Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Rusinica importatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 24.02.2006
iti vine sa crezi ca unele masini nu au bancheta spate? a mea, de exemplu, are 3 scaune individuale :P

multe din dotarile astea provin si din traducerea gresita a pliantelor originale, in care anumiti termeni ce semnificau ceva (de exemplu, faptul ca in spate poate fi bancheta sau scaune) au fost prost tradusi si in romana nu mai au semnificatia originala.

Edited by _Smiley_, 08 December 2007 - 23:36.


#20
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postkodiak, on Dec 8 2007, 19:26, said:

Asa-i ca nu va asteptati ca o Skoda Octavia sedan sa aibe bancheta spate cu sezut si spatar  :o ?
Uitati-va in rindul opt al dotarilor pe care le ofera Skoda!

De unde stii ca nu trebuia sa scrie bancheta spate cu sezut si spatar rabatabile? Multi dintre cei ce introduc datele astea pe site nu stiu nici ce-i aia o tetiera, sau se grabesc, n-au chef etc... Si dupa cum spunea si Smiley, traducerile se fac de multe ori cuvant cu cuvant, fara sa mai intereseze pe cineva daca ce a fost tradus acolo are vreo logica in limba romana. In ambele cazuri, intr-adevar, trebuie sa le fie rusine importatorilor, pt ca nu dau dovada de profesionalism.

#21
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postsilver_fern, on Dec 9 2007, 01:22, said:

Multi dintre cei ce introduc datele astea pe site nu stiu nici ce-i aia o tetiera, sau se grabesc, n-au chef etc...
Pe site nu apare ce vrou "cei ce introduce pe site", ci ceea ce departamentul de marketing trimite catre  "cei ce introduce pe site".
Cei de la marketing au dorit sa aflam toate aceste dotari "interesante".
Vor sa prezinte ce dotata este masina la un pret de numai....

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
mie imi place aia cu

Quote

Oglinzi exterioare reglabile manual

astept varianta inferioara de dotari, cu oglinzi exterioare fixe (eventual indreptate spre spate). sau si mai bine, preechipare oglinzi exterioare (gauri pt suruburi)...

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 24.02.2006
probabil ca cealalta varianta era "Oglinzi exterioare reglabile electric" :P

LE:

View Postsilver_fern, on Dec 9 2007, 01:22, said:

De unde stii ca nu trebuia sa scrie bancheta spate cu sezut si spatar rabatabile? Multi dintre cei ce introduc datele astea pe site nu stiu nici ce-i aia o tetiera, sau se grabesc, n-au chef etc... Si dupa cum spunea si Smiley, traducerile se fac de multe ori cuvant cu cuvant, fara sa mai intereseze pe cineva daca ce a fost tradus acolo are vreo logica in limba romana. In ambele cazuri, intr-adevar, trebuie sa le fie rusine importatorilor, pt ca nu dau dovada de profesionalism.

silver_fern, ai nimerit la fix :) am atasat un printscreen dupa configuratorul de la skoda.ro . Se vede acolo clar ca poza de mai sus nu-i completa.

Attached Files


Edited by _Smiley_, 09 December 2007 - 09:07.


#24
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
asa e la masinile nemtesti. Sunt mai scumpe si atunci iti enumar toate fleacurile sa  ai impresia ca le meriti, doar dai banul ,nu ?

#25
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pe mine nu ma mira si poate e mi bine asa. Stii ce cumperi. Cat despre traducerfi proaste nu tine. Adica aia pun pe site ce vrea muschiu lor si nimeni nu se intreaba si nu ii verifica? Sau cei din departamentele respective sunt asa de afoni incat sa nu isi dea seama ce prostii debiteaza aia acolo? Asa foarte bine un tip suparat ca nu i-a dat firma o prima mai mare de Craciun baga la componente rahat de caine in portbagaj bonus si toata lumea considera ca e OK.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i neaparat vorba de intentie, Materium.
Uite, sa-ti dau un exemplu: pliantele pentru Dacia Logan sunt facute, evident, in Romania. si variantele mai slab dotate au jante de tabla, pe cand cele mai bine dotate au din aliaj. vanzarea in alte tari incepe cu niste variante mai slab dotate, pentru a castiga o bucata din piata. imagineaza-ti cum rad indienii cand vad in pliantul Loganului "jante", pentru ca traducatorul a vazut ca toate jantele sunt de tabla si nu a mai considerat necesar sa adauga si "de tabla".

la fel ne distram noi cand vedem ca unele masini au janta de rezerva optionala :).  In Romania ne-am format toti o imagine despre cum trebuie sa arate o masina, bazata pe vechea dacia berlina, imagine care spune ca toate masinile au bricheta si roata de rezerva. si ni se pare ciudat sa le vedem, in ofertele producatorilor straini, trecute la optionale.

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mai poate unele au justificare, dar sunt lucruri de bun simt pe care orice masina le are de vre-o 5-6 ani standard,indiferent de pret... ca de exemplu:

Quote

- Luneta incalzita
- Instalatie de ventilatie in 4 trepte, cu recirculare
- Oglinda make-up integrata in parasolarul pasagerului
- Oglinzi exterioare reglabile manual
- Tetiere fata


#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 24.02.2006
romaximusro, trebuie sa intelegi ca majoritatea dotarilor standard pe care le spui tu au si alternative mai bune, asa ca varianta exacta trebuie specificata (ca sa stii exact ce cumperi si sa nu te astepti sa primesti varianta mai buna)
-Luneta incalzita --- exista Luneta incalzita dotata cu stergator si spalator
-Oglinda make-up integrata in parasolarul pasagerului --- exista Oglinzi make-up stanga / dreapta iluminate
-Oglinzi exterioare reglabile manual -- exista Oglinzi exterioare incalzite si reglabile electric
-Tetiere fata --- exista tetiere fata reglabile sau active

In cazul dotarii "Oglinzi exterioare reglabile manual", ideea nu e ca masina are oglinzi exterioare , ci ca acestea sunt reglabile manual, nu electric

#29
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthad3z, on Dec 8 2007, 11:09, said:

ma uitam pe car configuratorul de la Polo happy (vw.ro) , la lista de dotari. o sa bolduiesc lucrurile "esentiale"



mai rau ca la Dacia, unde iti spun ca-ti dau volan, 4 roti, ceva scaune si bonus motorul. si poti sa-l dotezi si cu un ciocan in culoarea caroseriei, just in case :)
daca mai stiti exemple de configuratoare din astea, ziceti sa mai rada si altii
Numai cei de la rino mai fac genul asta de reclama loganului ! :lol: Avea in lista de dotari si rezervor ? :o

#30
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai alea le scrii numai daca le ai, oglinzi electrice,stergator luneta, oglinda iluminata etc. Adica scrii ce e in plus de ce e standard la orice masina noua vanduta in ultimii 5-6 ani. Cum e al treilea stop , care pana la urma am inteles ca e cerut de lege pt a putea vinde o masina noua in romania si in ue. In sfarsit eu is convins ca alea sunt puse acolo doar ca sa para dotarile mai multe si sa aiba cu ce umple oferta cu dotari. Ca sa nu zic ca la o skoda Fabia era trecuta la dotari seria motorului poansoanata (sau cum dracu ii zice) unde e trecuta la orice masina..

#31
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Post_Smiley_, on Dec 9 2007, 10:42, said:

nu-i neaparat vorba de intentie, Materium.
Uite, sa-ti dau un exemplu: pliantele pentru Dacia Logan sunt facute, evident, in Romania. si variantele mai slab dotate au jante de tabla, pe cand cele mai bine dotate au din aliaj. vanzarea in alte tari incepe cu niste variante mai slab dotate, pentru a castiga o bucata din piata. imagineaza-ti cum rad indienii cand vad in pliantul Loganului "jante", pentru ca traducatorul a vazut ca toate jantele sunt de tabla si nu a mai considerat necesar sa adauga si "de tabla".

la fel ne distram noi cand vedem ca unele masini au janta de rezerva optionala :).  In Romania ne-am format toti o imagine despre cum trebuie sa arate o masina, bazata pe vechea dacia berlina, imagine care spune ca toate masinile au bricheta si roata de rezerva. si ni se pare ciudat sa le vedem, in ofertele producatorilor straini, trecute la optionale.
Pai aici e spilul. Cand vine hartia la ala care conduce totul nu e normal sa vada ce scris acolo si sa-i zica aluia care face treaba, coane aici ai gresit si a iesit o boroboata. E chiar asa de greu sa pui putin lucrurile in ordine?

#32
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMaterium, on Dec 9 2007, 09:33, said:

Pai aici e spilul. Cand vine hartia la ala care conduce totul nu e normal sa vada ce scris acolo si sa-i zica aluia care face treaba, coane aici ai gresit si a iesit o boroboata. E chiar asa de greu sa pui putin lucrurile in ordine?

Problema e ca pe multi nu-i intereseaza amanuntele astea. Crezi ca vreun directoras d'asta are rabdare sa parcurga (eventual cu atentie) toata lista de optionale? Se uita rapid peste ea, zice: "ok, altceva? mai repede ca am treaba..." si se intoarce la treburile lui mai mult sau mai putin importante. Sa-ti mai dau un exemplu. Acum cativa ani citeam cu regularitate vreo 3-4 reviste auto (nu stiu care era situatia la alt tip de reviste). Ramaneam surprins de cate greseli de gramatica sau de ortografie gaseam in ele. Si asta in conditiile in care fiecare revista avea un corector - banuiesc ca era angajat pt a corecta astfel de greseli.

Edited by silver_fern, 09 December 2007 - 11:50.


#33
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
hahahaaa, aia cu pre-echiparea pentru oglinzi a fost tare :))
in presa apar tot felu de greseli. poate era cu 2 ore intainte de dat macheta la tipar, si trebuiau sa umple 3 pagini cu articole aiurea. poate si la pliante e la fel, dar pe internet, locul nr. 1 in informare inainte sa-ti cumperi o magina, ar trebui sa ai grija putin de imagine. cand esti inundat de atatea detalii nesemnificative, ai mari sanse sa scapi esentialul. sau poate sunt puse intentionat sa-ti fie greu sa faci o comparatie corecta intre 2 masini sa zici clar asta are, aia n-are.

la Dacia inteleg, ca modelul e baza e atat de ceapa, incat aia e lista cu dotari pe care NU le are (gen buzunare, casetofon, bricheta, covorase, turometru, CB, samd)

Edited by had3z, 09 December 2007 - 13:07.


#34
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Smiley, ce ai vazut tu in poza postata pe mine era exact ce aparea pe site-ul lor acu' vreo luna! Nu am trucat nimic!
Am vrut sa postez tot fisierul pe care l-am salvat in format .mht dar nu am putut sa postez acel format de fisier!
Si categoric e o prostie a celor de la marketing pentru ca in anul 2007 orice om normal se asteapta ca un sedan sa aibe in spate o chestie pe care sa stai, nu cred ca se gindea cineva ca s-ar putea sa aibe bancheta cu sezut si fara spatar, sau fara sezut si cu spatar, iar daca vroiau sa spuna ca spatarul e rabatabil mai trebuiau sa adauge un cuvint nu sa lase cumparatorul sa ghiceasca ce au vrut ei sa spuna!

Asa ca nu mai luati apararea celor din marketing pentru ca li s-a cam spalat creierul de cite traininguri de aburire a clientului au facut! Si majoritatea habar n-au ce vind, nu sunt in stare sa ofere clientului niste informatii corecte si oneste, iar pentru ei e exact acelasi lucru o ciocolata sau un automobil!
Vad ca e o metoda de marketing sa para o masina mai dotata asa ca  trintesti o tona de asa zise informatii pe care le stie si un copil de clasa intai si zici ca ai rezolvat problema!

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 24.02.2006
kodiak, am pus eu un printscreen cu oferta de acum, in care apar textele intregi. se vede clar ca acel "Bancheta spate cu sezut si spatar" era de fapt o trunchiere a lui "Bancheta spate cu sezut si spatar rabatabil fractionat 1/3:1/2". mai sunt si alte dotari de unde se cede ca textul nu e intreg, gen: "Activare lumini avarie la franarea de", "Buzunare in spatarele scaunelor fata si" etc.

Nu spun ca ai modificat tu imaginea, dar e posibil sa fi fost o problema cu aia care au facut pagina respectiva.

#36
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ai dreptate! Intr-adevar e o eroare de programare in java! Apare cind dai sa iti  listeze oferta!
M-am lamurit, pe linga oameni noi la marketing au nevoie si de programatori java, cei de la Porsche informatik nu sunt buni  :D !
Uite poze de azi! Le-am deschis si in Opera si in IE6 sa fiu sigur ca nu e o eroare de browser!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate