Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Amway

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
341 răspunsuri în acest subiect

#253
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 18.10.2005
Pai pe asta se bazeaza: sa insiste la infinit pana te streseaza in asa hal incat ai impresia ca o sa scapi daca iei un produs. Dar din contra!

#254
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 376
  • Înscris: 21.05.2006
La un moment dat, cineva din amway incerca sa-mi explice ce buni sut buretii lor de sarma pt vase. Si imi povesteau ca sunt atat de buni incat daca freci un dres de dama cu ei, dresul nu se rupe. M-am amuzat enorm atunci cand am vazut ca si un burete de sarma obisnuit, luat de la alimentara din colt, nu rupea dresul prietenei mele. Diferenta era ca ala de la amway costa enorm de mult pe langa amaratul celalalt de la alimentara.

#255
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 18.10.2005

 pisicutza, on Feb 19 2008, 22:12, said:

La un moment dat, cineva din amway incerca sa-mi explice ce buni sut buretii lor de sarma pt vase. Si imi povesteau ca sunt atat de buni incat daca freci un dres de dama cu ei, dresul nu se rupe. M-am amuzat enorm atunci cand am vazut ca si un burete de sarma obisnuit, luat de la alimentara din colt, nu rupea dresul prietenei mele. Diferenta era ca ala de la amway costa enorm de mult pe langa amaratul celalalt de la alimentara.
Pai da' ala nu are eticheta de la amway...

#256
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.226
  • Înscris: 24.07.2007
m-am distrat enorm citind topicul...
si , cum nu scap de "niste oameni de succes" care activeaza in amway si herbalife, cred ca am sa ma duc la o intrunire (sa ma distrez in continuare.
parere sincera: cine a intrat intr-o retea ca asta acum 10..12 ani, poate o duc bine acum, ptr. ca intre timp sub ei s-au format retelele de fraieri..
daca te bagi acum in retea, esti baza piramidei si castigi un mare canci!
dar te poti distra ascultandu-i cum abereaza si punandu-le  intrebari incuietoare!
apropo: acum vreo cativa ani (5..6 ani) un bun prieten incerca sa ma convinga  sa dau 2500 euro pe o carte de la delphin, care o sa-mi schimbe viata...
el si-a vandut masina si a cumparat cartea respectiva.
eu , in loc de carte , mi-am luat o masina...
azi, tipul respectiv umbla cu bicicleta, MAI SARAC CA INAINTE.
eu, prin munca cinstita(servici) + credite, am reusit sa am apartament si masina de 10000 euro.
deci delphinul mi-a schimbat viata: daca cumparam cartea aia infecta, ajungeam un fel de boschetar...
bafta! si nu mai puneti botul la MLM-uri...e doar o forma mai organizata de prostire a fraierilor care mai au bani dupa ce au fost prostiti de caritas, fni etc!

Editat de "BandiT", 06 martie 2008 - 19:03.


#257
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 29.08.2005

 "BandiT, on Mar 6 2008, 18:56, said:

m-am distrat enorm citind topicul...
si , cum nu scap de "niste oameni de succes" care activeaza in amway si herbalife, cred ca am sa ma duc la o intrunire (sa ma distrez in continuare.
parere sincera: cine a intrat intr-o retea ca asta acum 10..12 ani, poate o duc bine acum, ptr. ca intre timp sub ei s-au format retelele de fraieri..
daca te bagi acum in retea, esti baza piramidei si castigi un mare canci!
dar te poti distra ascultandu-i cum abereaza si punandu-le  intrebari incuietoare!
apropo: acum vreo cativa ani (5..6 ani) un bun prieten incerca sa ma convinga  sa dau 2500 euro pe o carte de la delphin, care o sa-mi schimbe viata...
el si-a vandut masina si a cumparat cartea respectiva.
eu , in loc de carte , mi-am luat o masina...
azi, tipul respectiv umbla cu bicicleta, MAI SARAC CA INAINTE.
eu, prin munca cinstita(servici) + credite, am reusit sa am apartament si masina de 10000 euro.
deci delphinul mi-a schimbat viata: daca cumparam cartea aia infecta, ajungeam un fel de boschetar...
bafta! si nu mai puneti botul la MLM-uri...e doar o forma mai organizata de prostire a fraierilor care mai au bani dupa ce au fost prostiti de caritas, fni etc!

Sistemele de tip Amway nu sunt fraiereala. Ideea e simpla, producatorii isi vand marfurile in afara magazinelor, iar cei care le vand capata un comision la vanzare si alte bonusuri daca aduc si pe altii sa faca acelasi lucru. Si sa le consume ei insisi. Faptul ca unii castiga mai mult si altii mai putin se intampla in orice domeniu.

Partea rea la un serviciu permanent este ca pentru a castiga bani este necesara prezenta ta acolo pe tot restul vietii pe cand la sistemele de acest gen, daca "tragi tare" si ai succes, in cativa ani poti avea cam aceleasi venituri cu cele provenite din salariu.

Partea grea la MLM-uri este inceputul, acolo unde multi renunta speriati de refuzul rudelor si prietenilor de a se inscrie, nemultumiti de veniturile mici inerente inceputului. Urmeaza demoralizarea si criticile pe forumuri... :D    

Ce nu-mi place la acest gen de afaceri este limbajul de lemn folosit, ridicarea in slavi a "produselor", care in majoritate sunt bune, dar asta este valabil pentru multe alte produse vandute in magazine conventionale la preturi asemanatoare sau chiar mai mici. Povestile de genul "pasta de dinti te tine mai mult", detergentii sunt superconcentrati, sunt ecologici, sunt testati... bla, bla, bla... Orice pasta de dinti, daca pui putin pe periuta tine mai mult iar ceilalti detergenti, in majoritate, sunt si ei ecologici. Pe scurt, sunt marfuri ca oricare altele, de calitate peste medie. Alta eroare a celor care promoveaza acest gen de afacere este insuflarea ideii ca de fapt faci economie si ca in timp te costa mai putin daca folosesti marfurile lor. Este un calcul meschin, de firfirici si nu aduce clienti seriosi. Daca exista economii la unele produse (eu ma indoiesc) acestea sunt minore si sunt compensate de alte produse la care nu se face nici o economie, ba din contra. In general se produce "efectul de supermarket"... te duci la cumparaturi acolo pentru preturile mai mici la anumite produse dar cheltuiesti mai mult pentru ca umpli cosul cu toate aiurelile de care nu ai nevoie si pe care nu le-ai cumpara dintr-un magazin obisnuit.

Editat de micacurioasa, 06 mai 2008 - 11:27.


#258
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

 papillon, on Jan 20 2008, 13:58, said:

ce me enerveaza pe mine cel mai mult este ca profita de naivitatea fraierilor.Asta e marea problema si se mai poate aduga insitenta .

Asta am observat si eu - si din pacate fraierii sunt oameni destul de inteligenti adesea :(, de ex. am observat ca vrajeala Amway prinde foarte bine la profesori, medici s.a.m.d.  :angry:

#259
nephis

nephis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 17.11.2005
poveste (din pacate reala):
Un amic de-al meu devine (problema lui) reprezentant amway. Incepe sa sune toti amicii lui si incepe sa le spuna povesti. Printre amici eram si eu (atunci). De abia imi luasem masina si tipul mi-a recomandat un polish care face si drege etc.
A stat de capul meu si (spre ghinionul meu) am acceptat sa cumpar de la el. Precizez ca pe el l-am intrebat cum se foloseste si care este toata procedura de folosire. Am respectat intocmai precizarile lui. Intr-o dimineata am spalat masina si m-am hotarat sa dau cu polish. Am pierdut cred ca 2 ore la polischat. Migaleala, aplicat cu grija etc. Dupa aplicare am lasat un timp (conform precizarilor) si dupa am sters masina.
STUPOARE
Vopseaua era toata zgariata foarte fin. Oricum se dusese luciul vopselei care acum era mata. Ziceai ca am vopsito cu pensula. Iar cu zgarieturile masina arata .............. naspa rau. Mi-am chemat amicul si i-am aratat efectele produsului lui. A dat-o la intors ca nu e de la el, ca una ca alta. Oricum eu eram cu paguba si nu el. Dupa o sapatama nu mai dadeam de el. M-am dus la amway. Aveau atunci un depozit sau sediu pe la Romexpo. Le-am arata produsul si mi-au spus ca sigur nu l-am folosit si am folosit altceva. Nici un smecheras de acolo nu a vrut sa aplice produsul pe vreo masina de la ei. Scansal, tipete, amenintari.nimic

M-am dus la service si am cerut parerea celor de acolo. Concluzia a fost ca trebuie vopsita din nou. Nu era singurul service la care am intrebat. Vopsirea a constat o gramada.

Asa ca amway pentru mine este paguba si mare teapa. Pe banii mei produsele amway au fost foarte ...............""BUNE"".

Editat de nephis, 07 mai 2008 - 22:44.


#260
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.338
  • Înscris: 05.07.2006
ca dulau si tu! nu puteai sa dai doar pe o portiune mica sa vezi EFECTUL?

#261
nephis

nephis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 17.11.2005

 jamalex2000, on May 7 2008, 14:03, said:

ca dulau si tu! nu puteai sa dai doar pe o portiune mica sa vezi EFECTUL?
mare dreptate ai. stii cum e nu poti fi destept pana nu esti prost. eu atunci am fost prost. am crezut ca ceea ce imi recomanda prietenul meu e super ok. Mai ales ca si el avea masina si mia- spus ca a dat si el si nu e nici problema.

#262
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

 nephis, on May 7 2008, 23:42, said:

Mi-am chemat amicul si i-am aratat efectele produsului lui. A dat-o la intors ca nu e de la el, ca una ca alta. Oricum eu eram cu paguba si nu el. Dupa o sapatama nu mai dadeam de el.

Macar cu ocazia asta si-o fi dat seama si el ca e cazul sa iasa din "afacere" ...  :naughty:

#263
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 04.09.2004
http://www.merchantsofdeception.com/ lectura obligatorie despre cum se pierd banii si se curata creierul in amway, caz real, se poate descarca gratuit in format pdf de pe site.

#264
darkeye

darkeye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 21.08.2003
Si, sper ca nu sunt total offtopic cred ca nici aceasta lectura Herbalife-adevarul din spatele imaginii nu ar strica, pentru ca astia sunt si mai periculosi. Daca la amuei mai iei niste detergenti si ii folosesti tu in casa, si oricum pierderea este mai mica... sanatatea nu ti-o mai da nimeni inapoi!

#265
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.342
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare

Tare topicul ... m-a distrat. Pe de alta parte pe vremea cand eram in facultate m-a dus un amic la o intalneala d'aia d'a lor... Nimic de zis, ne'a prezentatorul era imbracat impecabil si vorbea tare frumos. Pacat ca tot ce vorbea el acolo era invatat pe de rost. Tocmai terminase de explicat ceva si se pregatea sa treaca la alt paragraf invatat pe dinafata cand brusc l-am intrebat ceva. A inceput sa se balbaie, a dat-o din colt in colt, de raspuns la intrebare tot n-a raspuns clar si a si uitat cum incepe paragraful la care ramasese. A incercat el din memorie dar era prea perturbat asa ca pana la urma a scos cateva pagini mototolite din buzunarul interior al sacoului si a reinceput sa peroreze.
Cat despre produse nus ce sa zic. Am evitat sa cumpar ceva pentru ca m-au parut suspect de insistenti. O singura data am intrebat ceva de un detergent si multa vreme n-am mai scapat de respectivul. Sunt jalnici, asta e realitatea.

Parerea mea este ca sunt niste CERSETORI - DISTRIBUITORI ... si nu e numai parerea mea... se pare ca si prin canada se vehiculeaza aceleasi pareri.

Sunt jalnici cu creerele spalate si indoctrinati.

Ca imi adusei aminte: N-am vazut raspunsul doamnei rodianaro (sper sa fi nimerit nick-ul sorry in caz ca nu) la intrebarea (foarte pertinenta de altfel) lui 934 in ce calitate emite dansa bon fiscal?

Numai bine voua tuturor si nu va lasati pacaliti!

Editat de blacatusu, 28 mai 2008 - 18:13.


#266
Eugen85

Eugen85

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 29.05.2008
Buna seara!

si eu SUNT reprezentant Amway, dar abia astazi am avut curiozitatea sa caut pe internet discutii si date despre ceea ce mi-a fost prezentat la acele prezentari (OPEN) tinute de, nu asa cum spuneti voi de reprezentanti Amway, ci de oameni care au atat afaceri clasice cat si servicii (sunt angajati) si care datorita capacitatilor lor intelectuale au fost invitati sa faca parte din concernu NETWORK21.

Am citit cu atentie toate postarile pe acest forum si imi dau seama ca multi dintre romanii nostri (chiar dupa 18 ani) au ramas cu aceeasi mentalitate de comunisti foarte retincenti la tot ce e nou si ca daca vecinul are doua capre si eu numai una..sa dea Domnu` sa-i moara cel putin una daca nu chiar amandoua.

domnu care are un fix cu pasta de dinti ar trebui sa-si faca un control stomatologic pt ca sigur are ceva probleme cu gingiile pt ca altfel nu l-ar fi durut..
domnul cu cartea de nu stiu cate milioane..e absurd sa dai o caruta de bani pe o carte..e la mintea prostului ca acea carte e doar un pretext.. Network 21 recomanda lunar cate o carte pt cei care chiar vor sa schimbe ceva in gandirea lor..si de curiozitate am fost in librarie si am cautat cartea de luna asta..aflati ca in librarie ea costa 25 lei si cei care vor sa o cumpere din afacere 20 lei.

chitante si bonuri fiscale pot elibera doar daca ma inscriu ca persoana juridica..

abia astept sa continuam discutiile pe acest subiect si sa stiti ca doamna Marina nu este singura..
O seara placuta!

#267
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 06.09.2005
Ma bucur ca vrei sa discuti despre subiect. Vezi ca mai este un topic putin mai jos in care am pus cateva intrebari. Ai putea incepe discutiile raspunzand la intrebarile respective.

#268
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

 Eugen85, on May 30 2008, 00:09, said:

Am citit cu atentie toate postarile pe acest forum si imi dau seama ca multi dintre romanii nostri (chiar dupa 18 ani) au ramas cu aceeasi mentalitate de comunisti foarte retincenti la tot ce e nou si ca daca vecinul are doua capre si eu numai una..sa dea Domnu` sa-i moara cel putin una daca nu chiar amandoua.

aha, de aia peste tot in lumea asta larga va luati suturi in cur, ca'i plina lumea de comunisti

voi vreti sa schimbati "mentalitatea de comunisti" cu.... ia da ce fundulet dragut are copilul tau draga! vai, tu, multumesc, da'i creieru lu' barbata'miu ca de cand primeste cartea lunara i s'au atrofiat circumvolutiunile...

#269
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 06.09.2005

 Eugen85, on May 30 2008, 01:09, said:

Network 21 recomanda lunar cate o carte pt cei care chiar vor sa schimbe ceva in gandirea lor..si de curiozitate am fost in librarie si am cautat cartea de luna asta..aflati ca in librarie ea costa 25 lei si cei care vor sa o cumpere din afacere 20 lei.


Acum am vazut asta. Poti sa explici asa in cateva linii mari cam ce contin cartile astea? Ce te invata si de ce ar vrea sa schimbe ceva din gandirea cuiva?

#270
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007

 Eugen85, on May 30 2008, 01:09, said:

si eu SUNT reprezentant Amway,

Felicitari.

Quote

Am citit cu atentie toate postarile pe acest forum si imi dau seama ca multi dintre romanii nostri (chiar dupa 18 ani) au ramas cu aceeasi mentalitate de comunisti foarte retincenti la tot ce e nou

Noutatea nu inseamna neaparat ceva mai bun. Un kkt intr-un ambalaj stralucitor ramane tot un kkt, nu are nici o legatura cu mentalitatea.

Quote

domnul cu cartea de nu stiu cate milioane..e absurd sa dai o caruta de bani pe o carte..e la mintea prostului ca acea carte e doar un pretext..

Domnul nu se referea la emway ci la delfini, organizatia piramidala cu cea mai mare rata a sinuciderilor din Romania.

Quote

chitante si bonuri fiscale pot elibera doar daca ma inscriu ca persoana juridica..

Intrebarea era alta. Deci sa inteleg ca tu fiind reprezentant Amway si eu cumpar ceva de la tine, tu nu poti sa-mi eliberezi un bon fiscal? Consulta legislatia, o cam incalcati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate