Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Fetiță omorâtă pe zebră de un șofer care a fugit – scoasă vinovată de accident

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in teorie ai dreptate. problema se pare ca e cu fuga de la locul accidentului, cu denaturarea realitatii fara nici cea mai mica jena si cu nesimtirea chinezului si a expertilor care pot sustine asemenea gogomanii cum ca vezi doamne totusi e .. scuzabil ce o facut ala.

#20
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 romaximusro, on Jul 31 2008, 22:51, said:

in teorie ai dreptate. problema se pare ca e cu fuga de la locul accidentului, cu denaturarea realitatii fara nici cea mai mica jena si cu nesimtirea chinezului si a expertilor care pot sustine asemenea gogomanii cum ca vezi doamne totusi e .. scuzabil ce o facut ala.
da nu i-am luat apărarea nici chinezului nici tâmpiților ălora de experți ;)
tot ce spun e că tre să fii tâmpit la cap să te bagi ca boul pe trecerea de pietoni și să riști să te ia pe sus un baștan cu merț.
pe unul care gonește pe stradă de nebun n-ai cum să nu-l vezi, da dacă nu belești ochii nu-i belește nimeni pentru tine.


am văzut odată o cretină care avea plodul în căruț și s-a angajat în trecerea străzii total nepăsătoare și cu atenția la păsări - de parcă ar fi durut-o în freză dacă vreun gipan i-ar fi proiectat copchilul vreo doișpe metri mai încolo. :death:

iar pe polițai îi doare-n pix când trec pietonii pe lângă ei cu durere-n bască atunci când traversează prin locuri nepermise ori cu ochii-n soare, pe trecere.

#21
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
gigele, foarte de acord cu tine, dar nu poti avea aceasta pretentie si de la copii. adica, chiar daca ii educa parintii, ei tot copii sunt... te trezesti cu cate unul ca se arunca in fuga...

#22
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 cornel001, on Aug 1 2008, 01:41, said:

gigele, foarte de acord cu tine, dar nu poti avea aceasta pretentie si de la copii. adica, chiar daca ii educa parintii, ei tot copii sunt... te trezesti cu cate unul ca se arunca in fuga...
fetița aia nu traversa singură, ci a fost smulsă din mâna verișoarei sau mai știu eu cui.
să se înțeleagă, nu iau apărarea chinezului, dar știm cum se circulă pe străzile noastre, e în interesul propriu să fim atenți la trafic, nu suntem vite.

#23
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 28.11.2005
Ai si tu partea ta de dreptate, eu imi aduc aminte ca faceam niste ore de circulatie pe la clasa I . Acum... nu stiu.

Dar... semnele de circulatie sunt puse sa "belesti ochii", daca vezi semnul de trecere pietoni (si altele) trebuie sa circuli mai prudent, sa reduci viteza, etc. Daca nu ma insel in cod scrie treaba asta.

Oricum, chinezul daca da spaga la judecator scapa. Asta-i tara, fu****

#24
sara_c

sara_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2007
Exista o pb foarte mare in Romania la aceasta ora in privinta accidentelor de circulatie. Sint atit de multe incit a devenit un lucru banal si justitia il trateaza ca si cum nu s-a intimplat mare lucru. Ca sa facem o mica comparatie, in Australia la acelasi nr de locuitori ca si Ro, sint in jur de 1000 accidente grave anual si nr e in scadere, pe cind in Ro sint in medie 6700 in care 2500 de romani mor.  Nu vad nici o speranta de imbunatatire NICIODATA! romanul nu are constiinta ca trebuie sa mearga mai incet si sa fie mai prevazator ptr ca exista posibilitatea ca cineva sa-i apara in fata si sa-l omoare, daca merge mai incet , o face doar cind stie ca este radar, iar politia ca metoda de prevenire a accidentelor, are grija sa fie sterse si lucruite la zi , panourile cu mesajul pe care nu-l citeste nimeni si nici impresioneaza pe cineva :stop accidentelor! viata are prioritate - cred ca se refera doar la anumite vieti  :frust:

Ca sa nu mai spun ca a ajuns o chestie "normala" sa trebuiasca sa te asiguri si cind esti deja in mijlocul trecerii de pietoni si cind treci pe verde si cind esti pe trotuar, sau mai bine inchide-te in casa ca poate scapi cu viata!

#25
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007

 sara_c, on Aug 1 2008, 12:16, said:

Ca sa nu mai spun ca a ajuns o chestie "normala" sa trebuiasca sa te asiguri si cind esti deja in mijlocul trecerii de pietoni si cind treci pe verde si cind esti pe trotuar, sau mai bine inchide-te in casa ca poate scapi cu viata!

  Eu asa am fost invatat de mic,mereu scot doar capul o idee sa ma asigur de dupa masina care s-a oprit,dar asta tine si de mentalitate. Daca tu nu ai grija de picioarele tale,altu' sigur n-o sa aiba.

#26
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 rotnic, on Aug 1 2008, 12:06, said:

Ai si tu partea ta de dreptate, eu imi aduc aminte ca faceam niste ore de circulatie pe la clasa I . Acum... nu stiu.

Dar... semnele de circulatie sunt puse sa "belesti ochii", daca vezi semnul de trecere pietoni (si altele) trebuie sa circuli mai prudent, sa reduci viteza, etc. Daca nu ma insel in cod scrie treaba asta.

Oricum, chinezul daca da spaga la judecator scapa. Asta-i tara, fu****
treaba fiecăruia dacă se așteaptă ca participanții la trafic să respecte regulile.
eu unul m-am obișnuit cu ideea că justiția nu merge și e cel mai bine să nu fie nevoie să apelezi la ea. sistemul sanitar la fel, și cel mai corect lucru e să te păzești, că dacă tu n-o faci cu siguranță alții nu dau 3 parale.

dacă tu crezi că legile sunt automat și respectate bravo ție, bagă-te ca vita cu capu-nainte atunci când treci strada.


mai sunt tâmpiți care vin ca nebunii și te oprești pe trecere ca să-i faci loc tipului să treacă, la care imbecilu după ce pune o frână de numa numa te mai și înjură pe motiv că "ce bă, de ce nu treci că el respectă legea" - ca și când asta ar fi o garanție că el poate opri la timp.
este absolut aiurea ca să încerci să oprești mașina în 10-20 de m, atunci când observi că-n ultima clipă se angajează un pieton să traverseze(depinde și de viteză aici)

 sara_c, on Aug 1 2008, 13:16, said:

Ca sa nu mai spun ca a ajuns o chestie "normala" sa trebuiasca sa te asiguri si cind esti deja in mijlocul trecerii de pietoni si cind treci pe verde si cind esti pe trotuar, sau mai bine inchide-te in casa ca poate scapi cu viata!
dacă ție ți se pare normal să "mori cu dreptatea-n mână" bravo ție. zebra aia e un amărât de marcaj, dacă pentru tine aia reprezintă girul siguranței să fii sănătos.

#27
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
La astfel de fapte si cum se trateaza ele, ca cetatean ma simt revoltat..

   Chiar daca "expertii" au constatat ca soferu e nevinovat...o sa-l judece Dumnezeu iar pedeapsa va fi pe masura, se va tara ca sarpele in flacari...

  In fine...daca era copilu "expertului" oare cine era vinovat ?...oricum daca era copilu meu as fi fost un om care nu mai avea nimk de pierdut si  "as fi baut o cafea" cu soferu in primele secunde...putin imi pasa de consecinte...prea multi copii cad victime unor nemernici care urcati la volan se cred zeii pamantului,de astfel de oameni societatea tre sa se debaraseze prin tinerea lor in spatele gratiilor.

  Pacat de copila avea toata viata inainte...Dumnezeu s-o odihneasca in pace.

#28
sara_c

sara_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2007
"dacă ție ți se pare normal să "mori cu dreptatea-n mână" bravo ție. zebra aia e un amărât de marcaj, dacă pentru tine aia reprezintă girul siguranței să fii sănătos." - gigel

Draga Gigel, din partea mea n-ai decit sa nu fii vita si sa te tot asiguri si rasasiguri cind treci strada, ca iti garantez ca nici asa nu esti in siguranta pe drum in Romania. Pe de alta parte, nici nu stiu de ce mai aveti legi in Romania, daca ele oricum nu conteaza si nu se mai asteapta nimeni sa fie respectate. Am spus nu din gresala "voi" , ci ptr ca eu am ales o forma mult mai sanatoasa de prevenire, m-am scos cu totul din situatia in care va scaldati in Romania si vi se pare normal sa traiti asa. Cind un om este omorit cu "dreptatea in mina" cum stiu tu, tot ceea ce aveti mare parte de spus este "vai ce ghinion" , poi sa stii ca nu e ghinion ci e prostie si nesimtire si lipsa de respect fata de cei din jur, fata de viata!!!!!
Dupa cum am mai spus: lucrurile in Romania nu se vor schimba niciodata, ptr ca leguitorii fac dupa cum populatia o cere: NIMIC!  "vai ce ghinion"! e la ordinea zilei si tot la ordinea zilei, e ca romanul de rind sa gaseasca INTOTDEAUNA scuze infractorului.

Edited by sara_c, 01 August 2008 - 13:18.


#29
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Nu vad unul care sa scuze infractorul in toate posturile de mai sus. Daca mai treceai prin Romania observai cum ti se arunca pietonii in fata cand mai ai 2m pana la ei.

LE: Cand circuli cu 9m/s(33km/h) si omul ti se arunca in fata la 2-3m crezi ca ai timp sub o secunda sa te opresti? Asa ca e mai bine sa casti si tu ca pieton ochii si nu sa te arunci pe trecere ca bovina.

LLE: Sa vezi ce sprintari sunt nemtii pe treceri si cum casca ochii inainte sa treaca,fac niste ochi cat 2 cepe si se uita daca au timp.

Edited by LC_TM, 01 August 2008 - 13:26.


#30
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Chestia e ca e un copil , daca-ar fi fost un adult ai mai fi zis "pai trebuia sa se asigure....sa nu se arunce in fata" . Insa copilul e copil si d-aia viteza maxima legala in orase e 50 si la treceri trebuie sa reduci viteza dupa cum scrie in lege, ca sa ai timp sa vezi copchii, sa franezi de la 30-40 la ora daca sesizezi vreun pericol. Oare cat o fi distanta de franare de la 30 kmh , si cat de la 60-70 kmh ...

Edited by Stapanul_clonelelor, 01 August 2008 - 13:39.


#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 LC_TM, on Aug 1 2008, 14:23, said:

Nu vad unul care sa scuze infractorul in toate posturile de mai sus. Daca mai treceai prin Romania observai cum ti se arunca pietonii in fata cand mai ai 2m pana la ei.

LE: Cand circuli cu 9m/s(33km/h) si omul ti se arunca in fata la 2-3m crezi ca ai timp sub o secunda sa te opresti? Asa ca e mai bine sa casti si tu ca pieton ochii si nu sa te arunci pe trecere ca bovina.

LLE: Sa vezi ce sprintari sunt nemtii pe treceri si cum casca ochii inainte sa treaca,fac niste ochi cat 2 cepe si se uita daca au timp.


asa cum s-a mai zis problema nu e ca ar putea fi de vina (putin ) si victima. Problema e in sistemul de justitie care permite asemenea enormitati, in care se poate nega evidenta intr-un mod asa de absurd (cum ca vezi doamne ala nu o simtit ca o dat peste victima)

#32
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 28.11.2005

 gigel de hohențolărn, on Aug 1 2008, 13:55, said:

treaba fiecăruia dacă se așteaptă ca participanții la trafic să respecte regulile.

Pai vezi, deja ai spus o prostie. DA, TOTI TREBUIE SA RESPECTAM LEGILE SI REGULILE. TOTI, FARA EXCEPTIE.

Asta-i cea mai mare prostie la romani, toti suntem berbeci, toti suntem smecheri. In tarile civilizate nu te claxoneaza nimeni daca mergi pe strada, nu-i vezi prin oras ca merg ca dementii, nu auzi motoare tunate noaptea, etc. etc. etc.

AIA RESPECTA LEGEA SI PE CEI DIN JUR

#33
sara_c

sara_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2007

 LC_TM, on Aug 1 2008, 13:23, said:

Nu vad unul care sa scuze infractorul in toate posturile de mai sus. Daca mai treceai prin Romania observai cum ti se arunca pietonii in fata cand mai ai 2m pana la ei.

LE: Cand circuli cu 9m/s(33km/h) si omul ti se arunca in fata la 2-3m crezi ca ai timp sub o secunda sa te opresti? Asa ca e mai bine sa casti si tu ca pieton ochii si nu sa te arunci pe trecere ca bovina.

LLE: Sa vezi ce sprintari sunt nemtii pe treceri si cum casca ochii inainte sa treaca,fac niste ochi cat 2 cepe si se uita daca au timp.
Tocmai ai gasit tu scuze infractorului : Daca mai treceai prin Romania observai cum ti se arunca pietonii in fata cand mai ai 2m pana la ei. legea spune clar: la trecerea de pietoni, soferul are OBLIGATIA sa reduca viteza pina la evitarea oricarui pericol.  Si ptr informatia ta, sa stii ca daca soferii ar face exact asta, sa reduca viteza, ar fi mai putine accidente in Romania si multa mai putine soldate cu deces. Nu e tot una daca un copil e lovit cu 30 km la ora sau cu 50 km la ora . Stii ca la o viteza de 30 km la ora exista sanse de supravietuire de 70% si stii ca la 50 km la ora , exista sanse de DECES de 80% ?

#34
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Ce sa faca fata aia daca seara fiind, se opresc 3 benzi de circulatie sa dea prioritate, si un dobitoc depaseste fara vizibilitate, pe prima banda? O fi vrut si ea sa treaca mai repede, sa nu-i tina pe aia atata opriti. Si uite cum dintr-o idee buna se ajunge la ....
E bine sa treci strada cu MARE ATENTIE.Aici e clar si educatia de la parinti,mai ales ca acolo e o singura strada de trecut, nu sunt 200! Dar nu poti ave apretentie de la fiecare parinte sa reuseasca sa faca din copil un as al circulatie preventive pietonale.
Nu am inteles faza cu "as bea o cafea cu soferul" ....n-am mai auzit expresia dar daca e ceea ce gandesc eu, e singura reactie omeneasca. Ca in rest, toti au reactionat ca niste animale. Politia care nu s-a luat dupa infractor...a fost prins de altii cica.Expertii, justitia si nu in ultimul rand jegosul de criminal.
dar mai e timp sa se trezeasca cineva si sa bea cafeaua cu omu...uite aici ar trebui sa ajute cei care sunt in parnaie pe viata, sa-i mai elimine pe cei sositi acolo pe 6 luni cand defapt ar trebui sa stea 15.

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,229
  • Înscris: 12.06.2004

 LC_TM, on Aug 1 2008, 14:23, said:

Nu vad unul care sa scuze infractorul in toate posturile de mai sus. Daca mai treceai prin Romania observai cum ti se arunca pietonii in fata cand mai ai 2m pana la ei.

LE: Cand circuli cu 9m/s(33km/h) si omul ti se arunca in fata la 2-3m crezi ca ai timp sub o secunda sa te opresti? Asa ca e mai bine sa casti si tu ca pieton ochii si nu sa te arunci pe trecere ca bovina.

LLE: Sa vezi ce sprintari sunt nemtii pe treceri si cum casca ochii inainte sa treaca,fac niste ochi cat 2 cepe si se uita daca au timp.
Atunci, ce relevanta au asemenea posturi pe topicul de fata?
Interesant; cat am fost prin .de am ajuns la concluzia ca pot sa traversez cu ochii inchisi; ba unul care-a oprit "prea tarziu" a si dat inapoi, sa-mi faca loc.
Sau poate zici de nemtii aflati in deplasare, prin Italia, Romania, India sau mai stiu eu pe unde...

#36
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 sara_c, on Aug 1 2008, 14:16, said:

"dacă ție ți se pare normal să "mori cu dreptatea-n mână" bravo ție. zebra aia e un amărât de marcaj, dacă pentru tine aia reprezintă girul siguranței să fii sănătos." - gigel

Draga Gigel, din partea mea n-ai decit sa nu fii vita si sa te tot asiguri si rasasiguri cind treci strada, ca iti garantez ca nici asa nu esti in siguranta pe drum in Romania. Pe de alta parte, nici nu stiu de ce mai aveti legi in Romania, daca ele oricum nu conteaza si nu se mai asteapta nimeni sa fie respectate. Am spus nu din gresala "voi" , ci ptr ca eu am ales o forma mult mai sanatoasa de prevenire, m-am scos cu totul din situatia in care va scaldati in Romania si vi se pare normal sa traiti asa. Cind un om este omorit cu "dreptatea in mina" cum stiu tu, tot ceea ce aveti mare parte de spus este "vai ce ghinion" , poi sa stii ca nu e ghinion ci e prostie si nesimtire si lipsa de respect fata de cei din jur, fata de viata!!!!!
Dupa cum am mai spus: lucrurile in Romania nu se vor schimba niciodata, ptr ca leguitorii fac dupa cum populatia o cere: NIMIC!  "vai ce ghinion"! e la ordinea zilei si tot la ordinea zilei, e ca romanul de rind sa gaseasca INTOTDEAUNA scuze infractorului.
dragă săra_c, nu am găsit nicio scuză infractorului, el e vinovat și cu asta basta. dar dacă însoțitoarele copilei se asigurau atunci se opreau din timp și puteau evita nenorocirea. dar chiar din declarațiile însoțitoarelor, cum că "le-a fost zmulsă" din senin, reiese clar că alea se gândeau la cai verzi și numa la trafic nu erau atente.

 Stapanul_clonelelor, on Aug 1 2008, 14:38, said:

Chestia e ca e un copil , daca-ar fi fost un adult ai mai fi zis "pai trebuia sa se asigure....sa nu se arunce in fata" . Insa copilul e copil si d-aia viteza maxima legala in orase e 50 si la treceri trebuie sa reduci viteza dupa cum scrie in lege, ca sa ai timp sa vezi copchii, sa franezi de la 30-40 la ora daca sesizezi vreun pericol. Oare cat o fi distanta de franare de la 30 kmh , si cat de la 60-70 kmh ...
dacă ai merge cu 50 la oră prin localități ai mai ajunge la sf așteaptă la destinație. ce să-ți povestesc, e plină românica de lupi moraliști.
atenția e totul, și nu trebuie pusă numai în cârca șoferilor. dacă șoferu nu-i atent o clipă poate e atent atunci pietonul, și se pot preveni o grămadă de incidente astfel. da dacă pietonii traversează ca vitele e jale.

 rotnic, on Aug 1 2008, 14:47, said:

Pai vezi, deja ai spus o prostie. DA, TOTI TREBUIE SA RESPECTAM LEGILE SI REGULILE. TOTI, FARA EXCEPTIE.

Asta-i cea mai mare prostie la romani, toti suntem berbeci, toti suntem smecheri. In tarile civilizate nu te claxoneaza nimeni daca mergi pe strada, nu-i vezi prin oras ca merg ca dementii, nu auzi motoare tunate noaptea, etc. etc. etc.

AIA RESPECTA LEGEA SI PE CEI DIN JUR
da bre, toți trebuie să respectăm legile și regulile, da se pune întrebarea, cât de naiv să fii să crezi că fiecare concetățean le respectă?
tu-ți știi interesul și-ți aperi pielea, nu te poți baza pe o utopie. oamenii nu-s roboți, legea se mai încalcă, fiecare om trebuie să se păzească. dacă tu-ți permiți să mori cu dreptatea în mână e problema ta, e viața ta și bravo ție. de parcă n-ar fi în interesul pietonilor să se asigure când trec strada.

și în țările civilizate trec pietonii pe roșu, dar se asigură, nu trec ca vitele. și acolo șoferii sunt mult mai amabili, nu claxonează, nu pun fleșuri , nu conduc agresiv șamd.

eram odată remorcat cu Dacia, cu o parâmă de vreo 10 m sau cât o fi fost, și trec pe lângă o trecere de pietoni. imediat după ce trece mașina care mă tracta, se angajează un imbecil în traversarea străzii, vorbind la telefon și cu ochii pe cer. și mașina din față mergea cu avariile, și eu. claxoane, claxoane - imbecilu nimic. mă uit în retrovizor să văd dacă merge să iau stânga brusc și din fericire am avut noroc, pentru că oricât aș fi frânat nu știu ce mare brânză aș fi putut face.
sunt situații în care nu poți opri, indiferent de cât de atent ești.
altă dată mergeam cu 5km/h și un alt imbecil care alerga pe trotuar după naiba știe ce, pur și simplu s-a aruncat în fața mașinii. noroc că am frânat și nu aveam viteză.

adică bine, vezi că vine tâmpitu cu viteză, vezi că mână ca disperatu bolidu, taman atunci te hotărăști tu să treci strada? cât de imbecil să fii? a daa, legea e de partea ta - grozavă consolare când rămâi făr' un picior sau, și mai rău :death:

la noi și șoferii circulă ca boii, și pietonii trec ca vitele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate