Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sigma 28-45mm F/1.8

BT extragere parere va rog

Legate boxe la 2 surse

Cand ajung banii de la banca dupa...
 Beneficii angajare somer

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#109
amboomdth

amboomdth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.05.2007

View PostZvartoshu, on May 16 2009, 08:50, said:

Incepand din data de 16 mai 2009 ora 00.00 emitatoarele digitale terestre ale S.N. Radiocomunicatii vor transmite urmatoarele programe:

In Bucuresti

Pe canalul 54, frecventa de receptie 738.00 MHz
TVR1
TVR2
TVR HD
Pe canalul 59, frecventa de receptie 778.00 MHz
TVR3
TVR Cultural
(pe canalul 59 se vor mai putea receptiona si Antena1, Antena3, Realitatea, National TV)


Slabuta "oferta" dupa atata asteptare, exact aceeasi de pana acum un an cand s`a introdus tvr hd. In fine, speram sa nu se mai renunte la ele din nou...dupa care sa ne minunam iar cand apar, de parca am baga porcu in casa..si scotandu`l la loc in cocina..."vai ce civilizati suntem". Si mai speram ca encoderele alea sa fie setate la o calitate decenta, pentru ca la 6 canale SD pe un tp....chiar ar trebui sa avem o decenta a streamului.
PROTV HD
TVR1
TVR2
TVRHD
TVR1 - iar (probabil in loc de TVR3 sau cultural)
TVR2 - iar (probabil in loc de TVR3 sau cultural)
Antena3
Antena1
National TV
Realitatea Tv

...insa etichetele posturilor sunt inca gresite
pentru TVR3 scrie TVR1 si pentru TVR Cultural scrie TVR2.

De asemenea, sunetul e numai pe canalul stâng pe TVR3 si TVR Cultural! Cumva tv-ul pe care verifica e mono? )
Iar pentru diversele streamuri, codul limbii e ROM de la Romany, etc...

ca sa nu mai vorbim de calitatea encodarii, "divics pe un cd" cum se exprima cineva pe forum. cred ca s-a pregatit mult aceasta lansare: asa cum a fost oprit muxul acum un an, asa i s-a dat drumul acum; si cand cineva a zis "bai nene, e inca tvr1 si 2"... uh, da, am promis tvr3 si cultural.

oficial s-a dat drumul la teste, enjoy!


in afara de tvrhd ,protv hd  si  tvr1 sd in categoria acceptabil dar peste  tvr2 sd, tote programele transmise pe ch59  se vad execrabil pe lcd de 40"  mai bine se vede la max tv.nu cred intr-o imbunatatire imediata a calitatii transmisiei datorita costurilor  care momentan trebuie suportate de cineva si cum sunt vremuri de criza putem trage concluziile.....

Edited by amboomdth, 17 May 2009 - 13:11.


#110
DHT-DTH

DHT-DTH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.05.2008
Doar o parere!!!

Faptul ca "tote programele transmise pe ch59 se vad execrabil pe lcd de 40"", poate sa fie laudabil pentru ca:
- DVB-T are ca target receptia mobila si portabila (pe un ecran de 7" probabil ca se vad sticla)
- pt acelasi nr de programe se poate utiliza constelatie inferioara asigurand spatiul de garda suficient pt receptie mobila
- ramane gratis, neamenintind platformele DTH, aceste urmand sa-si gaseasca profitul din calitate.

#111
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 31.08.2007
Pana la urma cum sunt transmise. MPEG2 sau MPEG4...
Sa stiu daca ma chinui sa le caut ca am TV MPEG2.

#112
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 08.07.2008

View Postvierme, on May 18 2009, 12:23, said:

Pana la urma cum sunt transmise. MPEG2 sau MPEG4...
Sa stiu daca ma chinui sa le caut ca am TV MPEG2.
Cele de pe canalul 59 se pot prinde cu receptor MPEG2,
la fel si TVR1 si TVR2 de pe canalul 54.
Singurele MPEG4 sunt:
TVRHD - canal 54
PROTV-HD - canal 30
In functie de receptor (MPEG2)
poti totusi sa prinzi sunetul la cele HD.

#113
amboomdth

amboomdth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.05.2007
dupa modificarea facuta de snr  ( schimbarea modulatiei ) la canalul 59,  calitatea programelor a crescut simtitor ,singura cu probleme ramanand antena 1

#114
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
TVR HD mpeg4 in Bucuresti ?
Eu stiam ca transmit in norma mpeg2... doar protv-ul este in mpeg4

#115
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 08.07.2008

View Postrz, on May 20 2009, 21:34, said:

TVR HD mpeg4 in Bucuresti ?
Eu stiam ca transmit in norma mpeg2... doar protv-ul este in mpeg4
Asa cum sta scris pe
http://www.tvr.ro/articol.php?id=57974
Pentru receptia canalului experimental TVR HD (pe canalul 54)
"telespectatorii au nevoie de un tv-set (LCD sau plasma)
cu raport de aspect 16:9 și un set-top box compatibil MPEG 4/H.264".

#116
bogyone

bogyone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 28.03.2007

View Postrz, on May 20 2009, 22:34, said:

TVR HD mpeg4 in Bucuresti ?
Eu stiam ca transmit in norma mpeg2... doar protv-ul este in mpeg4

Da, emite mpeg4.

Attached Files



#117
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostDHT-DTH, on May 18 2009, 13:20, said:

Doar o parere!!!

Faptul ca "tote programele transmise pe ch59 se vad execrabil pe lcd de 40"", poate sa fie laudabil pentru ca:
- DVB-T are ca target receptia mobila si portabila (pe un ecran de 7" probabil ca se vad sticla)
- pt acelasi nr de programe se poate utiliza constelatie inferioara asigurand spatiul de garda suficient pt receptie mobila
- ramane gratis, neamenintind platformele DTH, aceste urmand sa-si gaseasca profitul din calitate.


gresit... DVB-T este dedicat transmisiei pentru serviciul clasic de televiziune adica pe ecranul televizorului... pentru receptie pe mobil se foloseste standardul DVB-H care intradevar are adaptari necesare receptiei in miscare pe ecrane mici... deci DVB-T= Digital Video Broadcast Terestrial si DVB-H= Digital Video Broadcast Handheld... ca cineva face teste pe retea DVB-T sa trimita content de terminal mobil atunci inseamna ca e vorba de altceva...

nu ai cum sa prinzi ceva compresat in mpeg4 cu un decodor de mpeg2 si invers... cred ca totusi in Romania se va folosi in final mpeg4 pentru ca permite mai multe canale pe aceiasi banda cu mentinerea calitatii in cazul SD... deci, vedeti ce va cumparati pentru ca in mpeg2 se fac doar teste dar in final va fi mpeg4 conform DTT2 ...

#118
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 29.04.2006
Nu. DHT-DTH cand a vorbit de receptie mobila s-a referit la receptia in miscare, si nu la norma DVB-H. Dupa cum banuiesc ca stii, transmisia digitala a fost optimizata pentru receptia in miscare aka auto.

Gresit. Invers ai cum sa prinzi. Decodoarele MPEG4 receptioneaza semnale in MPEG2.

Logic era ca cum spui tu, ca la noi sa se foloseasca norma MPEG4 datorita calitatilor ei tehnice blablabla. Practic insa multumeste-le cercopitecilor din Parlament care au trecut proiectul de lege stabilind ca norma MPEG2 pentru ca habar nu au sa se gandeasca la perspectiva.

#119
DHT-DTH

DHT-DTH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.05.2008
Scuze pt neclaritati;
mobil - auto in miscare
portabil - camping, diverse device-uri portabile


Probabil, unul dintre factorii care au dus la folosirea mpeg2 este legat de utilizarea echipamentelor deja vandute (LCD-TV modele anterioare, DVD+DVB-T portabile, LCD-DVB-T portabile si tunerelor DVB-T care echipeaza majoritatea masinilor cu aceasta optiune)


View Postakajohn, on May 21 2009, 15:08, said:

gresit... DVB-T este dedicat transmisiei pentru serviciul clasic de televiziune adica pe ecranul televizorului... pentru receptie pe mobil se foloseste standardul DVB-H care intradevar are adaptari necesare receptiei in miscare pe ecrane mici... deci DVB-T= Digital Video Broadcast Terestrial si DVB-H= Digital Video Broadcast Handheld... ca cineva face teste pe retea DVB-T sa trimita content de terminal mobil atunci inseamna ca e vorba de altceva...

nu ai cum sa prinzi ceva compresat in mpeg4 cu un decodor de mpeg2 si invers... cred ca totusi in Romania se va folosi in final mpeg4 pentru ca permite mai multe canale pe aceiasi banda cu mentinerea calitatii in cazul SD... deci, vedeti ce va cumparati pentru ca in mpeg2 se fac doar teste dar in final va fi mpeg4 conform DTT2 ...


#120
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
OK...

ce pot spune eu este ca DVB-T este dedicat receptiei stationare si e o mare problema daca vrei sa faci acoperire indoor in general preferandu-se outdoor cu antene externe (deja existente)... nu intru in detaliile tehnologice dar DVB-T este gandit ca sa inlocuiasca transmisia clasica analogica...


DVB-H este gandit pentru deviceuri cu baterie in miscare... e importanta si receptia in conditii de miscare precum si adaptarea contentului la ecranul deviceului in cauza... deasemenea drepturile de difuzare si proprietatea asupra continutului sunt altfel tratate in cazul DVB-H....


Nu cred ca poti receptiona cu un aparat MPEG4 si MPEG2 dar o sa ma interesez... mai dagraba as spune ca un aparat care stie mpeg4 are si mpeg2 (ca in cazul CD playerelor cu mp3 care pot rula si audio CD)....

#121
DHT-DTH

DHT-DTH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.05.2008
in principiu device-urile se impart im:
Handheld - telefoane, PDA psp, care se tin de obicei in mana, nu alergi sau nu conduci cu ochii in ele
Portabile - rame foto cu dvb-t, miniLCD-TV, dvd portabil, laptop,pe care le iei cu tine in geanta sau in portbagaj.
Mobile - diverse sisteme TV in bord, tetiere, plafon pt auto, autocare, etc.

Principalul avantaj al dvb-h este ca nu implica receptie continua, astfel salveaza baterie, neimportant insa in cazul mobil sau portabil unde alti parametrii conditioneaza o receptie buna.
Trecerea la digital ofera in primul rand eliberarea spectrului, astfel avantajele sunt mult prea mari pt a considera dvb-t doar ca o inlocuire a analogicului.

#122
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
in primul rand , va sfatuiesc pe voi sa nu folositi in casa sau pe geamuri antena de dvb-t , Multi incurca vhf cu uhf , multi incurca dvb-t cu analogul si icepe contrazicerea ca nu exista dvb-t si ca lumea viseaza digital .
Pentru realizare de antena cat mai sta in picioaere analogul se calibreaza din periferia bucurestiului receptiile bulgaresti canl 44 nova , 56 bulgaria 1 , swa-urile nu vor merge garantat deoarece bfp al doilea este alimentat gresit si nu sta in parametri . antenele trebuies sa fie cat mai sus , minim 5 metri de pamant si cu fata spre statie ,la cei de la blocuri antena sus pe bloc cu fara spre statie si in nici un caz in casa pe tv si in alte locuri , si sa incetetze cu stresul la adresa mea cei ce poate sunt de pe aiic sau alte forumuri , ca antena dew UIF nu a mers nici o data in casa si  pe langa asta receptiile de sarbi si turci se faceau de pe bloc si nu din balcon sau din casa cu antenele de 25 elemente , inco data UHF este sensibil si nu este ca vhf , sau facut teste in afara si uiful este afectat uneori de ceata uneori de nori foarte josi , si uneori chiar de pungi au nailoanele aduse in aer de furtuni persistand scadera si reflexiile semnaleor .
AM trecut si trec prin cea mai mare perioada in care am dat jdemii de edpxlicati la preistoriici bucurestiului si mai ales la pustani marlani de bucuresti ce habar nu au . EI zic ca trebue compact nene sa iasa anteana si model sa stea pe perte pe geam si pe nu mai stiu unde ca sus in nici un caz , de ce sa trag eu fire .. .. o sa vada luna tv si live sun tv .. nu imi e rusine dar sciu exact ce ma stresat in zilele astea . lume ce nu realizeaza , antene pe masa geam iuntre geamuri pereti si cineste si in veceuri ca deh e romania .. e vai de noi ...sa vedeti cand cade analogul si nu vor mai gasi tv sa ii vezi atunci ce cearta vor fae in magazine ca sunt dusi cu capu cei cu dvbt si ca se imbogatesc si fac bani si nu este reala emisia .. o sa vedeti ce rasete si ce comicitate urmeaza .. deja a inceput dar slab

Edited by Zvartoshu, 23 May 2009 - 08:38.


#123
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007

View PostZvartoshu, on May 23 2009, 09:36, said:

in primul rand , va sfatuiesc pe voi sa nu folositi in casa sau pe geamuri antena de dvb-t , Multi incurca vhf cu uhf , multi incurca dvb-t cu analogul si icepe contrazicerea ca nu exista dvb-t si ca lumea viseaza digital .
Pentru realizare de antena cat mai sta in picioaere analogul se calibreaza din periferia bucurestiului receptiile bulgaresti canl 44 nova , 56 bulgaria 1 , swa-urile nu vor merge garantat deoarece bfp al doilea este alimentat gresit si nu sta in parametri . antenele trebuies sa fie cat mai sus , minim 5 metri de pamant si cu fata spre statie ,la cei de la blocuri antena sus pe bloc cu fara spre statie si in nici un caz in casa pe tv si in alte locuri , si sa incetetze cu stresul la adresa mea cei ce poate sunt de pe aiic sau alte forumuri , ca antena dew UIF nu a mers nici o data in casa si  pe langa asta receptiile de sarbi si turci se faceau de pe bloc si nu din balcon sau din casa cu antenele de 25 elemente , inco data UHF este sensibil si nu este ca vhf , sau facut teste in afara si uiful este afectat uneori de ceata uneori de nori foarte josi , si uneori chiar de pungi au nailoanele aduse in aer de furtuni persistand scadera si reflexiile semnaleor .
AM trecut si trec prin cea mai mare perioada in care am dat jdemii de edpxlicati la preistoriici bucurestiului si mai ales la pustani marlani de bucuresti ce habar nu au . EI zic ca trebue compact nene sa iasa anteana si model sa stea pe perte pe geam si pe nu mai stiu unde ca sus in nici un caz , de ce sa trag eu fire .. .. o sa vada luna tv si live sun tv .. nu imi e rusine dar sciu exact ce ma stresat in zilele astea . lume ce nu realizeaza , antene pe masa geam iuntre geamuri pereti si cineste si in veceuri ca deh e romania .. e vai de noi ...sa vedeti cand cade analogul si nu vor mai gasi tv sa ii vezi atunci ce cearta vor fae in magazine ca sunt dusi cu capu cei cu dvbt si ca se imbogatesc si fac bani si nu este reala emisia .. o sa vedeti ce rasete si ce comicitate urmeaza .. deja a inceput dar slab


pentru cateva programe... nu cred ca merita deranjul.. sa cumperi antene , sa le pui si pe bloc

cand o sa mearga si cu antena de camera cum merge si protv hd... atunci  ca ar fi ceva frumos...

Sa puna mai multe statii de emisie ... in mai multe zone din capitala.. ca totusi e un oras important ... nu e camp cu 2 -3 case la nu stiu cati km

Edited by Florin64x, 24 May 2009 - 13:48.


#124
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu ma intereseaza ce zici , o spun cu placere deoarece nu esti primul si nici ultimul ma mir ca tu esti decent si nu incepi si tu cu "da de ce p... mai imi trebuie mie antene , ce devebeteu meu e si asta sa pui si sa faci , cei tziganeala asta , cine dracu va mai bagat in cap idioteala asta sa te manice de bani ..  , nu vezi ma ca e uif si asta trebuie sa il pui pe sus televizoru sa o ia cu antene de 15-18centimerti si daca nu o ia trebuisa fac cutia de amigo ca pe vremea lu ceasca sa ma uit la bulgaria 2 .. mai ales e sis sus luaral foc la 54 , pai dracu mai sta acu sa inoade antene sau sa faca ampuri cu bfr91 sau bfy90 .. "
lumea si dxvt , atatea capete , atatea scandaluri contraziceri si rasete .. lumea nu va intelege ca UIFUL nui de modernism e de pura anthichitate si mai mult de inins antene de facut ca pe vremuri .. lumea nu vrea sa inteleaga .. UIF - antena pusa sus cat mai sus si sa nu vada case blocuri in directia orientari .. asta nu va intyelege ca e turbata de prostie !

#125
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007

View PostZvartoshu, on May 25 2009, 01:13, said:

nu ma intereseaza ce zici , o spun cu placere deoarece nu esti primul si nici ultimul ma mir ca tu esti decent si nu incepi si tu cu "da de ce p... mai imi trebuie mie antene , ce devebeteu meu e si asta sa pui si sa faci , cei tziganeala asta , cine dracu va mai bagat in cap idioteala asta sa te manice de bani ..  , nu vezi ma ca e uif si asta trebuie sa il pui pe sus televizoru sa o ia cu antene de 15-18centimerti si daca nu o ia trebuisa fac cutia de amigo ca pe vremea lu ceasca sa ma uit la bulgaria 2 .. mai ales e sis sus luaral foc la 54 , pai dracu mai sta acu sa inoade antene sau sa faca ampuri cu bfr91 sau bfy90 .. "
lumea si dxvt , atatea capete , atatea scandaluri contraziceri si rasete .. lumea nu va intelege ca UIFUL nui de modernism e de pura anthichitate si mai mult de inins antene de facut ca pe vremuri .. lumea nu vrea sa inteleaga .. UIF - antena pusa sus cat mai sus si sa nu vada case blocuri in directia orientari .. asta nu va intyelege ca e turbata de prostie !

sunt de acord cu tine... dar pentru cate canale sunt... nu prea se merita , efortul + antena

#126
amboomdth

amboomdth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.05.2007
la aceasta ora ch 54 este down iar semnalul pe ch 59 s-a marit f mult....zona Pantelimon.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate