Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Ce faci cand treci pe langa o biserica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
261 replies to this topic

#199
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 16:15, said:

Pă, și dacă era ebraist, facem Endloesung?
Nope, dar in situatii de genul asta ii prefer pe atei sau chiar budisti... ca nu prea au nici un interes :)

#200
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostMegara, on Jan 16 2008, 16:17, said:

Nope, dar in situatii de genul asta ii prefer pe atei sau chiar budisti... ca nu prea au nici un interes :)
Vorbeam de ebraiști, nu de iudei. Că de istorici iudei e pline scripturile ebraice... Și deocamdată e cam bine înfipți pe picioare. Josephus... cine știe cât a supt și ăla ca să fie cetățean roman...

#201
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 16:15, said:

Pă, și dacă era ebraist, facem Endloesung?


Ești jmeker?
aa.. nu.. te întrebam concret corespondând aparent în reprezentare contabilă.. AC Ventura..

#202
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 16:20, said:

Vorbeam de ebraiști, nu de iudei. Că de istorici iudei e pline scripturile ebraice... Și deocamdată e cam bine înfipți pe picioare. Josephus... cine știe cât a supt și ăla ca să fie cetățean roman...
Ebraistii cu ale lor.... ma refeream la istoricii evrei.

#203
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostMegara, on Jan 16 2008, 16:25, said:

Ebraistii cu ale lor.... ma refeream la istoricii evrei.
N-ai înțeles. Josephus Flavius nu e istoric decât în măsura în care nu e evreu. Vorbeam de savanții eleniști, adică ăi de știu koine, și de savanții ebraiști, adică ăi de știu ebraica vorbită pe timpul lui Cristos și de aramaică, vorbită până la Cristos de populațiile semite din Palestina.

View Postshapeshifter, on Jan 16 2008, 16:21, said:

aa.. nu.. te întrebam concret corespondând aparent în reprezentare contabilă.. AC Ventura..
Deci, ești jmeker. Ok.

Edited by Megara, 16 January 2008 - 16:42.
Merge posts


#204
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 16:29, said:

N-ai înțeles. Josephus Flavius nu e istoric decât în măsura în care nu e evreu. Vorbeam de savanții eleniști, adică ăi de știu koine, și de savanții ebraiști, adică ăi de știu ebraica vorbită pe timpul lui Cristos și de aramaică, vorbită până la Cristos de populațiile semite din Palestina.
Josephus era evreu romanizat. Din cate stiu eu a devenit cetatean roman. Noi ne contraziceam pe metoda de crucificare, si am exclus Biblia din start ca si argument in favoarea crucificarii, chiar daca istoricii se mai folosesc de ea cand fac o cercetare istorica. Cred ca nu sunt de lepadat nici latinistii care pot citi documentele romane ramase mai bine decat un elenist sau ebraist.

Edited by Megara, 16 January 2008 - 16:43.


#205
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostMegara, on Jan 16 2008, 16:38, said:

Josephus este evreu romanizat. Din cate stiu eu a devenit cetatean roman. Noi ne contraziceam pe metoda de crucificare, si am exclus Biblia din start ca si argument in favoarea crucificarii, chiar daca istoricii se mai folosesc de ea cand fac o cercetare istorica. Cred ca nu sunt de lepadat nici latinistii care pot citi documentele romane ramase mai bine decat un elenist sau ebraist.
Îmi pare foarte rău, dar un elenist, un ebraist sau un latinist nu sunt istorici, ci savanți lingviști, cercetători ai respectivelor texte în respectivele limbi. Good by! Îmi pare bine că ești bine.

Edited by MortCopt, 16 January 2008 - 16:53.


#206
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 16:44, said:

Îmi pare foarte rău, dar un elenist, un ebraist sau un latinist nu sunt istorici, ci savanți, cercetători ai respectivelor texte în respectivele limbi. Good by! Îmi pare bine că ești bine.
Stiu si am spus si eu asta mai sus, acum tocmai de interpretarea textelor vorbeam. Informatii despre crucificare in imperiul roman gasesti mai mai multe si mai exacte in documentele romane. Deci exegetii latinisti sunt mai de ajutor decat elenistii sau ebraistii. Lingvistica este considerata stiinta auxiliara a istoriei... la fel ca si arheologia, etnografia, genealogia, etc.

Edited by Megara, 16 January 2008 - 17:02.


#207
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007
Primul text creștin în latină datează din secolul al IV-lea. Știi despre ce vorbesc, Hieronimus. De aceea prefer să dau credit jidanilor sau traducerilor de la  jidanii din secolul al XIX-lea, Westcott și Hort...

#208
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 15:43, said:

Oricum, dragă snacksterminator, sper că ai să te duci la un consult psihic. Altfel, o să dai de mine și iar te fac să iei pastile!
:lol: Mda.
Ia spune poporului, Achile care esti tu Achile: acceptand varianta single-stake-ului, cam de cate cuie au avut nevoie aia ca sa-i impaleze antebratele de stauros ?
Asta trecand rapid peste alte amanunte prea enervante, cum ar fi lungimea insuficienta a cuielor sau ce zice domnul Matei, la 27:37, ca cica i-ar fi pus sedile-le imediat deasupra capului (deci nu a mainilor).

Cat despre martorii lu turnu de veghe in secara, ei sunt asa de martori la crucificare, incat in primii vreo 50 de ani puteau sa jure ca de fapt era si o barna orizontala in tablou, dupa care au zis, hei, ne trebuie un pic de marketing, "... hm, neah... era stalp, stimabile, U suck, ia baga geana acilea la adevarata credinta !"

Aveai dreptate, ramai la esenta si lasa staurosu-n pace ca macane. ;)

#209
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMortCopt, on Jan 16 2008, 17:02, said:

Primul text creștin în latină datează din secolul al IV-lea. Știi despre ce vorbesc, Hieronimus. De aceea prefer să dau credit jidanilor sau traducerilor de la  jidanii din secolul al XIX-lea, Westcott și Hort...
Corect... dar eu tocmai iti spuneam ca exclud biblia sau alte texte crestine. Mi se pare aiurea sa argumentez un fapt prezent in Biblie cu Biblia insasi sau alte texte crestine. Nici alea nu sunt de lepadat dar cu cat exista mai multe informatii ce pot fi coroborate, iar daca acestea sunt si independente, cu atat creste credibilitatea.

Sfantul Ieronim si a sa Vulgata. Dar stii ca Ieronim a tradus Vulgata dupa textele masoretice (deci a tradus dupa textele evreiesti) cunoscand totusi si comparand cu Septuaginta. De altfel, Vulgata lui Ieronim a avut mereu in componenta cartile sapientiale.

Edited by Megara, 16 January 2008 - 18:55.


#210
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostMegara, on Jan 16 2008, 17:07, said:

Corect... dar eu tocmai iti spuneam ca exclud biblia sau alte texte crestine. Mi se pare aiurea sa argumentez un fapt prezent in Biblie cu Biblia insasi sau alte texte crestine. Nici alea nu sunt de lepadat dar cu cat exista mai multe informatii ce pot fi coroborate, iar daca acestea sunt si independente, cu atat creste credibilitatea.

Sfantul Ieronim si a sa Vulgata. Dar stii ca Ieronim a tradus Vulgata dupa textele masoretice (deci a tradus dupa textele evreiesti) cunoscand totusi si comparand cu Septuaginta. De altfel, Vulgata lui Ieronim a avut mereu in componenta cartile sapientiale.
Megara, nu mai suntem în situația de a ne relaționa la Hieronimus, asta e clar. Numai în ultimii 60-70 de ani arheologia biblică a putut proba 90% din textele cu trimitere istorică și geografică ale Scripturilor. Scripturistica și biblistica nu mai sunt ramuri ale credinței, ci ale științei. Numai dobitocii ignoranți mai pot afirma azi că Biblia nu este o scriere autentică, veridică și originală.

Fac o pauză, oricum, nu folosește nimănui să mă dau banatul secolului.

Treaba fiecăruia ce crede, dar terminați cu aiurelile mistice!

Edited by MortCopt, 16 January 2008 - 21:29.


#211
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
MortCopt si sexterminator, please...

pe h2h ar fi mult mai bine

#212
IOANPREDA666

IOANPREDA666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2009
EU SUNT MUT AM LIMBA TAIATA DE MIC DE LA O INFECTIE; CE FAC DACA TREC CU SACOSELE DE LA PIATA??
CA MAMA MA TRIMITE DIMINEATA, DAR EU O IAU PE ALT DRUM; CA NU STIU CE SA FAC??

#213
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostIOANPREDA666, on 9th September 2009, 22:17, said:

CA NU STIU CE SA FAC??
Incearca sa traiesti, nu stiu de ce cred c-o sa te bucuri de viata. Incearca.

#214
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDragon Warrior, on 25th December 2007, 16:10, said:

Deci data viitoare cand iti vei mai face cruce trecand pe langa catedrala neamului sa te gandesti la cele 50 de spitale si azile neconstruite sau nemodernizate cu cei 700 de milioane de euro valoarea estimata a cosmeliei de prost gust. Si sa te mai gandesti si la padurile revendicate de biserica ta cea sfanta cu miile de hectare si defrisate in graba.

Deci una e sa fii credincios in sufletul tau si alta e sa te inchini cand treci prin fata unor hoti ordinari.

Bine zis...bani cheltuiti degeaba cand in Biblie spune clar: Dumnezeu nu locuieste in temple facute de maini omenesti.  .Daca ar fi dedicat banii cu care au construit bisericile alea orfanilor sau spitalelor, ar fi facut un lucru care aducea o rasplata in cer. Asa, sunt bani pierduti.

View PostDragon Warrior, on 25th December 2007, 16:10, said:

Cu timpul am invatat ca nu are de ce sa imi fie rusine ca sunt necredincios (ateu).

Nu e vorba de rusine, e vorba de frica. Teama de Dumnezeu a cam disparut in vremurile astea, tipic pentru firea omeneasca.


Spuneti-mi un verset din Biblie care sa imi recomande sa fac semnul crucii cand trec pe langa o biserica. Iar daca nu aveti un verset, de ce va faceti cruce?   
....auzi, cruce cu limba :lol:   babe ce sunteti  :lol:  pai vorba profetului Ilie, pana cand veti schiopata de ambele picioare?


Concluzie: ce fac eu cand trec pe langa o biserica? nimic

Edited by kruger, 10 September 2009 - 17:13.


#215
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Dai quote la un post din 2007...nu sunt singurul nebun de aici :)

ON:Cand trec pe langa o Biserica ma uit la ceilalti cum isi fac cruce....si daca ma intreaba de ce nu ma inchin le raspund
Numai pacatosii isi fac cruce!!!

#216
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSecuristu, on 10th September 2009, 20:31, said:

Dai quote la un post din 2007...nu sunt singurul nebun de aici :)

ON:Cand trec pe langa o Biserica ma uit la ceilalti cum isi fac cruce....si daca ma intreaba de ce nu ma inchin le raspund
Numai pacatosii isi fac cruce!!!

Deci s-a inventat si topicul in care sunt de acord cu Securistu... nu am dat quote, a trebuit sa scriu cu litere mari bolduite o intrebare ''de bun simt'' pentru un om care se considera crestin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate