Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

PANASONIC DMC-G1

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
mirceattl

mirceattl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2006
Ce parere aveti de noul model Lumix ce va aparea in noiembrie 2008:
http://www.dpreview....ws/PanasonicG1/

#2
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Partea buna pentru 4/3 este ca sigur va acapara piata compact-zoomurilor; trebuie sa se gaseasca doar unii sa faca un obiectiv de genul echivalent 28-300mm si gata. S-au gasit amatorii. Iar cine vrea mai mult isi ia mai multe obiective, fiind totusi bine ca s-a pastrat compatibilitatea cu lentilele mai vechi 4/3, prin adaugarea unui adaptor optional. Tot un fel de nisa va ramine si departe de profesionisti; poate ceva jurnalisti cu pancake frecvent fugariti si cu gloante suierind pe la urechi vor gasi scaparea in micro-urile astea.

Comparativ cu compactele din seria S (canon), H (sony) si F (panasonic) cu zoomuri >12x, reprezinta un progres. Pentru cei cu DSLR reprezinta dovada ca sistemul 4/3 a pierdut si ca incearca o noua nisa pe piata. E posibil ca situatia sa se repete peste citiva ani, daca pretul actualelor SLR-uri cu senzor 1.5/1.6x va scadea dramatic si FF va ajunge sub 2000$. Avantajul dimensiunilor nu este nemaipomenit pentru ca si micro 4/3 ramine un standard mai voluminos decit compact-zoom-urile actuale (poate cu exceptia namilei de FZ50 sau cum ii zice modelului aluia de la Panasonic); nu e ca si cum il bagi in buzunar. Canon 1000D e de exemplu destul de pispiriu.

Partea proasta e cind comparam cu DSLR non 4/3:
- cam multi MP ingramaditi in senzorul ala 4/3; ISO 1600-3200 e de marketing dar oricum va fi mai bun ca la compact
- bracketing de doar 3 pasi
- bulb mode de doar maxim 8 min (pentru ca se incalzeste ca dracu aparatu' si iese un zgomot de imagine groaznic)
- sincronizare blitz intern doar pina la 1/160s
- monitor de calitate proasta fata de ultimele versiuni insa cu cel mai tare viewfinder electronic la ora actuala - 1.4 million dots at 180 fps (RGBx60fps)
  Aici totusi se pune problema faptului ca ce vezi pe un ecran sau vizor electronic nu e tot una cu realitatea printr-un viewfinder optic: culori si luminozitate, astea fiind doar simulate pe ecrane. Asa cum au remarcat si aia, compensarea luminozitatii pe lumina proasta baga purici in imagine asa ca va fi incomparabil mai prost decit varianta optica pentru aplicatii low-light.

  Si mai astept pretu'. Altfel Panasonic mai prelungeste agonia sistemului 4/3 dar e posibil, asa cum am mai spus, peste 2-3 ani sa scoata un alt micro-micro 4/3.

#3
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmirceattl, on Sep 12 2008, 14:25, said:

Ce parere aveti de noul model Lumix ce va aparea in noiembrie 2008:
http://www.dpreview....ws/PanasonicG1/


In principiu mi se pare o idee buna.
Dar daca are succes nu vad ce va impiedica si producatorii ce folosesc APS-C sa faca acelasi lucru iar problemele formatului 4/3 o sa fie aceleasi.
Visul unora ( si al meu) de a avea un aparat de buzunar cu obiective interschimbabile si senzor cat mai mare la un pret rezonabil este un pic mai aproape. :D

Sa vedem ce mai apare.

#4
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postidaho333, on Sep 12 2008, 15:50, said:

In principiu mi se pare o idee buna.
Dar daca are succes nu vad ce va impiedica si producatorii ce folosesc APS-C sa faca acelasi lucru iar problemele formatului 4/3 o sa fie aceleasi.
Visul unora ( si al meu) de a avea un aparat de buzunar cu obiective interschimbabile si senzor cat mai mare la un pret rezonabil este un pic mai aproape. :D

Sa vedem ce mai apare.


Sau producatorii de FF ("sapunierele" pe filmul de 35mm sunt FF ;) , deci s-ar putea) .
Cu APS-H exista deja: Leica M8 + fostul Epson RD1, dar acesta cu APS-C (da, astea-s in alta clasa cu o totala alta destinatie).

Ce nu are kitul dublu G1 : macro (asa cum au compactele cu zum) si mai multa lumina la f:2.8. Daca le vor si pe acestea mai cumpara obiective.
Au posibilitatea mai mare la jonglarea cu DOF-ul care conteaza la fotografie ! au zgomot de imagine mai putin decat la cele compacte . In privinta vitezei de declansare, al focalizarii si calitatii vizorului nu ne putem pronunta pana cineva nu-l incerca (si ne impartaseste si noua diferentele fata de un dSLR) sau macar sa apara mai multe recenzii pe site-urile de specialitate.

De mic e mai mic decat un dSLR (nu cu mult fata de Oly 410/420 sau Canon 400D, cel putin corpul) dar nu destul de mic (precum Sigma DP-1 / Canon G9 de exemplu), sa-l poti pune in buzunarul de la palton sau geaca .

#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postraldox, on Sep 12 2008, 15:22, said:

Partea buna pentru 4/3 este ca sigur va acapara piata compact-zoomurilor; trebuie sa se gaseasca doar unii sa faca un obiectiv de genul echivalent 28-300mm si gata. S-au gasit amatorii. Iar cine vrea mai mult isi ia mai multe obiective, fiind totusi bine ca s-a pastrat compatibilitatea cu lentilele mai vechi 4/3, prin adaugarea unui adaptor optional. Tot un fel de nisa va ramine si departe de profesionisti; poate ceva jurnalisti cu pancake frecvent fugariti si cu gloante suierind pe la urechi vor gasi scaparea in micro-urile astea.

Comparativ cu compactele din seria S (canon), H (sony) si F (panasonic) cu zoomuri >12x, reprezinta un progres. Pentru cei cu DSLR reprezinta dovada ca sistemul 4/3 a pierdut si ca incearca o noua nisa pe piata. E posibil ca situatia sa se repete peste citiva ani, daca pretul actualelor SLR-uri cu senzor 1.5/1.6x va scadea dramatic si FF va ajunge sub 2000$. Avantajul dimensiunilor nu este nemaipomenit pentru ca si micro 4/3 ramine un standard mai voluminos decit compact-zoom-urile actuale (poate cu exceptia namilei de FZ50 sau cum ii zice modelului aluia de la Panasonic); nu e ca si cum il bagi in buzunar. Canon 1000D e de exemplu destul de pispiriu.

Partea proasta e cind comparam cu DSLR non 4/3:
- cam multi MP ingramaditi in senzorul ala 4/3; ISO 1600-3200 e de marketing dar oricum va fi mai bun ca la compact
- bracketing de doar 3 pasi
- bulb mode de doar maxim 8 min (pentru ca se incalzeste ca dracu aparatu' si iese un zgomot de imagine groaznic)
- sincronizare blitz intern doar pina la 1/160s
- monitor de calitate proasta fata de ultimele versiuni insa cu cel mai tare viewfinder electronic la ora actuala - 1.4 million dots at 180 fps (RGBx60fps)
  Aici totusi se pune problema faptului ca ce vezi pe un ecran sau vizor electronic nu e tot una cu realitatea printr-un viewfinder optic: culori si luminozitate, astea fiind doar simulate pe ecrane. Asa cum au remarcat si aia, compensarea luminozitatii pe lumina proasta baga purici in imagine asa ca va fi incomparabil mai prost decit varianta optica pentru aplicatii low-light.

  Si mai astept pretu'. Altfel Panasonic mai prelungeste agonia sistemului 4/3 dar e posibil, asa cum am mai spus, peste 2-3 ani sa scoata un alt micro-micro 4/3.

tu ori esti nostradamus reincarnat ori ai un glob de cristal. a anuntat ceva olympus si nu am vazut eu? ai vazut exemple la iso mare? monitor de proasta calitate? ce dslr entry lvl are monitor mai bun si la 60 fps?

implicarea panasonic in 4/3 a fost destul de subtire si de aici nevoia de a creea un standard complementar. olympus va anunta doua body-uri 4/3 noi anul asta asa ca nu te grabi sa cinti prohodul. micro 4/3 e pur si simplu continuarea liniei fz20/30/50 cu senzor mare. iar comparatia cu 1000d e absolut inutila la capitolul dotari 1000d e patetic.

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdevlin2427, on Sep 12 2008, 17:58, said:

tu ori esti nostradamus reincarnat ori ai un glob de cristal. a anuntat ceva olympus si nu am vazut eu? ai vazut exemple la iso mare? monitor de proasta calitate? ce dslr entry lvl are monitor mai bun si la 60 fps?

implicarea panasonic in 4/3 a fost destul de subtire si de aici nevoia de a creea un standard complementar. olympus va anunta doua body-uri 4/3 noi anul asta asa ca nu te grabi sa cinti prohodul. micro 4/3 e pur si simplu continuarea liniei fz20/30/50 cu senzor mare. iar comparatia cu 1000d e absolut inutila la capitolul dotari 1000d e patetic.
M-am gindit ca o sa te apuce sughitu' si o sa scoti sabia Olympus pentru mustrare. Esti un vajnic aparator, te-am mai remarcat.

Insa nu fii acum tipic patratos (sau sa zic 4/3?); chiar tu ai remarcat realitatea:  "micro 4/3 e pur si simplu continuarea liniei fz20/30/50 cu senzor mare". Nimic mai adevarat si din perspectiva asta e un adevarat progres. Numai ca pe mine nu ma mai intereseaza altceva decit un FF accesibil si un compact capabil, dar eminamente compact. Si pentru un standard nou (de fapt ceva ce daca era facut de la inceput, prindea mai bine) fara viewfinder optic cred ca puteam astepta un LCD de top.

Impresia mea legata de 4/3 tine de faptul ca unele dintre principiile de baza aflate la baza designului acestui sistem nu s-au implementat niciodata. Virful de gama chiar spune totul: Olympus E3 e un aparat bun dar greu, mare, scump si avid de obiective de calitate - altfel existente din belsug, remarcabile, insa si mai scumpe.

Stiu ca vor mai scoate cite ceva pe 4/3; nu se poate imputa ca nu sunt insistenti/persistenti. Oricum, se intrevede un trend promitator: 4/3, (au sarit peste mili-4/3), micro4/3, nano4/3, pico4/3, femto4/3, atto4/3, zepto4/3, yocto4/3... Pina ajungem aici sau dam de particula aia la moda acum.
O sa pierdem aparatul in buzunaru' ala mic de chei de la blugi...

#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
am o veste proasta: o sa dispara APS inainte sa dispara 4/3. eu nu scot nici o sabie doar ca tu faci niste speculatii doar de dragul de a specula.

micro 4/3 exploateaza o piata. 4/3 mulge alta vaca. din aia 92% e loc pt toti. panasonic o sa ia spuma la conceptul EVIL iar olympus o sa se bage exact cum s-a bagat panasonic in 4/3, cite un obiectiv doua de calitate si probabil un body cu stabilizare si o forma mai apropiata de PEN sau OM. micro 4/3 inseamna aproape sigur retagerea panasonic din productia de obiective si accesorii pt 4/3. am inteles ca vor mai scoate totusi un body semi-pro 4/3 inainte sa sa inchida pravalia.

#8
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2007
ce cata panosonicu la rubrica DSLR?????

si cine o sa dea $800 pe asta?

Edited by cineva01, 12 September 2008 - 19:21.


#9
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postcineva01, on Sep 12 2008, 20:21, said:

ce cata panosonicu la rubrica DSLR?????

si cine o sa dea $800 pe asta?

Inca nu are rubrica , ca nu-i nici compact (e un sistem) si nici dSLR ca nu-i reflex (adica nu are oglinda). Poate dSL numai :)

Cred ca cine a dat acelasi pret (sau pe aproape) pe Sony R1 . Oricum depinde e ce va scoate Oly si la ce pret (tot pe micro 4/3). Diferenta de pret dintre Oly E420 si Pana.L10 la dSLR-uri e totusi semnificativa ;) (desi nu-s prea diferite)

#10
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postcineva01, on Sep 12 2008, 20:21, said:

ce cata panosonicu la rubrica DSLR?????

si cine o sa dea $800 pe asta?

calmeza-te. daca nu intelegi ceva e mai bine sa te informezi inainte de a scoate interjectii d-astea.

www.google.com

#11
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdevlin2427, on Sep 12 2008, 20:04, said:

am o veste proasta: o sa dispara APS inainte sa dispara 4/3.
micro 4/3 exploateaza o piata. 4/3 mulge alta vaca. din aia 92% e loc pt toti. panasonic o sa ia spuma la conceptul EVIL iar olympus o sa se bage exact cum s-a bagat panasonic in 4/3, cite un obiectiv doua de calitate si probabil un body cu stabilizare si o forma mai apropiata de PEN sau OM. micro 4/3 inseamna aproape sigur retagerea panasonic din productia de obiective si accesorii pt 4/3. am inteles ca vor mai scoate totusi un body semi-pro 4/3 inainte sa sa inchida pravalia.

tu ori esti nostradamus reincarnat ori ai un glob de cristal. faci niste speculatii doar de dragul de a specula.
Eu ma retrag din aceasta argumentatie. Am spus ce-am avut de spus.

#12
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2007

View Postdevlin2427, on Sep 12 2008, 20:38, said:

calmeza-te. daca nu intelegi ceva e mai bine sa te informezi inainte de a scoate interjectii d-astea.

deci tu crezi ca panosonicu e dslr  :lol: :lol: :lol:  

sau nu ma crezi ca e $800?

http://news.cnet.com...10039407-1.html

rog moderatorul sa mute topicul la p&s sau la generalitati. sigur n-are ce cauta aici

Edited by cineva01, 12 September 2008 - 20:14.


#13
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
Interesant ce scrie la un moment dat in previewul de pe dpreview:

"Manual focus is performed using the focus ring on the lens. If you've activated the MF assist function the image will be magnified to 5x or 10x as soon as you turn the focus ring. It's surprisingly usable; perhaps the first time we've been able to say that about a camera without an optical viewfinder."

Si am vazut ca il vor scoate in trei variante de culori :lol: E tipic pentru Panasonic

Cat despre mutarea topicului, eu zic ca intr-adevar trebuie o arie speciala "micro 4/3" pentru ca nu este nici DSLR nici compact sau bridge.

Numa' bine si nu uitati ca piata evolueaza si preturile scad!

#14
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2007

View Postdevlin2427, on Sep 12 2008, 17:58, said:

tu ori esti nostradamus reincarnat ori ai un glob de cristal. a anuntat ceva olympus si nu am vazut eu? ai vazut exemple la iso mare? monitor de proasta calitate? ce dslr entry lvl are monitor mai bun si la 60 fps?

lcdu de pe spate n-are rezolutie mai mare decit D90 sau 50D
un dslr n-are nevoie de refresh de 60fps daca tii minte. e ochiometric. daca "viewfinderu" de la pana nu era hi-res iti dai seama ce dezastru ar fi fost.

mi se pare comic sa nu faca si video. un G9 face video de ce nu face si panosonicu tare ma intreb.
+ in 2009 o sa existe un singur obiectiv HD (ala care cica face AF pe video cind o sa faca video). iar contrast AF o sa fie limitat la unele obiective. super...

Edited by cineva01, 12 September 2008 - 20:20.


#15
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
pretul de lansare e foarte bun si in citeva luni va ajunge la 500$. in caz ca nu ai observat se schimba obiectivele. eu as zice sa se faca o categorie separata pt EVIL dar ar fi o copilarie. te simti amenintat? lol.

a teaser:

http://www.digitalca...2/20mmF17-L.jpg

le: domnu cineva mai studiati. af-ul nu e inca posibil cu toate obiectivele 4/3 dar se poate rezolva prin firmware. probabil ca urmatorul model o sa aiba si video. iar 50d si d90 nu sunt modele entry lvl de 400 de grame.

Edited by devlin2427, 12 September 2008 - 20:24.


#16
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Din punctul meu de vedere e DOAR un brigi mai ferchezuit, dopat cu jdemii de stiluri predefinite de fotografie, cu meniuri colorate fain si animatii superbe cand selectezi expunerea, etc la care se pot monta in momentul de fata 6 obiective (ma refer la cele cu AF fara adaptor si care iti ofera tot ce scrie in manualul de utilizare). Ceea ce era si normal, trebuie sa atraga o anumita categorie de utilizatori (nu zic fitosi ca sa nu se supere lumea, ooops am zis-o). Ca e 3 mm mai mic, ca e cu 20 g mai usor vax albina. Ca are senzor de dSLR da e bun, poate singurul lucru bun alaturi de posibilitatea de a monta obiective (cele 6). Nu vad un singur motiv pentru care cineva care are deja dSLR sa renunte in favoarea µ4/3. Doar cei care sunt la inceput de drum in fotografie ii vad cumparand asa ceva, insa in momentul in care vor vrea sa faca pasul spre ceva mai performant si se vor orienta spre dSLR se vor trezi cu 2-3 obiective inutile si deloc ieftine. Si nici ca back-up nu il vad util, ca back-up daca esti profi ai tot aparat similar cu cel principal, iar daca esti amator vrei back-up ceva mai usor, gen o compacta. Eu cred ca multi se excita pe aici doar pentru faptul ca panasonic  dupa cele doar 2 modele dSLR, in sfarsit lanseaza un  pseudo-entry level de pseudo-dSLR la un pret usor accesibil intr-un viitor apropiat sau departat. Acest lucru facilitand cumva accesul la obiectivele co-branded semi-Leica.
Singura mea speranta e ca prin aparitia unui sistem aproape concurent la entry level piata dSLR se va mai ieftini.

#17
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postpandururadu, on Sep 13 2008, 19:41, said:

Din punctul meu de vedere e DOAR un brigi mai ferchezuit, dopat cu jdemii de stiluri predefinite de fotografie, cu meniuri colorate fain si animatii superbe cand selectezi expunerea, etc la care se pot monta in momentul de fata 6 obiective (ma refer la cele cu AF fara adaptor si care iti ofera tot ce scrie in manualul de utilizare). Ceea ce era si normal, trebuie sa atraga o anumita categorie de utilizatori
Un public tinta ar fi cei care au deja un E3 si au nevoie de o camera de back-up.:)
Nu foarte multi, din pacate pt. Panasonic si pe viitor pentru Olympus.
Daca Panny-ul e la 800$ probabil ca ce va scoate Olympus va fi pe la MSRP 600$.

#18
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Mda, din pacate (?) e mai degraba adresat "point&shoot-erilor" care vor ceva mai bun (sau amatorilor seriosi ce au nevoie de un al doilea aparat ultracompact, cu unul, maxim doua obiective) decat celor ce viseaza la un rangefinder digital.
Sa vedem cum se comporta. Poate "feelingul" va fi totusi diferit de cel al unui point&shoot... desi, am unele dubii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate