Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

ce facultate trebuie sa termini

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 16.10.2005
o intrebare poate usor naiva, pentru cei ce au terminat cu crizele gen"la ce facultate sa dau" de la sfarsitul liceului. si totusi.. multi spun "fa ce`ti place". bun, stiu ce mi`ar placea sa fac, dar ce facultate trebuie sa urmez pt asta?
    avand in vedere faptul ca vreau ca peste ceva ani sa ajung sa lucrez in vreo firma, la vreun departament ce se ocupa cu studiul de piata, campanie publicitara, etc, sa fiu omul la care vine nu stiu ce companie si intreaba "merge produsul asta?", si eu sa le zic "merge", sau "ce se cere pe segmentul 20-30?" , "pai..asta si asta, uite o prezentare, uite ce fel de campanie iti trebuie, uite pe ce trebuie sa mizezi intr-un eventual spot publicitar" etc...ce trebuie sa urmez? ase management, marketing, sociologie, comunicare-publicitate? ce!?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
jurnalism, relatii publice.
tinand cont de faptul ca publicitatea ca activitate are si un segment care ocupa de calcule economice stricte poti face si marketing.

gandeste-te bine la ce parte a publicitatii (care e un termen impropriu si vast) vrei sa urmezi :

partea creative de spoturi, slogane,reclame audio-video-text, clipuri, etc
partea de studiu de piata, marketing, cercetare si implementare

prin urmare facultatile ar fi management marketing sau relatii publice. jurnalism si comunicare, media

#3
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 08.06.2006
Încearcă la SNSPA, David Ogilvy.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005

 fracture, on Dec 21 2007, 16:36, said:

Încearcă la SNSPA, David Ogilvy.
huh ?! :o pai aia nu e fac. de comunicare si relatii publice ?

#5
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 03.03.2006

 SeNsaTioNs, on Dec 21 2007, 16:12, said:

avand in vedere faptul ca vreau ca peste ceva ani sa ajung sa lucrez in vreo firma, la vreun departament ce se ocupa cu studiul de piata, campanie publicitara, etc, sa fiu omul la care vine nu stiu ce companie si intreaba "merge produsul asta?", si eu sa le zic "merge", sau "ce se cere pe segmentul 20-30?" , "pai..asta si asta, uite o prezentare, uite ce fel de campanie iti trebuie, uite pe ce trebuie sa mizezi intr-un eventual spot publicitar" etc...ce trebuie sa urmez? ase management, marketing, sociologie, comunicare-publicitate? ce!?

Facultate de economie, specializarea marketing. De exemplu ASE (Academia de Studii Economice) in Bucuresti, FEAA (Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor) in Iasi.

#6
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

 spare-me, on Dec 21 2007, 16:40, said:

huh ?! :o pai aia nu e fac. de comunicare si relatii publice ?

ba da, dar e cel mai aproape de ceea ce isi doreste deschizatorul topicului. inveti cam de toate si iesi cu o perspectiva de ansamblu asupra tuturor domeniilor pe care le-a mentionat sensations, iar apoi urmeaza specializarea prin master (da, fara master nu prea e mare lucru de capul tau pentru ca ajungi sa stii cate putin din fiecare, dar nu le-ai aprofundat suficient- asta ar fi partea proasta. exista insa suficiente parti bune care sa o compenseze).

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
ma refeream la faptul ca acelasi lucru l-am spus si eu...

#8
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

 spare-me, on Dec 24 2007, 22:49, said:

ma refeream la faptul ca acelasi lucru l-am spus si eu...

sorry, ma prind mai greu  :blush:
si pentru a nu stiu cata oara: oameni buni, nu se mai cheama david ogilvy. e doar "comunicare si relatii publice".

#9
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 16.10.2005
si totusi, eu am inteles ca sociologia e foarte pe partea cu analiza, studiul pietei. am I wrong?
(p.s.: se poate face  sociologie, si apoi 2 mastere paralel, unul in sociologie, altul la comunicare?)

#10
receive

receive

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 11.12.2007
Pentru cercetari cantitative sau calitative, studierea comportamentului consumatorului, statistica, econometrie, analiza si interpretarea datelor dintr-o cercetare folosind programe gen SPSS...marketing direct, marketingul serviciilor, marketing international, tehnici promotionale si altele... cea mai buna alegere este facultatea de Marketing din cadrul ASE-ului urmata de un master pe Cercetari de marketing, Marketing Management sau ceva asemanator.

#11
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007
nu stiu daca neaparat in paralel, dar normal ca se pot face doua mastere. oricum, din cate am inteles eu ai rvea ceva mai complex decat doar sociolgie sau doar marketing. eu cred in continuare ca cea mai potrivita facultate pentru ce ai insirat tu acolo este cea de comunicare si relatii publice de la snspa. si asta nu pentru ca invat eu acolo si vreau sa ii fac relama :P

#12
receive

receive

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 11.12.2007
@black_dizzy te intreb tu ai habar ce se face la ASE-Marketing?

#13
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

 receive, on Dec 25 2007, 21:05, said:

@black_dizzy te intreb tu ai habar ce se face la ASE-Marketing?

in mare da. si din cate stiu la marketing nu inveti sa faci campanii de pr si nici publicitate nu faci. tocmai de aia am sugerat ceva care sa inglobeze si marketingul si managementul si sociologia si publicitatea si relatiile publice, domenii in zona carora am inteles ca vrea sa se invarta. i-am spus ce se face la comunicare, presupun ca tu o sa ii spui ce se face la marketing, o sa aiba idee cu ce se mananca fiecare si o sa ia o decizie in cunostinta de cauza. asta era ideea topicului, sa ii oferim sugestii, nu? adica mai multe. so chill.

#14
receive

receive

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 11.12.2007

 SeNsaTioNs, on Dec 21 2007, 16:12, said:

o intrebare poate usor naiva, pentru cei ce au terminat cu crizele gen"la ce facultate sa dau" de la sfarsitul liceului. si totusi.. multi spun "fa ce`ti place". bun, stiu ce mi`ar placea sa fac, dar ce facultate trebuie sa urmez pt asta?
    avand in vedere faptul ca vreau ca peste ceva ani sa ajung sa lucrez in vreo firma, la vreun departament ce se ocupa cu studiul de piata, campanie publicitara, etc, sa fiu omul la care vine nu stiu ce companie si intreaba "merge produsul asta?", si eu sa le zic "merge", sau "ce se cere pe segmentul 20-30?" , "pai..asta si asta, uite o prezentare, uite ce fel de campanie iti trebuie, uite pe ce trebuie sa mizezi intr-un eventual spot publicitar" etc...ce trebuie sa urmez? ase management, marketing, sociologie, comunicare-publicitate? ce!?

Campanii de PR si publicitate zici... Nu am vreun interes sa te indrept spre o facultate sau alta, nu detaliez ce se face la marketing...ma apuc de promovat facultati pe aici, programa o gasesti pe site-ul lor, probabil deja ai vazut-o. Daca te intereseaza un feedback cum am perceput eu lucrurile vorbim pe pm. Banuiesc ca esti clasa 12, incearca sa discuti cu oameni care lucreaza in cercetare&consultanta cum ar fi cei de la Daedalus. I'm chill  :kisstogether: .

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.710
  • Înscris: 13.12.2006

 black_dizzy, on Dec 26 2007, 10:45, said:

in mare da. si din cate stiu la marketing nu inveti sa faci campanii de pr si nici publicitate nu faci. tocmai de aia am sugerat ceva care sa inglobeze si marketingul si managementul si sociologia si publicitatea si relatiile publice, domenii in zona carora am inteles ca vrea sa se invarta. i-am spus ce se face la comunicare, presupun ca tu o sa ii spui ce se face la marketing, o sa aiba idee cu ce se mananca fiecare si o sa ia o decizie in cunostinta de cauza. asta era ideea topicului, sa ii oferim sugestii, nu? adica mai multe. so chill.

fa doua facultati, administratie publica, si jurnalistica-CRP

#16
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Hello!
Personal..a....nu-ti recomand sociologia pentru ca nu se incadreaza exact pe segmentul tau .
Ori Jurnalism ori Relatii Publice.Again:e destul de obositor sa faci 2 mastere in acelasi timp,pentru ca platesti de-ti vine acru !Cel mai bine te interesezi  la Jurnalism si la Relatii Publice.Daca te tine poti sa le faci pe amandoua.

Bafta! :peacefingers:

#17
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 16.10.2005
ok comunicare comunicare, got the point. acum..la snspa, sau fjsc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate