Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Amenda pentru rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#109
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
concluzie: politistul opreste una din masini si iti cere rovigneta. in acelasi timp, anunta politia din intreaga tara sa vada daca a doua masina circula ...

#110
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postcar-man, on 1st September 2009, 15:11, said:

concluzie: politistul opreste una din masini si iti cere rovigneta. in acelasi timp, anunta politia din intreaga tara sa vada daca a doua masina circula ...

"Inteligenta concluzie"...si inteligente postari de cand am adus in atentie acesta anomalie legislativa !
Asta e Romania si asa sunt majoritatea oamenilor !
De asta traim asa, de asta nu se poate schimba o lege abuziva si nu sunt sanse sa fie mai bine vreodata !
Cei mai multi oameni nu pricep de ce o duc din ce in ce mai greu, nu vad ceea ce li se intampla zilnic, sunt incapabili sa se alature unui curent de opinie, sunt dezbinati si usor de manipulat !
O tara muribunda care se indreapta cu fiecare zi care trece spre fundul prapastiei....

#111
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
In Caras-Severin intre Dr. Tr .Severin si Mehadia sunt 2 puncte de control a rovinietei , la 12km distanta unul de celalalt , scapi de unul dai in altul , deni nu prea e scapare
La o dacie 1310  am platit 120 lei pe un an  :angry: , mi se pare exagerat la ce drumuri avem
Am inteles ca sunt foarte mari amenzile, insa nu stiu cat ...

Edited by alxemanuel, 02 September 2009 - 09:23.


#112
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postremier, on 2nd September 2009, 10:11, said:

O tara muribunda care se indreapta cu fiecare zi care trece spre fundul prapastiei....

tot n-ai inteles ca nu poti avea o rovigneta pentru doua masini???  :huh:

#113
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postcar-man, on 2nd September 2009, 10:26, said:

tot n-ai inteles ca nu poti avea o rovigneta pentru doua masini???  :huh:

NU !
Nu e corect sa platesc de doua ori, atat timp cat NU merg cu amandoua autoturismele odata si nici NU produc de doua ori " uzura soselelor "
NU, deoarece numai eu le folosesc, nu are altcineva acces la ele, iar actele pentru ambele sunt permanent la mine in buzunar si le pot prezenta oricand la control.
Am discutat si cu juristi care mi-au dat dreptate, legea e abuziva si ar trebui corectata.
Trebuie creat un curent de opinie, o lista cu semnaturi, o petitie pentru corectarea legii !
E o chetiune de principiu si corectitudine.
NU trebuie sa ne mai lasam furati !
NU trebuie sa mai acceptam orice taxa ni se pune in carca !

#114
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Pana la urma e legal ca politia sa te opreasca doar pentru controlul rovinietei... si eventual apoi sa-ti caute nod in papura? Parca nu te putea opri decat cand incalcai vre-o lege nu daca mergeai linistit cu 50 in localitate? Din ce am inteles in orasele resedinta de judet n-ai nevoie de rovinieta, asa ca e normal ca daca te opreste intr-un oras mai mare sa nu intrebe nimic de ea. Sa ma corecteze cineva daca gresesc, ca sunt deschis sa invat lucruri noi. :)

Edited by filipxxx, 02 September 2009 - 11:05.


#115
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postremier, on 2nd September 2009, 11:47, said:

NU !
Nu e corect sa platesc de doua ori, atat timp cat NU merg cu amandoua autoturismele odata si nici NU produc de doua ori " uzura soselelor "
NU, deoarece numai eu le folosesc, nu are altcineva acces la ele, iar actele pentru ambele sunt permanent la mine in buzunar si le pot prezenta oricand la control.
Am discutat si cu juristi care mi-au dat dreptate, legea e abuziva si ar trebui corectata.
Trebuie creat un curent de opinie, o lista cu semnaturi, o petitie pentru corectarea legii !
E o chetiune de principiu si corectitudine.
NU trebuie sa ne mai lasam furati !
NU trebuie sa mai acceptam orice taxa ni se pune in carca !


Prietene, atata timp cat masina ta sta parcata pe domeniul public platesti rovinieta. Adica rotile tale exercita o forta verticala asupra asfaltului pe care e parcata masina.

In strainatate pentru fiecare masina in parte se plateste taxa de drum si nu se plange nimeni ca e furat. Nu vrei sa mai platesti taxa de drum, renunti la masina, e foarte simplu.

Iar daca nu platesti taxa de drum pe anul in curs pana la termenul legal iti vine amenda direct acasa. Nu te controleaza politia pe strada.

Nu mi-e mila de tine ca te "fura" statul roman atata timp cat tu ai doua masini cu care mergi numai tu. Poti sa consideri rovinieta pentru a doua masina taxa pe lux ;)

Edited by SPF, 02 September 2009 - 11:11.


#116
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View PostSPF, on 2nd September 2009, 12:10, said:

Prietene, atata timp cat masina ta sta parcata pe domeniul public platesti rovinieta. Adica rotile tale exercita o forta verticala asupra asfaltului pe care e parcata masina.

...Nu mi-e mila de tine ca te "fura" statul roman atata timp cat tu ai doua masini cu care mergi numai tu. Poti sa consideri rovinieta pentru a doua masina taxa pe lux ;)

Chiar nu inteleg de ce postezi fara a fi in tema:

Prima Eroare !
Rovinieta se plateste pentru uzura si repararea drumurilor, cu toate ca stim cu totii ce drumuri si ce gropi avem.


A doua eroare:
Taxa de parcare e cu totul altceva si se plateste separat la primarie.

A treia eroare:
Pentru "luxul" de a detine unul sau mai multe autoturisme, se plateste o alta taxa numita impozit la circa financiara.

Deci cu ce ai contribuit constructiv postand aici ?

#117
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
I hate Romania from all my heart

#118
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postquantico2708, on 2nd September 2009, 12:56, said:

I hate Romania from all my heart

Nu esti singurul, sunt din ce in ce mai multi, cei care incearca sa faca ceva !

Treziti-va! Asta nu e Romania NOASTRA!

http://www.facebook....id=200614625390

#119
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostSPF, on 2nd September 2009, 12:10, said:

Poti sa consideri rovinieta pentru a doua masina taxa pe lux ;)

Masina in sine nu e un lux. Incearca sa renunti la mentalitatea asta si iti va fi mult mai bine.

#120
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Masina in sine in ziua de azi este un lux foarte mare. Metalitatea careia o masina este o necesitate pentru a-ti misca curul gras pana la biroul aflat la 3 kilometri distanta de casa este mentalitate daunatoare.

#121
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View PostSPF, on 2nd September 2009, 12:10, said:

Prietene, atata timp cat masina ta sta parcata pe domeniul public platesti rovinieta. Adica rotile tale exercita o forta verticala asupra asfaltului pe care e parcata masina.
Fals! Rovigneta e obligatorie doar daca circuli pe drumurile nationale, dar nu pe toate; in resedintele de judet si in municipii nu e obligatorie.

#122
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostSPF, on 4th September 2009, 14:06, said:

Masina in sine in ziua de azi este un lux foarte mare. Metalitatea careia o masina este o necesitate pentru a-ti misca curul gras pana la biroul aflat la 3 kilometri distanta de casa este mentalitate daunatoare.

In primul rind nu te-am jignit.
Second: datorita unor multitudini de factori in special de natura financiara, masina a ajuns un lux (guvernul, service-urile si comaniile petroliere printre altele trebuie sa manince si gura lor o piine). Personal folosesc masina extrem de rar in oras si numai cind nu mai am alternativa, in rest drumurile mele au cel putin un numar de km format din doua cifre, de regula 3.
Third: la 65 de kile, nu cred ca sint gras, dar tu le stii cel mai bine pe toate, nu?  :P

#123
twaider

twaider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2009
Salut,
amenda pentru lipsa rovinetei pe numele cui se face? pe firma a cui e masina, sau pe sofer?

#124
sddragos

sddragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.05.2006
Salut,
Tocmai am cumparat un autoturism nou si intentionez sa-l vand pe cel vechi. La cel vechi am rovigneta valabila pana in aprilie. Stiti cumva daca pot transfera rovigneta noului autoturism sau o fac cadou cumparatorului autoturismului vechi? Si s-a cam scumpit fata de anul trecut (de fapt cred ca valoarea euro a influentat asta).

#125
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsddragos, on 17th December 2009, 18:12, said:

Salut,
Tocmai am cumparat un autoturism nou si intentionez sa-l vand pe cel vechi. La cel vechi am rovigneta valabila pana in aprilie. Stiti cumva daca pot transfera rovigneta noului autoturism sau o fac cadou cumparatorului autoturismului vechi? Si s-a cam scumpit fata de anul trecut (de fapt cred ca valoarea euro a influentat asta).


Nu!
Rovinieta se plătește și este valabilă pe autovehicul nu pe posesorul lui!




View Posttwaider, on 10th November 2009, 12:07, said:

Salut,
amenda pentru lipsa rovinetei pe numele cui se face? pe firma a cui e masina, sau pe sofer?


Amenda pentru neplata rovinietei este aplicată proprietarului autovehicolului!

Edited by copjob2000, 17 December 2009 - 21:35.


#126
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsddragos, on 17th December 2009, 18:12, said:

Salut,
Tocmai am cumparat un autoturism nou si intentionez sa-l vand pe cel vechi. La cel vechi am rovigneta valabila pana in aprilie. Stiti cumva daca pot transfera rovigneta noului autoturism sau o fac cadou cumparatorului autoturismului vechi? Si s-a cam scumpit fata de anul trecut (de fapt cred ca valoarea euro a influentat asta).
pe rovigneta se trece nr de inmatriculare. iar pe chitanta obligatoriu nr de sasiu. deci e valabila numai pt masina pt care a fost facuta. eventual noul proprietar iti poate returna diferenta de bani pana la sfarsitul perioadei de valabilitate, aka aprilie.

nu stiu ce atatea nelamuriri, am atasat acum 2-3 pagini ceva legat de rovigneta. sau gasiti pe net info. de ex

http://www.roviniete...hp?p=legislatie

pt autoturisme, rovigneta costa 28 euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate