Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Posibilitati de invatamant limitate pentru romani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
Hello.

Am 20 de ani am absolvit liceul in 2006 cu o medie chiar buna zic eu ( 9,66 ) si ca orice copil cu planuri mari am venit in bucuresti pentru a urma o facultate. Circumstantele m-au fortat ca in scurt timp ( mai exact dupa un semestru ) sa renunt la facultate pentru a lucra si a ma intretine. In momentul de fata am un job destul de bun ( grafician 3d intr-o firma care se ocupa cu productia de jocuri - grafica 3d fiind hobby-ul meu de ceva ani ). Recent am aflat de un asa numit institut de arte visuale ( Instituto Europeo di Designo ) care isi desfasoara activitatea in 3 tari , mai exact Italia , Spania si Portugalia. Evident ca m-a facut extrem de curios institutul respectiv avand chiar si o sectie de arte virtuale care se ocupa cu exact ceea ce as vrea eu sa fac ( productie 3d si post-productie pentru industrie cinematografica cat si industria jocurilor ). Pana aici toate si frumoase , mai ales ca sursa de unde aflasem de acest institut mentiona si o bursa pentru studentii din afara. Nu am mai stat pe ganduri si am luat legatura cu personalul din Milan, raspunsul mi-a fost dat foarte prompt ( am ramas foarte placut surprins ) am primit toate informatiile necesare pentru a ma putea inscrie , costuri , variante de cazare , programa, cam tot ce se poate sti...
Din informatiile primite reiese ca un total al costurilor pentru un student strain ar fi de 9400 euro pentru intreg cursul de 3 ani , incluse taxe de inscriere, cursul pregatitor de cultura italiana, si alte cursuri aditionale ce tin strict de scoala. La aceasta se adauga o estimare de 1600-1800 euro lunar cheltuieli de intretinere pentru un student strain. Nici nu mai zic de cursul de italiana necesar pentru a fi admis ( se specifica clar 320 ore confirmate de o diploma ) care si acesta banuiesc ca aduce o cheltuiala considerabila. Deasemenea o alta problema pe care o intampin ar fi necesitatea unui atestat de limba engleza pe care desi o cunosc destul de bine ( fac de la gradinita ) nu am o diploma pentru ea, deci iar cheltuiala , timp pierdut... Apoi se mai adauga toate cheltuielile si alergatura pentru acte , asigurari , cerere de rezidenta in italia ( asa numita songiorno ). Totul se ridica la o suma astronomica care chiar nu e deloc usor de procurat pentru cineva ca mine.

Acest topic nu are nici un scop anume , poate doar sa-mi spun oful si eventual poate unii dintre voi din auzite , din experienta vietii ar putea da un sfat cu privire la cum as putea rezolva cu acele diplome pentru italiana/engleza , cam la ce costuri s-ar ridica , apoi daca se poate lucra in italia pentru a obtine un venit necesar intretinerii unei astfel de scoli.

Multumesc fiecaruia in parte care si-a rupt cateva clipe pentru a citi acest topic si in acelasi timp imi cer sincer scuze celor care considera ca au pierdut aceste secunde inutil.

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Te-ai interesat de o bursa? Chiar o sa mai studiez si eu, si-ti zic daca gasesc ceva interesant.

#3
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007

View PostLoveDemon, on Nov 27 2007, 00:54, said:

Te-ai interesat de o bursa? Chiar o sa mai studiez si eu, si-ti zic daca gasesc ceva interesant.

pai dupa cum am zis , sursa de unde am aflat de aceasta scoala mentiona o bursa care consta in cheltuielile reduse cu 80% in primul an... dar si asa , raman cheltuielile lunare pentru a trai. Sa zicem ca as putea scoate ceva bani din proiecte de freelancer , dupa cum am zis , ma consider destul de avansat in domeniu , practic la acea scoala vin oameni care nu au nici un habar si sunt dusi la extrem , deci as zice ca as avea un avantaj clar fata de ceilalti cel putin la inceput si in teorie , dar nimic nu e cert ,  si proiectele de freelancer necesita un renume pe care trebuie sa il ai .... si chiar de ce nu ... noroc ...

#4
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă îți spun ceva te superi? Îți doresc succes! Cine are așa configurație de calc nu are nevoie de ajutor.

Edited by naughtydream01, 27 November 2007 - 01:05.


#5
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
chiar nu inteleg legatura , poti sa fii mai explicita te rog ?

#6
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
[quote name='slay3r04' date='Nov 26 2007, 23:59' post='3706250']

Ti-am citit cu interes postul si ai dreptate este destul de greu sa studiezi in strainatate. Poate ca in momentul asta ti se pare nedrept... ideea este cam asa: In Romania parintii tai, si chiar tu ati platiti taxe catre stat, dintre care o parte au ajuns la educatie, drept urmare staul roman emite anual un numar de locuri pentru diferite specializari, care sunt platite de la buget
. In stainatate (cazul tau Italia) statul nu are nici cea mai mica obligatie fata de tine, si drept urmare nu beneficiezi de plata studiilor.
1) O alta metoda folosita in Romania este plecarea cu bursa de la universitate. Aceasta plecare se face pe baza unui acord prealabil intre universitati si de cele mai multe ori banii virati pentru tine ajung la un alt student care vine la schimb.
2) O alta varianta ar fi bursele Erasmus, acestea sunt emise de Uniunea Europeana pentru a facilita "schimbul cultural" in spatiul european.
Aceste optiuni tie iti sunt inaccesibile pt ca nu esti student.

3)Exista anumite burse subventionate din fonduri private si acestea sunt in general
a) date de universitati unor elevi exceptionali pentru a-si mari prestigiul universitatii sau
b ) date de societati comericiale pentru ca apoi sa te angajeze(se semneaza un contract din timpul facultatii prin care te obligi sa lucrezi la firma care iti da bursa pentru o perioada de timp). Aceste burse se obtin foarte greu si sunt de obicei rare si au niste conditii de pastrare foarte grele (obtinerea unei medii mari.. etc.)
In opinia mea cea ma buna sansa ai avea-o sa intrii in sistemul universitar romanesc si de aici sa vezi cum reusesti. Daca zici ca ai facut un singur an (la prima facultate), atunci trebuie sa platesti taxa pt un singur an (cu conditia sa intrii pe un loc subventionat).  Iti urez succes.

#7
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postslay3r04, on Nov 27 2007, 01:17, said:

chiar nu inteleg legatura , poti sa fii mai explicita te rog ?
Mâna-ntinsă care nu spune o poveste nu primește pomană. E clasică, din Filantropica.

#8
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
vld_1221: mersi pentru interesul acordat si pentru informatiile date

View Postnaughtydream01, on Nov 27 2007, 01:20, said:

Mâna-ntinsă care nu spune o poveste nu primește pomană. E clasică, din Filantropica.

In cazul in care am inteles eu ce trebuia , si anume ca insinuezi ca as avea o situatie materiala buna avand invedere sistemul din semnatura. Nu ca ar interesa pe cineva sau mai rau ca as avea vreo obligatie sa ma explic in fata cuiva... here goes:
dupa cum am zis dupa liceu am venit in bucuresti la facultate , m-am lasat de ea datorita necesitatii de a munci , parintii nu mai fac fata sa ma intretina , si eu unu nu ma simt delocbine sa ma tarai prin viata ,  sa traiesc de pe o zi pe alta, asa ca am zis ca deocamdata suspend facultatea , ca si asa cefaceam era doar  asa sa fie facut ca sa muncesc sa pot rezista in nenorocirea asta de oras, mai ales ca ambitia mea a fost dintotdeauna sa parasesc provincia si sa nu ma mai intorc. Am lucrat cateva luni pentru gameloft ca tester , initial perspectivele erau mari ,ca deh , companie multinationala ... in timp am realizat ca nu aveam nici un viitor acolo si ca trebuiesa fac ceva ... datorita cunostiintelor pe care le-am dobandit prin enorm de multa munca , circa 2 ani de nopti pierdute , ore si ore , rabdare ( inca o data , nu ma plang , nu regret nimic ) am reusit sa adun un portofoliu si sa impresionez pe cine trebuie ,si sa ajung in postura de grafician 3d, ce e drept nu in cine stie ce firma , nu pe cine stie ce bani , dar e un inceput ... experienta conteaza , se aduna portofoliu. Ajungem si la partea cu semnatura, sistemul care il vezi acolo a fost cumparat cu fiecare leut muncit ore in sir de mine , fara NICI cel mai mic ajutor din partea nimanui , nu a fost o investitie inutila nici pe departe daca vrei sa spui si asta , pentru ce fac eu e vital, pana sa mi-l iau m-am chinuit cu o tigaie , multe chestii imi erau chiar imposibil de realizat , chestii care insemnau bani la urma urmei. Si daca mai conteaza , sistemul din semnatura si-a scos deja banii. dupa cum cred ca reiese din ce am spus sunt genul de om care am tras pentru tot ce am , si vreau mai mult ,vreau sa invat cat mai mult , pentru ca intradevar imi iubesc meseria , eu o consider o arta. Indraznesc sa cred ca la 20 de ani am realizat ceva, cand altii la varsta mea isi vad de distractie , nu se gandesc la nimic eu am cu totul alte perspective, pentru ca sunt constient ca daca nu fac ceva nu o sa pice de nicaieri, nimeni nu te ajuta , si nici nu poti pretinde asta. Sper ca m-am facut inteles si imi cer sincer scuze daca am interpretat gresit.

#9
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
naughtydream01, nu ti se pare ca mergi cam departe cand pui semnul de echivalenta intre cumpararea unui sistem de 1000-1500 euro si cheltuieli lunare in acelasi cuantum ?
poti sa strangi banii astia in 3-4 luni, si poate cu sacrificii, nu inseamna ca poti sa-ti iei unul in fiecare luna.

cheltuielile sunt totusi cam mari chiar si pentru europa (pentru un student care se intretine singur). putin probabil sa gasesti in italia un servici la 2000 - 2200 cat ti-ar trebui tie, ca student si mai ales roman (dupa ultimele evenimente din italia).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate