Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Nu am curaj

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#37
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Părerea mea: o relație începe să nu mai funcționeze și pentru că permiți acest lucru. Dacă devine rutină, adică. Și atunci normal că începi să găsești defecte. Nu mai contează că la început a fost calm, răbdător (așa cum ai spus că era la început). Acum nu mai corespunde. Oricum nu e nimic rău în asta, pentru că "omul evoluează" în sensul larg, mai puțin în cel pur sentimental.

#38
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006
Si parerea mea e ca o relatie se duce naibii cand simti ca nu mai ai nimic in comun cu celalalt. Asta inseamna ca la inceput te-a atras, dar in momentul in care s-a stins "focul" de la inceput n-a mai ramas nimic. Sunt perechi pe care, dupa ce s-a stins pasiunea de la inceput, ii leaga multele lucruri pe care le au in comun. Sunt, in schimb, altii de care constati cu tristete cu nu te mai leaga nimic, pentru ca nu ai nimic in comun. Pentru ca, sa fim seriosi, cand esti indragostita poate fi ala de langa tine ultimul badaran prost si incult, intotdeauna o sa-i gasesti scuze. In schimb, cand nu esti indragostita, toate defectele celui de langa tine iti sar in ochi si totul te irita. Asta e realitatea. Ce incerc eu sa spun e ca la 20 de ani nu e cazul sa faca astfel de compromisuri. De ce? Pentru ca ei nu ii e bine si nu e fericita. Si nu are sens sa se chinuie asa mai departe. Mai ales ca nici unul din ei nu poate fi fericit in astfel de conditii, e clar ca fiecare are nevoie de altceva.

adadoi - sa stii ca sunt si baieti de 20 de ani destepti si culti. Si fara sa aiba probleme cu "bibilica"! Sunt exceptii, e adevarat. dar exista! ;)

Edited by christie, 06 June 2008 - 09:49.


#39
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAmUitat, on Jun 6 2008, 08:57, said:

Daca ii spun ceva de genul: "nu sunt de acord cu remarca lui Nietzsche "Dumnezeu a murit" el se uita la mine si tace. Cateodata discut cu el si se pierde, il vad ca se uita in gol. Nu are un vocabular dezvoltat, neinetelegand cuvinte de genul: "pueril", "nazbatie", "denaturare", etc.
Imaturitatea mi-o arata din visele "marete" pe care le are si reactiile puerile pe care le are in fata unor probleme destul de simple.

mda .. exact despre asta este vorba in viata si intr-o relatie .. ce gandea Nietzsche ...... ia spune-mi, in momentul cand ai avut nevoie de el ca si om, aproape de tine, nu conta prea tare ca nu avea habar ce inseamna "pueril" sau "denaturare", nu ?

#40
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
christie: si io ce-am zis? 80% sunt cu pitici pe creier, 20% sunt chiar culti si cu simtul umorului, da' din fericire aia nu prea au gagici care se vaita pe forumuri ca n-au curaj sa-si ia viata in maini.

Edited by adadoi, 06 June 2008 - 10:04.


#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCelest, on Jun 6 2008, 11:01, said:

mda .. exact despre asta este vorba in viata si intr-o relatie .. ce gandea Nietzsche ...... ia spune-mi, in momentul cand ai avut nevoie de el ca si om, aproape de tine, nu conta prea tare ca nu avea habar ce inseamna "pueril" sau "denaturare", nu ?
Și ce dacă a fost lîngă ea? Mai nou iubirea ești obligat să iubești doar pentru că celălalt te-a ajutat și ți-a fost alături?

#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:10, said:

Și ce dacă a fost lîngă ea? Mai nou iubirea ești obligat să iubești doar pentru că celălalt te-a ajutat și ți-a fost alături?
nu, sefu' n-ai inteles: atunci nu facea glume proaste si era mai dashtept... dupa-aia i-a trecut.

#43
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postadadoi, on Jun 6 2008, 09:14, said:

nu, sefu' n-ai inteles: atunci nu facea glume proaste si era mai dashtept... dupa-aia i-a trecut.
Era "vesel, răbdător și glumeț". Acum e incult. De fapt eu cred că are păr pe nas.

#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View Postadadoi, on Jun 6 2008, 11:14, said:

nu, sefu' n-ai inteles: atunci nu facea glume proaste si era mai dashtept... dupa-aia i-a trecut.


View Postamonra_71, on Jun 6 2008, 11:23, said:

Era "vesel, răbdător și glumeț". Acum e incult. De fapt eu cred că are păr pe nas.
Vorbiți de parcă nu vi s-a întîmplat niciodată ca persona "iubită" să pară super-extraminunată, iar după ceva timp să descoperiți că: "regele e gol". :nonobad:

Edited by mufă, 06 June 2008 - 10:25.


#45
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postmufă, on Jun 6 2008, 09:25, said:

Vorbiți de parcă nu vi s-a întîmplat niciodată ca persona "iubită" să pară super-extraminunată, iar după ceva timp să descoperiți că: "regele e gol". :nonobad:
Mie personal mi s-a întâmplat, dar nu la 18-20 de ani. :rolleyes:

#46
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:10, said:

Și ce dacă a fost lîngă ea? Mai nou iubirea ești obligat să iubești doar pentru că celălalt te-a ajutat și ți-a fost alături?

View Postadadoi, on Jun 6 2008, 11:14, said:

nu, sefu' n-ai inteles: atunci nu facea glume proaste si era mai dashtept... dupa-aia i-a trecut.
:D exact .. ideea era simpla si relativ cinica .. cand a avut nevoie de el, era super ok, dupa ce si-a revenit cu ajutorul lui, baiatul a devenit incult ... well .. sa nu ne mintim, era la fel de incult si batut in cap inca de la inceput dar atunci nu conta, era bun pentru ca o sustinea si a ajutat-o sa iasa din faza proasta.

Acum ca si-a revenit, incearca sa scape de povara .. ceea ce in contextul asta este detestabil dar necesar pentru binele tuturor .. insa ceea ce este neplacut de constatat, este faptul ca desi el nu-i mai convine, il tine acolo, just in case, justificand gestul cu "nu am curaj sa-i spus", "nu vrea sa fiu inteleasa gresit", "nu vreau sa se simta nu-stiu-cum".

#47
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostCelest, on Jun 6 2008, 11:31, said:

Acum ca si-a revenit, incearca sa scape de povara .. ceea ce in contextul asta este detestabil dar necesar pentru binele tuturor .. insa ceea ce este neplacut de constatat, este faptul ca desi el nu-i mai convine, il tine acolo, just in case, justificand gestul cu "nu am curaj sa-i spus", "nu vrea sa fiu inteleasa gresit", "nu vreau sa se simta nu-stiu-cum".

...nu vrea sa se simta singura...de unde trajem concluzia ca inca il mai foloseste la ceva :mellow:

#48
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCelest, on Jun 6 2008, 11:31, said:

:D exact .. ideea era simpla si relativ cinica .. cand a avut nevoie de el, era super ok, dupa ce si-a revenit cu ajutorul lui, baiatul a devenit incult ... well .. sa nu ne mintim, era la fel de incult si batut in cap inca de la inceput dar atunci nu conta, era bun pentru ca o sustinea si a ajutat-o sa iasa din faza proasta.

Acum ca si-a revenit, incearca sa scape de povara .. ceea ce in contextul asta este detestabil dar necesar pentru binele tuturor .. insa ceea ce este neplacut de constatat, este faptul ca desi el nu-i mai convine, il tine acolo, just in case, justificand gestul cu "nu am curaj sa-i spus", "nu vrea sa fiu inteleasa gresit", "nu vreau sa se simta nu-stiu-cum".
Și dacă ar fi așa, tot nu văd care ar fi problema? Dacă el e bou și acceptă postura, să fie fericit.  @AmUitat: folosește-te de individ cum ai tu chef. ;)

#49
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:39, said:

Și dacă ar fi așa, tot nu văd care ar fi problema? Dacă el e bou și acceptă postura, să fie fericit.  @AmUitat: folosește-te de individ cum ai tu chef. ;)
Hai domnu', n-o incuraja, ca pe urma vine individu' si deschide inca un topic la kid's corner de tipul "sentimente storcite/femeile e pe enteres/ce ma fac io" :D

#50
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMoaca, on Jun 6 2008, 11:46, said:

Hai domnu', n-o incuraja, ca pe urma vine individu' si deschide inca un topic la kid's corner de tipul "sentimente storcite/femeile e pe enteres/ce ma fac io" :D
Scuză-mă, dar nici cu "lupii moraliști" nu pot să fie de acord :D

later edit: Toată lumea, repet TOATĂ, e pe enteres :D

Edited by mufă, 06 June 2008 - 10:51.


#51
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:39, said:

Și dacă ar fi așa, tot nu văd care ar fi problema? Dacă el e bou și acceptă postura, să fie fericit.
"boul" nu stie pentru ca ea nu-i spune nimic, il tine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:39, said:

@AmUitat: folosește-te de individ cum ai tu chef. ;)
asta-i o tampenie de un deosebit egoism dar ma abtin sa-ti raspund

#52
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCelest, on Jun 6 2008, 11:55, said:

"boul" nu stie pentru ca ea nu-i spune nimic, il tine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat
E "bou" că nu-și dă seama. Sau cine știe, poate că-și dă, dar îi place să fie folosit :D



View PostCelest, on Jun 6 2008, 11:55, said:

asta-i o tampenie de un deosebit egoism dar ma abtin sa-ti raspund
Păcat. Mi-ar fi plăcut să mai citesc ceva legat de sentimente nobile, iubire ș.a.m.d. :w00t:

Edited by mufă, 06 June 2008 - 11:00.


#53
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Hai măi să fim seroși. Cred că lui i se rupe de Nietzsche și de filozofie. Ea îl folosește, el o folosește. Ea nu mai vrea. El o să găsească alta. Ea o să rămână cu Nietzsche.

#54
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmufă, on Jun 6 2008, 11:50, said:

Toată lumea, repet TOATĂ, e pe enteres :D
nu-i adevărat : există și fete/băieți sufletiști, da' ăia n-are noroc :P

Edited by Moaca, 06 June 2008 - 11:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate