Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
8189 replies to this topic

#3745
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca se strica, schimbi o piesa si gata.
Daca se strica quartzul, il arunci la gunoi cu totul.

Mai sunt motive, dar presimt ca o sa raspunzi la toate cu "nu ma intereseaza asta".

Edited by don_dannielo, 23 May 2017 - 18:29.


#3746
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,695
  • Înscris: 29.03.2006

 Passenger001, on 23 mai 2017 - 18:00, said:

Salutare stimati colegi de Forum.

Am si eu o intrebare, o nelamurire personala, este vb de mecanismele quartz vs. automatic. De ce sunt mecanismele quartz asa de neapreciate? Mai ales cand este vb de un ceas de la un anumit pret in sus.
Citesc si aud des afirmatii de genul:

@Nikk44: te-am citat numai ca exemplu, no offence... Posted Image

Mentionez ca detin ceasuri cu ambele mecanisme, dar pentru mine personal, ceasul este un accesoriu care in primul rand:
- trebuie sa-mi placa cum arata
- sa fie comod la purtat (sunt un fan al ceasurilor de titan, sunt usoare si mai comode)
- daca este solar si mai bine, nu trebuie sa mergi sau sa trimiti undeva ptr schimbat bateria
- si desigur sa arate ora&data, cat de exact posibil
Mai putin ma intereseaza mecanismul. Okay, ptr diving este un Diver mecanic mai bun, altfel risti sa ramai fara baterie intr-un moment nepotrivit. Dar in rest, mie egal daca functioneaza cu baterie sau mecanic.
Sunt curios de parerile voastre.

In mare am cam aceeasi filozofie legata de ceasuri, insa ar fi totusi ceva de corectat.
S-a discutat si mai sus, la ceasurile quartz care nu sunt low cost, bateria nu se termina brusc - poate sa dureze saptamani sau chiar si 4 luni faza de finish pt baterie, timp in care ceasul nu ramane in urma deloc, si atrage atentia ca trebuie schimbata bateria batand doua sau patru secunde odata ( bate mai rar dar cu pas mai mare), deci nu se pune problema sa se termine neasteptat la diver.
In general diverele sunt automatice, dar motivul terminarii bateriei este unul fals.
Mai degraba uiti sa armezi automaticul si trebuie sa pierzi vremea setand ora la el, decat sa se termine neanuntat - e practic imposibil daca te uiti la el.
Si eu am si ceasuri quartz si ceasuri automatice.
Ceasurile diver veritabile, certficate diver, sunt mai putin elegante in general, si din cauza asta nu ma atrag.

 don_dannielo, on 23 mai 2017 - 18:07, said:

Daca se strica, schimbi o piesa si gata.
Daca se strica quartzul, il arunci la gunoi cu totul.

Mai sunt motive, dar presimt ca o sa raspunzi la toate cu "nu ma intereseaza asta".

Se gasesc mecanisme de toate felurile si calibrele si pt quartz si pt mecanice si automatice, deci in caz ca ai o carcasa frumoasa poti sa o pastrezi si sa schimbi mecanismul. Insa un mecanism bun tine foarte mult.

Edited by loock, 23 May 2017 - 20:00.


#3747
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Un ceas automat e o 'arta' care nu e pentru oricine.
Quartz-uri si chinezii fac si merg bine merci ca un elvetian sau un japonez.
Sa faci un mecanism automat care sa mearga zeci de ani, unele dintre ele fara revizii, e o inginerie demna de respect.

#3748
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 Passenger001, on 23 mai 2017 - 18:00, said:

Salutare stimati colegi de Forum.

Am si eu o intrebare, o nelamurire personala, este vb de mecanismele quartz vs. automatic. De ce sunt mecanismele quartz asa de neapreciate? Mai ales cand este vb de un ceas de la un anumit pret in sus.
Citesc si aud des afirmatii de genul:

@Nikk44: te-am citat numai ca exemplu, no offence... Posted Image

Mentionez ca detin ceasuri cu ambele mecanisme, dar pentru mine personal, ceasul este un accesoriu care in primul rand:
- trebuie sa-mi placa cum arata
- sa fie comod la purtat (sunt un fan al ceasurilor de titan, sunt usoare si mai comode)
- daca este solar si mai bine, nu trebuie sa mergi sau sa trimiti undeva ptr schimbat bateria
- si desigur sa arate ora&data, cat de exact posibil
Mai putin ma intereseaza mecanismul. Okay, ptr diving este un Diver mecanic mai bun, altfel risti sa ramai fara baterie intr-un moment nepotrivit. Dar in rest, mie egal daca functioneaza cu baterie sau mecanic.
Sunt curios de parerile voastre.
La prima vedere, răspunsul pare simplu... Un ceas cu mecanism Quartz este, în principiu, un ceas simplu, ale cărui componente sunt fabricate "pe bandă". Toate mecanismele Quartz sunt la fel, diferă calitatea materialelor și, bineînțeles, brandul. Însă toate funcționează ireproșabil, la fel... Dețin mai multe ceasuri Quartz, începând cu un "No name" (are cam 15 ani, de pe timpul în care pe la țigările Pall Mall te mai fericeai cu un ceas), un Casio (10 ATM, iar bateria garantată 10 ani - eu îl am de prin 2009, am dat pe atunci 100 RON), un Swatch, un Doxa și un Cyma... Toate funcționează ireproșabil..
Desigur, lucrurile se schimba la ceasurile mecanice, se spune că au "suflet", sunt piese de oțel, lucrate cu mai multă grijă. Si aici sunt diferențe, pentru că mecanismele sunt diferite, sunetul ticăit este diferit, între un Doxa din 1906, un Pobeda de prin 1974, un Komandirskie de prin anii "70, Seiko 5 sau Certina...
Spunea cineva mai sus că ceasurile automatice reprezintă o artă în sine... Și aici depinde de cine și cum le face. Am un Doxa Conquistador  (1968, când încă se fabricau în Elveția) - pe care l-am dus la service (curățare) prin 2009, și un Hamilton Jazzmaster Viewmatic - pe care l-am dus la service după 2 ani și 3 luni de la achiziție ( abia ieșise din garanție).
Ok, la toate acestea, dincolo de brand, contează calitatea materialelor, a numărului de rubine, ș.a. dar și modul în care este tratat ceasul de către posesor
Cel mai important este să îți placă ceasul pe care îl porți , să te simți bine, și ... oricât (nu) ne convine, să nu pierdem din vedere că societatea "apreciază" o persoană în funcție de ceasul posesorului ( singura bijuterie masculină general acceptată), autoturism, smartphone, încălțăminte, haine,etc, cu sau fără etichetă.
Dar, poartă ce îți place și îți permiți, bicoz trăiești pentru tine și nu pentru "gura târgului'. Peace!

 Passenger001, on 23 mai 2017 - 18:00, said:

Salutare stimati colegi de Forum.

Am si eu o intrebare, o nelamurire personala, este vb de mecanismele quartz vs. automatic. De ce sunt mecanismele quartz asa de neapreciate? Mai ales cand este vb de un ceas de la un anumit pret in sus.
Citesc si aud des afirmatii de genul:

@Nikk44: te-am citat numai ca exemplu, no offence... Posted Image

Mentionez ca detin ceasuri cu ambele mecanisme, dar pentru mine personal, ceasul este un accesoriu care in primul rand:
- trebuie sa-mi placa cum arata
- sa fie comod la purtat (sunt un fan al ceasurilor de titan, sunt usoare si mai comode)
- daca este solar si mai bine, nu trebuie sa mergi sau sa trimiti undeva ptr schimbat bateria
- si desigur sa arate ora&data, cat de exact posibil
Mai putin ma intereseaza mecanismul. Okay, ptr diving este un Diver mecanic mai bun, altfel risti sa ramai fara baterie intr-un moment nepotrivit. Dar in rest, mie egal daca functioneaza cu baterie sau mecanic.
Sunt curios de parerile voastre.
La prima vedere, răspunsul pare simplu... Un ceas cu mecanism Quartz este, în principiu, un ceas simplu, ale cărui componente sunt fabricate "pe bandă". Toate mecanismele Quartz sunt la fel, diferă calitatea materialelor și, bineînțeles, brandul. Însă toate funcționează ireproșabil, la fel... Dețin mai multe ceasuri Quartz, începând cu un "No name" (are cam 15 ani, de pe timpul în care pe la țigările Pall Mall te mai fericeai cu un ceas), un Casio (10 ATM, iar bateria garantată 10 ani - eu îl am de prin 2009, am dat pe atunci 100 RON), un Swatch, un Doxa și un Cyma... Toate funcționează ireproșabil..
Desigur, lucrurile se schimba la ceasurile mecanice, se spune că au "suflet", sunt piese de oțel, lucrate cu mai multă grijă. Si aici sunt diferențe, pentru că mecanismele sunt diferite, sunetul ticăit este diferit, între un Doxa din 1906, un Pobeda de prin 1974, un Komandirskie de prin anii "70, Seiko 5 sau Certina...
Spunea cineva mai sus că ceasurile automatice reprezintă o artă în sine... Și aici depinde de cine și cum le face. Am un Doxa Conquistador  (1968, când încă se fabricau în Elveția) - pe care l-am dus la service (curățare) prin 2009, și un Hamilton Jazzmaster Viewmatic - pe care l-am dus la service după 2 ani și 3 luni de la achiziție ( abia ieșise din garanție).
Ok, la toate acestea, dincolo de brand, contează calitatea materialelor, a numărului de rubine, ș.a. dar și modul în care este tratat ceasul de către posesor
Cel mai important este să îți placă ceasul pe care îl porți , să te simți bine, și ... oricât (nu) ne convine, să nu pierdem din vedere că societatea "apreciază" o persoană în funcție de ceasul posesorului ( singura bijuterie masculină general acceptată), autoturism, smartphone, încălțăminte, haine,etc, cu sau fără etichetă.
Dar, poartă ce îți place și îți permiți, bicoz trăiești pentru tine și nu pentru "gura târgului'. Peace!

#3749
AdRaat

AdRaat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 17.10.2010
Acu ma bag si eu in discutie cu conceptia mea proprie si personala, eu cred ca un ceas e un angrenaj de rotite si alte piese bine gandite sa se potriveasca unele cu altele, e un fel de arta mecanica, ala e ceas, restul sunt timere, arata ora si atat, si telefonul face asta, ceasul tre sa-l auzi cum bate, mecanic, ceasul cu cuartz poate fi mult mai exact ca unul mecanic dar e tot un device electronic, nu are sufletul ala de mecanism bine imbinat.

#3750
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 AdRaat, on 23 mai 2017 - 23:06, said:

ceasul tre sa-l auzi cum bate, mecanic,....
Ia ia-ti tu un Timex weekender si sa vezi cum bate ala...nu poti dormi noaptea de el, si e quartz Posted Image
However, ceasurile mecanice sunt considerate intr-adevar bijuterii.
Dar, sa nu credeti ca nu sunt si quartzuri bijuterii, si nu ma refer la elvetiene de 'jdemii de $.
Uite un exemplu Citizen Astrodea, si mai sunt si altele.

Edited by Aeryn, 24 May 2017 - 10:40.


#3751
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce e bijuterie chestia aia?

#3752
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 don_dannielo, on 24 mai 2017 - 10:52, said:

De ce e bijuterie chestia aia?
Păi vezi aici
http://m.go4it.ro/ac...l-watch-2663726

#3753
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 07.08.2015
@don_dannielo
Pe mine ma intereseaza in primul rand motivele. Daca un motiv este ptr cineva relevant sau nu, poate fiecare sa hotarasca ptr el. Dar ptr asta, in primul rand trebuie sa cunosti motivele. Generalitati gen arta sau ca au suflet etc le inteleg si respect, dar nu imi sunt destul de obiective si masurabile. Motivul numit de tine, ca un ceas automatic poate fi reparat este un argument obiectiv.

#3754
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu prea cred ca exista multe motive obiective pentru a cheltui sume uneori obscene pe un ceas.
Le cheltuiesc cei care isi permit, cei care vor sa sublinieze un statut social, si care vor sa acceada intr-un anumit cerc.
Pasionatii sint extrem de putini.
Mecanicele dau inca acel sentiment de "pedigree", ramas din niste timpuri cind mecanismele erau facute si asamblate manual, si fiecare exemplar era intradevar o opera de arta.

#3755
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 07.08.2015
@look
Exemplul meu cu diver-ul a fost putin ciudat formulat. Vroiam sa spun de fapt ca alea sunt ceasuri profesionale si functionale, deci ca la genul asta de ceasuri form follows function. Si intr-adevar, un pret de frumusete nu castiga. Eu folosesc de prin 1999 un ceas Apeks care are mecanism Seiko din cate stiu. Nu este frumos, dar destul de bine vizibil si foarte robust. L-am primit in pachet impreuna cu un regulator Apeks si dupa 1000 scufundari functioneaza fara probleme.

 Nik44, on 23 mai 2017 - 23:06, said:

Cel mai important este să îți placă ceasul pe care îl porți , să te simți bine, și ... oricât (nu) ne convine, să nu pierdem din vedere că societatea "apreciază" o persoană în funcție de ceasul posesorului ( singura bijuterie masculină general acceptată), autoturism, smartphone, încălțăminte, haine,etc, cu sau fără etichetă.
Dar, poartă ce îți place și îți permiți, bicoz trăiești pentru tine și nu pentru "gura târgului'. Peace!
Ptr cele doua afirmatii marcate ai un like. Exact asta este filozofia mea.

Edited by Passenger001, 24 May 2017 - 14:19.


#3756
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 Passenger001, on 24 mai 2017 - 14:06, said:

@look
Exemplul meu cu diver-ul a fost putin ciudat formulat. Vroiam sa spun de fapt ca alea sunt ceasuri profesionale si functionale, deci ca la genul asta de ceasuri form follows function. Si intr-adevar, un pret de frumusete nu castiga. Eu folosesc de prin 1999 un ceas Apeks care are mecanism Seiko din cate stiu. Nu este frumos, dar destul de bine vizibil si foarte robust. L-am primit in bundle impreuna cu un regulator Apeks si dupa 1000 dives functioneaza fara probleme.
Please, write in romanian, not in romgleză

#3757
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 07.08.2015
Diver este pe romaneste ceas de scafandru? Sau exista vreo denumire mai scurta si mai folosita. Scuze de romgleza, din comoditate... Am corectat restul de romgleza

Edited by Passenger001, 24 May 2017 - 14:20.


#3758
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,695
  • Înscris: 29.03.2006
Mai scurta nu, e hilara intrebarea...
Iar ceas de scafandru e paradoxal o exprimare mai vaga, pt. ca forteaza nuanta si sensul spre ceasuri super-specializate, in timp ce exista diver-e certificate care se pot utiliza si casual sau chiar si elegante.
Sunt mai rare cele elegante, dar exista. Sunt insa in general scumpe, si unele nici nu sunt rezonabil de fiabile, mai ales vis-a-vis de pretul cerut, dar chiar si fara a tine cont de el.
Un omega seamaster din generatia purtata de Pierce Brosnan in 007 poate sa fie suficient de elegant; si Prinţul William poarta unul.
Dar e foarte scump unul original, si fiabilitatea e sub un Orient de 400-800 lei...
Un Rolex submariner nu e tocmai elegant, are aspect mai mult de scula, dar se poate purta casual daca treci peste greutatea destul de mare...
Rolex submariner e o copie dupa Blancpain fifty fathoms care era deja oficial in marina militara a mai multor tari, inainte sa apara submariner.
Nici originalul si nici copia cu design restilizat nu sunt modele de eleganta.
Submarinerul e un reper si un top al designului rafinat de ceasuri-scula.
Din cauza asta este poate cel mai copiat ceas, pt ca pe segmentul lui e cel mai reusit.
Si seamaster - care la randul lui e o copie de submariner, e si el copiat mai departe...
Eu personal nu am nici un diver acum.
Am printre altele un Orient black ray inspirat si el de submariner si seamaster, si e inscriptionat water resist 200m, insa nu e certificat diver - pe acelea scrie diver's watch. Orient are si asa ceva, inclusiv de inspiratie submariner, dar acelea sunt chiar mai putin elegante decat Rolexul...A aparut si black ray si blue ray II cu alt mecanism, care are doar coroana la exterior, fara butonul lateral tipic la Orient automatic. Cel nou se poate arma si manual si este si hackable... apropo de englezisme...- se opreste mai usor secundarul cand pui ora, chestie mai deosebita la automatice. Al meu e din prima generatie cu inca un buton lateral, care la el se si strange pt etansare. Am si alte ceasuri Orient, si quartz - inclusiv unul f elegant, si automatice - si cu buton lateral si fara.
Am unul orient automatic elegant luat prin 1990, pe care l-am tinut la mana aproape zilnic 14 ani, si care are un design deosebit, motiv pt care vreau sa-l reconditionez.

Edited by loock, 24 May 2017 - 15:09.


#3759
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
@pasenger001 - din fericire, arta nu e cuantificabila, deci nici masurabila strict matematic. Iar obiectiva nici atât.
@don_dannielo - posibil ca pentru tine sa nu fie. Sunt putine ceasuri la care cadranul se învârte sa vezi pozitia constelatiilor pe cer în timp real. Asta lăsând la o parte finetea executiei celor 1000+ stele puse acolo. E adevărat ca îti trebuie o lupă sa le vezi...
Stiti si voi cum e: frumusetea e definita de fiecare altfel, (chestia cu eye of the beholder) sau gunoiul unuia e comoara altuia.
Passenger apreciază mai mult functionalitatea unui ceas - vede în el o unealta si atât - e un tip mai pragmatic. Altii vad frumusetea - au pur si simplu un simt estetic mai dezvoltat.
In general, vezi ceea ce vrei sa vezi.

Edited by Aeryn, 24 May 2017 - 15:04.


#3760
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 07.08.2015

 Aeryn, on 24 mai 2017 - 14:53, said:

Passenger apreciază mai mult funcționalitatea unui ceas - vede în el o unealta și atât - e un tip mai pragmatic. Alții vad frumusetea - au pur și simplu un simt estetic mai dezvoltat.
In nici un caz. Ma apreciezi gresit! Singurul ceas la care se potriveste aceasta afirmatie este cel de scafandru. Numai ca eu apreciez frumusetea exterioara, mai precis designul si prelucrarea obiectului. Singurul lucru de mine mai putin apreciat este mecanismul. Am sa pun zilele urmatoare niste poze cu ceasuri pe care le detin si pe care exact ptr asta le-am cumparat: frumusetea ceasului (desigur subiectiv). Un exemplu: Seiko SDGA001, un ceas foarte bine prelucrat. Sau un Omega Constellation, care chiar este automatic. Dar nu m-ar deranja cu nimic daca in el ar avea un alt mecanisc.

#3761
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Imi cer scuze, cam asa reiesea din postul tau anterior.
In fine, exista o groaza de motive pro si contra, ideea e ca fiecare apreciaza diferit un ceas. Cam asta voiam sa subliniez.

Si ca exemplu, pentru ca nu imi permit un Omega Planet Ocean, care imi place la max, asta simplu nu ala crono, am comandat Casio asta, care aduce cu el, e quartz, nu automatic, are propria personalitate, nu mai sunt multe noi la vanzare, ca nu se mai fabrica, si nu e o chinezarie identica.

Concluzia: e frumos ce-mi place mie.

#3762
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 Passenger001, on 24 mai 2017 - 14:18, said:

Diver este pe romaneste ceas de scafandru? Sau exista vreo denumire mai scurta si mai folosita. Scuze de romgleza, din comoditate... Am corectat restul de romgleza
Nu am vrut să te supăr! Numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate