Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 

Comodo Firewall Pro 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#91
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
daca am la intrusion attemps am 0 pot sal dezactivez?  Lam tinut cateva zile training cand am bagat windowsu dupa care Costum si am 0 intrusion... I lam instalat unui prieten acum cateva zile si a facut pana acum vreo 60 intrusion attemps...

#92
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Da este un bug legat de "code page"  - bug ce apare doar in anumite situatii cand este setat in sistemul de operare alt cod pagina " code page". Aici se discuta problema pe forumul comodo:

http://forums.comodo...-t21401.15.html

"this could be caused by a codepage issue.
Your codepage should be Windows-1250 whereas the english language supported by default pertains to Windows-1252."

#93
Searinox

Searinox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.11.2007

 Cap-shoot, on Apr 21 2008, 21:08, said:

daca am la intrusion attemps am 0 pot sal dezactivez?  Lam tinut cateva zile training cand am bagat windowsu dupa care Costum si am 0 intrusion... I lam instalat unui prieten acum cateva zile si a facut pana acum vreo 60 intrusion attemps...
Comodo Firewall NU NUMARA INTRUSION ATTEMPTS daca Firewall Logging e dezactivat. Ai dezactivat log-u la fw?

#94
ac24

ac24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.04.2008

 SE7EN, on Nov 25 2007, 13:22, said:

Comodo firewall e o prostie tipica gen zone alarm. Un firewall care te agaseaza in orice fel e un firewall inutil.

Te deranjeaza in primele 5 minute cand trebuie sa dai allow la cateva procese din sistem. Ma surprins placut totusi sa vad ca nu primesc alerta cand am intrat in Firefox spre deosebire de ZoneAlarm unde trebuia sa dau allow la tot.

Pentru a salva resurse de sistem recomand sa resetati Windows Firewall si sa il opriti inainte de instalarea COMODO.

#95
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Comodo 3 se comporta exceptional. Am folosit in trecut pe xp-ul meu ZA , Comodo 2 si Look N' Stop. DA, se vede diferenta! Comodo 3 mananca putine resurse(fata de vers. 2, si ZA), e mai intuitiv...Merita pe deplin!
P.S. ZA am inceput sa il consider o prostie. E incredibil cate resurse poate sa "haleasca" firewall-ul ala! Nu merita sa ingheti la propriu sistemul pt "mega protectia" oferita de ZA!

#96
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

 ac24, on May 4 2008, 21:32, said:

Pentru a salva resurse de sistem recomand sa resetati Windows Firewall si sa il opriti inainte de instalarea COMODO.
Pai chiar este contraindicat sa lasi si Windows Firewall sa functioneze in acelasi timp cu alt firewall.

#97
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 the_angel, on Nov 29 2007, 13:37, said:

sal am descarcat si eu firewall 3 si l-am instalat. am facut un firewall test pe net si rezultatele sunt astea. ce puteti sa imi spuneti?? http://probe.hackerw...probe/probe.asp
Asa ceva.
Secure
21 (FTP)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
23 (Telnet)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
25 (SMTP Mail Server Port)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
79 (Finger)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
80 (HTTP)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
110 (POP3 Mail Server Port)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
139 (Net BIOS)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
143 (IMAP)

This port is completely invisible to the outside world.



Secure
443 (HTTPS)

This port is completely invisible to the outside world.



Test complete.

No open ports were found. :coolspeak:

#98
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Am Comodo 3.O problema curioasa: cand imi conectez laptopul acasa la UPC testul de pe hackwatch este perfect. Insa cand il conectez in reteaua LAN din camin acelas test (port scan) e dezastruos. Doar "Secure 139 (Net BIOS)" e ok. Restul sunt "Open and Unsecure!" sau "Closed but Unsecure".

Nu am prea multe cunostinte despre conexiunea in camine, dar stiu sigur ca IP-ul meu e de fapt acelas cu al celorlalti colegi de camin. De ex cand vreau sa descarc ceva cu RapidShare ma pune sa astept xx minute  pt ca am "descarcat" de curand, cand de fapt nu m-am atins de zile intregi de respectivul site.

Are un efect negativ asupra sistemului meu sau HackerWatch nu-mi testeaza mie securitatea ci ...altceva? Habar n-am! Totusi vreau sa stiu cam care e faza!

#99
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

 tzotzolyno, on May 6 2008, 15:43, said:

Am Comodo 3.O problema curioasa: cand imi conectez laptopul acasa la UPC testul de pe hackwatch este perfect. Insa cand il conectez in reteaua LAN din camin acelas test (port scan) e dezastruos. Doar "Secure 139 (Net BIOS)" e ok. Restul sunt "Open and Unsecure!" sau "Closed but Unsecure".

Nu am prea multe cunostinte despre conexiunea in camine, dar stiu sigur ca IP-ul meu e de fapt acelas cu al celorlalti colegi de camin. De ex cand vreau sa descarc ceva cu RapidShare ma pune sa astept xx minute  pt ca am "descarcat" de curand, cand de fapt nu m-am atins de zile intregi de respectivul site.

Are un efect negativ asupra sistemului meu sau HackerWatch nu-mi testeaza mie securitatea ci ...altceva? Habar n-am! Totusi vreau sa stiu cam care e faza!
Nu iti testeaza tie securitatea , si probabil ip-ul extern al vreunui router, proxi sau ce o fi instalat acolo...

 Searinox, on May 2 2008, 14:55, said:

Comodo Firewall NU NUMARA INTRUSION ATTEMPTS daca Firewall Logging e dezactivat. Ai dezactivat log-u la fw?
Si daca la regulile pe care si le-a facut sau la cele predefinite nu a activat logging-ul tot nu va inregistra nimic in log chiar daca e activat logging-ul in settings. La fiecare regula chit ca e de allow sau de blocare, trebuie bifat sa logheze daca vrea sa logheze, ca altfel nu inregiustreaza nimic cand acea regula este folosita.

#100
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.11.2005
Imi spuneti si mie va rog cum rezolv problema asta?
Folosesc Vista si Comodo 3.0

Open and Unsecure!
139 (Net BIOS) 

Having the NetBIOS port accessible to the Internet is very dangerous. Check your firewall configuration or install McAfee.com Personal Firewall if you have not already done so.

Edited by bolo, 08 May 2008 - 12:14.


#101
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 razor74, on May 8 2008, 10:58, said:

Nu iti testeaza tie securitatea , si probabil ip-ul extern al vreunui router, proxi sau ce o fi instalat acolo...
Deci nu-mi testează mie securitatea însă dat fiind că se comportă excepțional pe UPC mai are rost să țin activat Comodo 3 în rețeaua asta LAN a căminului? Imi protejează computerul personal? Mai are rost să-l verific,...dacă-l pot verifica cumva?

Mulțumesc anticipat pt. răspuns! :)

#102
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Pai COMODO te va apara tocmai de atacurile venite prin porturile deschise in acel proxy. Sau de eventualii baieti "destepti" din reateaua locala de acolo. Se pare ca acel proxy sau router nu are si firewall. Deci nu ai nicio treaba cu ala....

#103
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Mulțumesc de răspuns. Adevărul e că celălalt computer din cameră conectat la rețeaua locală a cam suferit, săracul, de pe urma atacurilor băieților „deștepți” din camine. E un PIII cu Windows 2000 și propietarul său nu se sinchisește să-i bage un firewall. Adevarul e că la 128 Mb de SDRAM cât are bătrânul PC, nici nu m-a mirat că mergea sacadat cu Avira free și Comodo 2.

Măcar acum știu că sunt cât de cât mai protejat. Mai contează și acțiunea variabilei dintre scaun și tastatură...adică eu :) .

Oricum, nu am nimic de reproșat încă firewall-ului Comodo 3. Recunosc că am încercat și firewall-ul Online Armor Personal Firewall 2.1.0.119 Free. E destul de intuitiv și acesta, consumă un pic mai multe resurse decat Comodo 3 (cam cu 1000 k mai mult). Și mi-a plăcut posibilitatea de a alege programele în care ai încredere de la instalarea firewall-ului. Deranjant era și faptul că afișează la„Welcome”screen iconița(cam mare) ce anunță „cu fast” că sistemul e protejat de acest firewall. Ingreunează astfel cam mult „Start up-ul” XP-ului.

Totuși am revenit la Comodo. :D

#104
Searinox

Searinox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.11.2007
Care dintre voi ati vazut retesturile de acu cateva zile? http://www.matousec....nge/results.php

#105
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005
Am vazut acum.Comodo ramane pe primul loc,iar Online armour a scazut ceva.E bine :D

#106
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
A iesit versiunea noua. Acum au redus numarul alertelor plus au integrat Memory firewall.

#107
birdofprey

birdofprey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 03.11.2006

 Searinox, on Nov 25 2007, 10:49, said:

Comodo Inc., companie majora de eliberare de certificate SSL care in paralel dezvolta si software de securitate freeware a lansat pe 20 luna asta versiunea 3 a firewallului lor. Cei care-ati folosit versiunea 2 sunt sigur ca stiti cat de super e, ceilalti as vrea sa stiti ca, pe langa functia de firewall excelenta, vine cu o tona de functii noi, toate customizabile, de ce key-uri de registry sa protejeze, ce foldere, ce programe sa aiba voie ce sa faca etc. Un firewall care a luat rating EXCELLENT in testele anti-scurgere in trecut, acu imbunatatit si cu suport pentru versiuni de Windows care inca sunt neglijate de unii vendori de securitate(Vista si versiunile 64bit). Nu lasati "Pro"-u din nume sa va pacaleasca. Stiu ca multi dintre voi l-ar asocia cu ideea de shareware, dar programu' e 100% free, si e si probabil cel mai bun firewall facut vreodata. Nu glumesc.

http://www.softpedia...-Firewall.shtml

Sunt total de acord. Cat am cautat eu dupa asta pe cand inca nu era. Acum mi-ar mai lipsi doar sa imi dau seama de cum sa-l setez CORECT. Ca in principiu ma descurc. Dar care sunt chichitele ? Are cineva o lista cu chichite ?

Pe mine ma deranjeaza doar ca chestia cu "allow or block" si "treat this application as" nu apar pe o singura pagina, adica nu sunt accesibile cu un singur click, fara sa ma joc cu more/less options intre. In rest, IN SFARSIT !

Si daca expira pop-up-ul ce se intampla ? e deny ?

#108
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

 pykko, on May 23 2008, 13:06, said:

A iesit versiunea noua. Acum au redus numarul alertelor plus au integrat Memory firewall.

Si-a facut update singurel :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate