Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare

Topologie retea si alegere echipa...
 

semnalizare necorespunzatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.05.2004
Se da urmatoarea situatie: noapte, drum in curba usoara la dreapta, semnalizata cu indicator, marcaj longitudinal - invizibil sau slab vizibil, pe portiuni. Posibil localitate, nesemnalizata cu indicator alb dreptunghiular, ci doar cu "monument" - o chestie de beton cu numele localitatii, de care trecusem deja. Ma incadrez in depasire si inainte de a ma replia vad intr-o parcare de pe partea dreapta, la cca 75-100 m, masina de politie cu radar, in care unul dintre operatori tocmai termina ceva de butonat la aparat (se ridica de sub bord cand l-am vazut). Viteza - probabil undeva la 70-80, poate un pic peste la finalizarea depasirii. In dreptul masinii de politie sau un pic dupa incepe sa fie vizibil si marcajul longitudinal, continuu.

100 de metri mai apoi - casieria, cu client. Daca ma oprea, era simplu - proces verbal neintocmit de agentul care a constat, indiferent ce a constatat. Dar probabil fiindca avea client nu m-a mai oprit.

La circa o saptamana - doua am primit o notificare de recomandata la posta, pe care probabil o voi ridica maine sau poimaine. In situatia data, avand in vedere ca ar putea fi vorba de o suspendare de 30 zile pentru depasire pe o posibila/probabila dunga continua se pune intrebarile:
1. la contestarea in instanta cum se poate proba inexistenta indicatorului de intrare in localitate (pentru viteza) si inexistenta / slaba vizibilitate a marcajului longitudinal, fie el intermitent sau continuu (pentru depasire)?
2. Pentru cei care au fost in situatia de a vedea fotografiile facute de radar, in special noaptea, cat de fidele sunt detaliile (ma intereseaza cat de bine se vede marcajul drumului in fotografie, in conditiile unei fotografii facute din fata, impotriva luminii farurilor)?

Edited by suri, 18 February 2008 - 01:11.


#2
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
a, deci inca nu ai ridicat recomandata... o saptamana mi se pare putin, de obicei primesti felicitarile de genul asta dupa mult mai mult timp.

vezi si tu partea plina a paharului, poate recomandata aia te anunta ca ai castigat marele premiu la un concurs la care nu ai participat niciodata :D

serios acum, daca ai trecut pe langa casierie si nu te-a oprit eu cred ca nu de la aia ti se trage. te opreau cu siguranta, chiar daca avau client. am vazut si cozi de 5-6 masini in astfel de situatii...

#3
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007

View Postsuri, on Feb 18 2008, 01:10, said:

1. la contestarea in instanta cum se poate proba inexistenta indicatorului de intrare in localitate (pentru viteza) si inexistenta / slaba vizibilitate a marcajului longitudinal, fie el intermitent sau continuu (pentru depasire)?
2. Pentru cei care au fost in situatia de a vedea fotografiile facute de radar, in special noaptea, cat de fidele sunt detaliile (ma intereseaza cat de bine se vede marcajul drumului in fotografie, in conditiile unei fotografii facute din fata, impotriva luminii farurilor)?
1.Poti proba cu o fotografie.
2.Noaptea, camera video nu poate capta numarul de inmatriculare, din cauza luminii farurilor.
Bafta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate