, fiecare dintre noi  are rude/prieteni care au cateva cunostinte despre ce trebuie sa contina un pachet oferit de o agentie indiferent daca este pentru intern sau pentru extern. Un agent de turism bun simte imediat daca ai habar despre ceea ce vorbesti sau ceri si nu-si permite sa-ti bage pe gat un pachet nevandabil sau care contine ""bube"". Iar cand ai habar atunci tu vei simti ca agentul respectiv este ""pe din'afara"". In ambele cazuri turistul este cel castigat. Imbucurator este faptul ca din ce in ce mai multi turisti sunt in cunostinta de cauza despre ceea ce au achizitionat, numarul celor care pleaca ""in necunoscut"" reducandu-se simtitor.
3. Legat cu problema legislativa vine apoi salarizarea din turism. Se cunoaste ca este bransa in care veniturile pentru salariati sunt situate sub plafonul mediu. Agentia de turism va avea angajati pe masura a ceea ce plateste. Si nu numai: in momentul in care salariul este minim si salariatul este stimulat prin comision la vanzare atunci scopul lui principal este sa vanda nu conteaza ce si cum.

Alte cauze sunt mai mult sau mai putin importante si sunt punctuale, specifice fiecarei agentii sau destinatiei oferite si nu isi au locul intr-o dezbatere generalizata.
Odata rezolvate cele expuse mai sus, restul se pot rezolva pe cale naturala ca sa zic asa (selectia o face turistul) in asa fel incat sa nu mai avem atatea nemultumiri si ele sa ramana la cazuri exceptionale.
Necazul este ca inceputul este dificil pentru ca toate depind de o decizie politica/legislativa ca toate celelalte in tara noastra.

#17
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Ceea ce spuneti voi, CROIREA unor pachete turistice personalizate, in care clientul spune ce doreste - destinatia, durata sejurului, perioada din an, nivelul de pret, modul de calatorie, atractiile dorite a fi bifate...- se cheama TAYLOR MADE TRAVEL.  Ei bine, pionerii exista si in Romania. Accesati   eturia.ro . Astept impresii, fratilor  :)

#18
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 lorelei_elfita, on Jan 8 2009, 10:41, said:

Eu chiar lucrez in turism de 4 ani si culmea ... stiu sa si vorbesc si chiar sa si scriu in romana  :D .
Sa incep cu finalul:
- pentru a fi agent de turism nu trebuie neaparat sa ai facultatea de turism absolvita (eu, spre exemplu, am Limbi Straine si un curs IATA in turism)
- daca vrei insa sa iti faci agentie - iti trebuie brevetul de turism care se obtine foarte usor daca esti abolventul unei facultati de turism, a unui curs specializat sau a unei alte facultati acceptate de Ministerul de turism + ai si experienta de minim 3 ani ... parca (depui niste acte - primesti berevetul); daca in schimb nu indeplinesti criteriile de mai sus atunci trebuie sa urmezi un curs organizat de Ministerul Turismului la finalul caruia dai un examen si primesti brevetul
In ceea ce priveste licenta de turism - perfect adevarat ce spune mirceabac.
Acum in ceea ce priveste agentul de turism angajat al unei agentii: motivul pentru care agentii de turism din Romania sunt atat de slab pregatiti si atat de .... nesimiti (uneori) este usor de intuit. Agentii de turism romani (atentie: vorbesc despre agentii de turism si nu despre cei ce fac ticketing sau organizare de evenimente) se impart in 3 mari categorii:
- persoanele incapabile sa se angajeze in alt domeniu datorita: proastei pregatiri in orice domeniu (nu stiu sa foloseasca nici macar un calculator), lipsei de cunostiinte de orice fel, lipsei de cultura, inteligenta, etc - angajati de agentiile de turism deoarece sunt mana de lucru foarte ieftina si lipsita de pretentii
- persoanele tip "dinozaur" ce lucreaza in sistemul de turism de 100 de ani si "stiu tot, absolut tot", carora internetul li se pare inamicul public numarul 1 si care de multe ori te trateaza din postura unui general rus
- persoanele bine pregatite (carora le place sa citeasca si sa se informeze), inteligente si bine intentionate - din pacate aceasta categorie este extrem de mica
Cum lumea agentilor de turism din RO este in majoritate constituita din primele doua categorii ... sansele pentru aparitia unor agenti personali de turism cred ca raman in mainile ultimei categorii - care, insa, este adevarat ca la un moment dat se satura de muncit non stop pe un salariu de nimic si renunta la domeniul acesta ...
Mai exista un aspect important in ceea ce priveste posibila aparitie a acestei categorii de PFA (sa-i spunem): comisionul. Nu stiu daca este peste tot in lume asa, insa in Romania daca le spui clientilor ca iti pui comision la un serviciu fac ochii mari si duc o mana la piept ... nu am inteles nici pana azi de ce este aceasta mentalitate. Nu stiu de ce oamenii se asteapta sa primeasca un serviciu pe gratis. Este adevarat ca unele hoteluri acorda comision agentiilor de turism dintr-un anume pret, dar la fel de adevarat este ca toate companiile aeriene incepand de acum 3 ani nu mai acorda niciun comision si astfel, la tarifele companiei, agentiile adauga comisioane. In plus orice serviciu prestat unui client presupune un anumit efort din partea agentiei respective, efort ce se constituie in diverse consumuri (timp, energie, telefoane, etc) ce trebuie acoperite. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce va zice cineva care va folosi un asemenea agent personal de turism (care va trai exclusiv din comisioane) cand acesta ii va spune: "20 eur comision" ....
tu lucrezi cumva in domeniu?ma gandeam daca lucrezi intr-o agentie de turism...doarece am terminat turismul si nu prea as ma incanta sa fac asta....eram doar curioasa..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate