Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Ai schimbat sistemul? De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#19
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Nu stiu la altii dar eu chiar am gasit la noul sistem ceea ce ducea lipsa Olympus METERINGUL, sau poate o fi de la dinamic range, nu mai conteaza, conteaza ca face poze mult mai bine decat E-510.
Sa nu credeti ca eu am stiut dinainte diferentele intre calitatea acestor doua aparate si m-am hotarit sa le schimb, pur si simplu am vrut sa-mi cumpar noul E-520, dar am vazut o oferta buna la Pentax K10D, am cautat pe net tot ce se putea despre acest aparat si am decis sa fac schimbarea. Nu regret nici macar o secunda alegerea facuta.
A mai fost in balanta 450D-ul dar ...............a castigat K10D-ul.

Edited by netra, 12 June 2008 - 18:32.


#20
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Neata !


   Sunt doua directii de urmat, in "cresterea" sistemului pe care il posezi.

  1. Categoria amatori, in care ma regasesc si eu, prefera pentru inceput doua zoom-ri bune, care sa acopere un domeniu de focala cat mai larg. In gentuta (rucsac, dupa gusturi... :) ), mai poti strecura un macro dedicat sau un prime-u mai ieftinut, da bun, pentru poze mai cu "pretentii". Sti tu...
    
   Consultand lista de lensuri Pentax, la categoria zoom-ri, gasesti ca la fiacare brand, lensuri bune, foarte bune si evident categoria cu steluta ( a se citii, scumpe pentru amatori :P , dar nu inposibil de achizitionat...). Obiectivul de kit,  ca la orice brand, "satisface" o perioada de timp (cred eu mai scurta cand ai mai avut un alt sistem), dupa care, vrei ceva mai bun. Eu am ales categoria (parerea mea), foarte bune, lensuri  destul de digerabile la pret. Un domeniu de focala, deci atentie, doar atat pot spune acum, domeniu de focala, poate fi acoperit cu 17-70 (SDM !) si 55-300, lensuri la care as tintii si eu, prin versatilitatea lor. Reamintesc, ma consider un amator.

   2. Categoria pretentiosi, creativi, perfectionisti, talentati. de ce nu ?--"traitori" din imagine, pot merge cu 3--maxim 5 focale fixe, iarasi, prezente in lista Pentax, fie mai "vechiute" ca retzeta optica, dar foarte "prospete" si pe sensorul unui DSLR, fie mai noile stelate, deja testate si cu note foarte bune. Aici gasesti "fixe" si la Sigma, de exemplu, foarte bune in categoria macro.
  
   Aici, si eu incerc, sa ma gandesc la achizitia mai multor fixe, evident la amatori numarul lor, tine de gradul pasiunii... :P

   Nici una din directiile de urmat, nu-ti aduce frustrari de neputinta achizitiei, stiu, pasiunea si rabdarea sunt doua chestiuni incompatibile.. :D
   Iti vei cimenta nevoile, dupa o perioada mai lunga de "creatie", tu si K10-le tau, departe de iuresul vietii si grabitul in cotidian.


  :OK:

Edited by ledongreen, 13 June 2008 - 08:22.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Raspuns la intrebarea topicului:
Da, am schimbat sistemul.

Am fost pe sistem pentax, am detinut (printre altele) si un k10d.
L-am schimbat pentru canon.De ce? Pai pentaxul statea prost la focus, lent si imprecis (asta pentru nevoile mele, bineinteles), meteringul era cam la ghici, majoritatea imaginilor subexpuse (nu e o tragedie asta dar.....).

Acum am luat un 40d, cu un obiectiv cu stabilizare si usm. Diferente fata de pentax? MARI. Focusul e incomparabil ca viteza, chiar si in lumina foarte scazuta, isi pastreaza precizia fara asistenta.Meteringul e mai bun (se poate insa si mai bine - nikon), in plus am mai mari sanse sa scot imagini bune din sensibilitati crescute.
Stabilizarea in obiectiv este mai consistenta, cea de la pentax, desi eficienta, nu se comporta la fel in situatii similare, uneori stabilizeaza, uneori, mai putin.

Momentan nu am un flash Canon ca sa pot face comparatia cu k10+ af 540 FGZ.Ca impresii generale, combinatia pentax obtine rezultate multumitoare ( cu destul de multe tweak-uri manuale) - insa dupa 60-80 flashuri timpul de reincarcare creste dramatic, ajungand chiar si la 10 secunde; si asta nu de la acumulatori descarcati, ci de la incalzirea flashului.

#22
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Recunoaste ca-ti pare rau totusi dupa un 14.6 Mp, care focalizeaza si bine si la zgomot e Ok, dar...nu are fepeseuri, uf... :P



     PS Poate un K30D, mai tarziu... :)

#23
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 florinel, on Jun 13 2008, 15:46, said:

Raspuns la intrebarea topicului:
Da, am schimbat sistemul.

Am fost pe sistem pentax, am detinut (printre altele) si un k10d.
L-am schimbat pentru canon.De ce? Pai pentaxul statea prost la focus, lent si imprecis (asta pentru nevoile mele, bineinteles), meteringul era cam la ghici, majoritatea imaginilor subexpuse (nu e o tragedie asta dar.....).

Acum am luat un 40d, cu un obiectiv cu stabilizare si usm. Diferente fata de pentax? MARI. Focusul e incomparabil ca viteza, chiar si in lumina foarte scazuta, isi pastreaza precizia fara asistenta.Meteringul e mai bun (se poate insa si mai bine - nikon), in plus am mai mari sanse sa scot imagini bune din sensibilitati crescute.
Stabilizarea in obiectiv este mai consistenta, cea de la pentax, desi eficienta, nu se comporta la fel in situatii similare, uneori stabilizeaza, uneori, mai putin.

Momentan nu am un flash Canon ca sa pot face comparatia cu k10+ af 540 FGZ.Ca impresii generale, combinatia pentax obtine rezultate multumitoare ( cu destul de multe tweak-uri manuale) - insa dupa 60-80 flashuri timpul de reincarcare creste dramatic, ajungand chiar si la 10 secunde; si asta nu de la acumulatori descarcati, ci de la incalzirea flashului.

florinel, iti recomand cu caldura un 580 ex II ca am avut si eu ocazia sa testez intr-o situatie reala : 30d + 17-85 (faine focale, obiectiv ok, dar care-i prea scump pt ce ofera) + 580 ex II si zic ca mi-am facut treaba onorabil :)

dar sa stii ca la fel se intampla si cu blitzul asta ... se incalzeste si se reincarca greu :(

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005

 ledongreen, on Jun 13 2008, 19:08, said:

Recunoaste ca-ti pare rau totusi dupa un 14.6 Mp, care focalizeaza si bine si la zgomot e Ok, dar...nu are fepeseuri, uf... :P



     PS Poate un K30D, mai tarziu... :)


Megapixelii sunt ultimii care ma intereseaza.Fepeseurile nu le folosesc deci pot lipsi.Nu neg ca  , probabil, k20 e mai reusit.Sunt sigur insa ca tot nu egaleaza 40d-ul la viteza AF , la metering si la noise/iso mare.

#25
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

 florinel, on Jun 14 2008, 08:11, said:

Megapixelii sunt ultimii care ma intereseaza.Fepeseurile nu le folosesc deci pot lipsi.Nu neg ca , probabil, k20 e mai reusit.Sunt sigur insa ca tot nu egaleaza 40d-ul la viteza AF , la metering si la noise/iso mare.


  Eee, a fost ca un spirit de gluma, nu te supara pe mine. :)   Apropos de noise/iso, ca nu pot face si eu un test comparativ, asa de amorul artei... :P Nu stiu la ce mi-ar folosii...

    Uite, poza asta am mai pus-o, cu scuzele de rigoare la colegii de forum... :photo:

Attached Files

  • Attached File  isos.jpg   286.45K   218 downloads

Edited by ledongreen, 14 June 2008 - 07:58.


#26
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

 netra, on Jun 12 2008, 06:07, said:

Da, am schimbat sistemul, de ce? Pentru ca am vrut un pic mai mult. Am avut Olympus E-510 si acum am Pentax K10D, mi-am dorit acest aparat foto dar nu mi-am permis sa-l cumpar la timpul lui, acum l-am achizitionat cu 2050 ron un pret bun cred eu.
Good choice, prietene!
Mai vorbim peste un an despre justetea alegerii tale. ;)

PS: Sfat: Lasa caiinii sa latre, tu mergi inainte! :peacefingers:

Edited by qudatheo, 14 June 2008 - 17:21.


#27
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

 ledongreen, on Jun 14 2008, 06:55, said:

Uite, poza asta am mai pus-o, cu scuzele de rigoare la colegii de forum... :photo:
Uuufff... ce diferenta mare intre D3 si restul... :deadtongue:

Trist...Mai bine nu o mai puneai... :(

#28
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
E diferenta, dar si pretul e de patru ori mai mare.

#29
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

 netra, on Jun 15 2008, 04:01, said:

E diferenta, dar si pretul e de patru ori mai mare.
Da ai dreptate, e de 4-5 ori mai mare pretul, insa pe fond, daca iti permiti... nu mai vezi lucrurile asa ci: "E diferenta, aparatul este de patru ori mai bun" :)

Chestiune de optica, nu ?   :eek:

Edited by qudatheo, 15 June 2008 - 16:58.


#30
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 ledongreen, on Jun 14 2008, 08:55, said:

Uite, poza asta am mai pus-o, cu scuzele de rigoare la colegii de forum... :photo:
uau, nu-mi vine sa cred ce rezolutie proasta are D40..., nu e nici un pic de detaliu pe fundita aia roz. sper sa fie de la obiectivul cu care s-a tras.
pe de alta, sunt super incantat de D300: detalii excelente si tine cu dintii de culori la ISO mare... incredibil...

inca o data se confirma ca cele doua aparate nu sunt concurenti directi, nici la calitate, nici la pret, nici la feature set.

Edited by glumetu, 15 June 2008 - 20:16.


#31
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Dude, e imposibil D3-ul asta... :o Deci la iso 3200 aproape no noise... si la iso 25000 e ca rasnita mea la 3200! Wtf... D3 fucks everything!

Detaliile&sharpness-ul nu pot fi comparate, pentru ca nu se stie optica folosita...

#32
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Pai da! Te cam da pe spate, mai ales daca pui si un 14-24/2.8 pe el... din pacate.  :huh:

 Loox, on Jun 15 2008, 21:08, said:

Wtf... D3 fucks everything!
Ma rog.. hai sa nu exageram... mai e si Hassie si Leica si altele pe care nu le "fuck" asa de usor.

#33
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 qudatheo, on Jun 16 2008, 01:32, said:

Pai da! Te cam da pe spate, mai ales daca pui si un 14-24/2.8 pe el... din pacate.  :huh:


Ma rog.. hai sa nu exageram... mai e si Hassie si Leica si altele pe care nu le "fuck" asa de usor.

la "liniste" le face si pe alea ;)

#34
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005

 glumetu, on Jun 15 2008, 21:15, said:

uau, nu-mi vine sa cred ce rezolutie proasta are D40...,
............

Care D40 ??

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 12.06.2004
Cred ca la nCano se refera ;) si da, as zice ca e de la obiectiv (nici la ISO 100 nu-s prea multe detalii)

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Pe 40D era un EF-S 17-85 1:4-5.6 IS USM, @ 26mm, f 5.6, 1/6s, ISO 100......
La ISO 1600 la fel, 26mm @ f 5.6, dar 1/100s

Pe D3 era un AF-S Zoom-Nikkor 24-70mm F2.8G ED, @ 35mm, f 5.6, 1/125s, ISO 1600

D300 AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm F3.5-5.6G IF-ED, @ 28mm, f 5.6, 1/160, ISO 1600

K20D DA 1: 3.5-5.6 18-55 AL II, @ 23,13mm, f 5.6, 1/60s, ISO 1600

Sa nu ne imbatam totusi cu apa rece....pe 40D este totusi un L bunicel, iar pe K20D doar un obiectiv de kit ...
Asa este 40D - mai soft...:)

Edited by loock, 16 June 2008 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate