Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Misto Bre, Misto Sau Oha

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
194 replies to this topic

#37
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Precum spunea si Mosotti: java != C
Precum spuneam si eu: "Pentru cunoscatori".

#38
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Propun celor anti-greseli sa faca o colectie din greselile celor care le accepta, pentru ca oricum vad ca s-a ajuns la un fel de fanatism.....

#39
rudy

rudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.10.2004
Mai Altfel, in ceea ce te priveste, dupa cum spune si numele, este oarecum normala atitudinea ta anormala. Nu-ti inteleg insa sustinatorii, care nu pricep ca stalcirea limbii romane nu poate fi in nici un caz subiectul rubricii fun.

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
--------
cred ca nu-ti mai vezi de lungu nasului de infumuart ce esti mai cetitorule de beletristica.
--------
:lol: bag de seama ca te-am enervat putin, iar iti tremura degetele pe taste. ia niste calmante

#41
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
era vorba de cei care stalcesc intentionat limba sau de cei care gresesc neintentionat?

#42
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
dar TOTUSI, exista butonul EDIT cu ajutorul caruia poti remedia eventualele greseli... oricare ar fi ele... ;)

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
---------
era vorba de cei care stalcesc intentionat limba sau de cei care gresesc neintentionat?
---------

era vorba de cei care gresesc pentru ca ei cred ca asa e corect. si e destul de penibil cind ai peste 25 de ani sa apari cu chestii de genul 'i-ti' sau 'vede-ti'. poate ca pe forum nu conteaza, insa conteaza in alte locuri sa stii aceste lucruri de baza. ce sa spun, aia care atrag atentia la greselile gramaticale de scoala generala sint niste timpiti fanatici care n-au argumente si vor sa iasa si ei in evidenta prin ceva. academicienii dracului! tocilari nenorociti! huo! :ciocan:

#44
rudy

rudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.10.2004
Voi, cei care scrieti "i-ti" sau "vede-ti" cum spunea Mosotti, in loc sa va ofuscati atat de tare cand cineva isi permite sa va corecteze, mai bine bagati la cap cum este corect si nu mai persistati in greseli pe viitor. Si nu mai dati vina pe graba sau pe tastatura ca nu tine!

#45
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
mai mosorel usurel tata ca-mpiedici.
eu am deschis threadu asta pentru ca m-am saturat de aia care corecteaza greselile neintentionate.
adica sunt grabit si tastez atat de repede incat incurc tastele, nu-mi merge tastatura prea bine si alte rahaturi dinastea.
poate intr-o noapte ma intorc beat crita si m-apuc sa raspund pe forum si nu stiu ce-o sa iasa.
si exista specia aia inteligenta care tin ei sa precizeze cum e corect si omuletu ala de a gresit e automat incult.
pe mine grămăticii astia ma enerveaza.

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
iar eu am spus ca 'presedentie' in loc de 'presedintie' nu este o eroare de viteza sau tastatura. e se afla la 2 km de i, dar poate respectivul gindeste literele in engleza si atunci imi cer scuze. sau o cratima care apare aiurea nu e din cauza tastaturii si a bauturii. 50% din ce am scris pe softpedia era sub influenta alcoolului. tu de unde crezi ca-mi vin ideile?  ;)  tastez in medie cu 60 de cuvinte/min. poate ca am mai uitat i-uri sau am dublat litere, n in loc de m si alte rahaturi, dar nu despre asta era vorba.

#47
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Cred ca tocmai despre asta era vorba... dar cand apar specimene gen ............ ma abtin... nu mai e nici fun si nu mai e nici cazul sa discutam pe tema asta

#48
dacia

dacia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 25.06.2003
Si eu care credeam ca aici e aria fun !  :huh:

Offtopic  :P : Problema nu-i cand corectezi pe cineva; problema e atunci cand te dai rotund ca sti (sic) unde sa corectezi; problema si mai grava e atunci cand nut-i (sic2) mai incapi in piele de ingamfare ca le ai p-astea cu gramatica; pe cat facem pariu ca 80%, cel putin, din populatia tarii habar n-are de gramatica; si nu sintem singurii; peste tot in lume e la fel, poate chiar mai rau.
Problema foarte grava este ca atunci cand corectezi pe cineva nu numai ca-l etichetezi imediat drept "analfabet" dar nici macar nui (sic3) dai un minimum de explicatii ca sa stie omul, iar data viitoare sa nu mia repete greseala. Ei da, unii dintre dumneavoastra vor spune ca nu suntem la scoala; nu, nu suntem; suntem in societate si cred ca ar fi si mai frumos daca cei destepti i-ar lumina pe cei mai prosti. Poate ca nu toata lumea a putut, din cauze obiective sau subiective, sa frecventeze scoala si sa si inteleaga tot ce s-a predat sau nu pe la diverse materii.
Un adevarat intelept este darnic cu bogatia mintii sale.

#49
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Si eu care credeam ca pana la urma citeste cineva despre ce e thread-ul... bleah
a fost ultimul meu post aici... scuze

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
--------
problema e atunci cand te dai rotund ca sti (sic) unde sa corectezi;
---------
problema este ca indiferent cum incerci sa te exprimi atunci cind vrei sa corectezi pe cineva, oricum o sa-ti sara in cap spunindu-ti ca te dai rotund si ca esti academician...

#51
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
e si vina limbii romane. nu trebuia sa fie chiar atat de complicata. intreabati un strain care a invatat limba romana cum i se pare. cratime, zeci de conjugari si adverbe intortocheate

#52
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

Relativ, on Oct 13 2004, 16:14, said:

e si vina limbii romane. nu trebuia sa fie chiar atat de complicata. intreabati un strain care a invatat limba romana cum i se pare. cratime, zeci de conjugari si adverbe intortocheate

<{POST_SNAPBACK}>

Complicata, necomplicata, asta este! Trebuie vorbita/scrisa corect.
Din partea mea, poti sa scrii in engleza daca ti se pare mai usoara si o stii mai bine decat limba romana. Dar sa fie o engleza corecta!  :D

#53
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si pana la urma ce e mai important?
ideea sau gramatica?

adica eu unu am intrat pe forum sa aflu idei noi, sa impartasesc idei de ale mele...cred ca mai potrivit ar fi un forum gramatical. in care toata lumea sa scrie cat mai corect gramatical. un forum in care fiecare user sa conjuge verbe samd.

#54
stimpifat

stimpifat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 13.10.2004
bai altfel sunt cu totul de acord cu tine... pana mea tu intrebi una si astia raspun altceva... neste incultzi.....:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate