Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Conectare LED-uri la tensiune mica

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#127
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 dumghen, on 18th August 2011, 23:16, said:

In principiu, LED-urile ar fi de acelasi tip, albe, de 5mm.

Din cite stiu eu LED-urile albe au tensiunea de consuctie cam 3,5..3,8 V la un curent de 20-30 mA deci cam 70..80mW. deci la 50 leduri ai cam 4 W . DAca bateria AG13 are 180 mAh deci o energie de 270 mWh iti trebuie cam 20 baterii legate cu cap sa nu folosesti si rezistente de limitare.

#128
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Is 6 randuri de LEDuri de cate 6-9 fiecare.

eu am propus asa:
- pt. fiecare rand 3 baterii ag13 in serie => 4.5V/ ~ 180mAh (depinde si de marca, poate sa mai difere)
- alea 6-9 leduri puse in paralel, daca vrei sa le pui in serie faci calcului sa afli tensiunea necesara: tensiune = 3V * nr. leduri. (3V * 6 leduri = 18 V pt. varianta serie)
- deci 6 seturi a cate 3 baterii in serie. fiecare rand cu bateriile ei.

#129
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
Multumesc Paul_l si catalinmacovei88,

Dupa sfaturile voastre si ceva calcule si meditari am ajuns la una din solutii, ca sa fac astfel:

Constructia de asa natura va fi, ca voi avea 7 randuri de LED-uri (in paralel pe rand), fiecare rand fiind alimentat de o sursa proprie:

- 2 randuri de 5 LED-uri (in paralel)  =>  I = 5*20mA = 100mA
- 2 randuri de 6 LED-uri (in paralel)
- 2 randuri de 7 LED-uri (in paralel)
- 1 rand de 8 LED-uri (in paralel)  =>    I = 8*20mA = 160mA

In asa caz, ma gandesc ca o baterie CR2032 de 3V si 240mAh (de ceas) (nu stiu curentul maxim, de alt tip au precizat 200 mA, de ex) m-ar tine pentru un macar o ora si fara a fi nevoie de rezistente aditionale in fiecare circuit (presupun, dupa calculele mele). Evident, as putea folosi si alte baterii de 3-3,6V de o capacitate mai mare (1Ah) si care pot da un curent maxim de 150-200mA, doar ca si pretul e mai mare.

Va rog sa ma corectati daca nu am zis bine, nu sunt expert in electronica, iar din scoala nu inveti decat a folosi cateva formule in niste aplicatii teoretice.

Voi incerca si alta varianta, ca sa pot avea doar un singur intrerupator pentru toate ledurile, si revin cu ea aici.

Astept cu nerabdare feedback.

Edited by dumghen, 19 August 2011 - 21:49.


#130
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
e bun asa.

#131
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
O intrebare stupida: capacitatea unei surse data de 2 baterii in serie se dubleaza fata de cand e o singura baterie?
De ex, daca o baterie are 180mAh, 2 de aceleasi tip, in serie, vor avea 360mAh?

#132
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 dumghen, on 19th August 2011, 23:25, said:

O intrebare stupida: capacitatea unei surse data de 2 baterii in serie se dubleaza fata de cand e o singura baterie?
De ex, daca o baterie are 180mAh, 2 de aceleasi tip, in serie, vor avea 360mAh?

Nu . Doua baterii de 180mAh puse in serie vor compune un ansamblu cu 180 mAh capacitate DAR tensiunea dublindu-se energia stocata e dubla.

#133
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
daca le pui in paralel se dubleaza curentul, voltajul ramanand acelasi

#134
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
De unde pot sa stiu ca sursa resepctiva de tensiune/curent nu imi daun curent mai mult decat imi e necesar, astfel sa-mi arda LED-urile?
(Daca nu e precizat curentul maxim al bateriei)

Zic asta, deoarece conectand o sursa de telefom mobil (3,7V si curentul precizat = 335mA), un LED se va arde.
Totusi, la baterii nu am intalnit sa fie specificat la toate un curent maxim macar.
Ar fi bine sa iau in calcul si acest aspect? Adica sa iau o baterie care poate genera un curent maxim de 200 mA, de ex?

-----------

Am mai identificat o solutie care cred ca ar fi mai potrivita pt ceea ce am nevoie eu.

M-am gandit ca cele 7 randuri de LED-uri in paralel sa nu mai contina surse indifviduale ca si cum ar fi circuite individuale, dar sa leg toate acele randuri in serie la baterie(baterii).

In acest caz, obtin ceva de genul:
I pentru tot circutiul in serie sa il am maxim la 160 mA.
Astfel, ca sa obtin acelasi curent care sa treca prin diode (20mA) si o tensiune de 3V (sau 3,6V), pun rezistente in paralel in fiecare rand de LED-uri, astfel.

R5 = 50 Ohm  (5 leduri in paralel)
R6 = 75 Ohm  (6 ...)
R7 = 150 Ohm (7 ...)
R8 (nu pun rezistenta pe cel de 8 LED-uri).

Pentru 3V la bornele fiecarui rand paralele pt o cadere de tensiune de 3V, ar iesi ca mi-ar trebui o sursa de 21V (7 baterii de 3V in serie).
Pentru 3,6V => ~24V (pot grupa 2, 3, 4, 6, 8 baterii de diferite tensiuni in serie) pt sursa.

Unica intrebare e daca nu voi avea un curent prea mare prin circuit de la baterii. As putea limita curentul cu o rezistenta in paralel cu bornele sursei dar exista si riscul sa-mi scada curentul la o valoare mica deja pe ramura cu LED-urile.

Pareri?

Multumesc anticipat!

-------
http://www.tme.eu   -- aici am gasit diferite tipuri de baterii

Edited by dumghen, 20 August 2011 - 13:29.


#135
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
Eventual, as putea pune si o rezistenta de 20 Ohmi in serie cu restul LED-urilor daca alimentez la 24 de V circuitul.

#136
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
alta solutie. Cumperi 2 acumulatori NiMH de 1.5V si 900 mAh, de tip R3, cum sunt la majoritatea telecomenzilor. Si le pui in serie. Ledurile pe fiecare rand in paralel, randurile intre ele legate in paralel. Din cate inteleg ai in total 44 leduri => 44 * 20 mA = 880 mA consum, deci te tine 1 ora. Daca gasesti Li-Ion la aceleasi dimensiuni, ma refer cilidrice, sau daca ai loc poti folosi unul de la telefon de 3,7V 700-800 mA, deoarece Li-ion sunt mai usoare.

Si astfel n-ai nevoie de rezistenta.

#137
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu nu te sfatuiesc sa faci ce zice catalinmacovei88, o baterie(acumulator) Ni-Mh are doar 1,2V si doua in serie dau 2,4v , nu este suficient pentru leduri , trebuiesc 3 bucati puse in serie, la 3,6v si se vor aprinde bine.
Mai exista si posibilitatea sa aprinzi toate ledurile care le ai ,puse in serie, de la o singura baterie Ni-Mh de 1,2v tipR3 , mai barosana R20, prin intermediul unui montaj Jule Tief. Montajul este cu un singur tranzistor si o singura baterie, gasesti o groaza de scheme pe net.

Edited by nico123, 20 August 2011 - 15:26.


#138
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
@nico123, acei  acumulatori au 1.5V la incarcarea maxima.
Mai exista si posibilitatea sa aprinzi toate ledurile care le ai ,puse in serie, de la o singura baterie Ni-Mh de 1,2v tipR3

Habar n-ai ce zici. Pe un led caderea de tensiune (depinde de culoare) e sa luam ca exemplu 2V ..... U total_alimentare = 2V * numar leduri.... pt. varianta puse in serie. Deci iti trebuie un voltaj mare pt. zeci de leduri.

prin intermediul unui montaj Jule Tief. Montajul este cu un singur tranzistor si o singura baterie, gasesti o groaza de scheme pe net.


ce zici tu aici e prea complicat pt. a apinde niste leduri, tranzostori...... nu inteleg de unde le scoti. Omu vrea cat mai mic si mai usor daca n-ai inteles.

Edited by catalinmacovei88, 20 August 2011 - 15:52.


#139
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
Daca folosesc una din asta m-am scos cu montarea in paralel (ultima, precizata de catalinmacovei88), zic bine?

3.6V 8500 mAh  Imax:1800mA

http://www.saimonele...rod=BAT-ER26500

Inca ceva, un curent de aproape 1A sper ca nu electrocuteaza, in caz de contact cu pielea?

Edited by dumghen, 20 August 2011 - 16:24.


#140
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
un curent de aproape 1A sper ca nu electrocuteaza, in caz de contact cu pielea?

Nu, tensiuni de peste 40 V sunt periculoase la curenti de cateva sute mA in sus.

Bateria din link e foarte buna, cred ca e cam mare ca dimensiuni la 8.5Ah si tot in paralel trebuie sa le pui. Eu tot sustin sa iei 2 acumulatori R3, gasesti peste tot, ii incarci (mai ales ca la Li-Ion nu poti sa-i incarci asa oricum ca e periculor), is destul de mici. Deci apeleaza la ideea de mai sus.

#141
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
E un picut cam mare R3 (prea lunga), are cam 45mm.

Dar aici pot folosit ma gandesc: http://www.tme.eu/ht...8_EN_pelny.html
Ø17 x 33.5  1800 mAh

Totusi nu vad sa scrie decat la unele curentul maxim (Imax=150mA, sau alte valori)
De ex la asta si la cealalta de mai sus nu scrie curentul.

http://www.tme.eu/ht...3_EN_pelny.html

Altele (cum e asta http://www.tme.eu/do...rki/xl-055f.pdf ) au specificat un curent maxim.

Trebuie sa tin cont si de acest aspect, ma gandesc ?...

#142
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
da sunt bune cele de pe tme.eu, daca iti convin ca dimensiuni. Problema e cum le incarci? Daca le incarci punandu-le la orice incarcator, pot exploda, trebuie incarcator special pt. Li-ion.

#143
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
Astea nu is reincarcabile. Este si o categorie aparte de baterii reincarcabile.
Mie imi trebuie o singura data sa mearga.

#144
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
a da, am uitat ca exista si nereincarcabile cu Litiu. pai is bune

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate