Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Incetinesti cand vezi ca vine unul pe sensul tau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 08.12.2006
Al meu? :D Au fost si logane, dar pana la urma, aici nu-i vinovata masina...

#38
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
E clar, cineva ti-a dibuit parola contului...

#39
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 08.12.2006
:D
Pai stai linistit, ca mi-au facut-o si "confrati", sa zic asa. Tot pe Buzau-Braila, pe la 110 in spatele meu apare amenintator cu faza lunga(seara) un matiz. Merg ce merg, o las mai moale, spearand sa scap de farurile astuia, sa se plictiseasca si sa se duca naibii. Pe la 90, nu mai rabda si intra in depasire, desi din sens opus venea ditamai tirul. El statea in paralel cu mine, nu putea sa ma depaseasca, dracu stie de ce. Franez pana pe la 70 si trece in fata mea. Schimb a patra si imediat imi pune ditamain frana in fata, drept multumire probabil, ca l-am ajutat. Mi-a parut atat de rau ca nu aveam Jeep cu bulbar... -_- .

#40
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
aveti de spus ceva despre cei ce depasesc in spatele masinilor mari, neavand deloc vizibilitate, cu disperarea in glanda ca nu mai prind un spatiu de retragere pe banda? :rant:
exista cateva variante posibile, toate dubioase: ori fac o triplare de toata frumusetea, eventual mai prind si un pod, ori se precipita sa reintre in spatele celui depasit, sau acroseaza tot ce apuca :uhuhno:

#41
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Ce e aia "triplare" ?

#42
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 valeriu.b, on Jan 28 2008, 16:40, said:

Ce e aia "triplare" ?
depasesti pe unul care depaseste

#43
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Senzatii tari, adica!

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
In general, depasitul in spatele unui tir, e mai putin periculos (daca stii exact ce faci :) ) decat depasitul ...asa...direct. Nu de alta, dar tir-ul nu are cum sa se replieze "din scurt" asa ca, in 99.9% din cazuri, nu trebuie sa te precipiti pentru a te replia dupa el....pur si simplu ii urmaresti traiectoria.

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 richelieu, on Jan 28 2008, 15:53, said:

Nu mi s-a intamplat. Pentru ca, noaptea, cand vad faruri din fata, nu depasesc :) . Prefer sa astept. Ziua, evident ca mi s-a intamplat sa gresesc. Probabil greselile m-au ajutat sa apreciez mai bine.... :) . Sincer, n-am mai gresit o depasire de vreo 4 ani.


mie nu mi s-a intamplat sa gresesc in depasiri(iar noaptea daca nu sunt in stare sa apreciez viteza, nu ma bag)......dar odata am intrat in depasire si cel depasit a inceput sa accelereze , sa anulez depasirea nu puteam ca imi trebuia prea mult sa franez si in plus era unu foarte aproape de cel depasit care nu pastra distanta. Asa ca am oprit AC imediat(butonul e chiar langa schimbator) i-am dat o treapta inferioara si m-am rugat de cel de pe contrasens sa franeze  sa ma lase si pe mine ...facandu-i niste flash-uri....omu a inteles si m-a lasat (l-am avertizat in sensul ca este posibil sa-mi mai trebuiasca cateva secunde pt depasire dar s-a vazut cum omu a franat destul, mai mult decat aveam nevoie)

Mi se pare ca 50% franeaza si-si ia o masura de precautie , 50% nu. Lucrul asta se poate observa in special pe DN1B (bz-ploiesti)

Oricum cel mai mult imi place de panicati ,crispati ....cu totusi ca mai aveam timp sa ma bag de 2-3ori in aceeasi depasire , oamenii fac flash-uri in disperare dar frana nu o calca. :puke: (dupa ce termin depasirea , vad si ei ca au fost fraieri iar eu ma bag pe banda mea si le dau un flash + un semnal stanga-dreapta :D )

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006

 cosmin_miu, on Jan 28 2008, 16:54, said:

.....dar odata am intrat in depasire si cel depasit a inceput sa accelereze ,

Pe astia i-as executa in piata mare..... pe bune. Sunt criminali cu premeditare.

Quote

Oricum cel mai mult imi place de panicati ,crispati ....cu totusi ca mai aveam timp sa ma bag de 2-3ori in aceeasi depasire , oamenii fac flash-uri in disperare dar frana nu o calca. :puke: (dupa ce termin depasirea , vad si ei ca au fost fraieri iar eu ma bag pe banda mea si le dau un flash + un semnal stanga-dreapta :D )

Ohoooo...astia ma distreaza cel mai tare. Si sunt destui....:)

#47
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
richelieu, nu exista numai tiruri pe lumea asta :)
prin masina mare se intelege orice masina care impiedica vizibilitatea celui din spate: masini de marfa samd

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
Pai zi asa :D..... Da...sa te bagi dupa un SUV/Duba, in special duba, poate fi periculos. Sunt multi idioti pe dubele astea....sau, ma rog, soferi buni care forteaza putin limita, dar doar pentru ei. Atunci, ce-am postat eu anterior, se refera strict la Tiruri, adica doar la o categorie de masina mare :).

#49
octavius

octavius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.08.2006
Eu recunosc ca mai incerc sa-i potolesc si joc nitel la intimidare cand marginea drumului permite. Cat sa vad daca reactioneaza. Sunt unii care desi vii din fata, ei se asteapta ca tu sa incetinesti astfel incat sa aiba ei timp sa depaseasca cat mai multi. :nonobad: Daca situatia e naspa incetinesti ce naiba sa faci cu handicapatii... Ii cam ghicesc insa daca sunt handicapati sau doar tupeisti.

De cealalta parte, eu m-am bagat in multe depasiri numai pentru ca sa ma retrag urgent la locul meu. Consider ca e modul normal de a invata sa faci depasiri la limita. Te duci maxim pana la usa din spate a depasitului si daca vezi ca se modifica datele problemei sau daca ai ratat retrogradarea, franezi si gata. Si acum ma mai bag cateodata in depasiri pe care nu sunt sigur ca le pot duce la capat, ca la cum sunt drumurile noastre nu ai prea mult timp de gandire sau vizibilitate. Plus toti nebunii.
Frana e intotdeauna cea mai buna solutie, daca depasitul nu schiteaza nimic. Plus semnal dreapta evident. Nu stiu daca exista masina care sa poata accelera mai repede decat franeaza, iar diferentele sunt de obicei mari!

Mesaj catre MARTE:
Daca pana sa ajungeti cu botul la usa din spate a depasitului. dinamica situatiei se inrautateste - nu mai sperati ca cel depasit o sa descopere brusc oglinda sau va va salva altceva ca nu are cine. Fizica si ce e sub capota nu se schimba si stiti asta foarte bine. Nu e nici o rusine sa te retragi dintr-o depasire periculoasa.
De abia atunci arati ca, pe langa curajul de a te baga in manevre riscante, mai stii si sa analizezi rapid si la rece situatii limita. Atunci esti sofer adevarat  :coolspeak:

#50
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 cosmin_miu, on Jan 28 2008, 17:54, said:

mie nu mi s-a intamplat sa gresesc in depasiri(iar noaptea daca nu sunt in stare sa apreciez viteza, nu ma bag)......dar odata am intrat in depasire si cel depasit a inceput sa accelereze , sa anulez depasirea nu puteam ca imi trebuia prea mult sa franez si in plus era unu foarte aproape de cel depasit care nu pastra distanta. Asa ca am oprit AC imediat(butonul e chiar langa schimbator) i-am dat o treapta inferioara si m-am rugat de cel de pe contrasens sa franeze  sa ma lase si pe mine ...facandu-i niste flash-uri....omu a inteles si m-a lasat (l-am avertizat in sensul ca este posibil sa-mi mai trebuiasca cateva secunde pt depasire dar s-a vazut cum omu a franat destul, mai mult decat aveam nevoie)

Mi se pare ca 50% franeaza si-si ia o masura de precautie , 50% nu. Lucrul asta se poate observa in special pe DN1B (bz-ploiesti)

Oricum cel mai mult imi place de panicati ,crispati ....cu totusi ca mai aveam timp sa ma bag de 2-3ori in aceeasi depasire , oamenii fac flash-uri in disperare dar frana nu o calca. :puke: (dupa ce termin depasirea , vad si ei ca au fost fraieri iar eu ma bag pe banda mea si le dau un flash + un semnal stanga-dreapta :D )
cand vezi o masina in fata care depaseste, nu poti sa apreciezi distanta si viteza dintre cele 2 masini. cred ca din cauza asta multi franeaza mai mult, din precautie. eu, de obicei cand ies dintr,o curba si ma trezesc in fatza cu o masina aflata in depasire, mai mereu reduc viteza (in loc sa accelerez dupa curba cum ar fi normal, o las sa mearga in viteza), pentru ca nu pot sa stiu in ce faza a depasirii e ala...

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 octavius, on Jan 28 2008, 21:32, said:

...
Eu recunosc ca mai incerc sa-i potolesc si joc nitel la intimidare cand marginea drumului permite. Cat sa vad daca reactioneaza.
...

:huh:

pana intr-o zi cand l-oi gasi pe unul mamaligar sau fricos, sau femeie sau ceva si-l intimidezi direct in primul pom, stalp, masina, accident in lant...
sa vezi atunci cum reactioneaza

baga-ti omule mintile in cap ca numai o fractiune de secunda iti e de-ajuns ca sa mori...
injura-l, spurca-l, scuipa-l, dar daca-i tampit sau prost, lasa-l in plata domnului decat sa-l ai pe constiinta...
-_-

#52
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
NUUUUUUUUUUUUUU, o calc si ma rog!  :D

Incetinesti, ce naiba sa faci, ca doar o viata ai !

E super senzatia cand in dreapta ai o masina mare (tir) si cand tu ai ajuns la jumatatea lui incepe sa o ia incet catre mijlocul drumului!

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mi-a facut si mie un dobitoc asa de m-a scos cu doua roti afara....cand eram la portiera stanga fata, in dreptul lui, a INTRAT in depasire...nu a vrut...a intrat...
frana, iesit in decor, si l-am claxonat cativa kilometri buni, am vrut sa-i frig una-n pifometru dar n-a oprit nici de-al dreaq :death:

#54
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Pe mine nu m-a scos , dar m-a obligat sa franez si sa ma retrag in spatele lui (eram pe E85).
Nevasta-mea zicea ca doarme, oricum mergea ca pisatul boului (m-am uitat in retrovizoare).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate