Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

SLR

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Salut!

Imi trebuie un SLR si nu ma prea pricep la ele. Cineva mi-a zis ca e bun un Nikon de-l avea Nick Nolte in filmul "Under fire". Nu mam fost atent atunci si acum nu gasesc filmul. Stiti voi ce fel de aparat avea?

Eventual imi puteti recomanda unul consacrat? Am inteles ca modelele europene, gen Practika & shit sunt mai bune decat cele japoneze in gama pe film.

Ma intereseaza calitatea fotografiei, de preferat sa fie mai slim, dar fara compromis asupra calitatii.

Va multumesc anticipat.

Edited by snipest, 10 July 2008 - 13:35.


#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 snipest, on Jul 10 2008, 14:11, said:

Salut!

Imi trebuie un SLR si nu ma prea pricep la ele. Cineva mi-a zis ca e bun un Nikon de-l avea Nick Nolte in filmul "Under fire". Nu mam fost atent atunci si acum nu gasesc filmul. Stiti voi ce fel de aparat avea?

Eventual imi puteti recomanda unul consacrat? Am inteles ca modelele europene, gen Kodak, Practika & shit sunt mai bune decat cele japoneze in gama pe film.

Ma intereseaza calitatea fotografiei, de preferat sa fie mai slim, dar fara compromis asupra calitatii.

Va multumesc anticipat.


ciao, Kodak e firma americana. la aparatele pe film calitatea depinde mult de sticla folosita si de corectitudinea cu care expune aparatul. asa cum o sa descoperi (si o sa iti piara pofta de tras pe film), calitatea depinde esential de filmul folosit si modul in care este developat/tiparit materialil foto.
pe de alta parte, de la nikon, pentax si canon ai toate sansele sa gasesti camere foarte reusite si aici pe bursa foto. pune un obiectiv sharp, ai grija cum expui, ai grija mare la balansul de alb (filtre :P), gaseste-ti un minilab bun, si voila....

cauta pe bursa foto ca era de vanzare chiar un Nikon profesional (F4), si ceva canon AE-1, Elan, parca...

spor la pozat

Edited by nicolaie, 10 July 2008 - 13:33.


#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 nicolaie, on Jul 10 2008, 14:31, said:

ciao, Kodak e firma americana. la aparatele pe film calitatea depinde esential de sticla folosita si de corectitudinea cu care expune aparatul. asa cum o sa descoperi (si o sa iti piara pofta de tras pe film), calitatea depinde esential de filmul folosit si modul in care este developat/tiparit materialil foto.
pe de alta parte, de la nikon, pentax si canon ai toate sansele sa gasesti camere foarte reusite si aici pe bursa foto. pune un obiectiv sharp, ai grija cum expui, ai grija mare la balansul de alb (filtre :P), gaseste-ti un minilab bun, si voila....
Apreciez efortul de a raspunde si scuze de confuzia cu Kodak, dar am intrebat doar daca imi poti recomanda ceva, nu lectii de fotografie.

 nicolaie, on Jul 10 2008, 14:31, said:

cauta pe bursa foto ca era de vanzare chiar un Nikon profesional (F4), si ceva canon AE-1, Elan, parca...

spor la pozat
Da, F4 e varza, mi l-a aratat cineva, nu-i ceea ce vreau. AE-! nu stiu cum e. As prefera din alea cu corp de aluminiu, stiti la ce ma refer?

De fapt, era cam varza ala pe care l-am vazut eu.

Edited by snipest, 10 July 2008 - 13:38.


#4
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 nicolaie, on Jul 10 2008, 14:31, said:

ciao, Kodak e firma americana. la aparatele pe film calitatea depinde mult de sticla folosita si de corectitudinea cu care expune aparatul. asa cum o sa descoperi (si o sa iti piara pofta de tras pe film), ...

La mine a fost exact invers : culorile si "dinamic range"-ul si mai ales faptul ca e "full frame" (D3, D700 sau 1Ds , 5D nu-mi permit) m-au facut sa prefer filmul. Toata problema e costul unui cadru ;)
Daca vrei sa stii daca-ti place sau nu, poti incepe si cu un Zenit (cu obiectivul din kit, Helios-44-2 sau alta versiune ) dar sa aiba exponometrul in stare de functionare, si cu un film ieftin.
Camera cu obiectivul ar veni pe la 50-60 lei , in stare buna de functionare.
Eu cu Zenit E am inceput si e o camera foarte buna (robusta, pentru mine are o ergonomie buna, nu are vibratii la declansare). Ca minusuri ar fi lipsa timpilor lungi de expunere , vizor ceva mai intunecat decat alte SLR-uri (Praktica, de exemplu) si cam atat. Desi eu greu, mie mi se potriveste fiindca ajuta la stabilitate.
Ca filme (negative color, fiindca cu altele nu am lucrat) eu prefer Kodak ProFoto 100 si FujiFilm Reala 100 dar sunt ok si Kodak Gold 200 si FujiFilm X-TRA Superia 400. Oricum, peste 9-10 lei pe rola nu merita (nu pentru mine).
Nu stiu daca are rost sa cheltuiesti cu o camera mai sofisticata la inceput fiindca poate nici nu-ti va placea sa fotografiezi pe film. Daca, crezt ca poti sa mergi ininte la un upgrade poti lua un Nikon F80 sau N80 ( ~90-100 euro fara obiectiv ~ 360 lei ) sau Nikon F75 sau N75 mai ieftin (~280 lei , poate chiar mai ieftin). Pe la 100 lei pe body/corp fara obiectiv poti lua Canon EOS 1000 / FN sau Canon EOS 500 /N sau la ~150 lei Canon EOS 300/v.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
De regretat nu o sa regret, banii nu-s o asa mare problema, imi trebuie fiindca am vazut cum ies printurile mari de pe film. Calitatea e incomparabil mai buna decat la digital.

Chiar, toate aparatele pe film au exponometru?


http://forum.softped...t...203&hl=film

De asta ce parere aveti?

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
vezi tu ca filme de astea se gasesc si se developeaza cam greu. plus ca accesoriile pentru camere pe format mediu te rup.

#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
argumentul asta cu filmul care e mai bun la printuri mari a cam picat de ceva vreme. sunt destule aparate digitale care se descurca foarte bine sau char mai bine decit 35mm film. formatul mediu e altceva de asta si costa atit de mult.

in filmul precizat de tine nick nolte folosea un nikon F3 cu grip daca nu ma insel, considerata de multi cea mai buna camera cu focus manual si pt care nikon mai fabrica piese si in ziua de azi dupa aproape 30 de ani.

un articol mai vechi dar zic eu relevant:

http://www.clarkvisi...l.summary1.html

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 devlin2427, on Jul 10 2008, 15:24, said:

argumentul asta cu filmul care e mai bun la printuri mari a cam picat de ceva vreme. sunt destule aparate digitale care se descurca foarte bine sau char mai bine decit 35mm film. formatul mediu e altceva de asta si costa atit de mult.

in filmul precizat de tine nick nolte folosea un nikon F3 cu grip daca nu ma insel, considerata de multi cea mai buna camera cu focus manual si pt care nikon mai fabrica piese si in ziua de azi dupa aproape 30 de ani.

un articol mai vechi dar zic eu relevant:

http://www.clarkvisi...l.summary1.html

Oricum mai astept un pic si-mi iau si d300. Dar as vrea si un film pt ca efectiv m-am indragostit de niste poze facute cu unul. Au asa... un aer aparte, ce mai, nu se vede mana pixelului acolo.

#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 snipest, on Jul 10 2008, 15:31, said:

Oricum mai astept un pic si-mi iau si d300. Dar as vrea si un film pt ca efectiv m-am indragostit de niste poze facute cu unul. Au asa... un aer aparte, ce mai, nu se vede mana pixelului acolo.


ce zici de : http://forum.softped...t...87&hl=nikon  ?

#10
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Eu mai lucrez inca pe film cu un Canon3000V si sunt foarte multumit.
Singurul lucru nasol in toata povestea asta este ca depinzi de un centru foto, insa daca reusesti sa gasesti un atelier foto unde sa faca treaba buna atunci vei fi foarte multumit. Intradevar calitatea fotografiilor printate este mult mai buna, am printat si la cea mai mare dimensiune disponibila si a iesit super frumos, de pe digital inca nu am scos asa ceva.
As putea sa mi le lucrez si singur acasa, am tot ce-mi trebuie insa nu mai gasesc solutiile iar costurile pentru cat lucrez eu(un film din cand in cand)  nu se merita, prefer un atelier foto chiar daca uneori nu-mi scot ceea ce vreau.
Insa merita sa lucrezi si pe film, este cu totul altceva.
Numai bine si sper sa-ti gasesti un aparat bun.

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 shobi, on Jul 10 2008, 15:33, said:

NOT BAD, arata super intretinut, lucru rar intalnit la aparate asa de vechi. Desigur, e ceva mai scump decat ma asteptam, dar la cat de bine arata.... S-ar putea sa-l iau in considerare.

De Mamiya ala ce ziceti?

Ocean 36, am citit si despre 3000v ca e bun, in plus e mult mai ieftin decat cel de mai sus.  Dara daca tot imi iau p film, parca n-as vrea sa fie dde plastic, intelegi? Imi place senzatia conferita de acele corpuri din aluminui si piele.

Pana acum, m-as orienta catre Zenit E si Nikon F3

#12
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 snipest, on Jul 10 2008, 15:43, said:

NOT BAD, arata super intretinut, lucru rar intalnit la aparate asa de vechi. Desigur, e ceva mai scump decat ma asteptam, dar la cat de bine arata.... S-ar putea sa-l iau in considerare.

De Mamiya ala ce ziceti?

Ocean 36, am citit si despre 3000v ca e bun, in plus e mult mai ieftin decat cel de mai sus.  Dara daca tot imi iau p film, parca n-as vrea sa fie dde plastic, intelegi? Imi place senzatia conferita de acele corpuri din aluminui si piele.

Pana acum, m-as orienta catre Zenit E si Nikon F3

nu stiu cat de mult iti convine sa folosesti film lat ... se developeaza doar in cateva locuri si de scanat ... la fel.

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 shobi, on Jul 10 2008, 15:45, said:

nu stiu cat de mult iti convine sa folosesti film lat ... se developeaza doar in cateva locuri si de scanat ... la fel.
M-am gandit si eu, da' cica scoate niste porttrete de ramai prost pe viata. Mai scump, mai rar, dar cik de 100 ori mai bun, I've been told.

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
daca nikonul ti se parea scump....

http://www.okazii.ro....html#div_photo

e diferenta mare la feeling intre un slr cu autofocus si unul cu focus manual.

#15
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 snipest, on Jul 10 2008, 15:43, said:

Ocean 36, am citit si despre 3000v ca e bun, in plus e mult mai ieftin decat cel de mai sus.  Dara daca tot imi iau p film, parca n-as vrea sa fie dde plastic, intelegi? Imi place senzatia conferita de acele corpuri din aluminui si piele.

Pana acum, m-as orienta catre Zenit E si Nikon F3
Este adevarat ce spui insa a fost cel mai bun aparat pe film pe care il puteam cumpara de nou, altceva cand am cautat nu am mai gasit. Drept este ca sunt multumit de el, insa se poate si mai bine, aici sunt de acord.
Numai bine.

#16
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 22.01.2008
ultimul SLR pe care l-am avut inainte sa trec la digital a fost un Canon Elan 7. foarte bine si solid construit, foarte bun operational (pentru un simplu foto- amator/entuziast). ti-l recomand.

 snipest, on Jul 10 2008, 15:48, said:

M-am gandit si eu, da' cica scoate niste porttrete de ramai prost pe viata. Mai scump, mai rar, dar cik de 100 ori mai bun, I've been told.

poate daca scoti postere sau billboarduri de cativa metri, altfel, asa cum a mai zis cineva, poza o face in primul rand obiectivul.

#17
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Zenit
http://photography.l...ListingItemList
Praktica
http://photography.l...ListingItemList
Pentax
http://photography.l...ListingItemList
Nikon
http://photography.l...ListingItemList
...
http://photography.l...ListingItemList

#18
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Va multumesc enorm tuturor pentru ajutor. Topicul ramanand deschis, astept si alte propuneri. O sa vad unde gasesc in Romania ca n-as prea avea chef sa-mi iau de pe E-bay. Va anunt daca mai gasesc ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate