Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Vreti sa avem inca un cosmonaut roman?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

Poll: Doriti sa avem inca un cosmonaut roman trimis pe orbita intr-o nava spatiala straina? (29 member(s) have cast votes)

Doriti sa avem inca un cosmonaut roman trimis pe orbita intr-o nava spatiala straina?

  1. Categoric DA (10 votes [34.48%])

    Percentage of vote: 34.48%

  2. DA cu unele precizari (3 votes [10.34%])

    Percentage of vote: 10.34%

  3. Categoric NU (14 votes [48.28%])

    Percentage of vote: 48.28%

  4. NU cu unele precizari (1 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

  5. Alt raspuns (1 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

Vote Guests cannot vote

#1
cesiodones

cesiodones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.07.2008
Vreti sa avem inca un cosmonaut roman?

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
dobitocul a spus "cu nasa"? sau cu nasha?

#3
bebecroitoru

bebecroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.07.2008
Cit va costa calatoria spatiala a romanului acela, plus antrenamentul, etc., etc. si cine va plati.

Se vehiculeaza sume de 100-150 milioane dolari. In asemenea caz raspunsul meu este "categoric nu" deoarece intreaga misiune a navetei americane are un cost de aproximativ 500 milioane si nu as dori sa finantam zborurile US.

#4
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Dacã au loc ãia de la NASA, dacã nu îl trimite el de la Dãbuleni

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbebecroitoru, on Sep 30 2008, 15:21, said:

Cit va costa calatoria spatiala a romanului acela, plus antrenamentul, etc., etc. si cine va plati.

Se vehiculeaza sume de 100-150 milioane dolari. In asemenea caz raspunsul meu este "categoric nu" deoarece intreaga misiune a navetei americane are un cost de aproximativ 500 milioane si nu as dori sa finantam zborurile US.
20 milioane se da ca prunariu cu soiuzul si il trimite pe taica ilici in spatiu.

vrajeala, topic de aberat tampenii ( asta ca sa priceapa jeoana despre ce se discuta).

#6
Babuska

Babuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.09.2008
Eu zic sa-l facem pe Geona cosmonaut si sa-l trimitem defintiv in spatiu  :lol:

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,110
  • Înscris: 22.06.2004
rahatul asta cu ochi ar trimite-o si pe ma-sa pe marte numai sa fie votat. cate aberatii....

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Un roman intr-un cerc mondial de elita nu poate aduce decat prestigiu tarii. Dar, mai ales, contracte, bani pentru cercetare-dezvoltare. In prezent, ar fi oportun, pana nu trimit toate natiunile cate un cosmonaut si se banalizeaza treaba.
Iar daca banii provin din proiecte europene, sau NASA, chiar nu vad care ar fi problema.

#9
cesiodones

cesiodones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.07.2008

View Postclara_spiele, on Sep 30 2008, 16:45, said:

Un roman intr-un cerc mondial de elita nu poate aduce decat prestigiu tarii. Dar, mai ales, contracte, bani pentru cercetare-dezvoltare. In prezent, ar fi oportun, pana nu trimit toate natiunile cate un cosmonaut si se banalizeaza treaba.
Iar daca banii provin din proiecte europene, sau NASA, chiar nu vad care ar fi problema.

Trimiterea unui cosmonaut in spatiu nu mai este demult o chestiune de prestigiu. Cu 20 mil. euro rusii te tin o saptamina pe orbita insa nu au clienti.

Edited by cesiodones, 30 September 2008 - 17:29.


#10
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
si cu ce ne-ajuta? ajunge romanul in spatiu si dezleaga misterele universului? si banuiesc ca nu or sa trimita (trimit pe dracu) vreunu ce-a studiat la o "prestigioasa" universitate romaneasca...

#11
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Tichie  de margaritar! O autostrada nu santem in stare sa construim, insa astronauti visam!

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
lasand la o parte demagogia lui Geonel, clara_spiele are dreptate, in principiu.
numai ca din calatoria pe orbita a unui roman trebuie sa beneficieze macar un institut romanesc (in speta ROSA). adicatelea ala sa nu se duca acolo doar pentru experienta ci sa aiba o finalitate stiintifica, ceva masuratori de facut care sa poata fi exploatate cand se intoarce inapoi in tara.

oricum nu cred ca un astfel de proiect s-ar finanta de la bugetul de stat. deci va alarmati degeaba. de obicei chestiile astea se fac pe contracte de cercetare internationale. deci decizia nu este una politica ci este una stiintifica si economica. Geonel poate sa bata campii cat vrea ca vine nenea Piso si il trage de maneca si-i explica "stai nene ca nu e chiar asa  :console: ".

cred ca prioritatea ROSA ar trebui sa fie plasarea pe orbita a unui mini satelit. prima oara am auzit de proiectul asta acum 6 ani cand am fost intr-o vizita acolo si ei lucrau la el. am mai auzit anul trecut ca ar fi aproape de final, dar sincer ma indoiesc ca l-au finalizat...  :confuzzled:

#13
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcesiodones, on Sep 30 2008, 16:12, said:

Vreti sa avem inca un cosmonaut roman?
Normal ca vrem : sa plece mister Geoana cu echipa lui de scriitori SF, facem cheta si platim cheltuielile !

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postbog4u, on Sep 30 2008, 22:49, said:

Normal ca vrem : sa plece mister Geoana cu echipa lui de scriitori SF, facem cheta si platim cheltuielile !

si ce te faci daca se intoarce? :naughty:

#15
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Daca Gioana ramine pe pamint, ma ofer eu voluntar pentru excursia asta spatiala. Doar dus, multumesc frumos.

#16
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPollux, on Sep 30 2008, 22:50, said:

si ce te faci daca se intoarce? :naughty:
Maestre, se pot intoarce! Precizez ca vor pleca spre cel mai apropiat sistem solar, deci cca 10 ani lumina, dus-intors, tinand cont si de teoria relativitatii nu voi mai avea fericirea sa fiu alive la revenirea lor  si nici ei sa mai abureasca o intreaga tara:D
Succes Geoana--sa ne  trimiti niste mass-uri cand treci de Pluto !

View Post934, on Sep 30 2008, 23:01, said:

Daca Gioana ramine pe pamint, ma ofer eu voluntar pentru excursia asta spatiala. Doar dus, multumesc frumos.
Si daca vrea si el cu tine...mai pleci ?

#17
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postbog4u, on Sep 30 2008, 23:07, said:

Succes Geoana--sa ne  trimiti niste mass-uri cand treci de Pluto !


Si daca vrea si el cu tine...mai pleci ?
Mie sa nu-mi trimita ca i-am dat ignore.

Nu o sa vrea. El are de luptat cu mafia porrrtocalie. Zic sa vorbim mai incet, sa nu-l trezim. Va dati seama, prostanacul asta e om in toata firea (vorba vine) si inca mai citeste Universul Copiilor.

#18
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Portocaliul este oricum mult mai placut decat rosul comunist !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate