Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#4789
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 03.02.2007
Prețul este între 50 și 500 de euro/mp. Te ajută această estimare?

#4790
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Sa imi incerc norocul si aici....
Am aproximativ 55 mp de ferestre si usi de lucrat...stiu ca veti spune ca nu conteaza metrajul,ci fiecare piesa in parte,dar imi este greu acum sa scriu dimensiunile la vreo 20 de piese...am tabloul de tamplarie pt cine doreste...
Ideea e asa:
1. Salamander Blev 92, pachet 52mm, sticla StG, feronerie Roto Nt, lowe-20-clar-20-4s
2. Veka softline 82, pachet 44mm,sticla Lustic, feronerie Winkhaus Titan, superlowe-16-clar-16-superlowe....coef de tr termic claculat pe fiecare fereastra in fctie de dimensiune...vreo 3buc cu 1,1, restul intre 0,7-0,8 w/m2k

Precizez ca ambele oferte le am de la firme puternice pe piata de profil,beneficiaza de garantie(nu sunt facute in garaj la Gica) si culmea....au acelasi pret(veka e in promotie)...

Ce sa iau??😄

#4791
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 kimi_ro, on 23 ianuarie 2015 - 18:43, said:

As dori o oferta care sa includa urmatoarele produse:
- Usa (de balcon) in 2 canate din care dreapta fixa iar stanga oscilobatanta; dimensiuni: H = 204 cm si l = 163 cm; partea fixa sa aibe l ~ 85 cm; Nu stiu care este dimensiunea folosita cel mai des asa ca mai putem discuta pe acest subiect;
- fereastra (de bucatarie) cu deschidere doar pe verticala; dimensiuni: H = 103 cm si l = 54 cm; Din motive de constructie a apartamentului, nu pot deschide geamul si pe orizontala;

Digix, Dorel-TheSkillMaster, moccalinu, MONTAGE, luc_ionel etc., nu e nimeni interesat?

#4792
Sulfi

Sulfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008
Salut. Nu se pot face estimari corecte decat in baza unor dimensiuni si deschideri stabilite.

De exemplu un metru patrat fix nu este egal ca si cost cu un metru patrat cu deschidere batanta si nu este egal cu un metru patrat oscilobatant.

Cine doreste o oferta de pret trebuie sa faca efortul minim sa posteze macar fiecare dimensiune in parte.

#4793
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Eu doar am cerut o parere...
In plus...nici nu am cerut oferta de pret....dar...in fine...asta e...

Edited by ionut_udrea, 25 January 2015 - 14:32.


#4794
Sulfi

Sulfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 14:11, said:

Eu doar am cerut o parere...
Ionut, era o sugestie la posturile anterioare cererii tale.

Referitor la intrebarea ta, nu o sa iti raspund. Dar diferentele sunt:

Adancime de montaj 92 mm la Blu fata de 82
Geamul este de de 52 mm fata de 44 mm - aici pt o izolare fonica putin mai buna recomand o foaie de 6. Coeficientul calculat de program este insa estimativ.. in functie de setari.

La feronerie, lucrez cu ambele si sunt OK. Poti verifica echiparea fiecareia desi imi vine greu sa cred ca cele 2 firme serioase nu ar echipa la maxim pt cele 2 profile : blocatori antiefractie, role ciuperca,  microventilatie, antiactionare gresita, cremon stulp pe deschidere inactiva, blocatori pe partea cu balamalele.... acum nu imi mai vin.

Spor!:rolleyes:

Edited by Sulfi, 25 January 2015 - 14:34.


#4795
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 09:13, said:

Sa imi incerc norocul si aici....

Ce sa iau??😄


Ce pot eu sa-ti spun, este ce as lua eu, eu as alege softline 82, este insa o alegere absolut subiectiva, am niste motive din care as alege asa, insa aceste motive nu tin de calitate si eficienta.

Din punctul meu de vedere, cele doua produse pot fi considerate similare (sigur, cu usoare diferente de eficienta in favoarea blue evolution).

In rest, indiferent de alegerea pe care o vei face, nu prea ai cum sa faci o alegere gresita.

Sigur, toti cei din domeniu sustinem compararea produselor din aceeasi clasa, astfel, de la veka ar trebui comparat alphaline 90 cu blue evolution (eu nu prea sunt deacord cu asta, dar in fine).

Eu insa si daca mi s-ar propune alphaline 90 vs softline 82 as alege tot softline 82, pur si simplu nu-mi plac profilele de dimensiuni mari, mai ales cand diferentele de  eficienta sunt nesemnificative.

Eu as fi insa atent la alte detalii intre cele doua produse, sticla (unde si cum este produsa), configurarea deschiderilor, dimensiuni etc. , configurarea usilor (balamale, manere, praguri, coltare sudabile, folosirea profilelor destinate costructiei de usi acolo unde se impune), calitatea serviciilor oferite de prestator (consultanta, montaj, reglaje, service), etc. . Toate acestea pot duce la un produs de care sa fii sau nu multumit, sigur, profilele si feroneriile sunt importante, insa celelalte aspecte pot rasturna situatia.





#4796
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Exact...eu le numesc extraoptiuni...mi le-a insirat tanti la prezentare,dar nu le-am retinut denumirea...doar ce face fiecare....
Referitor la detalii tehnice...le cunosc...vreau doar sa bifati unul dintre cele doua produse...un fel de vot...
Multumesc!

#4797
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 14:11, said:

Eu doar am cerut o parere...
In plus...nici nu am cerut oferta de pret....dar...in fine...asta e...

La ce iti este utila o parere daca ea este subiectiva si pronuntata fara a avea toate datele?

#4798
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Manere,coltare,praguri???
Ce ar trebui sa mi se ofere?

#4799
Sulfi

Sulfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 14:35, said:

Exact...eu le numesc extraoptiuni...mi le-a insirat tanti la prezentare,dar nu le-am retinut denumirea...doar ce face fiecare....
Referitor la detalii tehnice...le cunosc...vreau doar sa bifati unul dintre cele doua produse...un fel de vot...
Multumesc!
Da... E greu sa faci o alegere gresita... cum spune Dorel.
Ca sa echilibrez... eu  lucrez cu Salamander... deci alegerea mea ar fi BluEvo

#4800
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Fiindca,obiectiv sunt capabil sa analizez ambele produse!
Subiectiv,nu lucrez cu asa ceva zilnic,sa cunosc indeaproape produsele,astfel ca am nevoie,pt a ma convinge,de parerea unor oameni care au "intimitati" zilnice cu aceste produse.
Multumesc!

#4801
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 14:40, said:

Fiindca,obiectiv sunt capabil sa analizez ambele produse!
Subiectiv,nu lucrez cu asa ceva zilnic,sa cunosc indeaproape produsele,astfel ca am nevoie,pt a ma convinge,de parerea unor oameni care au "intimitati" zilnice cu aceste produse.
Multumesc!

Ok, e si asta o abordare, nu cred ca se va inghesui "electoratul" la vot, nu prea se practica si e bine asa, daca insa prezenta ar fi de 100%, estimez o victorie zdrobitoare in favoarea BE. Asadar, daca pentru tine conteaza atat de mult o astfel de abordare, alegerea poate fi facuta fara a astepta rezultatul final.

#4802
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013

 Dorel-TheSkillMaster, on 25 ianuarie 2015 - 14:54, said:


Ok, e si asta o abordare, nu cred ca se va inghesui "electoratul" la vot, nu prea se practica si e bine asa, daca insa prezenta ar fi de 100%, estimez o victorie zdrobitoare in favoarea BE. Asadar, daca pentru tine conteaza atat de mult o astfel de abordare, alegerea poate fi facuta fara a astepta rezultatul final.
Sincer...inclin spre veka....sunt 2 nume maricele in componenta sa care imi dau o oarecare siguranta....sticla procesata de cei de la lustic si firma care incropeste ferestrele,respectiv q...rt...
Ma insel oare??�

Rugamintea....daca ma hotarasc la veka....imi poti da o lista de ce ar trebui sa aiba usile si ferestrele,te rog?

#4803
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Eu nu-ti pot spune daca te inseli sau nu, nu stiu cine este lustic, q--t sta bine la "infrastructura" de vanzari, si-a ales destul de bine reprezentantii (spre deosebire de altii, care dau tamplarie oricui).

Despre cei cu BE, doar baniesc ca ar fi vorba de m-gada, la mine in zona 99% din cei care lucreaza cu vreun "reprezentant" al acestui producator, au pe minunatul streamline sau pe minunatul BE un la fel de minunat geam fara argon, executat ingrozitor (sticle nealiniate, prost curatate) in conditii de grajd, desi "fabrica" locala in ultimul an a evoluat de la grajd la hala.

Nu as putea face o lista cu ce trebuie sa fie pe ferestre si usi, oricum ar fi inutila, un producator de tamplarie nu va lucra cu balamale dr. hahn la usi doar pentru ca eu le consider cele mai bune (dupa schuring), daca nu are in portofoliu prag de aluminiu cu garnitura nu va folosi asa ceva, daca nu are profil cu camera principala langa peretele interior nu-l va folosi.

De regula producatorii au cateva optiuni, vezi ce ofera producatorul la optionale (si la ce costuri) si supunele aici dezbaterii.

Ai deja cateva lucruri de care sa te interesezi, cremonul de stulp (la ferestre in doua canate), tocul de usa (la cele doua profile nu cred ca se poate folosi tocul de fereastra), cerceveaua de usa acolo unde este nevoie, coltarele sudabile etc.

In principiu poti sta linistit, niciunul dintre cei doi nu-ti va trimite tamplarie incompleta, deci sigur tamplaria va avea tot ceea ce trebuie, fiecare dintre producatori cu optionalele lui insa fara "turcisme" si "inovatii".

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 25 January 2015 - 15:47.


#4804
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013

 m3t30rus, on 24 ianuarie 2015 - 20:48, said:

Am cca 24mp de geamuri si m-ar interesa un pret pe mp calitate spre foarte buna pentru a-mi face o idee cam cat mai trebuie sa pun deoparte ...
Asa cum au spus si cei de mai sus sunt foarte multe variabile de luat in calcul dar in teorie si doar pur informativ, mp de Rehau culoare cu glafuri si plase se invarte in jur de 100-120 de euro, iar la Salamander culoare in jur de 150-170. Asta daca nu ai forme neregulate sau eu stiu ce usi evantai si tot asa.... Sper sa te ajute estimarea mea si sper sa fie si cat mai apropiata de adevar, pentru ca marja de eroare este destul de mare.

#4805
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013

 ionut_udrea, on 25 ianuarie 2015 - 09:13, said:

Sa imi incerc norocul si aici....
Am aproximativ 55 mp de ferestre si usi de lucrat...stiu ca veti spune ca nu conteaza metrajul,ci fiecare piesa in parte,dar imi este greu acum sa scriu dimensiunile la vreo 20 de piese...am tabloul de tamplarie pt cine doreste...
Ideea e asa:
1. Salamander Blev 92, pachet 52mm, sticla StG, feronerie Roto Nt, lowe-20-clar-20-4s
2. Veka softline 82, pachet 44mm,sticla Lustic, feronerie Winkhaus Titan, superlowe-16-clar-16-superlowe....coef de tr termic claculat pe fiecare fereastra in fctie de dimensiune...vreo 3buc cu 1,1, restul intre 0,7-0,8 w/m2k

Precizez ca ambele oferte le am de la firme puternice pe piata de profil,beneficiaza de garantie(nu sunt facute in garaj la Gica) si culmea....au acelasi pret(veka e in promotie)...

Ce sa iau??��

Ca si idee eu as alege BluEvolution din mai multe motive, adancimea constructiva a profilului mai mare decat la Softline, care permite si folosirea unui pachet de sticla mai generos, faptul ca are 3 garnituri de etansare in loc de doua, garniturile sunt extrudate ceea ce reduce la zero posibilitatea ca acestea sa fie montate prost si astfel etansarea sa nu fie corecta sau garniturile sa fie de o calitate inferioara, etc. Cu toate acestea trebuiesc luate in calcul si celelalte aspecte discutate pana acum, una din cele mai mari fiind cea a sticlei. Sunt f putini producatori care chiar lucreaza cu o sticla de calitate, majoritatea lucrand cu "chinezisme" sau care au masina de aliniat baghetele si tot asa. Mai trebuie luata in calcul si calitatea executarii montajului si multe altele.

#4806
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 kimi_ro, on 25 ianuarie 2015 - 12:55, said:



Digix, Dorel-TheSkillMaster, moccalinu, MONTAGE, luc_ionel etc., nu e nimeni interesat?

Fata de unii dintre noi, sigur esti la o distana la care costa mai mult deplasarea si cazarea decat tamplaria. Oricum la mine nu e cazul de ofertare.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 25 January 2015 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate