Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Supy t - Casa Amvic

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#1
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Colegii de forum m-au rugat sa deschid un topic aici....
Va fi vorba despre o constructie amvic, parter+mansarda, demarata in tromba si acuma stagnata...cu o suprafata dsfasurata de 168mp.
La final ar trebui sa arate cam asa...

o prima modificare...culoarea acoperisului...este maro...luata de la Bricostore - oferta...23lei/mp, tabla Bel Profile, cu 15 ani garantie. :thumbup:

Attached Files



#2
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Multumesc mult ca ai vrut sa faci jurnalul!!! Astept cu interes posturile tale!

#3
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Sper ca vor fi..... deocamdata santierul e inchis...probleme cu livrarea cofrajelor...doua saptamani intarziere....dar e ok...numai sa nu creasca prea mult pretul motorinei si al betonului....deocamdata transportul ma costa 7,5lei\km, iar betonul, parca B250, 237lei\mc.ar mai fi vreo 40 mc de turnat...peretii si placa. Acum sunt in cautare de grinzi. Recomandarea structuristului a fost 10x10 cm, dar am gasit la 8x12 (e vorba de sectiune) pretul este 320lei/mc. sper sa ramana asa, pana ne vom pune de acord... e vorba de 80 de grinzi la 4 ml, adica putin sub 4 mc.
Banii se duc foarte repede, dar inca mai am timp sa vanez ofertele de pe la depozite....mai am accesoriile de la acoperis, poate vor fi si ele la oferta!!!, fierul e in curte, cofrajele o sa vina...si..poate voi reveni in grafic....
Acuma stau...la figurat...caci am terminat fantana, si sap santuri in toata curtea...pentru irigatii, alimentare cu apa, groapa la fosa... canalele termice...cam pe unde o sa vina toate tevile constructiei.
O singura problema ma nelinisteste...faptul ca a trebuit sa asez fosa septica in fundul curtii, iar vidanjarea va trebui facuta prin gradina din spate...si asta toamna tarziu sau iarna cand rudele mele nu isi pun gradina....problema este ca exista o fantana la drumul din fata, si nu as fi vrut sa o contaminez...desi distanta era peste 15 m. Acum in acel loc a aparut o fantana....care este in curs de limpezire..inca e apa tulbure...dar s-a limpezit foarte mult...o golesc in continuu...ca asa mi-au zis cei care au facut-o....pretul a fost 100 lei / ml, cu totul al lor, iar in trei zile am inceput sa scot apa cu o pompa de 1700W, de la 9,5 m de uda toti vecinii cu apa aia....dupa ce m-au vazut ca o dau in santul de la poarta...au adus ei furtune si acum le ud gradinile... faptul cel mai bun este ca desi pompa refuleaza pe 1 tol, dupa trei ore de mers nu s-a orpit, deci e apa suficienta....(pompa are plutitor incorporat), iar dupa cartea pompei ar trebui sa popeze 17.000l/ora..poate asa o fi.
Inca sunt in studiu daca o sa las pompa aia in fantana, si sa o alimentez de la pompa hidriforului...sau o sa le bag pe amandoua in fantan, dupa care sa o acopar...oricum hidroforul va sta langa fantana..ca si asa face ceva zgomot, si e pacat de linistea de la tara!!!

#4
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Ce fosa septica ai ales? Model ceva?
De la AMVIC ai luat doar cofrajele din ce am inteles. Si peretii desaprtitori din casa din ce ii faci?

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,094
  • Înscris: 26.11.2001
pompa ta de 17.ooo l/ora e prea puternica, faci cumva irigatii ??
riscus e sa colmatezi filtrul fantanii, o pompa de maxim 2-3.oool/ora e suficient.

#6
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
fosa septica e din beton cu doua camere....cred ca e varianta cea mai ieftinna.... Peretii o parte amvic si o parte rigips..majoritatea sunt amvic...
legat de pompa....asa scrie in cartea ei, dar debitul de mai mic...are doar 750W, asa ca eu cred ca ala e un debit calculat...o sa verific cu o galeata azi...in functie de timpul de umplere....Oricum pompa aia e doar pentru limpezire...dupa aceea va fi montat un hidrofor...santurile sunt in curs de sapare....groapa e gata, mai trebuie betonata...zilele astea....

Edited by supy_t, 17 June 2008 - 14:51.


#7
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Noutati despre mersul treburilor?

#8
ciopy

ciopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.08.2007

View Postsupy_t, on Jun 17 2008, 14:50, said:

fosa septica e din beton cu doua camere....cred ca e varianta cea mai ieftinna.... Peretii o parte amvic si o parte rigips..majoritatea sunt amvic...
legat de pompa....asa scrie in cartea ei, dar debitul de mai mic...are doar 750W, asa ca eu cred ca ala e un debit calculat...o sa verific cu o galeata azi...in functie de timpul de umplere....Oricum pompa aia e doar pentru limpezire...dupa aceea va fi montat un hidrofor...santurile sunt in curs de sapare....groapa e gata, mai trebuie betonata...zilele astea....


Ami nteles ca nu mai poti sa iei autorizatie ptr.fosa septica normala.Cica trebuie sa faci mini statie de epurare.E adevarat oare?

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004

View Postciopy, on Jun 18 2008, 20:38, said:

Ami nteles ca nu mai poti sa iei autorizatie ptr.fosa septica normala.Cica trebuie sa faci mini statie de epurare.E adevarat oare?


cine crezi ca o sa-ti caute prin curte?

#10
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
ei bine vin cei de la mediu...inarmati cu o ranga....fac urat tare daca te prind cu Hazna...sau cum s-o numi....
asa ca eu voi face una serioasa, din beton....cu fundul betonat...cu doua camere...
Lucrarile sunt inca oprite...cofrajele inca nu au venit...
Deja sunt in urma cu doua saptamani....dar sunt optimist....

#11
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Eu am hazna (fosa) dar casa este facuta de mult. Si asta este betonata toata, si fundul.

#12
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
ei bine asa si trebuie sa fie....betonata complet....sau una gata cumparata...dar costa peste 5000 lei....asa ca din beton si cu munca fizica ies mult mai ieftin...desi sacul de ciment e aproape 40 lei....
Au venit si cofrajele...in sfarsit...iar in curte e un haos total....azi ma duc sa le aranjes putin...

#13
bmcpst

bmcpst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.05.2008
sacu de carpatcement azi la metro era 26 roni si era de 50 kg

#14
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Saptamana viitoare o sa fiu la Capitala...asa ca nu stiu daca o sa mai postez....
numai bine

#15
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007
asteptam sa te intorci si sa ne uimesti cu ce s-a mai intamplat pe santier

#16
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006
Ti-ai facut proiectul prin cei de la Amvic, sau ai gasit singur proiectant?

Edited by blu_angel, 27 June 2008 - 02:42.


#17
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Este un proiect oferit de cei de la Amvic. Casa se numeste Mihaela.

Edited by laufer, 27 June 2008 - 08:03.


#18
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Proiectul meu nu este cel de la amvic....oricum am plecat de la "formele Mihaelei"...dar proiectantul este unul local....
M-am intors...si vad ca a fost liniste pe aici....
Cum or fi traind unii in Bucuresti????...ca pentru mine a fost groaznic....caldura mare de tot, mizerie.....preturi enorme cam la tot, si mai mult...am fost ingrozit de lipsa de educatie a unora, care stateau linistiti pe scaune, barbati pana in 25 de ani!!!! iar femei gravide si batrane stateau in picioare, agatate de barile alea jegoase!!!! RUSINE.....s-a dus educaia pe apa Dambovitei...
Revenind la treburile noastre...inca sunt tot inchis....din toate punctele de vedere....asa ca asept cel putin inca doua saptamani...sa intru in concediu...si sper sa pot demara treaba....
Numai bine..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate