Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
7013 replies to this topic

#6931
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 10.01.2019
Chiar crezi ca acum cand cineva doreste un soi îl intereseaza ce a spus unul in 1800 toamna sau citeste ce scrie pe siteurile care eventual vand acest soi ?
Da totusi de curiozitate poate ne si traduci ce scrie acolo.

#6932
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 21.11.2021
Ambele soiuri sunt de epoca II si apirene.Le-am avut in vedere dar nu le-am gasit.De epoca II deja am Matilde,Codreanca si Rosfor.Functie de compania incare le gasesc in toamna si de alte prioritati(mai am de completat 10 butasi) am sa achizitionez unul dintre soiuri.Nu as vrea insa sa ratez Argessis.Poate m-as incumeta si la Muscat de Hamburg insa nu am primit sfaturi privind tratamentele obligatorii.Nu pot compara in aceasta privinta M.H cu hibrizii de generatie I pe care ii am si pe care ii stapanesc fara probleme.
Multumesc.

#6933
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Doar ignoranții nu țin cont de ce scrie un ampelograf și se iau după nea Gică sau nea Sandu de la Cucuieții din Deal.
Primele 4 surse de aici vorbesc despre un strugure alb-verzui. Cel care a descris prima dată acest soi, în 1865, spune același lucru.
Pentru mine lucrurile sunt foarte clare. Nu mă agit să conving pe nimeni. Cine vrea să priceapă, bine. Cine nu, înseamnă că-i sărac cu duhul și nu-mi consum neuronii să-l conving.
Poate că aș traduce, dar pentru cei respectuoși, nu pentru cei care se trag de șireturi cu mine.

View Postfane52, on 21 aprilie 2024 - 18:25, said:

Ambele soiuri sunt de epoca II si apirene.Le-am avut in vedere dar nu le-am gasit.De epoca II deja am Matilde,Codreanca si Rosfor.Functie de compania incare le gasesc in toamna si de alte prioritati(mai am de completat 10 butasi) am sa achizitionez unul dintre soiuri.Nu as vrea insa sa ratez Argessis.Poate m-as incumeta si la Muscat de Hamburg insa nu am primit sfaturi privind tratamentele obligatorii.Nu pot compara in aceasta privinta M.H cu hibrizii de generatie I pe care ii am si pe care ii stapanesc fara probleme.
Soiul Călina s-a găsit la pepiniera Chițorani. Se prea poate să fie și pe la SCDVV Drăgășani. Argessis se găsește la INCDBH Ștefănești.
La Muscatul de Hamburg se aplică tratamente ca la orice alt soi clasic. Din experiența mea contează foarte mult modul de tăiere a viței și de lucrările în verde. Via trebuie să fie cât mai aerisită ca să nu favorizeze bolile criptogamice. Dacă faceți asta veți avea struguri frumoși.

Edited by Otineu, 21 April 2024 - 18:55.


#6934
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 10.01.2019
Pai daca totul va este atat de clar spuneti-ne si noua ce soi  vand oamnenii astia:
https://gradinamax.r...ita-de-vie-lidi
https://www.aiudplan...ta-de-vie-lidia
https://pepiniera-ca...lidia-franceza/
https://garden-ro.de...rad/lidiya.html
https://www.roagarde...-vie-lidia-6457
https://myfarm.desig...rt-v/lidia.html
https://gradinacubul...a-de-vie-lidia/
https://bloomgarden....a-de-vie-lidia/
https://euroalco.md/...neasca/?lang=ro
https://ibuilder-ro....d/sorta/lidiya/
https://groundex.htg...ta/lidiya-1637/
https://proogorod.co...-harakteristiki

#6935
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Atâtea tâmpenii în cele 12 surse nu am putut să văd. Este incredibil. Ba, nu, este credibil pentru că aceeași superficialitate în documentare am văzut-o și la câteva persoane care sunt doctori în ampelografie.
Se poate scrie un articol amplu pe marginea acestui caz. Din păcate, sunt prea ocupat cu alte lucruri mult mai importante ca să abordez acum acest subiect.
Oricum, indiferent de pregătirea celui care analizează cele 12 site-uri poate observa că:
1. Se plagiază la greu. Mă refer la sursele foto și apoi la celelalte.
2. Sunt diferențe notabile între strugurii din fotografii.
3. Sunt destui care pretind că soiul este francez, din Evul Mediu, că a fost pe la mănăstiri. O, daaaaa... de unde. Surse documentare? Nema!
4. Mai spune unul că a fost o selecție de Vitis labrusca din încrucișări. Omul a fumat ceva iarbă. În realitate, soiul a fost descoperit pe o insulă, apoi multiplicat șamd
5. Alde Grădinamax, Roagarden au mâncat din aceeași farfurie de ciorbă? Că fotografiile sunt identice. Și numai a HPD nu seamănă strugurii ăia.
Mulți proști care se iau unul după altul. Adevărul este în sursele documentare. Și-n alea de la 1900 toamna, dar mai ales în alea de la 1865 încoace. Iar primele surse sunt scrise de oameni care au luat contact direct cu cel care a descoperit soiul, deci...
Dar e distractiv că iar ajung în situația de a demola mituri. Am făcut-o în trecut cu mitul că Feteasca neagră este soi dacic, că Ștefan cel Mare bea vin din Băbească neagră și multe altele. Mai bag una la insectar.
NB Eram pregătit să-i scriu domnului RÖCKEL Franco de la VIVC că trebuie să schimbe culoarea soiului, dar am fost inspirat că am studiat sursele. Altfel, cred că făcea mișto o săptămână pe seama mea.

Edited by Otineu, 21 April 2024 - 21:23.


#6936
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 10.01.2019
Otineu tu chiar nu intelegi ca nimeni, cel putin din ce am reusit sa gasesc eu, nu vinde un soi numit Lidia/Lydia de culoare alba cum spun sursele tale si ca exista un soi clar identificat prin caracteristici specifice, de cei care il detin si l-au vazut de nenumarate ori (inclusiv eu), cunoscut la noi (si nu numai) sub denumirea de Lidia si care  nu este alb? Ca o fi de diverse nuante de roz sau ca seamana culoarea cu Chasselas Rose, cu nunele clone de Traminer roz sau cu Bakatorul unguresc nu cred ca are aici mare importanta.

Cat despre plagiat, notiune la moda acum, ce sa zic, oare care are dreptate cei  care spui ca plagiaza si vand un soi pe care toti cei care il cunosc si l-au vazut spun ca este roz sau cei care poate nu l-au vazut in realitate in viata lor si tot repedata o informatie acoperita de o indicatie bibliografica. Ca de fapt ampelografiile astea sunt, o adunatura de informatii bibliografice de la diversi autori.

In privinta intentiei tale  de a scrie celor de la VIVC ca soiul Lidia este de fapt roz, nu inteleg pe ce te-ai bazat sa faci asta, daca spui ca cei care vand si descriu acest soi ca fiind roz sunt niste papagali. Si mai ales nu inteleg cum iti permiti sa faci pe unii nea Gica si nea Sandu cand tu de fapt nu ai incercat macar sa identifici personal soiul asta si cel mai probabil nici nu l-ai vazut in realitate in viata ta, ca banuiesc ca poti deosebi rozul de alb.

Edited by AlexD2, 22 April 2024 - 04:31.


#6937
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024

View PostOtineu, on 21 aprilie 2024 - 17:06, said:

Multe din fotografiile de pe acel site sunt niște glume proaste. N-au nicio legătură cu ce este în realitate. Swenson Red, de exemplu, este în realitate, cu boaba mult mai închisă. A se vedea aici.
.........
Eu am scris, cred clar, ca l-am cumparat de la Sweet Garden si am pus link-ul doar ca Gheo sa vada cum arata. Pentru ca este/era aceiasi poza de pe Sweet Garden. Probabil cel care vinde soiul (adica producatorul) pune la dispozitia dealerilor aceiasi poza, ca-i frumoasa.
Altfel, eu nu am nicio pretentie de la aceste firme, dar in iunie-iulie 2023 pur si simplu nu am mai avut de unde cumpara 2 vite de vie apirene. De Attika stiam, de Galben, nu. Cum  sotia dorea struguri fara samburi, i-am luat rosii si albi. Sa aiba, sa fie fericita... Nu-i vor place o sa-i altoiesc sau o sa vad atunci. Acum, nu ma costa nimic sa-i las sa creasca.

#6938
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Departe de mine de a vă aduce dvs. o critică. Eu am făcut constatări pe ce am văzut în legătura menționată de dvs.
Îmi cer scuze dacă s-a înțeles altceva.

#6939
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Cred ca asa se intampla cand 2 oameni vorbesc acelasi lucru dar nu se inteleg. Nu am luat-o ca o critica.
Bulbii aia sau cum isi spun habar nu am cine sunt, am cautat pe net dupa poza cu acel soi denumit prea simplu Galben si culmea ca am gasit aceiasi poza care era pe site la Sweet Garden. De la astia am cumparat de cateva ori, dar m-am axat pe flori sau pomi ornamentali.
Revenind la cea scris Gheo despre Galben Nou, atunci am cautat si eu pe vivc, dar varietatea de soiuri si denumiri de "Galben" este prea mare ca sa merite aprofundat, mai ales ca... nu a rodit. Nici nu-mi mai amintesc de cate ori am cumparat ceva si am primit altceva...

#6940
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Observ că iar te-ai obrăznicit de a mă lua la per tu, de parcă ți-aș fi permis asta. Nu, nu ți-am permis și nu-ți permit. Cred că o discuție civilizată se bazează pe respect. Măcar pentru faptul că sunt mai mare decât tine.

Pe de altă parte, nu mă mai agit să conving pe cineva că albul este alb și rozul este roz. Eu sunt o persoană care face de aproape 10 ani muncă de documentare în domeniul istoriei soiurilor de viță-de-vie și o fac după toate normele academice. Adică, nu mă iau după ce scrie pe Facebook sau pe vreun forum de pe Softpedia, ci după surse documentare. Aaaa, pot să descopăr un indiciu pe aceste platforme, dar după aia începe documentarea serioasă. În cazul de față, am identificat acest soi în 5 surse documentare din secolul XIX în care scrie că acest soi face struguri alb-verzui. Asta se numește identificare după surse documentare. Nu văd ce alte dovezi mai trebuie aduse. În lumea academică este mai mult decât suficient ca să se considere că soiul are struguri albi. Iar nea Gică sau nea Sandu de la Cucuieții din deal al trebui să țină seama ce spun oamenii de specialitate, oamenii care au descoperit, au descris acest soi. Dacă nenea de la 1865 care a descris prima dată acest soi a spus că este soi alb, cum poate avea pretenția nea Gică sau nea Sandu din Cucuieții Deal să știe mai bine decât cel din America cum este, în realitate, soiul? E la mintea cocoșului.

Plagiatul nu este doar la text, ci și la imagini.

Faptul că sunt atâția comercianți care vând material săditor sub numele de Lydia, iar strugurii rezultați sunt roz sau roșii nu este problema mea, ci a lor. Nu e primul caz când comercianții de material săditor vând altceva decât ce este soiul în realitate. Că eroarea asta este de mult timp, nu scuză prea mult pe aceștia. Se vinde în continuare (și chiar oficial) Perlă românească, deși acest soi NU EXISTĂ. Și exemple sunt destule. Da, în baza acestor informații, îmi permit să spun că cei care vând material săditor din soiul Lydia care face struguri roz sunt niște papagali. De fapt, ar trebui să completez cu faptul că sunt niște ignoranți care practică înșelătoria, care înșeală clientul vânzând altceva decât ce este în realitate. Și nu doar pentru faptul că strugurii nu sunt albi cum este adevăratul soi Lydia, dar sunt diferențe majore între strugurii din cele 11 legături prezentate de tine. În două cazuri pare mai degrabă că ar fi vorba de struguri Chasselas roză. Dar acest aspect se pare că nu contează pentru tine. Celelalte aspecte, par minore, dar nu prea sunt. Soiul nu a fost creat pentru a se obține un soi mai bun, ci a fost găsit. Iar locul lui de origine este în insulele Kelly, Ohio, SUA, nu în Franța cum spun unii de pe aceste site-uri. Aceste afirmații eronate dovedesc cu vârf și-ndesat că acești comercianți sunt într-o profundă eroare. Ei nu au făcut o documentare serioasă, ci au luat unii de la alții informații pe care le-au găsit aiurea. Partea proastă este că aceste erori s-au perpetuat și acum am ajuns în situația menționată de Gobbels: o minciună spusă de 1000 de ori ajunge să fie luată drept adevăr.

Nu, stai liniștit, nu o să-i scriu lui Franco de Lydia, că unii de pe Softpedia și de pe 11 site-uri scriu că soiul ar fi roz. Omul acela nu se ia după astfel de surse, ci după surse DE ÎNCREDERE.

View Postadip62, on 22 aprilie 2024 - 06:25, said:

Revenind la cea scris Gheo despre Galben Nou, atunci am cautat si eu pe vivc, dar varietatea de soiuri si denumiri de "Galben" este prea mare ca sa merite aprofundat, mai ales ca... nu a rodit. Nici nu-mi mai amintesc de cate ori am cumparat ceva si am primit altceva...
Pe VIVC sunt menționate soiurile prefiloxerice și soiurile rezultate din omologarea soiurilor obținute de amelioratori. Dacă soiul nu a fost omologat niciun cercetător nu trimite datele la VIVC pentru că nu poate garanta corectitudinea informațiilor. Amelioratorul x sau y poate că a încrucișat soiul A cu soiul B, dar dacă rezultatul muncii de ameliorare nu este menționat în vreun studiu de specialitate, nu se consideră o informație credibilă. Aaa, poate peste nu știu câți ani, dacă cineva face analiza moleculară sau secvențierea ADN-ului acelui soi, atunci e posibil să se treacă în această bază de date. Altfel nu.
Soiul acesta, Galben sau cum i-o spune în realitate, este din categoria acelor soiuri obținute neoficial și din acest motiv nu îl găsiți pe VIVC.

Edited by Otineu, 22 April 2024 - 06:51.


#6941
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015

View Postadip62, on 21 aprilie 2024 - 12:46, said:

Forma boabelor cred ca este corecta. Acum o sa vad si ce-o sa iasa... desi ma indoiesc ca incepe sa rodeasca de anul asta. L-am cumparat la ghiveci, in toamna avea vreo 20 cm, miercuri era "treaz" si luase cam 7 cm cu un lastar nou.
Uite asa arata in poza cand l-am cumparat: https://gradinacubul...IgaAorWEALw_wcB
Vedeți că este o diferență mare de tot între strugurele din această fotografie și strugurele Galben nou, Zolotinca. În primul caz sunt ovale, iar în ultimul caz boabele sunt rotunde.

#6942
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 10.01.2019
Otineu daca vrei sa vezi cum arata soiul Lydia, cel putin cel cunoscut si la noi sub acesta denumire, vezi aici

#6943
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Ceea ce pretinzi tu și alții citați/menționați de tine nu este Lydia, ci un fals soi Lydia. E treaba ta că tu crezi în continuare acest lucru. Dacă nu știai sursele de pe VIVC, mai aveai o scuză, dar acum, nu. Orice om rezonabil, cu scaun la cap și care cunoaște normele academice se înclină în fața evidenței. Sursele unor cercetători sau ampelografi fac cu mult mai mult decât un clip video al unui amator, indiferent de unde ar fi el.
În lumea cercetătorilor se întâmplă (și nu chiar rar) să se descopere că o viță, care se credea că este soiul x, la analize moleculare a reieșit că este un soi diferit. Dar "proștii" ăia de cercetători fac corecturile de rigoare. Sau, dacă nu reușesc să identifice corect soiul îi dau numele inițial, dar adaugă faux, adică fals. Și avem exemple cu Tămâioasa București despre care s-a crezut că-i una și aceeași cu Tămâioasa Românească, cu Brustiano faux și cu altele similare.
Dacă aș fi fost interesat de istoria hpd-urilor probabil aș fi aprofundat cercetarea ca să identific numele real al soiului. Dar pe mine nu mă pasionează acest subdomeniu, așa că privesc detașat lucrurile. Eu doar am vrut să atrag atenția că sursa aceea este plină de erori.
În cele 12 link-uri prezentate ulterior sunt o grămadă de erori. Poți să le trimiți lor link-ul cu acea așa-zisă Lydia. În special celor care au afișat strugurele care seamănă cu Chasselas roză.Posted Image

Edited by Otineu, 22 April 2024 - 11:57.


#6944
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 29.09.2013
Se poate combina Cabrio Top cu Topsin pentru prima stropeala?

#6945
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,343
  • Înscris: 08.02.2015
Topsin este retras de la comercializare și folosire din 2021.
La momentul actual (de fapt, după ploile astea) mai degrabă faceți un cocktail de substanțe de contact și sistemice pentru mană și făinare.

#6946
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 29.09.2013
Am cumparat Topsin acum 3 zile produs in Ucraina si Dithane produs in Moldova.Ziceam sa bag Topsin pentru fainare si Cabrio Top pentru mana.

#6947
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
M-am reintors la tara. Nu am nicio vita de vie afectata de frig, doar ca nu au mai crescut in acelasi ritm. A plouat destul, nu suficient, dar aici in zona in mai-iunie ploua mult. Chiar sunt ok, desi vitele mai avansate nu au nicio frunza desfacuta. Niciun semn de boala, dar maine ma uit din nou pe lumina. Cica as mai avea 2 zile cu posibilitati de ploaie si apoi, gata! ar cam trebui sa stropesc nu numai vitele de vie, dar si pomii.
Dar macar pe partea de struguri sunt linistit.

#6948
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,833
  • Înscris: 26.07.2023

View PostOtineu, on 22 aprilie 2024 - 17:50, said:

Topsin este retras de la comercializare și folosire din 2021.
La momentul actual (de fapt, după ploile astea) mai degrabă faceți un cocktail de substanțe de contact și sistemice pentru mană și făinare.
A aparut fiu-sau: Topsen. Panasoanic, Suny style.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate