Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Nikon D40 vs. Pentax K200D

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Salut!
    Am o problema: stau in 2 luntre.  Eram pe punctul sa iau un nikon D40 cu 18-55 VR dar nu mai este pe stoc. Pana la revenirea lui am mai cautat si am dat peste Pentax K200d. Sincer, mi-a mai taiat elanul spre nikon, furandu-mi cam jumate.
      
       Argumente pentru Pentax: (referitoare strict la kit)

       1)    mai robust. weather sealed.
       2)    obiectiv cu montura de metal. este tot 18-55. se pare ca este unul din cele mai bune obiective de kit.
       3)    autofocus in 11 puncte.( desi mie imi este foarte comoda focalizarea manuala)
       4)    pixel mapping.
       5)    display-ul secundar de sus. Cred ca e mai comod de vizualizat setarile importante. Nu-l apreciez pentru economia de energie pentru ca:
       6)     functioneaza pe baterii AA. Chiar  nu am grija ca raman fara curent.

       1) si 2) sunt argumente forte. Cred ca si 4).    5) si 6) nu.  3) e discutabil: trec direct la dslr de la vechile aparate cu film, sarind complet peste digitalele compacte; nu m-am jucat niciodata cu o focalizare automata asa ca vad focalizarea asta doar "mai la indemana". Cu cat e mai buna fata de cea in trei puncte (de la D40)?

       Argumente Nikon:

       1) obiective in general bune si parca mai ieftine
       2) din review-uri, parca iese mai in fata la calitatea imaginii, dar nu cred ca e de natura sa surclaseze chiar vizibil pentaxul  :P
       3) mai rapid overall, inclusiv (cred) la sincronizarea cu blitul : 1/500
       4) nivel mai mic de zgomot la iso mare (tot review-uri)
       5) VR-ul din obiectiv pare ca este mai eficient decat stabilizarea de la pentax.

        3), 4) si 5) sunt argumente forte, precum si  probabilitatea de a costa mai putin achizitionarea de obiective. Review-urile l-au cam ridicat pe sus(in sensul bun). Deasemenea, diferenta de pret dintre cele doua ar putea fi luata in considerare.~300 ron.

         Rog cunoscatorii sa ma ajute sa inclin balanta.
         Inclin catre robustetea pentaxului si catre posibilitatile (usor) superioare ale nikonului.  Sunt aceste concluzii corecte? Daca nikonul e (usor) superior, compenseaza pentaxul prin constructie?

         Multumesc anticipat celor care au avut rabdare! :)

Edited by bogdan_bogdan17, 15 July 2008 - 01:06.


#2
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am D40 si am fost acum ceva vreme in aceeasi situatie cu tine doar ca atunci la Pentax era K100D.Si eu aveam un SLR  si am vrut ceva digital.
O sa-ti spun ce nu imi place la D40. Nu are motoras de AF in el si deci nu am AF cu mult laudatele si destul de ieftinele obiective cu focala fixa 50mm f/1,8 si 85mm f/1,8. Asta e ce ma doare pe mine acum.
La obiectivul de kit 18-55 fara VR nu mi-a placut ca se roteste elementul frontal si ca in lumina puternica sufera de flare si aberatii cromatice.
Ce imi place la K200D este tocmai posibilitatea de a avea stabilizare cu orice obiectiv ca poti intra intr-un anticariat sa cumperi un obiectiv vechi si bun si sa-l folosesti cu succes.

Cred ca alegerea depinde mai ales de ce accesorii iti doresti. Adica daca vrei un zoom stabilizat 70-300 nu stiu altul mai bun decat Nikkor-ul 70-300VR dar daca vrei un obiectiv cu focala fixa de 70mm cu care sa ai si AF mai bine iei K200D.

Pentax-ul este dintr-o generatie mai noua de aparate  mult mai bine echipat mai robust si ceva mai lent.
Sfatul meu ar fii sa incerci sa-ti alegi niste  obiective pe care le doresti in viitor si in functie de asta sa iti iei aparatul care se potriveste la ele. Mai ales ca ai deja experienta pe SLR.

Edited by idaho333, 15 July 2008 - 07:40.


#3
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Salut




  Generalitati :   Chestia cu focalizarea manuala, este bine sa o studiezi foarte bine, cand treci pe digital, vizorul de la film fata de un body de APS-C, este diferit ca marime. Deci, focalizarea automata iti va fi utila. Deasemenea, intre un vizor cu pentaoglinda si unul cu pentaprisma (chiar daca e din policarbonat :D ), este bine sa te indrepti catre cel cu pentaprisma (D80, K10D, K20D...)

   Sfatul no.1 : Ultra-demonetizat pe aici, du-te si ia-le in mana si pune-le la ochi, inainte de cumparare :)

   Sfatul no. 2 : Tu accezi la un sistem, fie el si digital, deci nu ramai cu acest body, ramai cu lensurile !

  Pentru ca sistemul meu este Pentax, imi permit sa-ti "dau branci" in tabara Pentax, pentru ca pe asta il cunosc eu bine :) , colegii nikonisti, isi vor expune motivele lor... :rolleyes:

   Pentax K200D, exista la oferta, la un pret foarte bun, cu doua lensuri. Are 10 Mp si nu 6, utili la crop. Motor de actionare focus in body, permitandu-ti, sa folosesti toate lensurile de la '75 incoace. "Piloteaza" si lensuri cu motor ultrasonic, din cele moderne. Nu este la fel de rapid ca Pentax K10D, dar are multe din el.

   Gasesti destule lensuri si la Pentax, doua, trei zumuri de toata ziua si bine-nteles, prime-uri pe care ti le recomand.

Edited by ledongreen, 15 July 2008 - 08:09.


#4
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Pentax all the way, din toate cauzele pe care le-ai enumerat - 18-55 de Pentax este cel mai bun obiectiv de kit pe care l-am avut (cand am vandut trusa Pentax ala s-a vandut primul); al doilea LCD chiar conteaza, eu n-as putea sa ma descurc fara el; AF-ul in 11 puncte... crede-ma, iti trebuie :D, Pentax *istDL avea in trei si ma enerva la culme ca nu focaliza; baterii AA... da, ar putea fi un avantaj dar trebuie sa ai unele ale naibii de bune ca sa te ajute cu adevarat - eu am ramas intr-un concediu fara acumulatori, vila era departe si am luat 4 baterii consumer de la un magazin de suveniruri care m-au tinut fix 5 cadre.

View Postledongreen, on Jul 15 2008, 08:53, said:

Pentru ca sistemul meu este Pentax, imi permit sa-ti "dau branci" in tabara Pentax, pentru ca pe asta il cunosc eu bine :) , colegii nikonisti, isi vor expune motivele lor... :rolleyes:

Da, eu le-am expus. Pentru Pentax :D. As recomanda Nikon, clar, dar nu D40 :P

#5
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostJollyRoger, on Jul 15 2008, 08:55, said:

Da, eu le-am expus. Pentru Pentax :D . As recomanda Nikon, clar, dar nu D40 :P


   Multumesc :) , dar ai vazut ca am inceput pledoaria cu SISTEMUL, pentru ca aici e de studiat, nu care body e mai bun... :scratchchin:

  Daca vine de la "film", trebuie sa stie mai multe decat unul care vine de la...o compacta digitala. Oricum, poate sa se uite si la D60, cu acelasi sensor ca la K200, dar de el depinde... :)

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostJollyRoger, on Jul 15 2008, 08:55, said:

As recomanda Nikon, clar, dar nu D40 :P
Pe de o parte, mare adevar ai grait. Dar daca titi iei de la f64 kitul acela cu 2 obiective care-ti asigura plaja de la 18 la 300 mm, poti linistit sa te alegi cu super sticla, iar body-ul, care e destul de ieftin, nu va fi atat de dureros cand va veni vorba sa-l schimbi. Eu acum am inceput sa trag pe film si-ti zic ca vad diferenta intre film si digital, de aceea iti spun ca ultima ta problema ar trbui sa fie calitatee lui 18-55 de la Pentax. Va mai dura ceva pana sa te simti limitat de lentile. In plus, daca tot e primul digital, sa nu uitam avantajul lui d40. Poate fi in totalitate automat sau in totalitate manual. De fapt, asta e si scopul pentru care a fost lansat, sa le asigure incepatorilor un cal de bataie, dar sa si fie un aliat de nadejde cand ai nevoie de el.

Daca ai bani, recomand sa te gandesti ma sus, poate un d80, sau k10d, dar daca nu ai, d40 crek e cea mai inspirata alegere. Autofocusul merge si in 3 puncte, chiar e maibine daca nu esti obisnuit cu el, fiindca in 11 s-ar puea sa te incurci, daca nu sti sa-l setezi iti focuseaza aiurea cand ai cea mai mare nevoie de el. Asa, in 3 puncte stii o chestie. K200d e bun pt weather seal, doar pt asta l-as lua. Daca iesi in natura, ia-l pe asta, e mai mult decat necesar, dar vezi sa aiba seal si pe obiectiv.

#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 15 2008, 00:46, said:

.....1) obiective in general bune si parca mai ieftine ....
Sigur ca da, si Marmota stie asta! Iar obiectivele Pentax sunt in general proaste si parca mai scumpe... nu ?
De unde ai scos toate aberatiile astea?
Rau a ajuns Pentax K200D (care e in fapt un K10D in alta imbracaminte) sa fie comparat cu jucaria aia de plastic a lu Nikon.
Le-ai luat in mana pe amandoua mai intai ? Apoi vino pe forum sa discutam. B)

Edited by qudatheo, 15 July 2008 - 08:54.


#8
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
...fiindca in 11 s-ar puea sa te incurci... - asta nu cred, se schimba foarte usor punctul de focalizare, fara a lua aparatul de la ochi.

#9
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Stati un pic ca acum o vad si pe asta:

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 15 2008, 00:46, said:

Inclin catre robustetea pentaxului si catre posibilitatile (usor) superioare ale nikonului.
:lol:
Te referi la D300 sa inteleg, nu? :disgust:

#10
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Mmmmda......si eu am gandit ca trebuie sa le tin in mana pe amandoua! Am bani si pentru pentax, dar asta e limita: mai sus de asta nu pot merge. Cu focalizarea lui in 11 puncte ma pot obisnui,nu? Pe mine ma atrage constructia, ca tot de la un pentax mi se trage  :D .
Ma intereseaza daca intr-adevar nikonul e chiar asa de "sigur" . As prefera un aparat bun si din punct de vedere al andurantei, asa cum percep nikonul din descrieri.
         E adevarat, raman cu lensurile, si aici body de la nikon e mai ieftin, dar nu cu mult. Si atunci trebuie vazut cu ce lensuri raman intr-un final! Cred ca decizia va fi luata dupa "pipaiala". Mi se par ambele bune.  O chestiune importanta pentru mine: pana sa ma descurc cu focalizarea in 11 puncte, pot folosi cu succes pe cea manauala, indiferent cum e setata camera?



     ........si referitor la D300: nu la el ma refear, ca nu am bani...... D40  vs K200D

Edited by bogdan_bogdan17, 15 July 2008 - 09:12.


#11
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Du-te in magazin, ia-le in mana pe amandoua cate zece minute (poate te lasa ala mai mult chiar sa faci cateva poze) si apoi vii si stam de vorba pe forum.

#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Diferentele-s maricele, si ca data de lansare dar si ca echipare:

Nikon D40              /         Pentax K200D
Lansare 11/2006    /          Lansare 01/2008
6Mpx                     /         10Mpx
-                           /         corp camera "izolat" la intemperii
-                           /         ecran LCD superior
-                          /          stabilizator in corp , utilizabil cu orice obiectiv montat
3 pct.focalizare      /         11 pct. focalizare
Baterie LiIon dedic /          Baterii AA - R6
AF doar cu obiective AF-S /  AF cu orice obiectiv Pentax AF (F, FA, FA-D, FA-J, DA, DA SDM)
Masurare numai cu obiective AF (si cred ca si Ai-P?) / Masurare cu orice obiective AF sau MF, pe K Pentax si M42 (cu adaptor).
... mai mult aici:
http://www.dpreview....o...0d&show=all

deci Pentax K200D ;) (din punctul meu de vedere fiind si peste D60 - Pentax ofera mai mult raportat la pretul sau)

PS. Si Pentax poate fi complet manual sau complet automat, la fel cu privire la puctele de focalizare ti-l poti fixa tu personal pe care anume sa focalizeze (ai de unde alege)*, poti sa-l lasi la latitudinea camerei sa-l aleaga (auto) sau poti sa-l lasi doar central, doar cu un singur punct.

*Sa alegi un punct de focalizare e foarte simplu, utilizand "joystick"-ul.

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 15 2008, 01:46, said:

Salut!
    Am o problema: stau in 2 luntre.  Eram pe punctul sa iau un nikon D40 cu 18-55 VR dar nu mai este pe stoc. Pana la revenirea lui am mai cautat si am dat peste Pentax K200d. Sincer, mi-a mai taiat elanul spre nikon, furandu-mi cam jumate.
      
       Argumente pentru Pentax: (referitoare strict la kit)

       1)    mai robust. weather sealed.
       2)    obiectiv cu montura de metal. este tot 18-55. se pare ca este unul din cele mai bune obiective de kit.
       3)    autofocus in 11 puncte.( desi mie imi este foarte comoda focalizarea manuala)
       4)    pixel mapping.
       5)    display-ul secundar de sus. Cred ca e mai comod de vizualizat setarile importante. Nu-l apreciez pentru economia de energie pentru ca:
       6)     functioneaza pe baterii AA. Chiar  nu am grija ca raman fara curent.

       1) si 2) sunt argumente forte. Cred ca si 4).    5) si 6) nu.  3) e discutabil: trec direct la dslr de la vechile aparate cu film, sarind complet peste digitalele compacte; nu m-am jucat niciodata cu o focalizare automata asa ca vad focalizarea asta doar "mai la indemana". Cu cat e mai buna fata de cea in trei puncte (de la D40)?

       Argumente Nikon:

       1) obiective in general bune si parca mai ieftine
       2) din review-uri, parca iese mai in fata la calitatea imaginii, dar nu cred ca e de natura sa surclaseze chiar vizibil pentaxul  :P
       3) mai rapid overall, inclusiv (cred) la sincronizarea cu blitul : 1/500
       4) nivel mai mic de zgomot la iso mare (tot review-uri)
       5) VR-ul din obiectiv pare ca este mai eficient decat stabilizarea de la pentax.

        3), 4) si 5) sunt argumente forte, precum si  probabilitatea de a costa mai putin achizitionarea de obiective. Review-urile l-au cam ridicat pe sus(in sensul bun). Deasemenea, diferenta de pret dintre cele doua ar putea fi luata in considerare.~300 ron.

         Rog cunoscatorii sa ma ajute sa inclin balanta.
         Inclin catre robustetea pentaxului si catre posibilitatile (usor) superioare ale nikonului.  Sunt aceste concluzii corecte? Daca nikonul e (usor) superior, compenseaza pentaxul prin constructie?

         Multumesc anticipat celor care au avut rabdare! :)


#13
p3tr351

p3tr351

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2007
salut. ma bag si eu in topicul omului, sper sa nu se supere.
eu, dupa ce am studiat piata dslr-urilor ieftine, am ajuns la un nikon d40 + nikkor 18-55mm + nikkor 70-300mm VR.
merita sa renunt la acest config si sa merg pe un pentax k200d, desigur, cu alte lentile? cu coditia sa ramana acelasi pret (3000 ron).
mentionez ca am vorbit cu cineva sa mi le cumpere din state, sperand sa ajunga undeva pe la 2200 ron.

#14
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postp3tr351, on Jul 15 2008, 09:14, said:

salut. ma bag si eu in topicul omului, sper sa nu se supere.
eu, dupa ce am studiat piata dslr-urilor ieftine, am ajuns la un nikon d40 + nikkor 18-55mm + nikkor 70-300mm VR.
merita sa renunt la acest config si sa merg pe un pentax k200d, desigur, cu alte lentile? cu coditia sa ramana acelasi pret (3000 ron).
mentionez ca am vorbit cu cineva sa mi le cumpere din state, sperand sa ajunga undeva pe la 2200 ron.
Raspunsul.

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Cu riscu' de a-mi sari in cap Pentaxistii, iti spun ca Pentaxul a murit in momentul in care a trecut pe digital. Daca pe film erau ok, ca firma mica si ceva mai ieftina, acum au pretentii exagerate. Ia-ti Pentax, nu zic nu, dar sa nu te plangi cand vei alerga dupa 3rd party-uri ca de la Pentax iei obiective comparabile cu Nikon si Canon din parti. Sincer, chiar crezi ca merita sa faci o greseala doar din nostalgie?

Daca iti iei Pentax o sa-ti iei obiective 80% second-hand, adica din alea vechi de pe film. De fapt, asta e singura chestie care avantajeaza pentaxul, compatibilitatea cu intraga gama proprie de obiective. Nu trebuie sa ma crezi, intra pe topicul "Pentaxisti, voi ce obiective visati" , apoi cauta la nikon si la canon. Vei ramane foarte surprins sa observi ca nikon si canon au de mult obiectivele la care pentaxistii viseaza.

Deci, daca vrei sa ramai cu acest prim aparta mai mult timp, poate sa-ti mai iei o sticla de zoom si una de portret ca sa nu zici ca n-ai, ia-ti k200, clar, nici nu se discuta. In schimb, daca vrei sa mergi mai departe si esti dispus sa investesti in foto, clar nikon. Eventual, poate iei in considerare si un canon 400d

#16
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar nu ma pot abtine
sfaturile de genul iati cel mai ieftin body canikon doar in idea ca vei afla obictive bune si scumpe cu focale la care nu exista echivalenta pentax e o mare porcarie, cine nu e dispus acu sa dea mai mult de 2500 ron pe un body+2 obiective nu va da 1000 usd pe celebrele obiective canikon iar cand va intra intr-un anticariat si va gasi un obiectiv antic si ieftin dar cu sticla poate mult mai buna decat majoritatea obiectivelor moderne va zice ca "la prins pe Dumnezeu de un picior"
si da e aberant sa compari un aparat aparut de cateva luni cu altul aparut in urma cu mai bine de 2 ani si dupa cum mai zicea unul altul pe forum " e un aparat castrat".

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 12.06.2004
@snipest: Daca nu vrei sa-ti sara-n cap pentaxistii, de ce indrugi prostii? Nu, baiatu', tu o cauti cu lumanarea...
Si parca acum cateva zile recunosteai ca habar n-ai despre SLR-uri, dar ca ti-ai dori unul c-asa ai vazut tu intr-un film :puke: Te apuca groaza (sau greata? probabil ambele) cand vezi cati experti au citit cine stie ce pe cine stie unde si dau verdicte.

E un habarnist declarat ca tine (a fi habarnist in sine nu-i un lucru rau, toti ne nastem habarnisti; depinde insa cum abordezi aceasta situatie) capabil de a discerne care sunt lipsurile unui sistem? Stii macar ce obiective exista, noi si second hand, si ce calitate ofera? Ce urmeaza sa apara, ce mai intarzie? Posturile tale dovedesc ca nu.
Nu gasesti obiective comparabile? Nu mai spune... au Canikon ceva similar Limited-urilor? Chiar, ai pus mana vreodata pe un Limited? (ca de vazut in filme, mai greu... desi Pentax-uri mai apar). Sau noile DA*-uri, ma intreb, cum de sunt asa incantati cei ce le-au cumparat? Ai vazut de ce-i in stare un DA* 200 f/2.8? Cat despre ceea ce lipseste, pentaxistii sunt in masura sa vorbeasca despre asta - iar aici consensul e ca-i mare nevoie de DA* 60-250 f/4 pe piata. Totusi, cati dintre cei ce se gandesc la un entry level au bani de-un asemenea obiectiv? Sa fim seriosi, un incepator cu buget limitat (caci exista si cei ce se arunca direct la Hasselblad, ca-si permit - nu?) nu se va simti limitat de Pentax. Asta-i doar o sperietoare pe care fanii Canikon o tot baga la inaintare... realitatea e ca - incet-incet - gama de obiective se completeaza, inclusiv cu 3rd-party-uri (Pentax e asa de mort incat acestia au reinceput sa suporte serios acest sistem) iar sperietoarea asta devine din ce in ce mai mult o umbra palida ce doar starneste rasul.
Stii cate obiective second hand mi-am luat eu? Unul: FA-ul de 100mm f/2.8 macro. Care de altfel e excelent, nu mi-e rusine cu el langa nici un alt macro similar. In rest, Limited-urile, 50-ul f/1.7 - noi-noute; si urmatorul obiectiv va fi aproape sigur tot nou. 80% second hand my arse. Ca sa nu mai spun ca, desi e foarte posibil ca sa gasesti un obiectiv vechi si bun (inclusiv M42, sa te vad cum le folosesti pe Nikon), posibilitatile de alegere sunt destul de limitate.

@bocxoa: pai expertul snipest nu stie ca multe obiective nu vor focaliza (automat) cu D40-ul? Ia sa-mi arate un echivalent de 50mm cu AF pentru D40... hai, trebuie sa fie usor!
Cum? Trebuie sa asteptam lansarea Sigma-ului?

#18
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostKunzite, on Jul 15 2008, 11:27, said:

@snipest: Daca nu vrei sa-ti sara-n cap pentaxistii, de ce indrugi prostii? Nu, baiatu', tu o cauti cu lumanarea...
Si parca acum cateva zile recunosteai ca habar n-ai despre SLR-uri, dar ca ti-ai dori unul c-asa ai vazut tu intr-un film :puke: Te apuca groaza (sau greata? probabil ambele) cand vezi cati experti au citit cine stie ce pe cine stie unde si dau verdicte.

E un habarnist declarat ca tine (a fi habarnist in sine nu-i un lucru rau, toti ne nastem habarnisti; depinde insa cum abordezi aceasta situatie) capabil de a discerne care sunt lipsurile unui sistem? Stii macar ce obiective exista, noi si second hand, si ce calitate ofera? Ce urmeaza sa apara, ce mai intarzie? Posturile tale dovedesc ca nu.
Nu gasesti obiective comparabile? Nu mai spune... au Canikon ceva similar Limited-urilor? Chiar, ai pus mana vreodata pe un Limited? (ca de vazut in filme, mai greu... desi Pentax-uri mai apar). Sau noile DA*-uri, ma intreb, cum de sunt asa incantati cei ce le-au cumparat? Ai vazut de ce-i in stare un DA* 200 f/2.8? Cat despre ceea ce lipseste, pentaxistii sunt in masura sa vorbeasca despre asta - iar aici consensul e ca-i mare nevoie de DA* 60-250 f/4 pe piata. Totusi, cati dintre cei ce se gandesc la un entry level au bani de-un asemenea obiectiv? Sa fim seriosi, un incepator cu buget limitat (caci exista si cei ce se arunca direct la Hasselblad, ca-si permit - nu?) nu se va simti limitat de Pentax. Asta-i doar o sperietoare pe care fanii Canikon o tot baga la inaintare... realitatea e ca - incet-incet - gama de obiective se completeaza, inclusiv cu 3rd-party-uri (Pentax e asa de mort incat acestia au reinceput sa suporte serios acest sistem) iar sperietoarea asta devine din ce in ce mai mult o umbra palida ce doar starneste rasul.
Stii cate obiective second hand mi-am luat eu? Unul: FA-ul de 100mm f/2.8 macro. Care de altfel e excelent, nu mi-e rusine cu el langa nici un alt macro similar. In rest, Limited-urile, 50-ul f/1.7 - noi-noute; si urmatorul obiectiv va fi aproape sigur tot nou. 80% second hand my arse. Ca sa nu mai spun ca, desi e foarte posibil ca sa gasesti un obiectiv vechi si bun (inclusiv M42, sa te vad cum le folosesti pe Nikon), posibilitatile de alegere sunt destul de limitate.

@bocxoa: pai expertul snipest nu stie ca multe obiective nu vor focaliza (automat) cu D40-ul? Ia sa-mi arate un echivalent de 50mm cu AF pentru D40... hai, trebuie sa fie usor!
Cum? Trebuie sa asteptam lansarea Sigma-ului?


   Taci ca vine snipest cu raspunsu'... :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate