Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Cumpar Chitara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Salut, m-ar interesa si pe mine o chitara, clasica, cel mai preferabil acustica, sa sune bine, de preferat Johnson sau Stagg, pret sa spunem oarecum mic, daca nu gasesc aici, poate imi dati niste siteuri bune cu chitari, sau altele, preferabil din Iasi

Multumesc

#2
Don MaXxX

Don MaXxX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 425
  • Înscris: 08.04.2007

 IknowSATAN, on Dec 26 2007, 18:44, said:

Salut, m-ar interesa si pe mine o chitara, clasica, cel mai preferabil acustica, sa sune bine, de preferat Johnson sau Stagg, pret sa spunem oarecum mic, daca nu gasesc aici, poate imi dati niste siteuri bune cu chitari, sau altele, preferabil din Iasi

Multumesc
ce intelegi prin mic?

#3
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
in jur de 2.500.000 - 3.000.000, cam asa

#4
Don MaXxX

Don MaXxX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 425
  • Înscris: 08.04.2007

 IknowSATAN, on Dec 26 2007, 19:20, said:

in jur de 2.500.000 - 3.000.000, cam asa
ah, ok, era interesant de stiut. uite cum e, eu n-as recomanda nimanui o chitara sub 100E. Asa ca eu zic sa mai strangi bani si sa-ti iei ceva in sensul asta : http://www.thomann.d...ck_cd_60_bk.htm . O chitara buna, care-si face treaba, pe langa asta mai ai un tuner, un set de corzi in plus, un strap si un dvd(habar n-am cu ce). Nici nu-ti trebuie mai mult pt. inceput, crede-ma. Fenderu' cu tot ce include el e 113E, transportul 30E si ajungi la un grand total de 143E, adica 495.8239RON ~ 500RON....


P.S.: ti-o spun asta din mica mea experienta cu ghitara. Mi-am luat o chitara slabuta, pe care a trebuit s-o schimb cu una mai buna, nu e o senzatie prea placuta sa stai cu 2 chitari in camera, dintre care una plina de praf :(

Editat de Don MaXxX, 26 decembrie 2007 - 20:17.


#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Poti lua un Stagg acustic pentru inceput. Nu suna atat de rau dar sa nu te astepti la un sunet deosebit de clar mai ales cand o sa inveti ''smecherii''. Cel mai bine ar fi sa dai o tura pe la mcmusic (Muzica, la etaj) si la guitarshop (la ei cam pleaca de la 350 RON chitarele insa mai prinzi reduceri...macar sunt de firma) si sa studiezi oferta.

#6
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
treaba la mine este ca intai vreau sa incep cu acustica, dupa care sami iau o electrica, si am auzit ca un Squire este cam in jur de 400RON + amplificator 200 RON, ajunge ceva bani :)

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Depinde ce Squier ai vazut tu. DIn cate stiu eu e cam 600 RON un Squier Affinity Strat care suna destul de bine. Eu pentru stanga am de ales intre un Affinity Strat pe stil Suburst si un Ibanez de 800 RON...o sa vad ce iau. Un amp mini poti gasi si la 150 RON. Am vazut un Roland Cube la vreo 180 RON undeva....nu stiu de ce era atat de ieftin (duce pe la 300 RON in general) dar dupa doua zile nu mai era :(

#8
Don MaXxX

Don MaXxX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 425
  • Înscris: 08.04.2007

 krossfire, on Dec 26 2007, 20:24, said:

Poti lua un Stagg acustic pentru inceput. Nu suna atat de rau dar sa nu te astepti la un sunet deosebit de clar mai ales cand o sa inveti ''smecherii''. Cel mai bine ar fi sa dai o tura pe la mcmusic (Muzica, la etaj) si la guitarshop (la ei cam pleaca de la 350 RON chitarele insa mai prinzi reduceri...macar sunt de firma) si sa studiezi oferta.
eu de asta spun, mai bine mai pune niste bani acum decat sa cheltuiasca dublu in viitor, cand castiga experienta

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Mai sunt chitare care suna decent acustic. Tot un Fender sau un Ibanez ar merge daca vrea sa mai cante pe viitor pe ea (un Fender decent gasesti la 445 RON ...e electoracustica, la guitarshop).

Oricum, pentru inceput poti gasi chitare acustice decente la second (vezi ce e pe romanian guitarist community si pe okazii.ro) si poti strange bani pentru o electrica mai competenta :)

#10
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
eu acum imprumut de la un prieten o acustica, vreau sa invat oleaca pea ea, dupa care imi iau eu propria chitara :P

#11
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
gata, azi miam luat un stagg, dar acum as vrea sa invat cum sa cant, poate singur, aveti niste sfaturi, sau de unde pot luat taburi pt incepatori ?

#12
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 15.07.2007
srry de double post apropo

Editat de IknowSATAN, 29 decembrie 2007 - 19:30.


#13
Don MaXxX

Don MaXxX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 425
  • Înscris: 08.04.2007
http://forums.rgc.ro...hp?showforum=67
i-a fiecare lectie la rand, la foarte inceput e inutil sa studiezi tabulaturi. dupa aia poti intra pe guitarnoise la rubrica de incepatori..

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Ceva mai comprehensiv , aici : http://forum.softped...howtopic=329838

#15
r2cristi

r2cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 11.06.2010

 IknowSATAN, on 26th December 2007, 19:44, said:

Salut, m-ar interesa si pe mine o chitara, clasica, cel mai preferabil acustica, sa sune bine, de preferat Johnson sau Stagg, pret sa spunem oarecum mic, daca nu gasesc aici, poate imi dati niste siteuri bune cu chitari, sau altele, preferabil din Iasi

Multumesc

am eu o chitara clasica de vanzare la 200 RON ( vechime 1 luna )

uite aici : www.youtube.com/user/r2cristi

id : turcu_93

#16
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 19.04.2009
Salutare tuturor ! ,as dori sa stiu si eu dupa parerea voastra cam ce tip de chitara(acustica/clasica tipul marcii , la ce magazine..etc)  as putea sa gasec de cumparat pentru un sunet mai clar rezonant si de asemeni cam ce caracteristici ar trebuii sa aiba;corzi metalice /nailon....am inteles ca (virgula) corzile din bronz sunt mai deosebite ....voi ce parere aveti niste sfaturi ceva orice???!!...(nu conteaza pretul insa sa fie ceva de calitate superioara) Multumesc! :peacefingers:

Editat de catalliin, 13 mai 2011 - 21:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate