Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon EOS 350D

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Am ocazia sa cumpar acest aparat nou adus din Italia decat ca pretul mi se pare cam mic (350 euro). Ce parere aveti despre acest aparat si mai ales pretul dubios de mic.

#2
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
nu este mic, dar depinde si ce obiectiv are, daca are. probabil este prea mare ca sa te alegi cu un aparat fara garantie aici.

#3
eXplode

eXplode

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.08.2006
La pretul asta este "produs" de "baietii veseli", sa nu te astepti la garantie.

#4
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Obiectiv are nu stiu exact ce obiectiv ca nu l-am vazut iar persoana in cauza nu prea se pricepe. Imi spune doar ca e nou la cutie.

#5
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostFlorinbv, on Sep 7 2008, 10:15, said:

Obiectiv are nu stiu exact ce obiectiv ca nu l-am vazut iar persoana in cauza nu prea se pricepe. Imi spune doar ca e nou la cutie.

E posibil sa fie cutia noua :)
Serios, uita-te si tu pe amazon: aici - 550$body, 600$kit
Putin probabil sa fie luat din Europa mai ieftin. O fi smecherie (SH, refurbished). Fii atent, nu exista pomana la asa ceva, tzepe insa cit cuprinde. Sau il primesti fara cabluri, soft, baterie, strap, etc.

#6
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Daca e nou se poate verifica nu e o problema pot vedea cate cadre s-au tras ( daca s-au tras ) din softul aparatului. Insa imi e teama sa nu fie probleme cu aparatul eu stiu sa fie vreun defect din fabricatie sau mai stiu eu ce.

#7
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostFlorinbv, on Sep 7 2008, 12:19, said:

Daca e nou se poate verifica nu e o problema pot vedea cate cadre s-au tras ( daca s-au tras ) din softul aparatului. Insa imi e teama sa nu fie probleme cu aparatul eu stiu sa fie vreun defect din fabricatie sau mai stiu eu ce.
La Canon nu se poate verifica. Se poate reseta din aparat si doar aia de la Canon aparent ar putea afla (nici macar service-ul nu stiu daca are cum); mai demult am cercetat chestia asta pe net. Mai cauta si tu. La Nikon se poate, la Canon insa nu. Cel putin nu la seria xD/xxD.
Daca esti curajos din fire si-ti plac sporturile extreme ia-l; unii nu se invata decit dupa ce se frig.

Edited by raldox, 07 September 2008 - 12:06.


#8
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,032
  • Înscris: 22.01.2008

View PostFlorinbv, on Sep 7 2008, 09:35, said:

Am ocazia sa cumpar acest aparat nou adus din Italia decat ca pretul mi se pare cam mic (350 euro). Ce parere aveti despre acest aparat si mai ales pretul dubios de mic.

aparatul este excelent, iar la pretul asta poti gasi unul la mana a doua aici. in locul tau, as prefera sa il iau de aici. cel putin te intalnesti cu omul, il poti verifica, poti vedea care ii este provenienta, etc.

#9
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
salut
am cumparat recent un 350 d, second hand,cu obiectivul de kit+ un sigma apo dg 70-300.Problema este ca nu reusesc,cu nici unul dintre obiective,in nici un mod disponibil,sa scot un subiect clar.Pana acum am fotografiat cu un sony dsc h2 cu care fotografiile au o mare claritate.
Sper ca,fiind incepator,cel putin cu slr-uri,sa gresesc eu undeva.
stie cineva care ar putea fi problema?

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Ar fi o idee sa ne arati cateva poze ce ai facut cu el

#11
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Subscriu, ataseaza doua-trei exemple si-ti vom zice daca e caz de user-error sau probleme cu obiective/aparat.

#12
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
esti pe auto? esti pe manual? piuie si apare punctuletul rosu cand face aparatul autofocusul ? IN vizor se veda clar imaginea in momentul declansarii? esti pe autofocus pe 7 puncte sau pe punctul central ?

#13
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
le-am facut pe toate:pe auto,pe manual,cu si fara blitz,cu toate punctele de focus,precum si cu 1 pct,iar cum le vad eu pe viewfinder nu e relevant,pt ca nu vad clar,asa ca folosesc numai af.pun niste exemple
Sint facute cu trepied si cu shutter delay 10sec.Ultima, dsc, e facuta cu sony cu macro si asa arata si obiectul de fapt.

Attached Files



#14
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
iar cu blitz,pe auto,cam de la aceeasi distanta,diferentele sint foarte vizibile intre cele doua camere

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca ai de citit ce si cum cu DSLR-urile.
Neclaritatea de care vorbesti este cumva a fundalului? Se cheama camp de profunzime (sau DOF sau bokeh) - la aparatele P&S nu prea se simte efectul din motive optice (este dependent de deschiderea obiectivului si de focala reala).
La Canon ai ales o diafragma prea mare penrtru genul de fotografie incercat, mergi pe ceva gen f/8-f/11. Sau fa pozele cu flash pe modul T, ISO 200-400, cu timpi de 1/100-1/200 secunde.
Apoi, capabilitatea de a face poze de aproape se cheama "macro" si la DSLR-uri necesita de obicei obiective dedicate pe care scrie "Macro".
Unele aparate DSLR pot fi dereglate pe partea de AF, la fel si obiectivele, mai ales cele ieftine. Pentru a afla daca ai probleme, exista asa-numitele focus-chart.
Eu am folosit blogul asta: http://regex.info/bl...ech/focus-chart

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 16:09.


#16
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Eram sigur ca asa o sa se prezinte treaba.  :lol:

#17
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
Sigur ca mai am de invatat,multumesc de raspuns,da chiar asa de incepator nu sint.Evident ca nu ma intereseaza fundalul.Ideea e ca nu am nici o zona  clara pe obiectul focusat,in nici o conditie, am facut si cu f11,ba chiar cu nenumarate alte combinatii diafragma-viteza.macro l-am facut ca sa va arat obiectul pe care incerc sa-l fac clar.Poate ca exemplele nu au fost cele mai concludente.am folosit ambele obiective ,iar sigma si pe macro.Si ramine in continuare problema ca nici pe auto,cu blitz,nu reusesc sa scot claritatea de pe sony(fara macro)
Poate imi indicati o situatie ideala in care sa fac o proba

mersi de link,intru poate fac niste teste

#18
hobos

hobos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 20.10.2007
Doua obiective de calitate slaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate