Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#127
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 flaviand, on Mar 5 2009, 14:28, said:

Cine mai baga ACUM banii la banca e la fel cu unul care investea in imobiliare vara trecuta. Simplu. Macar Rock s-a mai desteptat intre timp si el, sa nu mai ramana tot cu un pas in urma ca altii... :)

cred ca a fost cea mai buna gluma citita pana acum pe aria Money & Business.... :clapping:

#128
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006
Flaviand, eu nu am vrut sa vand terenul initial, ci doar apartamentul, banuind ce va urma, datorita bulei imobiliare (intotdeauna m-am informat, citind, in general, printre randuri), insa a intervenit acel eveniment nefericit (in familie) si nu s-a mai putut. Acum nu mai e cazul. Si nici nu-mi fac griji din acest motiv. Criza imobiliara va trece in 2-5 ani, iar preturile se vor stabiliza in cele din urma, totul in functie de locatie si de confort. Si chiar daca nu se va mai ajunge la preturile de altadata (baloane, clar...) nu e o problema. Cat despre preturile terenurilor cu adevarat interesante si cu potential de viitor, asa cum e si cel din semnatura mea, ele nu au scazut decat in mica masura si problema lor nu e atat scaderea preturilor cat scaderea clientilor cu bani. E chestie de timp pana se va vinde. Si nu e niciun capat de tara daca nu se va vinde curand, ci doar ca-mi intarzie mie posibilitatea de a mi se mari radical gradul de confort, mutandu-ma la casa. Nu m-am nascut in puf, asa ca nu e nicio problema. Si pe de alta parte, daca chiar vine apocalipsa aia de care vorbesti, mai bine sa ma prinda cu un teren pe care se poate face agricultura, gradinarit, pomicultura, pastravarie etc, decat cu banii intr-un depozit bancar destul de nesigur intr-o atare situatie.

#129
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu-i asa ca suntem o gasca de haiosi pe aici ?

Care mai de care mai glumet si mai simpatic...

Si o sa devina si mai vesela atmosfera dupa ce unora o sa le cam inghete zambetele pe buze :D

Atunci o sa va treaca de intrebari in genul "de unde stii ca apa-i uda"... :)

#130
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 09.05.2006

 flaviand, on Mar 5 2009, 21:05, said:

Nu-i asa ca suntem o gasca de haiosi pe aici ?

Partea nehaioasa este ca deturnati orice topic de la tema lui batand campii folosind variatiuni pe aceeasi tema ( a voastra).


Tema era:  Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

On topic. ING ofera depozite cu 14% la lei. Ceva nou, tinand cont ca aceasta banca oferea dobanzi doar la cont curent.

Edited by clausio, 06 March 2009 - 09:32.


#131
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 flaviand, on Mar 5 2009, 21:05, said:

Nu-i asa ca suntem o gasca de haiosi pe aici ?

Care mai de care mai glumet si mai simpatic...

Si o sa devina si mai vesela atmosfera dupa ce unora o sa le cam inghete zambetele pe buze :D

Atunci o sa va treaca de intrebari in genul "de unde stii ca apa-i uda"... :)

ok, potrivit tie prin toamna 2009 ar trebui ca bancile sa fie in faliment, iar toti care au depozite sa planga dupa ele. nu ne ramane decat sa asteptam pana atunci si sa vedem daca ai avut dreptate sau nu. simplu.  :)

Edited by sphere, 06 March 2009 - 09:46.


#132
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 clausio, on Mar 6 2009, 09:29, said:

Partea nehaioasa este ca deturnati orice topic de la tema lui batand campii folosind variatiuni pe aceeasi tema ( a voastra).


Tema era:  Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

On topic. ING ofera depozite cu 14% la lei. Ceva nou, tinand cont ca aceasta banca oferea dobanzi doar la cont curent.

Banca Romaneasca cu 15.5% pentru depozite pe 4 luni. -_-

#133
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Banca Transilvania ofera 7,5% la euro, la depozite la 77 zile... din cate am observat, e cea mai buna oferta la euro pe piata la depozite standard, devansand BRD care aveau 7,25%...

#134
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
tocmai am vazut un reportaj la tv cum ca in ucraina unele banci sunt in prag de faliment si depozitele nu prea mai sunt sigure. erau niste oameni pe strada care ziceau ca nu isi mai pot recupera banii depusi.

nu stiu daca este si cazul romaniei dar m-am gandit ca e bine de stiut.

#135
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 sphere, on Mar 6 2009, 09:44, said:

ok, potrivit tie prin toamna 2009 ar trebui ca bancile sa fie in faliment, iar toti care au depozite sa planga dupa ele. nu ne ramane decat sa asteptam pana atunci si sa vedem daca ai avut dreptate sau nu. simplu.  :)

off topic: din pacate daca s-ar intampla ce spune flaviand nu cred ca si-ar mai permite sa stea pe internet nici macar 10 minute / zi

on topic: eu am cont de economii la BCR cu o dobanda de aproape 11% si sunt multumit, asa putea sa fug dupa dobanzi mai mari dar e prea mare deranjul....

#136
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

ok, potrivit tie prin toamna 2009 ar trebui ca bancile sa fie in faliment, iar toti care au depozite sa planga dupa ele. nu ne ramane decat sa asteptam pana atunci si sa vedem daca ai avut dreptate sau nu. simplu.

Ok, daca si tie ti se pare la fel de simplu ca si mie, ar trebui totusi sa anuntam si pe altii carora s-ar putea sa nu li se para asa simplu, nu crezi ? :D

Quote

on topic: eu am cont de economii la BCR cu o dobanda de aproape 11% si sunt multumit, asa putea sa fug dupa dobanzi mai mari dar e prea mare deranjul....

BCR, banca austriaca. In prima linie, ca si grescestile. Daca as paria pe top 3 care pica prima as alege BCR, Alpha sau Raiff. Somn linistit, banca vegheaza... :)

P.S. Washington plans for big bank failure

Americanii pregatesc lichiditati pentru fondul de garantare, doar-doar or mai salva ceva. Ai nostri saracii nici macar nu incearca. Pentru ca 1% cat acopera fondul nostru de garantare nu asigura nici picajul Alpha sau al altor banci cu o cota de piata de peste 5%... :)

#137
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 flaviand, on Mar 8 2009, 23:58, said:

Ok, daca si tie ti se pare la fel de simplu ca si mie, ar trebui totusi sa anuntam si pe altii carora s-ar putea sa nu li se para asa simplu, nu crezi ? :D
Ba da, cred. :notangel: Hai ca ii anunt eu.

ANUNT: Atentiune, atentiune, NU mai duceti banii la banci. Repet, NU mai duceti banii la banci.

Pentru detalii luati legatura cu flaviand. :D

Multumesc!

Edited by sphere, 09 March 2009 - 11:52.


#138
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Care credeti ca banii sunt in siguranta la banci, va invit sa ne garantati depozitele personal, ce aveti de pierdut !? Deci voi alegeti banca, eu fac depozitul si voi ma garantati cu averea personala (casa, masina, conturi in banci, venituri viitoare), sigur in proportie de 200-300%, ca sa am ce scoate la lichidare fortata.

#139
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
dar ce avem de castigat?  :)

pentru un comision de 10%, achitat anticipat, garantez orice depozit pentru 1-3 luni!
garantia va fi un depozit, la aceeasi banca, in proportie de 120% (ca sa se simta overseas in siguranta).
multumit?

Edited by _Smiley_, 09 March 2009 - 16:30.


#140
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
1-3 luni  :lol:
Deci peste 3 luni nu va bagati nici unul ? Atunci se confirma  ;)

#141
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 flaviand, on Mar 8 2009, 23:58, said:

Ok, daca si tie ti se pare la fel de simplu ca si mie, ar trebui totusi sa anuntam si pe altii carora s-ar putea sa nu li se para asa simplu, nu crezi ? :D



BCR, banca austriaca. In prima linie, ca si grescestile. Daca as paria pe top 3 care pica prima as alege BCR, Alpha sau Raiff. Somn linistit, banca vegheaza... :)

P.S. Washington plans for big bank failure

Americanii pregatesc lichiditati pentru fondul de garantare, doar-doar or mai salva ceva. Ai nostri saracii nici macar nu incearca. Pentru ca 1% cat acopera fondul nostru de garantare nu asigura nici picajul Alpha sau al altor banci cu o cota de piata de peste 5%... :)


sincer, nu-mi fac griji deloc in legatura cu BCR deoarece stim bine ca va fi nationalizata daca pateste ceva....

la americani e normal sa cada cam aproape totul, cauta bine pe internet sa vezi ce mizerii financiare a facut sistemul finaciar de acolo si o sa-ti dai seama ca noi suntem departe de acel jeg din piata financiara din America - activele TOXICE....

#142
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ehee, multi dau sfaturi putini cunosc... :)

Practic "cautatul pe internet" de prea mult vreme ca sa stiu ca si europa de est e intr-o situatie la fel de jalnica. Ultimele teme de pe blogul meu se intitulau "cei 3 care au speriat vestul" si detaliam acolo situatiile critice din US, UK si europa de est.

Iar pentru cine mai are inca nelamuriri cu definitia activelor "toxice" le aduc aminte ca frumusetea de bula imobiliara care a lovit US va face ravagii si pe la noi cat de curand. Somajul a inceput sa muste de 1-2 luni tot mai serios, sa vezi imediat imposibilitate de plata si active "toxice" autohtone. Si daca mai sare si ron-ul de 4.5 o sa fie falimentele in floare pana in toamna... :)

Nationalizarea a 2-3 banci majore inseamna inflatie cat casa si recuperare depozite la anu si la multi ani cand nu vor mai valora nimic, asa ca banii aia tinuti la banca tot pe apa sambetei se duc... ;)

#143
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 overseas, on Mar 9 2009, 17:19, said:

1-3 luni  :lol:
Deci peste 3 luni nu va bagati nici unul ? Atunci se confirma  ;)

M-am bagat eu si stau foarte linistit. Tocmai s-a terminat perioada de 4 luni la Brom si tocmai mi-am reinnoit depozitul, cu o dobanda mai mare, tot pe 4 luni. Se confirma un mare rahat, ce sa se confirme? Ca v-au apucat pe toti viziunile apocaliptice dintr-o data? Ca va injecteaza motanu' zilnic cu o doza de "bancile cad :scared: " si voi puneti botu'?  :rolleyes:

Sa fim seriosi... :notangel:

#144
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

 madmax80, on Mar 9 2009, 21:43, said:

sincer, nu-mi fac griji deloc in legatura cu BCR deoarece stim bine ca va fi nationalizata daca pateste ceva....

la americani e normal sa cada cam aproape totul, cauta bine pe internet sa vezi ce mizerii financiare a facut sistemul finaciar de acolo si o sa-ti dai seama ca noi suntem departe de acel jeg din piata financiara din America - activele TOXICE....

Criza vad ca are efecte nebanuite. A ajuns sistemul bancar romanesc sa dea cu flit celui american sau englez  :lol: Pai de ce nu inghite CEC-ul pe Citigroup, daca tot ii invatam meserie pe 'jegosi' ?
Oricum, nu flame-ul ma intereseaza pe mine. Important e ca lumea sa stie ce face cu banii si unde-i tine. Fiecare pasare pe limba ei piere...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate