Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

"Eu cred"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#73
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Programming, driving and so on...

#74
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
imi explica si mie cineva legatura dintre "strateg", aparatul ala de "imbunatatit" starea creierului si subiectul acestui thread? sau macar Dumnezeu, daca nu are nici o legatura cu thread-ul in sine...

#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
desigur, ma mir ca nu ti-ai dat seama. toate apartin aceleiasi familii: "bullshit"

#76
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
AVERTISMENT: Nu mai discutati off topic!

#77
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

Quote

Originally posted by vektor12
imi explica si mie cineva legatura dintre "strateg", aparatul ala de "imbunatatit" starea creierului si subiectul acestui thread? sau macar Dumnezeu, daca nu are nici o legatura cu thread-ul in sine...

Titlul thread-ului este "Eu cred".În concluzie probabil că se poate discuta despre despre aspecte care nu implică cunoașterea prin cele 5 simțuri.Asta pentru a face niște paralele cu credința în Dumnezeu.
De fapt în Biblie scrie:"Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad"
Adică fiecare reușește să intuiască anumite lucruri până la un anumit nivel, funcție de natura sa.Natura omului fiind o consecință directă a modului de viață a individului respectiv.
Păcat că discuția ia o turnură ridicolă, când tot felul de imaturi intră pe thread-uri care le depășesc capacitatea de înțelegere.

#78
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
alooooooo, domnu MISA, cine crezi ca e mai matur: ala care bea un pahar de bere sau ala care bea o halba de pis...urina?
si mai propun un subiect de studiu pentru scoala MISA, in afara de jocul cu pipi: cind si cind sa nu utilizezi virgula in cadrul vorbirii scrise.

#79
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Mosotti spune in ce crezi lasa MISA.

#80
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu nu cred in nimic

#81
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

Quote

Originally posted by Mosotti
eu nu cred in nimic

La fel eram și eu când nu aveam păr la "virgulă"!  :D
După editarea ulterioară:
Păi crezi în halba de bere.și garantat vei avea și rezultate dacă ești perseverent. :)

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,034
  • Înscris: 07.02.2003
Erai mai istet atunci, mai obiectiv... cu timpul...  :(
;)

#83
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
iar acum crezi ca masonii si evreii sint de vina...bravo tie

#84
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Mosotti: Eu cred in nimic sau eu nu cred in nimic?
Vezi ca nimicul asta are 2 sensuri. Pina la urma si nimicul asta poate imbraca aspecte metafizice. Eu nu cred in nimic - contine 2 negatii.
Mostra:
Nothing is faster than the speed of light. To prove this to yourself try opening the refrigerator door before the light comes.

#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
what's wrong with people?

draga, io am vorbit in limba autohtona (romana) unde, chiar daca nu iti vine sa crezi, exista dubla negatie. iesi putin din casa si intreaba-l pe primul aurolac daca nu ma crezi.

#86
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
ULTIMUL AVERTISMENT: Aceasta discutie trateaza urmatoarea problema: este sau nu personala religia. Discutiile despre existenta lui Dumnezeu se tin aici.
Cei ce vor continua sa strice discutia, risca sa fie exclusi de pe forumumul Softpedia.

#87
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
"Eu cred in..." e un lucru personal si vital pentru a realiza ceva.
"Eu cred ... " este un ingredient necesar pentru a avea succes. De fapt sintagma "Eu cred ..." se traduce prin faptul ca
-eu stiu / sunt sigur (suscita implicarea)
-eu sper
ca ceva anume se va intampla in viitor

"Eu cred in Dumnezeu." inseamna pentru multi oameni asa: sper ca pe lumea cealalta o sa-mi fie bine.

E important in ce crezi (in Dumnezeu, in tine, in cineva, in ceva). Drumul pe care mergi are legatura cu credinta ta.

#88
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
MOSotti nu exista sa nu crezi in nimic pe lumea asta. Si dubla negatie poate duce la o afirmatie.
NU se poate spune eu nu cred in nimic, nu crezi in aia, in cealalta dar crezi in altceva cu siguranta ori nici in tine nu crezi?
Legat de eu cred - celebra este gindirea lui Anselm. Nu orice insiruire de silogisme inseamna filosofie, iar negatia absoluta nu exista.
Eu sunt, eu cred, eu sper, eu stiu - care dintre toate astea este adevarata? Numai eu sunt, restul sint deduceri, fii liber de memorie, ea e principalul obstacol in a-ti da seama ce esti tu cu adevarat.
Revenind acum la celebra ,,dincolo de minteš asta inseamna ca gindirea sa devina precum digestia, automata, ca un reflex, sa nu-ti ocupe tot cimpul constiintei, sa gindesti pe mai multe nivele, chiar daca la omul obisnuit atentia se focalizeaza doar pe un singur lucru. Gindirea ocupa numai o parte din constiinta.

#89
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cind spuneam ca nu cred eu ma refeream la religie pentru ca asta e subiectul in discutie. intrebare din postul 1 mi-am pus-o de cind am aflat prima data ca exista mai multe religii. poti educa foarte bine un copil sa fie bun fara sa apelezi la dzeu sau ale fiinte supranaturale. si probabil e mai bine sa-l faci sa incerce sa se descurce singur intr-o situatie decit sa stea si sa se roage la zei.
si atunci, cind copilul respectiv o sa spuna "eu nu cred" toti ceilalti vor strimba din nas "ateu timpit, prost si cretin, o sa junga in iad"

-------------
Până la urmă, ca să revin, religia are drept scop ca omul să fie bun și să dea răspunsuri problemelor existențiale.
--------------
absolut gresit. religia are un singur rol: de a controla masele dupa propriile nevoi ale bisericii. de aceea se si schimba incontinuu si se adapteaza la nevoile actuale.

#90
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Care e diferenta dintre religie si credinta?
Exista mai multe forme de ateism?

Raiul si iadul sint aici pe pamint, trebuie doar sa le cauti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate