Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Digital Cable DVB-C - fara decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#73
faxiu

faxiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.08.2003

 baribalu, on Jan 28 2009, 08:52, said:

Toate televizoarele vor avea decodor digital, dar asta nu inseamna ca vor avea si decodor digital pt cablu, vad ca multi fac confuzie intre DVB-T si DVB-C, in afara de Sony, http://www.teledigit...at_hd_vision_40 mai sunt acestea, produse in germania care pot prinde tot de la terestru la satelit DVB-T, DVB-C, DVB-S dar pretul e c-am mare pt ce fac, restul au doar DVB-T dar si acesta daca nu decodeaza mpeg 4 nu ai la ce sa-l folosesti la noi, CAM am si eu pe 42pz85 dar mai mult ma intereseaza sa pot vedea o imagine de f buna calitate pref HD decit sa ma preocupe decodarea in tv a unui pachet de o calitate slaba a transmisiei.

Confuzia apare si atunci cand cineva crede ca acel CAM poate fi folosit doar pt. DBV-C. Poate in cativa ani se gandeste media-pro sa transmita UCL doar codat pe ProTVHD. Cartela intra in CAM. scurt pe 4.

#74
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Am gasit un TV Tuner care stie DVB-C si pe care l-as folosi pt UPC Digital
http://www.e-tc.ro/a...ablu_10559.html

E bun sau nu e bun ?
Multumesc !

#75
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

 Jaguar Paw, on Mar 26 2009, 22:19, said:

Am gasit un TV Tuner care stie DVB-C si pe care l-as folosi pt UPC Digital
E bun sau nu e bun ?

Nu ai ce face cu tuner dvb-c din moment ce semnalul digital de la rcs sau upc il poti 'decoda' doar cu stb-urile lor,si asta datorita unor setari de-ale lor,n-are rost sa intram in detalii.
Deocamdata nu exista dvb-c la upc si rds fara decodor,si cam acesta e mesajul acestui thread.

#76
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
O intrebare?

Decodarea stream-urilor de la UPC/RDS nu se poate face software, cu un produs chiar si al lor?

Eu, daca as fi in locul UPC/RDS, as vinde tunere tv DVB-C modate pentru reteaua proprie, incat sa putem beneficia la PC de calitate maxima.

E pacat ca au implementat ca orbii acest sistem cu STB-urile si nu dau vreun semn ca ar vrea sa renunte la el sau macar sa ofere alernative.

#77
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 07.12.2006

 amadeus79, on Nov 20 2007, 00:19, said:

rcs are sistem nagra pe 1170 (receptorul este imperechiat cu cartela)
nu merge fara receptorul original

ps: telecomanda universala :)

Si la UPC e imperecheat receptorul cu cartela, scrie in manualul STB-ului

#78
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Daca a gasit cineva o solutie pentru folosirea CAM-ului pentru UPC, il rog sa imi dea un mesaj privat.
Am un LCD Sony si tunerul DVB-C din TV este net superior celor oferite de UPC.

#79
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 18.11.2006
Cine vrea, am un cam nagra disponibil. PM

#80
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Ce naiba să faci cu un CAM Nagra în măsura în care nu ai box-key ul ? Din cîte știu UPC folosește Nagra 3.

#81
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 holmes, on Mar 26 2009, 18:06, said:

Nu ai ce face cu tuner dvb-c din moment ce semnalul digital de la rcs sau upc il poti 'decoda' doar cu stb-urile lor,si asta datorita unor setari de-ale lor,n-are rost sa intram in detalii.
Deocamdata nu exista dvb-c la upc si rds fara decodor,si cam acesta e mesajul acestui thread.


pe upc digital ai 10 canale la "liber"...ce pot fi receptionate cu selector dvb c.

#82
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 28.11.2005
Unde? Ca in Ploiesti nu se mai prinde nimic FTA.

#83
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 18.11.2006

 Inq, on Apr 30 2009, 12:13, said:

Ce naiba să faci cu un CAM Nagra în măsura în care nu ai box-key ul ? Din cîte știu UPC folosește Nagra 3.
Ma gandeam ca poti sa pacakesti rds-ul, ca la prima instalare sa imperechezi cam-ul direct cu smartcard-ul.

#84
florin_gf

florin_gf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2007

 Inq, on Apr 30 2009, 12:13, said:

Ce naiba să faci cu un CAM Nagra în măsura în care nu ai box-key ul ? Din cîte știu UPC folosește Nagra 3.

Pai CAM-ul Nagra oficial are boxkey, e scris pe el. Problema mea insa e alta, am un asemenea CAM si TV-ul meu Sony KDL-32W4000 nu il detecteaza deloc (meniul CA-module setup ramane inactiv si imi spune "Active only when CA module inserted). Cam stupid. Cineva s-a mai lovit de problema asta?

 florin_gf, on May 26 2009, 10:48, said:

Pai CAM-ul Nagra oficial are boxkey, e scris pe el. Problema mea insa e alta, am un asemenea CAM si TV-ul meu Sony KDL-32W4000 nu il detecteaza deloc (meniul CA-module setup ramane inactiv si imi spune "Active only when CA module inserted). Cam stupid. Cineva s-a mai lovit de problema asta?
Rectific, KDL-40W4000, sorry; desi cred ca tunerul e identic.

#85
valiradut20007

valiradut20007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.11.2007

 baribalu, on Jan 28 2009, 09:52, said:

restul au doar DVB-T dar si acesta daca nu decodeaza mpeg 4 nu ai la ce sa-l folosesti la noi
exista in bucuresti 6 canale digital terestru. Mpeg 4 nu este decat protvhd si tvrhd (tot terestru).

#86
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005

 florin_gf, on May 26 2009, 10:50, said:

Pai CAM-ul Nagra oficial are boxkey, e scris pe el.

Normal, CAM-ul are propriul BOX-Key, tocmai aici e problema. Cardul UPC nu merge decât împerecheat cu BOX-Key-ul STB-ului...pe care nu-l știi. Dacă inventezi o metodă prin care poți să afli BK-ul STB-ului Thomson fără să-l faci bucăți ai rezolvat problema :)

#87
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 Inq, on May 26 2009, 10:27, said:

Normal, CAM-ul are propriul BOX-Key, tocmai aici e problema. Cardul UPC nu merge decât împerecheat cu BOX-Key-ul STB-ului...pe care nu-l știi. Dacă inventezi o metodă prin care poți să afli BK-ul STB-ului Thomson fără să-l faci bucăți ai rezolvat problema :)

nu e chiar asa simplu..dar e bine sa lasi loc de sperante ... :peacefingers:

#88
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Lafayette, sincer să fiu nu mă încântă combinația STB+cartelă împerecheată de nici o culoare. Înțeleg punctul de vedere al UPC-ului cu privire la necesitatea împerecherii însă, ar trebui să lase la latitudinea clientului aparatul necesar împerecherii contra unei taxe unice, lunare sau anuale de 10-20-30-100--10.000 lei, cu mențiunea că UPC nu oferă suport decât pentru combinația STB+Mediabox-ul Thomson, Pace sau mai știu eu ce STB oferă la momentul respectiv.
Cred că toată lumea ar fi ok cu soluția asta.

#89
NCL

NCL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2009
Am observat ca  pot viziona 6 posturi TV cu  "DigiTV prin Cablu" de la RCS, folosind tuner-ul digital al TV-ului iar EPG-ul arata 69!!!, avand pachetul EXTRA. Sunt si cateva posturi de radio.
Calitatea este SUPER. E vorba doar de RTL, DigiSport, Muzic channel, OTV, Mezzo si Fashion) iar pe radio avem  Europa FM, GAGA, Maria....
TV-ul este SONY KDL32D3010
A mai incercat cineva?

#90
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Se zvonește că la DigiCablu poți să decodezi toate programele cu puțină perseverență și un CAM Nagra. Parcă a mai postat cineva că a reușit același lucru la UPC Digital dar consecința a fost un STB mort.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate