Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Casa noastra micuta si draguta

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#73
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
cum naiba adaug un pdf? pentru ca nu merge cu copy-paste si cum eu sunt afona ....

#74
udroiul

udroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.12.2005
vezi ca atunci cand adaugi un nou mesaj ai in dreapta jos comanda "Browse". Selectezi de acolo fisierul pe care vrei sa-l adaugi si apoi apesi "Open".Apoi apesi pe butonul "UPLOAD". Succes !
Ti-am atasat si un document cu pasii de mai sus.

Attached Files



#75
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
Attached File  schite_finale_casa.pdf   31.86K   231 downloads

nu va chinuiti sa le deschideti pe toate pentru ca sunt aceleasi. eu duda  :D

Attached Files



#76
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Te sfatuiesc sa faci ca in schita atasata. Costurile suplimentare nu cresc mult (practic perimetrul zidit si cel al fundatiei cresc foarte putin). In plus vei avea protectie termica la acea scara care este deschisa in living si rezolvi si problema unui spatiu pentru centrala. Tot in plus vei putea beneficia de spatiul de sub scari, unde poti pune de exemplu un congelator orizontal sau o masina de spalat.
Vei mai scoate ceva banisori pentru placile parter si etaj.
In schimb la etaj vei avea un dres mai mare.
Tii, nu am buton de atasament

gasesti imaginea aici:
http://www.vimpsoftw...sa/sugestie.jpg

Edited by vimp, 20 February 2009 - 20:42.


#77
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
na ca acum am si form-ul de attach:

Attached Files


Edited by vimp, 20 February 2009 - 23:35.


#78
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
vimp, mi-as fi dorit si eu sa fie mai mare casa, insa partea pe lateralele scarii pot sa mai construiesc si in timp, chiar si fara autorizatie pentru ca nu s-ar vedea . ulterior o sa cer si autorizatie de extindere. insa acum ma intind cat mi-e plapuma, ba chiar un pic mai mult si banii....nu-s.
alta mica problema, mi se par un pic cam late geamurile de la etaj. au cel de la dormitorul din stanga 1.8, iar la dormitorul din drepata 2.10. in ideea ca le las asa, pot avea probleme daca ulterior decid sa le fac mai mici?

schite


parter

Attached Files



#79
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
No, era o sugestie, fiecare isi stie buzunarul.
Legat de deschiderile geamurilor este mai bine sa le lasi mai mari si daca este nevoie le mai poti inchide ulterior. Asta din cauza ca in general buiandrugii ii dimensionezi dupa deschiderile din constructie. Daca ai geam mic si vrei sa maresti nu mai poti ca iesi de sub buiandrug.

#80
drax

drax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2003
buna seara

imi cer scuze daca ma bag aiurea in discutie dar imi spun si eu parerea

1. daca nu sunt bani, poate ar fi mai bine sa o faceti mai mica, vin vremuri nesigure si cred ca e mai bine sa ai o casa mai mica, dar terminata/finisata decat una mai mare, dar neterminata

2. "triungiul" de pe holul de la etaj nu va functiona prea bine in practica

3. la parter , zona livingului ar putea reprezenta o problema la incalzire avand in vedere marimea spatiului, si marimea ferestrelor de la el
la fel si scara pt ca are 3 ziduri exterioare si caramizile de sticla au foarte mica rezistenta termica

#81
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
vimp, mersi , sigur asa o sa fac.
drax, nu-ti cere scuze atata timp cat nu injuri sau nu ma iei la misto'. ai dreptate cu vremurile nesigure. dupa cum spuneam mai in urma nu o sa ma apuc, cred anul acesta. marimea casei nu mi se pare foarte mare. e adevarat ca initial era mai mica, dar in prima instanta o sa las pe final finisarile la una din bai, la unul din dormitoare si la debarale. acum ce-o fi o fi. sper sa nu intampin probleme mari.
cu triunghiul din hol nu prea imi dau seama care ar fi problema??
livingul mi-l doresc cu acele geamuri mari.poate mai putin inalte. o sa vad daca le las asa. poate imi da Conu o solutie la tipul de termopane??  ;) nu-mi fac probleme cu incalzirea. fiecare avem un mic secret   :D  :deviltongue:  
iar scara are mai multe caramizi de sticla in schite decat vor fi in realitate. mai umblu si la ele.

#82
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
trebuie sa fac si proiectul de instalatii. ma costa 750 de lei, vi se pare mult, avand in vedere ca, proiectul de fapt mi s-a spus ca este o schema. nu stiu daca va trebui sa o respect in momentul in care le fac. aaa si trebuie sa il am facut neaparat la dosarul pentru autorizatia de constructie?

#83
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004

View PostROMBI, on Mar 4 2009, 23:58, said:

livingul mi-l doresc cu acele geamuri mari.poate mai putin inalte. o sa vad daca le las asa. poate imi da Conu o solutie la tipul de termopane??  ;)


latime maxima pentru un geam fix 3m. sticla de 6 sau antiefractie. daca depasesti cei 3m preturile la sticla se tripleaza. succes

#84
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
In PAC intra si un proiect de instalatii sumar. Proiectul complet pt instalatii nu-ti recomand sa-l faci acum pt ca dai banii degeaba. Eu le-am facut separat pe toate 3 (sanitare, termice si electrice) si nu le-am folosit deloc pt ca realitatea din "teren" dupa ce am ridicat casa a fost cu totul alta referitor la amplasarea lor.
Deci dc e doar partea pt PAC e obligatoriu s-o ai la depunerea dosarului. 750 ron nu-mi pare nici prea mult, nici prea putin.

#85
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postroandre, on Mar 7 2009, 15:12, said:

In PAC intra si un proiect de instalatii sumar. Proiectul complet pt instalatii nu-ti recomand sa-l faci acum pt ca dai banii degeaba. Eu le-am facut separat pe toate 3 (sanitare, termice si electrice) si nu le-am folosit deloc pt ca realitatea din "teren" dupa ce am ridicat casa a fost cu totul alta referitor la amplasarea lor.
Deci dc e doar partea pt PAC e obligatoriu s-o ai la depunerea dosarului. 750 ron nu-mi pare nici prea mult, nici prea putin.
mie personal mi se pare cam mult. cred ca o sa mai caut si pe altcineva. poate gasesc mai ieftin.

#86
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am facut comparatie cu pretul pe care a trebuit eu sa-l platesc pt dosarul de interior pt electrica (care mai degraba e un copy-paste cu cateva date modificate) adica 500 ron. Pt acelasi lucru alti electricieni imi cereau minim 1000 ron.
Dc gasesti mai ieftin ar fi f bine!

#87
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postconu71, on Mar 7 2009, 13:33, said:

latime maxima pentru un geam fix 3m. sticla de 6 sau antiefractie. daca depasesti cei 3m preturile la sticla se tripleaza. succes
mersi mult Vlad. oricum, ca sa stii si tu si mai ales cei care te criticara, tocmai am refuzat o combinatie de afacere cu un nene care zicea ca imi da 5% reducere la orice oferta pe care o primesc. asta in ideea in care am zis clar ca la asa recomandari , abia il astept pe d-l Vlad si prin Ploiesti pe la casa mea, cand o fi ea gata...ca o sa vina si ziua aia, sanatosi sa fim. in plus oricum nu imi plac genul asta de combinatii.

#88
satwien

satwien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2006
Rombi, in primul rand felicitari pentru nervii de otel pe care ii ai!  :D
Sunt si eu in aceeasi situatie cu tine, am cumparat un teren care e pe cale de a fi dezmembrat dintr-o proprietate mai mare, localizat tot in Ploiesti, tot intr-o zona centrala si tot pe o strada infundata care se termina cu terenul meu. Cam multe coincidente, sper ca nu am cumparat terenul tau  :lol:

Si acum intrebarea: Cum ai obtinut adresa postala pentru teren? Dureaza mult? Unde au fost cele mai multe probleme? Apoi, CU l-ai obtinut repede?

Multumesc anticipat pentru raspuns si spor la alergat (in continuare).

#89
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postsatwien, on Mar 8 2009, 15:51, said:

Rombi, in primul rand felicitari pentru nervii de otel pe care ii ai!  :D
Sunt si eu in aceeasi situatie cu tine, am cumparat un teren care e pe cale de a fi dezmembrat dintr-o proprietate mai mare, localizat tot in Ploiesti, tot intr-o zona centrala si tot pe o strada infundata care se termina cu terenul meu. Cam multe coincidente, sper ca nu am cumparat terenul tau  :lol:

Si acum intrebarea: Cum ai obtinut adresa postala pentru teren? Dureaza mult? Unde au fost cele mai multe probleme? Apoi, CU l-ai obtinut repede?

Multumesc anticipat pentru raspuns si spor la alergat (in continuare).
eu am terenul prin zona malu rosu. las' ca te invit cand termin. si-asa strada este total neprimitoare, zici ca e dupa bombardament. este neasfaltata. sa revenim la ce te doare. dupa dezmembrare respectiv donatie sau vanz -cump, intabularea dureaza cam 2 saptamani. daca nu te grabesti sa nu cumva sa platesti taxa de urgenta pentru intabularea intr-o saptamana ca iti iese tot in doua, asa ca abtine-te. te duci cu actul de proprietate la administratia financiara pe bulevard peste drum de casa casatoriilor pentru a-ti inregistra proprietatea , ii spune inscriere pe rol parca si trebuie sa mergi in 15 sau in 30 de zile de la intabularea proprietatii.vezi ca este obligatoriu si se lasa cu amenda daca depasesti termenul .  dupa ce iti iese actul te duci cu toate cele, ca nu mai stiu sigur ce-ti cere la urbanism , daca nu stii unde este imi spui si caut strada. acolo faci cerere pentru atribuirea numarului postal. dureaza zic ei 30 de zile, dar in trei saptamani noi l-am primit. raspunsul l-au trimis prin posta.   atentie, pentru CU nr postal ,o sa iti trebuiasca neaparat. in 30 de zile iti iese si CU.nu iese mai repede din pacate si nici nu poti plati taxa de urgenta. rabdare si bafta iti doresc. daca te mai pot ajuta cu ceva , cu cea mai mare placere.

si acum o alta modificare la etaj. mie mi se pare ca se preteaza mai bine decat prima varianta

Attached Files



#90
satwien

satwien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2006

View PostROMBI, on Mar 9 2009, 14:13, said:

eu am terenul prin zona malu rosu. las' ca te invit cand termin. si-asa strada este total neprimitoare, zici ca e dupa bombardament. este neasfaltata. sa revenim la ce te doare. dupa dezmembrare respectiv donatie sau vanz -cump, intabularea dureaza cam 2 saptamani. daca nu te grabesti sa nu cumva sa platesti taxa de urgenta pentru intabularea intr-o saptamana ca iti iese tot in doua, asa ca abtine-te. te duci cu actul de proprietate la administratia financiara pe bulevard peste drum de casa casatoriilor pentru a-ti inregistra proprietatea , ii spune inscriere pe rol parca si trebuie sa mergi in 15 sau in 30 de zile de la intabularea proprietatii.vezi ca este obligatoriu si se lasa cu amenda daca depasesti termenul .  dupa ce iti iese actul te duci cu toate cele, ca nu mai stiu sigur ce-ti cere la urbanism , daca nu stii unde este imi spui si caut strada. acolo faci cerere pentru atribuirea numarului postal. dureaza zic ei 30 de zile, dar in trei saptamani noi l-am primit. raspunsul l-au trimis prin posta.   atentie, pentru CU nr postal ,o sa iti trebuiasca neaparat. in 30 de zile iti iese si CU.nu iese mai repede din pacate si nici nu poti plati taxa de urgenta. rabdare si bafta iti doresc. daca te mai pot ajuta cu ceva , cu cea mai mare placere.

si acum o alta modificare la etaj. mie mi se pare ca se preteaza mai bine decat prima varianta

Terenul meu e in zona Marasesti, spre noul sediu al finantelor, asa ca m-am linistit, nu am cumparat acelasi teren  :lol:
Dezmembrarea intra in sarcina vanzatorului, eu nu fac acum decat sa astept intabularea partii pe care o cumpar eu si abia apoi o sa inceapa calvarul pentru mine, mai ales ca nu mi-au ajuns banii si a trebuit sa apelez la un credit ... care nu poate fi eliberat pana nu termin cu toate aceste formalitati. Incerc sa fiu calm si sa nu ma uit afara, ce zile bune de constructie se pierd ...  :angry:

Edited by satwien, 09 March 2009 - 14:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate