Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 

Am un dslr sony alfa, vreau sa schimb sistemul!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
70 răspunsuri în acest subiect

#37
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Nu cred ca e vorba daca "se poate sau nu pe sistemul X sau Y". Cred ca este vorba de "cat de usor este pe sistemul X", si "cat te ajuta acel sistem X in ceea ce vrei tu sa faci in foto" ... ;)

Rares

#38
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005

View Postnetra, on Apr 30 2008, 18:08, said:

Initiatorul topicului e un mic troll...
Te rog dezvolta, dar, inainte de toate, defineste te rog acest cuvant...

Editat de Alexandru AST, 30 aprilie 2008 - 22:00.


#39
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.216
  • Înscris: 12.06.2004
Troll = creatura verde, urata, ce traieste sub un pod. Ma indoiesc ca indeplinesti oricare din aceste puncte :)
(netra, nu, nu-i nici pe departe troll. Omul a pus o intrebare valida, si-a gasit un raspuns: mai invata, dupa care trece la un sistem ce-i convine mai mult. Si-am confirmat inca o data ca o expunere corecta si calitatea luminii sunt deosebit de importante).

#40
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Troll
Are  DSLR de 1 an si .....
Din moment ce omul a lansat o discutie si pe urma vezi Doamne s-a razgandit ..............
In plus cica a testat o sumedenie de aparate printre care si OLY E-520 care nici macar nu a aparut pe piata, el deja la testat si ......!!!!!!!!!!!!!!!
De aici mi-am dat seama ca a initiat un topic asa sa faca valuri.

Scuze Alexandru, dar asta e parerea mea.

Editat de netra, 30 aprilie 2008 - 22:39.


#41
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postnetra, on Apr 30 2008, 19:14, said:

Super aparat sau super fotograf, asta-i intrebarea?
Raspuns: Amandoua.


Multumesc... Se poate cu orice aparat, doar sa ai pasiune pentru fotografie... :rolleyes:

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.216
  • Înscris: 12.06.2004
Pentru pentaxistii amatori de wildlife: Sigma 100-300 f/4 in stoc la bh! Nu-i HSM (poate scot un update), insa-i un obiectiv foarte laudat...

#43
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005

View Postnetra, on Apr 30 2008, 23:11, said:

Troll
Are  DSLR de 1 an si .....

Imi cer scuze de greseala, este vorba de e510, le tot incurc pentru ca exista si e420... sincer nu ma intereseaza aceasta cateogrie (pentru ca dupa parerea mea olympus este o categorie aparte de dslr), nu le cunosc denumirile, au cea mai mare rata de "dus in service" si aici pun punct.
Nu vreau sa fac un "troll", chiar am acces la aceste aparate pentru ca lucrez pentru un lant de magazine de electro. Eu din pacate cand am luat sony-ul era singurul pe care magazinul il comercializa. Si da, m-am hotarat ca mai bine mai astept sa strang bani/sa se ieftineasca 40d ca sa mi-l cumpar impreuna cu un tele L pentru ca la ora actuala mi se pare ca dau banii degeaba(again) pe restul aparatelor enumerate. Este atat de greu???

Atasez aici testele promise, resize la 1024, tras din mana (oricum se vede diferenta):

200mm, f/4.5, iso100, 1.3secunde, WB auto
[ http://img140.imageshack.us/img140/6586/dsc03225largewc7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

200mm, f/20, iso1600, 1.3secunde, WB tungsten
[ http://img156.imageshack.us/img156/5639/dsc03228largebb1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si aici niste macro-uri asa cum sunt ele din camera, doar resize:
[ http://img156.imageshack.us/img156/3572/dsc02966largefe6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img509.imageshack.us/img509/4686/dsc03039largezn3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Alexandru AST, 30 aprilie 2008 - 23:32.


#44
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 28.10.2006
sony A100, tamron 55-200, tuburi extensie kenko

Fișiere atașate



#45
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.216
  • Înscris: 12.06.2004
Alexandru: in primele doua, problema crunta de focalizare? motion blur?
Restul... imi pica ochii-n gura, asa ca-i las pe altii.

#46
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Primele doua: la 1.3 secunde tras din mana, mi se pare destul de irelevant ... incearca un trepied / suport ceva, sau timpi mai scurti.
Legat de Sigma 100-300 : looks really nice, si cu f/4 pe toata plaja cam face cu ochiul :)

Rares

#47
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.216
  • Înscris: 12.06.2004
Mda, n-am verificat exiful. Nici mama sistemelor de stabilizare nu te-ajuta (desi eu m-am apropiat de rezultate bune, dar cu un 21mm)

#48
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostKunzite, on May 1 2008, 00:41, said:

Mda, n-am verificat exiful. Nici mama sistemelor de stabilizare nu te-ajuta (desi eu m-am apropiat de rezultate bune, dar cu un 21mm)


scrie timpul de expunere folosit deasupra thumbnail-ului. mie aici mi se pare ca avem de-a face cu un caz tipic de user error, cum poate omul sa spuna ca SONY alpha nu il satisface cand el trage cu 1.3 secunde la 200 mm....din mana... teleobiectivele se folosesc ziua, pe lumina sau in stransa legatura cu un trepied rigid. se vede ca e un tele slab dupa fringe-ul cam pronuntat din cadrul cu paianjenul, dar sunt multi fotografi cu buget limitat si scot cadre foarte bune folosindu-si la maxim resursele de care dispun.

si nu ar trebui sa uitam nici de prelucrarea pe calculator, putinele cadre interesante pe care le am pe blog ar fi fost anoste in opinia mea fara un pic de lucru cu mouse-ul.

eu as recomanda in cazul asta studiul atent al fotografiei, iesiri fotografice dese si incercari pe critica foto.

Editat de nicolaie, 01 mai 2008 - 00:04.


#49
mariusgh

mariusgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 06.02.2008

View PostKunzite, on Apr 30 2008, 23:11, said:

Pentru pentaxistii amatori de wildlife: Sigma 100-300 f/4 in stoc la bh! Nu-i HSM (poate scot un update), insa-i un obiectiv foarte laudat...

:))
Sa cari tu obiectiv de un kil jumate dupa tine ;)
Pentru mine ce sare de 550 - 600 grame iese din discutie oricate calitati ar avea.

#50
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005
Am tras intentionat la 1,3 secunde ca sa se vada diferenta de rezolutie, am tras zece cadre cu fiecare din setarile de mai sus, de fiecare data cea la iso 1600 a iesit mai sharp decat cea la iso 100, nu trag niciodata din mana in realitate la timpul ala! Chiar si cu stabilizare, respect regula cu t=1/f.

#51
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
eu zic ca sunt irelevante. la una ai f/4.5 la alta f/20
poate ne arati niste poze nemiscate, la iso mare si wb corect apoi auto. asta am inteles ca a fost wow-ul, diferenta dintre ele.

#52
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postledongreen, on Apr 30 2008, 19:07, said:

Pentru wildlife, :rolleyes: si am mai multe, dar sunt doar pentru mine... ;) , un exemplu, facut in "hula" vasului, pe mare, pus la ochi, si "click" pe pescarusul in zbor razant. Pentru cine stie, directia de zbor, e foarte aleatoare... :)


Niiiiice!!!  :coolspeak:

#53
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 24.07.2007
merci

#54
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005

View Postmisu_d, on May 1 2008, 00:33, said:

sony A100, tamron 55-200, tuburi extensie kenko

Misu, te rog lamureste-ma si pe mine cum de ti-au iesit fotografiile atat de sharp, sunt asa scoase din camera? Sau ai facut post-procesare?

View Postnicolaie, on May 1 2008, 01:02, said:

eu as recomanda in cazul asta studiul atent al fotografiei, iesiri fotografice dese si incercari pe critica foto.

In sfarsit ma intelege si pe mine cineva, multumesc! Chiar nu sunt "troll", pur si simplu am ajuns la concluzia ca orice aparat as avea este suficient atat timp cat eu vreau sa invat si sistemul nu ma limiteaza, si credeti-ma, chiar daca are minusuri, sistemul de fata nu ma limiteaza, ci, chiar daca este prost, ma voi chinui sa fac tot posibilul pentru a scoate ceva bun di ce am. Am mai invatat (cu toate ca o stiam deja, dar la alt nivel de constientizare) ca nu conteaza aparatul, ci persoana din spatele lui!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate