Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

NIKON D40 sau SONY A200K ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postandrei_0, on May 20 2008, 15:39, said:

Shacuma sare *cineva anume* din tufish: "Da Olympus? Cat costa Olympus? Aia cu Olympus au IQ 2x!!!"  :chair:


H@H@H@H@

#56
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Da,buuun,deci m-am oprit la Nikon D40.Intrebare:se merita cu adevarat sa iau kit-ul in care e inclus si  AF-S Tamron 70-300mm???Sau sa ma limitez doar la DX 18-55mm AF-S ???Practic,AF-S Tamron 70-300mm ar costa 5 mil.,e bun pretul?

#57
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este vorba de banii tai, dar personal ti-as recomanda sa mai citesti reviewuri pe net inainte sa dai banul, gen: http://www.cameralab...0/verdict.shtml

Asta pentru ca in comparatie cu A200, D40 este subpar. Iar obiectivul ala de kit face atat cat dai pe el...

#58
nicu1414

nicu1414

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.06.2005
si ca sa mai aruncam ceva paie pe foc  ...

ce parere aveti de testul din ultimul numar citit de mine al unei reviste de specialitate din romania (nu-i dau numele dar cred ca stiti care), in care pe primele 2 locuri, aproape la egalitate, au iesit D300si A700?  :scratchchin:

asa o fi?

#59
eneyonut

eneyonut

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2008
Eu luna trecuta am avut 25 mil pe card. M-am dus chitit la F64 sa imi iau un 400D si m-am intors cu un D40. Cel mai rau ma durut ca pierd cele 9 puncte fata de 3 de la nikon, dar pur si simplu cand am pus mana pe gripu de la D40 parca sa lipit de mine si nu am o mana mare sa zic ca D400 imi scapa printre degete. Am dat pe el 1500lei, mi-am luat un polarizator circular ( e pe 52mm la kit ai grija sa nu iti greseasca dimensiunea ca mine imi daduse unu de 58mm, noroc ca m-am uitat mai atent ), o geanta tamrac si un trepied .... pret total = ~ 1900 lei. Diferenta care mi-a ramas pana la 25 o completez in viitorul apropiat pentru un 70-300 mm VR....


Sfat de la unu care a fost in aceeasi situatie: Ia banii la tine, mergi in magazin, uitata tot ce ai citit pe forum si aminteste-ti specificatiile fiecarui aparat in parte si i-al pe cel ce se lipeste de tine.

#60
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
ciudat ca nimeni nu a pomenit nimic de olympus. un e410 double zoom sau un e510 cu 14-42 e pina in 25. iar obiectivele sunt peste cele de la canon sau nikon sau sony.

#61
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postdevlin2427, on May 23 2008, 12:26, said:

iar obiectivele sunt peste cele de la canon sau nikon sau sony.
Sa mor de stiam asta!  :lol:

Lasa-ne pe noi cu D40-u, si ia-ti tu Oly :)

#62
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Da' astia care-l indrumati la sony, tot sony aveti? Daca ajunge sa-i placa fotografia? E clar ca nu dispune de fonduri si se va lovi de problema lipsei de accesori la Sony. Si atunci isi va fi dorit sa-si fi luat d40. Stii ce misto te simti sa ai un x~300mm in mana cand faci upgrade la, sa zicem, d80 in cazul lui?

#63
eneyonut

eneyonut

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2008

View Postdevlin2427, on May 23 2008, 12:26, said:

ciudat ca nimeni nu a pomenit nimic de olympus. un e410 double zoom sau un e510 cu 14-42 e pina in 25. iar obiectivele sunt peste cele de la canon sau nikon sau sony.



devlin te rugam sa tii pentru tine astfel de afirmatii. Este plin internetul de dastia ca tine inregistrati doar sa faca flame.

EDIT :


Am vazut si am primit de la multi sfaturi  gen " a. ai 25 milioane ... pai mai pui 5 milioane si iei D80/D20/450D etc, etc... ca e... si ca e....ca e mai....". Perfect deacord dar daca nu ai acei 5 milioane in plus ?. Nu iti mai iei nimic pentru ca nu e bun sau e "castrat" ?. Pe langa aparatu ala care il iei la limita bugetului trebuie sa mai pui un filtru, un trepied, o geanta sa nu se zgarie amaraciunea aia de aparat pentru care ti-ai tocat buricele degetelor pe forumuri, un card.....UN ALT OBIECTIV ...etc, etc.

Sunt multi in situatia mea care vin de pe sapuniera vor sa isi ia primul Dslr si primesc astfel de sfaturi.

Pentru mine D40 a fost cea mai buna optiune. Mi-am luat aparatul cu un obiectiv decent pentru un pasionat care vine dupa o sapuniera, o geanta, un filtru, un trepied si urmeaza un 70-300VR dupa ce completez diferenta ce mi-a ramas. Bag banii in obiective si atunci cand o sa am eu experienta si o sa simt ca ma limiteaza body-ul o sa fac upgrade.



Fiecare gradinar isi lauda marfa dar incercati sa dati sfaturi care se pot pune in practica, ca nu ploua cu bani, carduri si sticla

Edited by eneyonut, 23 May 2008 - 15:29.


#64
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postsnipest, on May 23 2008, 16:03, said:

se va lovi de problema lipsei de accesori la Sony
Respectiv Oly. Nu gasesti mai nimic pe piata noastra...

Domnu nehotarat, eu zic sa iei D40-u cu card de 4 gb la 1499 ron si sa pui restu` deoparte pentru un obiectiv mai bun, preferabil sa scrie pe el "Nikon", nu altceva (de exemplu 55-200 VR) :)

Sper sa nu ne certam pt tine aci degeaba si sa vii cu nush ce Oly ca ti-a placut ca are live-view ^_^

#65
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostLoox, on May 23 2008, 16:14, said:

Respectiv Oly. Nu gasesti mai nimic pe piata noastra...
ti-a placut ca are live-view ^_^
Ia-ti repede S9600. :lol:

#66
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
nu e mai bine sa isi ia un S8100? ca are zum 18x :)
:)
(Stai tu flexat, ca S9600 e badia Sef acolo, in tarla lui de compacte)

Stii ce incep sa cred eu: cel ce a zis ca sunt putini aia cu Pentax/Oly care posteaza pe forum pentru sunt prea ocupati sa faca poze avea mare dreptate :). Ca ai naibii, ii vad p-astia de la Canon si Nikon cum se cearta intr-una si p'aia cu Oly si Pentax pe afara la facut poze :)

#67
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
daca lumea ar face diferenta intre un aparat foto si un sistem foto ar fi ceva. body-ul e tot timpul ceva secundar ceea ce conteaza cu adevarat fiind chestia din fata lui. nu am sa intru in detalii dar am asa spun atit: chiar nu conteaza ce marca de aparat ai in mina atit timp cit o ai atunci cind trebuie.

oricum discutiile gen ala e mai bun sau mai rau nu conduc la nimic. fiecare sistem are limitele lui. sa le intelegi si sa treci peste ele e mare lucru.

ps. daca nu faci diferenta intre un flame si o sugestie atunci imi pare rau. sincer.

#68
pogandarius

pogandarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.08.2005

View Postdevlin2427, on May 23 2008, 17:12, said:

daca lumea ar face diferenta intre un aparat foto si un sistem foto ar fi ceva.
Ei...nici chiar asa !

View Postdevlin2427, on May 23 2008, 17:12, said:

body-ul e tot timpul ceva secundar ceea ce conteaza cu adevarat fiind chestia din fata lui
Foarte adevarat.

#69
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005

View Postdevlin2427, on May 23 2008, 18:12, said:

.... ceea ce conteaza cu adevarat fiind chestia din fata lui......

Si mai ales din "spate".... ;)

#70
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostLoox, on May 23 2008, 14:58, said:

Sa mor de stiam asta!  :lol:

Lasa-ne pe noi cu D40-u, si ia-ti tu Oly :)

radem, glumim, dar la kit-uri e pe bune chestia asta ;)

si eu zic tot la fel, tragi o fuga la f64 ca acolo gasesti ambele aparate si inca cateva (doar pentax nu gasesti acolo, dar nu te intereseaza) si iei pe loc o decizie ;)

Edited by shobi, 23 May 2008 - 18:53.


#71
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Achizitioneaza omule D40-ul ca asta e cel mai rentabil si nu te mai uita in gura lumii ca o sa ajungi sa faci poze cu telefonul!
In legatura cu Oly, cat timp nu este un aparat popular in Romania o sa ai probleme cu achizitionarea accesoriilor pentru el, acum depinde de ce vrei pe viitor.
Daca vrei DSLR sa-l folosesti ca pe P&S, adica o sa ramana pentru totdeauna cu obiectivul din kit, merge orice marca de aparat, inclusiv Oly sau in special Oly pentru optica buna.

Edited by popa.florian, 23 May 2008 - 19:03.


#72
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsnipest, on May 23 2008, 16:03, said:

Da' astia care-l indrumati la sony, tot sony aveti? Daca ajunge sa-i placa fotografia? E clar ca nu dispune de fonduri si se va lovi de problema lipsei de accesori la Sony. Si atunci isi va fi dorit sa-si fi luat d40. Stii ce misto te simti sa ai un x~300mm in mana cand faci upgrade la, sa zicem, d80 in cazul lui?

Da stii oare ca exista destule obiective Minolta , care intamplator( ma si mir oare cum de) se si potrivesc cu aparatele Sony :console: ..
E foarte ciudat, ca mai sunt destul de bune la banii aia asta daca vorbim pt incepatori, ca de alea scumpe mai bine tac :deadtongue: .......
Da na...MAjoritatea doar de Sony stiu( in Romania )...
Hai ca sa nu fim rai: stii acu 2-3 ani chiar era greu( in Romania ) sa gasesti ceva bun pt Minolta, dar acu nu se mai pune problema asa, bani sa ai ca poti cumpara frate ce vrei tu. Asa ca lasati mai moale faza cu lipsa accesoriilor ( in Romania ) sau care greu se gasesc ( in Romania)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate