Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Casa noastra micuta si draguta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
ce parere aveti de cimentul de fieni? aveau cu 28lei sacul de 50kg. calculele per kg ies cam asa: multibat 0.80lei, tenco 0.34 lei, fieni 0.28 lei.as fi tentata sa aleg varianta de mijloc adica tenco, insa nu stiu ce sa zic . zice-se ca mi-ar tebui cam 100 de saci de 50kg daca ar fi de fieni. va rog dati-va cu parerea!

#38
denise18

denise18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 28.04.2008
Hello, ce faci Rombi ? Incerc sa-ti povestesc din experienta mea ; eu am avut asa : la centuri ,stalpi si scara interioara- PC fi 12, la grinzi - PC fi 16 , etrieri - OB fi 6 si 8 ( colac), iar la placa peste parter s-a armat cu PC fi 10 , desi in proiect aveam de 6 si 8, dar asa ne-a sfatuit dirigintele de santier.Total-cam 6200-6500 kg. fier. Caramida ( de 24)- au intrat pana acum 47 paleti, probabil ca vor mai trebui vreo doi..., iar caramida mica ( 11,5)- 6 paleti. Beton- 120 mc, dar mai am de turnat inca ceva la grinzi, plus scarile exterioare ( terasa + intrarea).Tenco- pana acum - 2 paleti.

#39
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
mersi mult Denise pentru informatii . o sa vad ce mai pot lua . cred ce o sa cumpar tot tenco pentru zidarie. sa vad cum fac cu fierul, in ce conditii pot sa mai platesc o parte. bafta multa in continuare!  :kisstogether:

#40
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
aaaaazi am avut o zi tare buna. am avut in primul rand o revelatie. am constatat ca terenul meu face cam 100.000 de Euro, asa ca pot sa pun ipoteca pe el si nu-i mai incurc si pe ai mei parinti. deja mama e bolnava de nerviu in cel mai bun sens al cuvantului , ca vezi Doamne, daca o las pe drumuri. nu stiu cum am fost atat de aiurita pana acum. sincer credeam ca mai mult de 100 eur/mp nu se poate cere in Ploiesti. cand am vorbit cu evaluatorul mi-a zis ca mi-l baga la un minim de 250 eur/mp. am topait de bucurie. mi se pare ca am fost de-a dreptul tampita atata timp, cand eu nu am stiut cum merge piata. barem daca nu lucram intr-un domeniu care are legatura cu piata imobiliara ma credeam si eu pe mine insami. deci fratilor sunt foarte fericita!!!!
am mai fost la casa unei colege , in Paulesti la maxim 10 km de Ploiesti. si-a terminat-o de curand. momentan nu s-a mutat pentru ca nu are curent electric. in schimb am ramas masca. cand am intrebat-o de gaze, azis ca nu are nevoie deoarece si-a pus panouri solare cu care incalzeste toata casa. avea si un fel de boiler la care ajkungeau tuburile de la panouri. a dat pe tot sistemul 15000 de lei. astept sa vad cum se descurca iarna asta si ma gandesc daca se merita.
revenind la chestiile birocratice, poate ma ajutati cu un raspuns. ca sa fie totoul cum trebuie , am nevoie inainte de ridicarea topo, de numar postal la proprietate. am facut cerere de alocare la urbanism si normal ca dureaza 30 de zile.pentru solicitarea CU e obligatoriu sa am numar alocat sau pot sa fac cerere pentru CU chair daca nu am numar. mi se pare un nimic care efectiv ma intarzie cu inca o luna. dati-va cu pararea, va rog!

#41
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Hai la mai mare. Asta da bucurie (banuiesc ca nu numai pentru tine :) ).
Si eu inca stau in expectativa cu gazul. Nu stiu ce sa fac, oricum o sa investesc si eu in instalatii solare, inclusiv pe partea de energie elecrtrica (iluminat nocturn de veghe)

#42
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 05.09.2007

 ROMBI, on Sep 2 2008, 17:50, said:

ce parere aveti de cimentul de fieni? aveau cu 28lei sacul de 50kg. calculele per kg ies cam asa: multibat 0.80lei, tenco 0.34 lei, fieni 0.28 lei.as fi tentata sa aleg varianta de mijloc adica tenco, insa nu stiu ce sa zic . zice-se ca mi-ar tebui cam 100 de saci de 50kg daca ar fi de fieni. va rog dati-va cu parerea!
eu am folosit la "fundatia" magaziei fieni si a iesit BETON!!! pt casa tot fieni o sa folosesc. am platit deja 265 saci. acum caut transport.

#43
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
[quote name='marian.bazavan' date='Sep 5 2008, 22:58' post='5173208']
eu am folosit la "fundatia" magaziei fieni si a iesit BETON!!! pt casa tot fieni o sa folosesc. am platit deja 265 saci. acum caut transport.
[/quote
in sfarsit un rapsuns.te rog mult spune-mi daca mai trebuie adaugat la ciment in afara de apa , nisip sau altceva ? scuze de nestiinta , sunt paralela. am inteles ca la tenco si multibat nu se pune decat apa si vreau sa stiu si la cel de fieni daca e tot asa.

#44
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
La multibat si tenco se pune apa si nisip!!!

#45
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

 roandre, on Sep 8 2008, 08:49, said:

La multibat si tenco se pune apa si nisip!!!
aha! mersi! probabil ca si la fieni e la fel. si probabil si nisipul trebuie sa fie sort de nu stiu care. parca asa ii zice. nu pot sa iau nisip de unde imi vine nu?

#46
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 ROMBI, on Sep 5 2008, 21:49, said:

am mai fost la casa unei colege , in Paulesti la maxim 10 km de Ploiesti. si-a terminat-o de curand. momentan nu s-a mutat pentru ca nu are curent electric. in schimb am ramas masca. cand am intrebat-o de gaze, azis ca nu are nevoie deoarece si-a pus panouri solare cu care incalzeste toata casa. avea si un fel de boiler la care ajkungeau tuburile de la panouri. a dat pe tot sistemul 15000 de lei.

poti da mai multe detalii? suprafata casei, tip zidarie, etal/fara etaj, tip izolatie, dimensiune/tip panouri, distribuitorul panourilor. Mi se pare destul de putin 15000RON...ceva e putred

merci

#47
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
Printre altele, fac un apel la voi , cei care doriti si puteti ajuta. am gasit pe net din inatmplare sambata, un apel umanitar pentru un tanar de 24 de ani. povestea lui o gasiti pe pagina, www.mihaipopescu.com .mai are nevoie de cativa banuti si am putea sa-l ajutam toti, cu cate putin. credeti-ma ca si 10 lei conteaza. nu-l cunosc personal , insa povestea lui m-a miscat. .a trecut prin prea multa suferinta, ca sa se poticneasca acum . cine doreste, va rog sa ajutati. din pacate am incercat sa fac donatie prin telefon, insa se pare ca nu este disponibil. asa ca o sa fac virament bancar in contul lui. sper ca nu am deranjat pe nimeni cu acest apel.

#48
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
as avea nevoie de ceva idei pentru un proiect de casa in L . stiti ceva site-uri unde as putea gasi un astfel de proiect?

#49
kid77xxl

kid77xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.06.2008
Dupa parerea mea gresesti. ar trebui sa mergi la un depozit  la care sa ceri o oferta de preturi pentru materiale. Exista la noi in Ploiesti astfel de depozit(nu dau nume sa nu fac reclama),la care dai o suma de bani si iei materiale cind ai nevoie la preturile din oferta de la data la care tu ai platit. Avantajele sunt ca materialele nu se pot scumpi,iar tu nu iei materiale aiurea de care poate nu ai nevoie sau poate iei cantitati prea mari. Ai si discount bun si transport asigurat. Din ce am citit eu mai sus nu ai niste preturi chiar mici. Nu vreau sa te enervez ,ba din contra vreau sa te ajut. Eu am gasit undeva linga Bucuresti un pret la fier de 3,5lei/kg fara factura,iar daca il vrei fasonat e cu 0,2-0,3 lei/kg mai scump. In rest multa bafta.

#50
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

 kid77xxl, on Sep 24 2008, 23:14, said:

Dupa parerea mea gresesti. ar trebui sa mergi la un depozit  la care sa ceri o oferta de preturi pentru materiale. Exista la noi in Ploiesti astfel de depozit(nu dau nume sa nu fac reclama),la care dai o suma de bani si iei materiale cind ai nevoie la preturile din oferta de la data la care tu ai platit. Avantajele sunt ca materialele nu se pot scumpi,iar tu nu iei materiale aiurea de care poate nu ai nevoie sau poate iei cantitati prea mari. Ai si discount bun si transport asigurat. Din ce am citit eu mai sus nu ai niste preturi chiar mici. Nu vreau sa te enervez ,ba din contra vreau sa te ajut. Eu am gasit undeva linga Bucuresti un pret la fier de 3,5lei/kg fara factura,iar daca il vrei fasonat e cu 0,2-0,3 lei/kg mai scump. In rest multa bafta.
ti-am trimis un pm. mersi! poti sa-mi dai detalii inclusiv de depozitul de langa Bucuresti, poate ajung si acolo.

 is-yzy, on Sep 8 2008, 10:09, said:

poti da mai multe detalii? suprafata casei, tip zidarie, etal/fara etaj, tip izolatie, dimensiune/tip panouri, distribuitorul panourilor. Mi se pare destul de putin 15000RON...ceva e putred

merci
firma de la care a cumparat colega mea panourile se numeste ecoprod energy , este din Ploiesti din cate stiu. supraf casei este de ~ 180 mp cu etaj semi mansardat. zidarie portanta cu caramida porotherm, termosistem de 10, panourile sunt cam de 2x3. ei ii asigura apa calda, incalzirea casei o face cu centrala termica electrica, care cica ii recircula apa dintr-un fel de boiler care capteaza caldura panourilor. nu stiu sa explic mai bine. e destul de paralela si ea si nu ma poate lamuri prea bine. va mai spun oricum dupa ce mai merg odata pe la ea.ma benoclez mai bine.

in alta ordine de idei ieri am primit numar la proprietate si am depus actele pentru ridicarea topo, care se pare ca va dura cam 2-3 saptamani. ma costa 820 lei cu tot cu taxele pentru urbanism. desigur ca nu imi fac cu factura insa nu cred ca ma intereseaza . altii imi cereau 920lei, respectiv 1000 lei +taxa urbanism 230 lei. a mai facut al meu sot o lucrare tot cu ei cu cativa ani in urma si am incredere. deja ieri au alaltaieri au venit sa masoare. sper sa se miste mai repede lucrurile de acum incolo.

#51
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
dupa o neagra perioada prin viata mea (acum e un pic mai gri), mai va povestesc din pataniile mele. asadar pe 26 august , am facut cerere pentru credit de nevoi personale cu ipoteca . buuun, dupa 2 saptamani primesc preaprobarea dpdv financiar, dupa preaprobare trimit actele garantiei la juridic. primesc si avizul juridic , dupa care se face evaluarea si gata ,aici a ramas cererea mea . de ce ? pentru ca nu mai pot primi credit in CHF , ca n-ar fi "etic din partea bancii" sa ne incurajeze sa facem credit in CHF, fiind o moneda periculoasa. am uitat sa va spun ca lucrez in banca si e vorba de un credit pe care vreau sa-l iau de la banca la care lucrez. orice banca, acorda credite la preturi preferentiale angajatilor sai. in fine de la 115000 CHF~ 71000 EUR, mi se diminueaza suma la 64000 EUR.in aceste conditii, pierd mai mult de 20000 lei si in schimb platesc o rata mai mare si cu ~200 lei. frumos nu? buuun, dupa care accept , ca nu am ce face suma pe care mi-o dau, desi nu stiu de unde o sa platesc rata , in fine... si tot astept , creditul meu inca nu e aprobat. traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, nu?
sa revin si la altele. a o prietena care tocmai si-a scos CU ptr constructie unde scrie ca trebuie sa aiba o distanta de 1.9 m fata de vecini, pe un teren de 10 m latime nu stiu ce s-ar putea construi sa arate normal.am inteles de la o d-na arhitect ca distantele acestea sunt stabilite din 1970... avand in vedere ca eu nu o sa las decat fata de vecinul din stanga 1m, iar in dreapta terenului unde terenul se invecineaza cu terenul parintilor mei o sa merg pana la limita hotarului. ce se poate intampla daca nu respect distantele impuse de CU. ori merge cu o spaguta in momentul receptiei?

#52
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
o prietena care tocmai si-a scos CU ptr constructie unde scrie ca trebuie sa aiba o distanta de 1.9 m fata de vecini, pe un teren de 10 m latime nu stiu ce s-ar putea construi sa arate normal.am inteles de la o d-na arhitect ca distantele acestea sunt stabilite din 1970... avand in vedere ca eu nu o sa las decat fata de vecinul din stanga 1m, iar in dreapta terenului unde terenul se invecineaza cu terenul parintilor mei o sa merg pana la limita hotarului. ce se poate intampla daca nu respect distantele impuse de CU. ori merge cu o spaguta in momentul receptiei?

nimeni nu imi da si mie un rapuns?? please!!!

o prietena care tocmai si-a scos CU ptr constructie unde scrie ca trebuie sa aiba o distanta de 1.9 m fata de vecini, pe un teren de 10 m latime nu stiu ce s-ar putea construi sa arate normal.am inteles de la o d-na arhitect ca distantele acestea sunt stabilite din 1970... avand in vedere ca eu nu o sa las decat fata de vecinul din stanga 1m, iar in dreapta terenului unde terenul se invecineaza cu terenul parintilor mei o sa merg pana la limita hotarului. ce se poate intampla daca nu respect distantele impuse de CU. ori merge cu o spaguta in momentul receptiei?

nimeni nu imi da si mie un rapuns?? please!!!

#53
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ca sa poti avea geamuri spre curtea vecinului trebuie sa ai o distanta minima de 1.9 m fata de el. Eu am deschiderea terenului de 8.7 m si am reusit sa fac o casa destul de mare (dupa ce am vazut-o acum ridicata la rosu). La o deschidere de 10 m sigur a obligat-o sa puna casa pe calcan si in cealalta parte sa lase 1,9 m dc doreste ferestre.
Acum depinde de primarie ce presupune acea "spaguta" pt nerespectarea cerintelor din CU. In cazul meu sigur spaguta ar fi fost spaga cu ceva zerouri la sfarsit pt ca sunt f drastici pt ce se construieste in Bucuresti.

#54
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
nu vreau sa supar pe nimeni. imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat cu creditul, dar chiar nu pot sa cred ca te gandesti la 'spaguta' fara a face nici un fel de referire la vecini. spun asta pentru ca locuiesc intr-un cartier in care absolut toata lumea a respectat 3 m fata de vecini, mai putin cineva care a apelat la 'spaguta' si a construit la 1m de vecinul caruia i-a furat tot soarele. evident, fara sa il intrebe in prealabil. stau acum si se reclama reciproc pentru diverse lucruri, nice life!
sper din tot sufletul sa ma insel in cazul tau si tu chiar sa fi vorbit cu vecinii de care doresti sa te apropii pana la intimitate. in acest caz, nu cred ca ar exista probleme.

Edited by hanako, 18 October 2008 - 07:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate