Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#4753
Pungy

Pungy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2015
Digix ce mi-ai recomanda pt un balcon tip 2 camere orientat spre sud si la bulevard ( Iuliu maniu) cu zgomot apreciabil
Profilul tre sa fie musai salamander

Digix ce mi-ai recomanda pt un balcon tip 2 camere orientat spre sud si la bulevard ( Iuliu maniu) cu zgomot apreciabil
Profilul tre sa fie musai salamander

#4754
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Păi credeam că știi că luc_ionel e din Iași.  Pentru București te pot ajuta și eu, dar doar cu Veka sau Rehau.
Pentru zgomot, pune o sticlă mai groasă, sau chiar antifonică, dacă te țin buzunarele.

#4755
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postback_space, on 07 ianuarie 2015 - 22:29, said:

In fine, am fost eu la ei daca termopanistilor le e greu sa intre pe forum sa pescuiasca clienti fara efort.

Pai, daca tot ai fost, nu ne spui si ce ai gasit? Pe langa "pescuiala" care nu stiu cat este de simpla, mai e si asumarea, nu multa lume isi poate asuma sa faca oferte intr-un mediu atat de public.

As putea spune ca este pentru "barbati puternici".

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 11 January 2015 - 20:01.


#4756
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostDorel-TheSkillMaster, on 11 ianuarie 2015 - 19:42, said:

Pai, daca tot ai fost, nu ne spui si ce ai gasit? Pe langa "pescuiala" care nu stiu cat este de simpla, mai e si asumarea, nu multa lume isi poate asuma sa faca oferte intr-un mediu atat de public.

As putea spune ca este pentru "barbati puternici".

Correct spus!!!

Dar de ce ar spune el ce a gasit atata timp cat aici nu a gasit ceea ce cauta , si anume : OFERTA . Atat a cerut omul , nu a vrut luna de pe cer ci doar ca cineva sa il considere potential client.

Unora le place doar sa isi citeasca laude aici pe forum dar oferte publice cam pas...

PS: nu ma refer la tine @dorele , nu ma intelege gresit doar pentru ca te-am citat.

#4757
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013
Salut, pentru Salamander te pot ajuta eu daca imi spui mai exact ce te intereseaza.

#4758
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postflp014, on 12 ianuarie 2015 - 04:06, said:



Correct spus!!!

Dar de ce ar spune el ce a gasit atata timp cat aici nu a gasit ceea ce cauta , si anume : OFERTA . Atat a cerut omul , nu a vrut luna de pe cer ci doar ca cineva sa il considere potential client.

Unora le place doar sa isi citeasca laude aici pe forum dar oferte publice cam pas...

PS: nu ma refer la tine @dorele , nu ma intelege gresit doar pentru ca te-am citat.

La mine poti sa te referi ca tot degeaba, pot sa-i ofertez doar materie prima, daca are utilaje sa-si faca el tamplaria.
Ideea e ca mi-a starnit curiozitatea, are un mod interesant de a pune problema, ar fi fost bine sa revina cu sau fara oferte, macar cu impresii din piata si tot era ceva.

#4759
ancaraut

ancaraut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2014
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: Exista oferta din partea producatorilor de tamplarie pvc pentru rame/tocuri decorative cu un design clasic? Rame care sa imbrace tot peretele, asemenea tocurilor de usa?
O solutie pe care o am ar fi profilele decorative din polistiren (asemeni profilelor pt exterior: ancadramente), sau o tamplarie din lemn (care insa ar ajunge probabil la preturi f ridicate, din cauza mestesugului).

#4760
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View Postancaraut, on 13 ianuarie 2015 - 11:00, said:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: Exista oferta din partea producatorilor de tamplarie pvc pentru rame/tocuri decorative cu un design clasic? Rame care sa imbrace tot peretele, asemenea tocurilor de usa?
O solutie pe care o am ar fi profilele decorative din polistiren (asemeni profilelor pt exterior: ancadramente), sau o tamplarie din lemn (care insa ar ajunge probabil la preturi f ridicate, din cauza mestesugului).

Dap, cei care utilizeaza profile de renovare. Daca te intereseaza ( VEKA, REHAU ) , poti sa ma contactezi

#4761
ancaraut

ancaraut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2014

View PostMONTAGE, on 13 ianuarie 2015 - 11:26, said:


Dap, cei care utilizeaza profile de renovare. Daca te intereseaza ( VEKA, REHAU ) , poti sa ma contactezi
Multumesc pentru raspuns. Am cautat acele profile de renovare, nu prea sunt ceea ce doream. Singura solutie raman profilele decorative din polistiren.
In privinta termopanelor, avem deja cateva oferte, Veka sau Salamander vom alege, si mai cautam.

Mai intampinam o problema: Unii ofertanti spun ca nu pot tehnic realiza niste usi spre balcoane, deoarece usile se termina in partea de sus in arcada (arc de cerc cu raza f mare). Iar noi nu renuntam la acest element de arhitectura.
Din 3 mesteri intrebati unul spune ca nu se poate, unul spune ca se poate dar nu in conditii prea bune (fara armatura si fara balama), unul spune ca se poate foarte bine - dar teoretic nu la ei.

#4762
aliasmookie

aliasmookie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.04.2014

View Postancaraut, on 14 ianuarie 2015 - 11:03, said:

Multumesc pentru raspuns. Am cautat acele profile de renovare, nu prea sunt ceea ce doream. Singura solutie raman profilele decorative din polistiren.
In privinta termopanelor, avem deja cateva oferte, Veka sau Salamander vom alege, si mai cautam.

Mai intampinam o problema: Unii ofertanti spun ca nu pot tehnic realiza niste usi spre balcoane, deoarece usile se termina in partea de sus in arcada (arc de cerc cu raza f mare). Iar noi nu renuntam la acest element de arhitectura.
Din 3 mesteri intrebati unul spune ca nu se poate, unul spune ca se poate dar nu in conditii prea bune (fara armatura si fara balama), unul spune ca se poate foarte bine - dar teoretic nu la ei.

Asupra detaliului asta trebuia sa se documenteze arhitectul / proiectantul care s-a ocupat de proiectul vostru inainte sa va faca proiectul si sa va spuna ca se poate realiza asa ceva...
Limitele constructive difera de la un profil PVC la altul si de la un producator de tamplarie la altul... deci s-ar putea ca unii sa poata face si altii nu.

Oricum... personal am dat peste niste aberatii facute de proiectanti mai mari decat capul lor... si dupa ce s-au convins ca nu se poate realiza ce au "desenat" ei nici macar nu au avut puterea sa recunoasca "enormitatile" facute... sper totusi sa gasesti pe cineva sa poata executa ce iti doresti tu :)

#4763
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Eu tot spun de ceva vreme, atentie la "artisti", ce viseaza ei noaptea e posibil sa nu se potriveasca nici cu nevoile, dar mai ales cu bugetul beneficiarilor.

Consultati un "tamplar" inainte de a accepta proiectul unui "visator", se pot obtine produse eficiente si functionale la preturi "omenesti".

View Postancaraut, on 14 ianuarie 2015 - 11:03, said:


Unii ofertanti spun ca nu pot tehnic realiza niste usi spre balcoane

Asta e bine, e bine cand cineva recunoaste ca nu poate realiza chiar orice, incearca la lemn stratificat.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 14 January 2015 - 22:59.


#4764
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View Postancaraut, on 14 ianuarie 2015 - 11:03, said:

Multumesc pentru raspuns. Am cautat acele profile de renovare, nu prea sunt ceea ce doream. Singura solutie raman profilele decorative din polistiren.
In privinta termopanelor, avem deja cateva oferte, Veka sau Salamander vom alege, si mai cautam.

Mai intampinam o problema: Unii ofertanti spun ca nu pot tehnic realiza niste usi spre balcoane, deoarece usile se termina in partea de sus in arcada (arc de cerc cu raza f mare). Iar noi nu renuntam la acest element de arhitectura.
Din 3 mesteri intrebati unul spune ca nu se poate, unul spune ca se poate dar nu in conditii prea bune (fara armatura si fara balama), unul spune ca se poate foarte bine - dar teoretic nu la ei.


Spune-le celor care iti oferteaza, ca nu tb. neaparat arcada regulata, se pot face lateralele curbe cu sudura pe mijloc ( eu am facut asta pe raze care nu permiteau , teoretic curbarea ) ; dar asta cam cere meseriasi buni .... nu doar vanzatori de termopane.

#4765
aliasmookie

aliasmookie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.04.2014

View PostMONTAGE, on 15 ianuarie 2015 - 08:46, said:




Spune-le celor care iti oferteaza, ca nu tb. neaparat arcada regulata, se pot face lateralele curbe cu sudura pe mijloc ( eu am facut asta pe raze care nu permiteau , teoretic curbarea ) ; dar asta cam cere meseriasi buni .... nu doar vanzatori de termopane.

Asta dupa parerea mea intra la capitolul IMPROVIZATII... plus reactia nepretuita a clientului cand vede pretul : pai atata pentru 2 profile îndoite ? :)

View PostMONTAGE, on 15 ianuarie 2015 - 08:46, said:




Spune-le celor care iti oferteaza, ca nu tb. neaparat arcada regulata, se pot face lateralele curbe cu sudura pe mijloc ( eu am facut asta pe raze care nu permiteau , teoretic curbarea ) ; dar asta cam cere meseriasi buni .... nu doar vanzatori de termopane.

Asta dupa parerea mea intra la capitolul IMPROVIZATII... plus reactia nepretuita a clientului cand vede pretul : pai atata pentru 2 profile îndoite ? :)

#4766
ancaraut

ancaraut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2014

View PostDorel-TheSkillMaster, on 14 ianuarie 2015 - 23:03, said:

Eu tot spun de ceva vreme, atentie la "artisti", ce viseaza ei noaptea e posibil sa nu se potriveasca nici cu nevoile, dar mai ales cu bugetul beneficiarilor.

Consultati un "tamplar" inainte de a accepta proiectul unui "visator", se pot obtine produse eficiente si functionale la preturi "omenesti".



Asta e bine, e bine cand cineva recunoaste ca nu poate realiza chiar orice, incearca la lemn stratificat.
"Artistul" este totusi unul dintre cei mai cunoscuti/apreciati arhitecti de la noi. Si mi-a si aratat zeci de case proietate si reale, cu aceste arcade. Deci de putut se poate, trebuie doar sa gasesc persoana care se le execute si monteze cu atentia si grija necesare.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#4767
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Dar cum arată, nu ai o poză sau desen din tabloul de tâmplărie?

#4768
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postancaraut, on 15 ianuarie 2015 - 11:27, said:


"Artistul" este totusi unul dintre cei mai cunoscuti/apreciati arhitecti de la noi.


Atunci e perfect, inseamma ca domnia sa atunci cand "picta" , explica si cum se pot obtine parametrii maximi de eficienta si functionalitate a tamplariei si la ce costuri.

Dar nu-i asa mare "baiu", niste arcade frumoase pe PVC altfel arata, ca bate vantul pe langa ele si ca le deschidem cu ranga nu-i mare bai.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 15 January 2015 - 18:49.


#4769
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt convins că e un mare artist în domeniul lui. Fiecare cu specializarea pe care este instruit!

#4770
ConstruireaCasei

ConstruireaCasei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDorel-TheSkillMaster, on 15 ianuarie 2015 - 18:38, said:

Atunci e perfect, inseamma ca domnia sa atunci cand "picta" , explica si cum se pot obtine parametrii maximi de eficienta si functionalitate a tamplariei si la ce costuri.

Dar nu-i asa mare "baiu", niste arcade frumoase pe PVC altfel arata, ca bate vantul pe langa ele si ca le deschidem cu ranga nu-i mare bai.

Mai bine de atat nici ca se putea spune! Postarea lunii!
De multe ori, desenele sau hartia nu prea se potrivesc cu practica! Sau, pentru a pune in practica o idee "artistica" iti trebuie un sac de bani. Sau "artistii" uita sa faca devizul executiei artei lor.

Cat de practica ar fi o locuinta in stil mediteranean in SIberia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate