Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 

Canon 18-55mm IS

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Mi-am luat unu din asta, pun ceva exemple poate mai sunt si altzii interesatzi.

Focus pe creanga din mijloc, la ambele poze.

18mm, f3.5, tot cadrul
Attached File  18mmf3_5.jpg   528.04K   288 downloads

18mm, f5, tot cadrul
Attached File  18mmf5.jpg   542K   194 downloads

18mm f3.5, center
Attached File  18mmcenterf3_5.jpg   315.43K   168 downloads

18mm f5, center
Attached File  18mmcenterf5.jpg   357.04K   135 downloads

18mm, f3.5, corner
Attached File  18mmcornerf3_5.jpg   526.3K   132 downloads

18mm, f5, corner
Attached File  18mmcornerf5.jpg   563.98K   106 downloads

Test de stabilizator, 35mm, timp expunere 1/4 secunde:
Attached File  IS_Off.jpg   111.35K   226 downloadsAttached File  IS_On.jpg   116.54K   242 downloads

Nu recomand obiectivul nici unui profesionist, e pentru cei ce fac poze de amator, de placere, totushi costa numai vreo 530 roni (comandat de pe BH).

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
A picat la fix testul tau.
Eu sunt in cautarea unui DSLR (fara pretentii de pro) dar cu un obiectiv decent in gama de pret a kit-urilor.
Pana cum nu eram deloc interesat de Canon pentru ca obiectivele lor de kit erau neinteresante. Am citit recent un review pozitiv la obiectivul asta si m-a intrigat. Acum cropurile tale m-au facut sa imi largesc gama de cautari si inspre Canon. Multumesc, parca nu eram destul de nehotarat pana acum :) !
Mi se pare destul de sharp (ma refer in special la 3.5), CA acceptabile... IS este un bonus.
PS: Pe ce aparat l-ai testat ca pe Nikonul din avatar nu cred ca ai putut sa il montezi :)

Edited by SuperDuper, 04 January 2008 - 02:19.


#3
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View PostSuperDuper, on Jan 4 2008, 02:15, said:

A picat la fix testul tau.
Eu sunt in cautarea unui DSLR (fara pretentii de pro) dar cu un obiectiv decent in gama de pret a kit-urilor.
Pana cum nu eram deloc interesat de Canon pentru ca obiectivele lor de kit erau neinteresante. Am citit recent un review pozitiv la obiectivul asta si m-a intrigat. Acum cropurile tale m-au facut sa imi largesc gama de cautari si inspre Canon. Multumesc, parca nu eram destul de nehotarat pana acum :) !
Mi se pare destul de sharp (ma refer in special la 3.5), CA acceptabile... IS este un bonus.
PS: Pe ce aparat l-ai testat ca pe Nikonul din avatar nu cred ca ai putut sa il montezi :)

350D

#4
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Bun testul. Bravo Atika!

Pare un obiectiv destul de ok pentru banii lui. Niste softness, niste aberatii cromatice, dar altfel, destul de onorabil.

#5
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Dupa parerea mea, Canon a punctat destul de bine prin combinatia 18-55 IS + 55-250 IS.
Desi amandoua sunt EF-S-uri (si eu sunt anti-EF-S), testele de pe photozone.de m-au impresionat, si cred ca aceasta combinatie este o alternativa foarte buna la Nikon 18-55 + 55-200 VR sau Pentax 18-55 + 55-200.
Canon se lauda cu IS de 4 stop-uri, ceea ce mi se pare extraordinar.

atika - Felicitari! Sa-l folosesti sanatos.

Rares

#6
ghrt

ghrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2007
Foarte bun testul. Si eu am stat in dubiu daca sa-l iau sau nu, fata de testele cu rezultate extraordinar de bune de pe photozone.de si din alte parti. M-au oprit niste poze pline de CA si cu niste culori nu impecabile postate de cineva. Pozele astea sunt ceva mai bune decat ale acelui cineva dar sub laudele desantate aduse obiectivului.
Raportat la cati bani dai pe el este o calitate foarte buna, dar este departe de nifty fifty (50mm f/1.8), la care trade-off-ul este ca pierzi cam 50% din cauza AFului, dar in rest sunt super iar pretul obiectivului mult mai mic.
Este de retinut ca practic nu poti sa faci MF.

Referitor la EF-S, cred ca este un lucru bun deoarece un cerc de lumina specific senzorului APS-C inseamna mai putina sticla, care se reflecta in greutate si in pret. O idee buna au avut cei de la Nikon, care pe FF au pus o optiune de a se lua in considerare numai zona din senzor corespunzatoare APS-C-ului. Dar Canon l-a facut si cu 1 mm mai scurt decat EF... nu prea se omoara cu respectul pentru portofelul userilor.

#7
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Referitor la EF-S, in general am observat ca e mai bine sa folosesti un obiectiv EF, deoarece vei folosi numai partea centrala a cercului de imagine (iar obiectivul a fost proiectat sa ofere o imagine de calitate pe o suprafata mai mare decat cea a senzorului APS-C).

Oricum, d.p.d.v. raport calitate-pret, sunt excelente.

Rares

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posticarus86, on Jan 5 2008, 20:56, said:

Referitor la EF-S, in general am observat ca e mai bine sa folosesti un obiectiv EF, deoarece vei folosi numai partea centrala a cercului de imagine (iar obiectivul a fost proiectat sa ofere o imagine de calitate pe o suprafata mai mare decat cea a senzorului APS-C).
Adevarat, dar platesti sticla pe care nu o folosesti :)
In plus exista unele considerente cu privire la paralelismul razelor de lumina (obiective telecentrice) si al coatingurilor special dedicate senzorilor electronici (mai reflectivi decat filmul) care ar recomanda un obiectiv EF-S in fata celor EF. Acum evident depinde enorm si de clasa obiectivului.

#9
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Posticarus86, on Jan 5 2008, 15:29, said:

Canon se lauda cu IS de 4 stop-uri, ceea ce mi se pare extraordinar.

Din experientza mea de pana acum, IS de pe asta tzine de vreo doua stopuri, nu mai mult.

#10
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

foarte bun si util testul tau: apar niste CA-uri evidente la unle cropuri. right?

din ce am mai citit pe unele site-uri IS te ajuta in conditii de iluminare mai slaba sa scoti poze mai ok...in rest...

era util si un test comparativ cu 18-55 din kit...

bafta la utilizare oricum!

Edited by katanel, 14 January 2008 - 17:01.


#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Atika, cum ti se pare 18-55 IS-ul asta fata de 18-55-ul din kit?

#12
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Constructzia putzin mai buna, dar nesemnificativa schimbare, optic mai bun si ai IS, care conteaza mult daca nu se mishca subiectul.
Merita diferentza de pretz.

#13
ali3nmarte

ali3nmarte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2007
ai putea sa faci un test comparativ intre 18-55 si 15-55 IS la f3.5 si f8 ?

#14
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Postali3nmarte, on Jan 18 2008, 10:43, said:

ai putea sa faci un test comparativ intre 18-55 si 15-55 IS la f3.5 si f8 ?

Am vandut deja vechiul 18-55

#15
bursy

bursy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2008
atika, te rog sa ma lamuresti in legatura cu cateva lucruri:
pentru o comanda de pe bh se platesc taxe vamale?
se poate plati ramburs si cam cat dureaza livrarea?
merci

#16
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Postbursy, on Jan 19 2008, 11:29, said:

atika, te rog sa ma lamuresti in legatura cu cateva lucruri:
pentru o comanda de pe bh se platesc taxe vamale?
se poate plati ramburs si cam cat dureaza livrarea?
merci

ramburs din cate shtiu nu se poate plati, eu am card Visa Virtuon pt plata pe net. Teoretic se platesc ceva taxe, eu in Tg. Mures de doua ori am comandat de pe BH cate un obiectiv mai ieftin si niciodata nu am platit, dar cred ca este norocul meu. Livrarea cu metoda cea mai lenta si ieftina a durat 3 saptamani, si cu a doua metoda putzin mai rapida o luna :))

#17
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
@atika

in concluzie, tu il recomanzi fata de obiectivul din kit?

#18
peintredeglise

peintredeglise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2008

View Postkatanel, on Jan 22 2008, 10:10, said:

@atika

in concluzie, tu il recomanzi fata de obiectivul din kit?

Obiectivele din kit cer fara discutie alte obiective, fie cu un zoom considerabil, fie cu macro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate