Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Invatatu chitarii!

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
Saluty! De curand, mai exact ieri mi-am luat chitara. O Hora Spaniol II, clasica. Pana acum nu am mai avut nicio tangenta cu chitara, defapt cu muzica in general... nici la scoala nu prea am fost atent la ora de muzica :down:. In fine, important e ca am ambitie si timp liber. V-as ruga sa imi recomandati si mie cateva situri cu lectii de chitara si cu ce mai e nevoie ca sa invat si eu sa cant cat de cat binisor.

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
De ce sa te feresti la inceput : - De cartile romanesti de chitara precum operele lui Lucian Suciu. Oamenii astia chiar n-au
                                              treaba cu predatul.


Cu ce e bine sa incepi : Ai vreo trei resurse pentru incepatori pe care le-am gasit foarte faine
                                  1.DVD-ul lui Hal Leonard pentru incepatori. Nu e chiar complet el pe torrenti dar il gasesti.
                                     Explica si putina teorie muzicala, te invata notele de pe primele freturi si vreo 2-3 piese simple
                                     pe note si ulterior trece la acorduri. Nu e nevoie sa-l urmaresti pana la capat.
                                  2. Lectiile de chitara gratuite ale lui Justin Sandercore. Le gasesti pe youtube si pe
                                      www.justinguitar.com
                                  3. Lectiile de chitara de pe about.com care dispun de audio dar nu si de video, ceea ce este
                                      regretabil  :  http://guitar.about....ssonarchive.htm

Cam ce ar trebui sa inveti la inceput : Componente de chitara & minor stuff, cum se detecteaza notele de pe corzi si de pe orice fret (asa numita ''logica a alfabetului''. Nu iti cere nimeni sa le inveti ci sa le poti recunoaste daca ti se cere sa le canti), 2-3 piese simplute si un mod-doua, pentru incalzire, si bineinteles acordurile de baza (Majore : G, C, D, E, A \ Minore : D, E, A  si  F barre...cantat la modul simplu). Sa inveti sa citesti taburi este iar un ''must have''. Cu Hal Leonard si putin justin o sa asimilezi mai mult decat iti trebuie.  Si putin strumming e bine sa inveti insa daca treci pe electirca ulterior , vei folosi mai mult power-chords (acorduri de trei note) si alte smecherii .

Exercitii utile : Incalzirea degetelor (putin stretching) si schimbarea rapida de acorduri (intr-un minut, vezi cate schimbari din doua acorduri poti face. Acordurile trebuie sa se auda clar ,tehnic).

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Oricum, dupa ce inveti chestiile de baza presupun ca vei canta la greu tabulaturi (ultimate-guitar.com) si vei invata cate un acord nou cand vei avea nevoie de el :)

#4
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Eu azi mi-am luat chitara. :D

Tot clasica.

Dar cred ca o sa merg la un profesor la inceput sa ma invete chestiile elementare.

#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
S-ar putea sa-ti iei teapa. Daca spre rock tintesti, mai bine cauti una bucata chitarist format in vena asta care sa stie si ceva teorie muzicala. Am vazut mai multi colegi care s-au dus la ''profi de la Conservator''. Ala le-a pus in fata vreo 20 de pagini de teorie muzicala dintre care 40% era inaplicabila pe chitara (ma refer la anumite game, moduri si progresii care nu folosesc in prima faza sau chiar deloc daca te orientezi spre un anumit gen) si ulterior au inceput cu ''unde sunt notele de pe gama Do Major...hai sa le memoram'' (cand mai suor era sa explice ideea de ton, semiton si sa ii faca pe elevi sa le gaseasca singuri). Dupa vreo 3-4 lectii scumpe...respectivii se orientau spre net si spre ''self taught guitar''.

Spre deosebire de vioara si chiar de pian, insturmente care necesita niste ani  si o buna intelegere a notelor muzicale, chitara e genul de instrument pe care-l poti invata la 33 de ani fara probleme. De-aia si este atat de popular. Bine, sa inveti sa canti la chitara e una...dar sa fii un chitarist adevarat e total alta mancare de corzi.

#6
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Nu tintesc neaparat spre rock. Mi-am luat o chitara mai simpla, pe care sa pot invata notele, cateva acorduri, sa pot sa cant o tabulatura. Mersi pt sfatul cu profesorul, asta cautam si eu. :)

#7
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
Pai da. Am inceput cu lectiile de pe about.com si nu am terminat-o inca nici pe prima. Am vazut si www.justinguitar.com dar acu daca am inceput pe about vreau sa termin acolo (vorba ta.. pacat ca nu au si video :(). Cat despre dvd-u lui Hal Leonard... E o mica problema... Mie nu imi prea merg torrentii. Am gasit o parte dar din cate am vazut vorbea de acustica si electrica. A... mai am o problema, cu acordarea chitarii. Nu am nici un alt instrument, nici tuner, nici vreun prieten care sa cante la vreun alt instrument si nici microfon la calculator :confuzzled:  (chiar asa... sunt bune programele alea de pe calculator pentru acordarea chitarii? Maine fac si eu rost de un microfon ca sa imi acordez mai bine chitara, asa de inceput.).


P.S. Da-mi si mie niste situri cu torrenti de unde ai luat tu DVD-u lui Hal Leonard. Sau un hub de odc. :D . Thanks.

#8
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
La un profesor sper sa ajung si eu. La anu'  :deadtongue:. Adica in vara anului viitor. :wacko:  Dar pana atunci vreau sa invat eu singur ceva... sa nu stau degeaba.

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Site-ul ti-l dau in PM ca sa nu exista comentarii pe-aici si sa nu suparam pe nimeni. Faza e ca nu gasesti in Romania DVD-ul so...

DVD-ul ''smechere'' mai gasesti pe la muzica dar sunt scumpe.

Programele de acordat chitara bunicele :  D'Accord Tuner, Mini Tuner (e gratuit...insa acorda uneori prost E-ul gros). Folosesc D'Accord pentru ca ma lasa sa-mi setez eu tipul de instrument. Dupa ce ca sunt stangaci, am mai si ''tunat'' o chitara clasica si i-am bagat corzi de metal :)

Dupa ureche il pot acorda usor aiurea si multi profesionisti. Ei simt notele insa de multe ori acorda ''pe limba chitarei'' adica in modul in care lor li se pare ca suna cel mai bine instrumentul, nu la frecventele standard. Sunt bunicele softurile de acordat pe calc dar nu fantastice :)

#10
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
Minituner il am si eu... Mai am unu' Guitar FX BOX... Faina faza aia cu clasica metal. Astept PM si poate imi dai si id de mess sa ma mai lamuresti si pe mine, ca din cate am vazut pana acuma, si in celelalte topicuri, tu te pricepi si si ajuti. Thanks a lot. :D

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Il poti tuna si de mana, probabil stii.  Acordajul il faci dupa nota La (coarda a doua) cu un diapazon, camerton sau in lipsa de altceva cu un telefon celular pentru ca majoritatea tastelor de pe celular emit in mod normal sunete de frecventa notei La. Nu stiu de ce cred ca nu vei putea tuna chitara dupa celularul pus in dreptul cutiei de rezonanta...deci...dai 5 RON si iei un amarat de microfon de calc :D

#12
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
10 RON :P Pai da stiu ca poti sa faci si manual. Da ma chinuiesc de ieri... Si tot nu sunt multumit... asa ca o sa imi iau un microfon... Da azi e sambata, deci maine-i duminica, deci deabea luni, adica poimaine, adica mai tre sa am putina rabdare..:))

#13
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
Din cate am vazut in imagini d'accord tuner e fainut... usor de folosit...:) P.S. Primesc un id?:D

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pe privat ;)

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Inca un soft super recomandat : Earmaster 5 (Eventual Earmaster School 5).

E pentru antrenamentul urechii muzicale in special in stilul clasic. Ajuta foarte mult pe viitor. Probabil in prima faza nu o sa te prinzi tu la ce e bine sa diferntiezi terta mare de terta mica & so on...dar o sa te ajute. Nu e vorba numai de urechea muzicala care prinde ritmul (desi sunt si lectii foarte bune pentru asta, incluse in program) ci si de urechea muzicala care prinde frecvente si intervale.

#16
SatanicLegion

SatanicLegion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2007
Mersi :). La lectiile lui Justin am ajuns undeva unde am nevoie de un capo...  Nu am unul si nici nu stiu de unde as putea lua cat de curand. Se poate confectiona asa ceva?

#17
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da, dar poti sari peste partea cu capo. Nu este neaparat necesar.

In anumite momente poti simula un capo tinand barre. Nu te ingrijora cu capo-ul. Se poate confectiona din elastic foarte dur dar nu va fi senzational. Pe clasica nu vei gasi capo-uri prea grozave.

#18
saxoo

saxoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.01.2008
[quote name='krossfire' date='Dec 22 2007, 21:53' post='3826170']
De ce sa te feresti la inceput : - De cartile romanesti de chitara precum operele lui Lucian Suciu. Oamenii astia chiar n-au
                                              treaba cu predatul.


....  :D aici  Lucian Suciu,,, va contactez tocmai  din USA  ,,, totusi  n-am inteles la ce va referiti  ... adica  sunt mai multi oameni in unul singur ? sau mai multe opere in singurul ( deocamdata ) manual de chitara pe care l-am editat ? ... si inca ceva ,,,, relax , ca oricum s-a cam epuizat///asa ca n-au de ce sa se fereasca  ... poate prin toamna daca mai public ceva /// da ma mai gandesc ...
... iar cu predatul intradevar n-am nici o treaba , pentru simplul motiv ca n-am participat vreodata la vreun conflict armat si deci in consecinta nu am avut inca ocazia  de a cadea  prizonier... :lol: ...tuturor celor de aici va recomand si site-ul www.rgc.ro ...
succese !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate