Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Incetinesti cand vezi ca vine unul pe sensul tau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,108
  • Înscris: 02.03.2003
Am obsevat o chesti pe sosele si autostrazi.
Majoritatea soferilor sunt prosti sau inconstieni.
Nu vorbesc de un caz sau doua, sunt zeci de cazuri pe care le vad de 2-3 ori pe saptamana cand ies pe drumuri nationale.

Deci:  Unul intra intr-o depasire (masina A).  Din anumite motive nu reuseste sa depaseasca foarte repede masina ©.
Din sens opus vine alta masina (masina B).  Soferul acestei masini NU reduce viteza. Continua sa mearga constant si cateodata acceleraza, parca ar fi la turnir.
Exista situatii in care soferul masinii C (depasita) accelereaza pentru a nu te lasa sa il depasesti (am patit eu de multe ori cu retardati care sufera sa stea inainte)

Cum explicati acest comportament, vi se pare normal sa nu incetiniti cand observati ca soferul din masina A nu prea are timp ?

#2
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Eu pe astia ii consider stanci sau pietre cum vreti sa-i spuneti, daca spun ca sunt plante jignesc plantele, deoarece orice vietuitoare, inclusiv plantele, au instinct de conservare, dar deh, asta e, ochii mari si atentie maxima.

Si consider ca nu e normal sa nu franezi, eu nici nu-i fleshuiesc insistent, dau unu scurt sa vada ca a gresit, si data viitoare sa lase mai mult spatiu, nicidecum sa-l injur.

O data vorbeam cu taica-miu si i-am spus ca o singura data am facut o depasire prosteasca si eram cu el in masina, la care el mi-a povesiti faza, desi fusese in urma cu 2 ani de la discutia aia. Si aia a ramas singura, dar nu poti judeca pe nimeni daca face o depasire asa, pentru ca poate e prima data cand greseste respectivul, si singura.

Dar sa educi 80% din soferii patriei e nevoie de ceva mai mult decat forumul softpedia.

#3
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005
Conform legii, cand esti depasit nu ai voie sa accelerezi. Cel putin asa era cand am dat de permis :D

#4
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Nu am nici tendinte sinucigase nici criminale. Asa ca franez, ma duc in dreapta cat de mult necesar pentru a-i face loc berbecului. De cele mai multe ori nici macar nu ma enervez si se lasa cu semne de multumire (ce-i drept nu atunci cand sare fix in fata ta). Imi place sa conduc fluent si relaxat (si nici nu ma tarai ieri o medie de 105km/h in 810 km, fara sa depasesc 140, circulat numai pe DN si DJ). Important e sa ajungi acasa cu toti pasagerii din masina, nu sa "iti aperi orgoliul". Celor care nu franeaza pentru a evita un accident pt ca au ei dreptate, celor care "nu le sta nimic in cale" le doresc sa conduca numai pe holurile spitalului 9.

Edited by Adydum, 28 January 2008 - 07:53.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007
Am patit de mai multe ori sa am pe cineva in fata (pe contrasens) daca nu reuseste respectivul sa depaseasca (odata pe traseul Oradea - Baia Mare era s-o patesc urat, s-a pus un retardat cu o masina galbena sa depaseasca coloana si nu a reusit, era si in curba si m-am trezit cu el in fata). Situatia este mai nasoala in perioada verii, cand se intorc capsunarii, zici ca se da liber la nebuni, la un drum de vreo 40km te crucesti de ce vezi.
De fiecare data incetinesc/franez cand ma trezesc cu cate unu' in fata, cel care nu face asta este iresponsabil, pur si simplu te gandesti la siguranta ta.
Cat despre accelerare (cand cineva te depaseste) aceeasi problema, legea zice: daca cineva intra in depasire, mentii viteza constanta. Sincer am patit si eu sa fiu depasit si sa accelerez, dar asta doar doar pt. ca acceleram in acelasi timp in care el intra in depasire.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,090
  • Înscris: 06.04.2007
Pai daca il vad pe unu' ca vine pe contrasens peste mine, normal ca franez. Raul e facut deja, nu il mai amplific si eu.
Uneori sunt calm, alteori o mai pomenesc pe ma-sa saraca, dar incetinesc (daca nu-i nici un pericol, merg constant, normal).


Problema e alta: sunt multi ZEI, Nemuritori, Eternii,  care vad ca nu au timp (loc) sa depaseasca, te vad ca vi, dar se baga bre! El TREBUIE sa depaseasca in momentul ala, obligandu-te sa faci manevre de eschiva, ei stiu ca ie loc de trei masini  :death:  . Atunci mi-ar place sa am un tanc cu tzava indreptata spre moaca lui de jmegher. Sa ma ierte Sefu ca am uneori ganduri de astea ucigase...

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bineinteles ca franez si evit ! pentru ca in romania mori cu dreptatea in mana...
cu ce m-ajuta pe mine ca sunt nevinovat daca moare ala si m-aleg cu dosar penal, sau daca stau cu masina in service 2-3 luni sau daca pierd nu stiu cate zile dand cu subsemnatu' pe la politie ?

il las, il injur de tot neamul lui viu si mort, si aia e...odata am si iesit cu doua roti afara sa-l las pe un cretin sa treaca ca nu avea pe unde si-mi facea flashuri dispera...pentru cine stie, dupa ploiesti spre mizila parca, e drum cu o banda pe sens si nu avea pe unde s-o mai ia cretinul...

iarasi pentru cine stie, pe centura bucurestiului e la ordinea zilei genul asta de intelegere...te bagi ca boul sa depasesti, nu mai ai loc sa te repliezi in coloana si ori il ocolesti tu pe cel din fata pe aratura, ori o ia el pe aratura si te lasa sa treci...noroc ca imi permite masina...
sunt curios, daca se intalnesc doua lambo-uri...cum mai procedeaza :death:

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,108
  • Înscris: 02.03.2003
"Turnirul" e ceva la ordinea zilei pe sosele.
Orgoliosul prefera sa moara decat sa reduca viteza.
Am mai vazut inca o chestie, orgoliosul, in semn de razbunare trage un pic stanga spre cel ce a depasit.
Nu e poveste, am vazut de mai multe ori iar vitezele cred ca erau in jur de 120km/h.

Multe animale sunt la volan.
Astept cu interes o lege prin care sa se dea examen de verificare pentru toti soferii o data la 2 ani.  :)
Sa vezi ce liber ar fi pe drumuri.
Plus ca la un test psiho adevarat pica 50% din soferi.

Afara nu prea vezi chestii de astea, probabil pentru ca ei nu sunt atat de orgoliosi ca romanasii nostrii paduchiosi.

#9
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Afara nu prea vezi drumuri pe care, daca vrei sa depasesti, intri pe contrasens. ;)
Iar acolo unde sunt, politetea face ca drumul sa para mai sigur.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pot sa confirm pe olanda si pe franta, f. bine...
unde e depasirea interzisa e scuar de beton pe mijloc...
pam-pam..si nimeni nu mai depaseste
unde e reducere de viteza "e" denivelari, etc

daca nu intelege omul de buna voie, il obligi

#11
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
franez, desi mi se pare de o idiotenie crunta sa intri in depasire cand e posibil nu ai timp sa termini depasirea. astia care intra intr-o depasire, desi timpul si distanta necesare depasirii sunt la limita, sunt mai putin animale decat cei care isi vad de dreptul de a circula pe sensul lor?

#12
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,124
  • Înscris: 02.07.2006

View Postspare-me, on Jan 28 2008, 11:36, said:

daca nu intelege omul de buna voie, il obligi
corect, oare cand om vedea si noi lucrul asta aici?never

#13
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
algoritmul meu: flash scurt, ma uit in spate sa ma repliez cat mai pe dreapta, reduc cat se poate, iau numarul boului care vine de pe contrasens

#14
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Si ce faci cu numarul lui?

#15
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postterratec, on Jan 28 2008, 01:56, said:

Am obsevat o chesti pe sosele si autostrazi.
Majoritatea soferilor sunt prosti sau inconstieni.
Nu vorbesc de un caz sau doua, sunt zeci de cazuri pe care le vad de 2-3 ori pe saptamana cand ies pe drumuri nationale.

Deci:  Unul intra intr-o depasire (masina A).  Din anumite motive nu reuseste sa depaseasca foarte repede masina ©.
Din sens opus vine alta masina (masina B).  Soferul acestei masini NU reduce viteza. Continua sa mearga constant si cateodata acceleraza, parca ar fi la turnir.
Exista situatii in care soferul masinii C (depasita) accelereaza pentru a nu te lasa sa il depasesti (am patit eu de multe ori cu retardati care sufera sa stea inainte)

Cum explicati acest comportament, vi se pare normal sa nu incetiniti cand observati ca soferul din masina A nu prea are timp ?

Pai e simplu.. sunt niste retarzi care nu inteleg ca daca se lovesc fie si la 60 Km/h fontal sunt INGERI. Am patit si eu... E logic ca NU iti doresti sa mergi pe sensul altuia dar DACA se intampla sa estimezi prost o depasire, stai dracului mai incet si lasa-l pe ala care vine peste tine sa aiba LOC sa se retraga. LOGIC si SIMPLU. Eu intotdeauna FRANEZ cat e necesar ca sa fiu sigur ca nu ma penetreaza un viteaz care a estimat prost si asa ar trebui sa faca orice om caruia ii pasa de viata LUI.

#16
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Eu franez, trag putin dreapta si dau 2-3 flashuri.
Dintre dobitocii astia cel mai tare m-a speriat unul cu un BMW seria 5. Anul trecut, prin decembrie parca, pe DN4 era o ceata foarte densa, nu cred ca era vizibilitate mai mare de 20 m.
Eu mergem intre 2 tiruri cu ~60 km/h. Asta depaseste tirul din spatele meu si in loc sa se replieze dupa el, a continuat depasirea. I-am facut loc sa se bage intre mine si tirul din fata. Dupa aia a asteptat el un pic si s-a bagat in depasire in timp ce venea o Octavia de pe contrasens. Eu i-am vazut farurile dar boul cred ca se uita prin pomi. Norocul a fost ca Octavia mergea incet si a putut sa iasa pe margine si sa opreasca, ca altfel nu cred ca iesea prea bine. Probabil din Octavia sarea in mine si tirul din spate nu stiu daca avea timp sa opreasca.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006

View Postterratec, on Jan 28 2008, 11:29, said:

Am mai vazut inca o chestie, orgoliosul, in semn de razbunare trage un pic stanga spre cel ce a depasit.
Nu e poveste, am vazut de mai multe ori iar vitezele cred ca erau in jur de 120km/h.

Am patit-o si eu o data...din fericire o singura data. Eram pe Valea Oltului, pe-o portiune dreapta si lunga, propice depasirilor. Am depasit vreo 10-12 masini si mai era un tir de depasit. Din fata, venea un Tir, dar aveam super timp, deja prinsesem 130 si eram intr-a 3-a...adica, exact in zona in care masina se simte bine. M-am bagat in depasire, ala cu tirul din fata a inceput sa dea flash-uri disperat si a tras stanga zdravan. Evident...m-am repliat la vreo 2-3 tiruri distanta de el...dar n-a contat. A tras stanga. L-as fi calcat in picioare...pe bune...daca ar fi fost vreo sansa sa-l pot opri.

Nu prea vad cum poti fi atat de idiot, incat sa nu le faci loc celor care, din diverse motive (greseala, inconstienta, nesimtire....etc) se baga in depasire din fata ta.
Le fac cat loc pot, fara sa trag dreapta sau stanga, doar franez (m-a invatat un nene de la SPP, sofer de coloana, ca, daca un impact e inevitabil, cel mai bine e sa-l faci frontal). Daca are loc sa treaca....bine...daca nu...D-zeu cu mila. Pana acum, au avut loc.

#18
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
totul depinde de educatie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate