Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3043
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 T-MoBiLeR, on Mar 20 2008, 09:27, said:

Iti multumesc pentru raspuns. Din limbajul folosit, presupun ca esti medic stomatolog.
Totusi, tin sa te contrazic, albirea cu accelerator DA rezultate vizibile. Mi-am facut pana la urma ieri si sunt efectiv IMPRESIONAT! Nu ma pricep la codul culorilor din stomatologie :) dar de la galbuiul pe care il aveam la aproape ALB cum am acum...pe bune, vreo 15 min am delirat de incantare cand mi i-am vazut! Si nicio sensibilitate, nicio durere, NIMIC NIMIC NIMIC, 25 de minute de stat in scaun si uitat la TV :coolspeak: ! Ca sa fie tacamul complet, am primit si o pasta de dinti pt intretinerea albirii si o ata dentara (nu o sa o folosesc dar oricum, gestul!).
Mentionez ca mi-au facut un detartraj inainte - deci per total ~1100 RON. DAR MERITA FIECARE LEU! :thumbup:
OK . Sa ne tii la curent te rog cu "evolutia". Vrem sa stim cat timp ii vei avea atat de albi.
Multumim ca ne-ai informat :) .
Eu nu sunt de acord cu albirile. Indiferent de  metoda folosita, este afectat smaltul intr-o mai mica sau mai mare masura. Mi-ar place sa ma contrazici, ca dupa cum vad se poate scoate o gramada de bani din "minunea" asta. Numai ca eu nu fac lucruri in care nu cred.  
Din punct de vedere "comercial" este o manopera foarte avantajoasa pt medic. Nu se dau garantii la manopera, iar pacientul isi asuma efectele adverse. Medicul se alege cu banii. In loc sa faci chirurgie, sa iei un sfert din suma iar pacientii, sa vina disperati ca sunt "umflati" si nu le incape casca de motociclist pe cap, mai bine tragi o albire si te duci sa te distrezi.

 creatzaa, on Mar 20 2008, 20:06, said:

daca rezectia apicala nu reuseste si apare dupa o perioada o alta infectie in cazl aceluiasi dinte ce se va face? o noua rezectie sau nu se mai poate face nimic pt dintele respectiv si se va recurge la extractie?moral mai scazut ca acum nu am avut in viata mea: cum sa mai reziste dintii daca sunt obturati, vor fi rezecati si au plombe???mi-a zis ca la unul dintre dinti ar trebui dupa rezectie sa-mi fac si o coronita? este adevarat ca o coronita facuta la un dinte frontal are efecte negative si asupra dintilor vecini? am auzit ca respectiva coronita este daunatoare pt dintii alaturati...sunt  asa de deprimata incat am de cateva zile o ameteala destul de urata! off...
Teoretic se poate face si o a doua rezectie.
O coronita metalo-ceramica nu afecteaza ceilalti dinti. Ar fi bine sa apelezi la o coroana de portelan, in loc sa-ti pui plombe. Plombele mai cad, nu sunt atat de fizionomice, si nu este bine sa intervii de foarte multe ori pe acel dinte. O coronita de portelan poti sa o ai pe viata.
Nu este cazul sa fii deceptionata. In ziua de azi exista solutii.

#3044
sebbzsebbz

sebbzsebbz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.03.2008
Ana Karr , as vrea daca se poate sa aud si parerea ta despre pata alba de langa gingii.Am o carie exact pe locul unde este pata alba si vreau sa stiu gravitatea si ce imi face dentistul la care merg joi.Mersi

#3045
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 sebbzsebbz, on Mar 20 2008, 23:39, said:

Ana Karr , as vrea daca se poate sa aud si parerea ta despre pata alba de langa gingii.Am o carie exact pe locul unde este pata alba si vreau sa stiu gravitatea si ce imi face dentistul la care merg joi.Mersi

Calmează-te, nu-i nimic grav! E o simplă carie și o va trata fără nicio problemă!

#3046
joynie

joynie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2007
De 2zile citesc acest forum si imi pare rau ca nu am facut asta mai repede...Poate asa aveam mai multa grija de dintii mei... :mellow:

Cert este ca am ajuns la dentist! Dupa o foarte lunga perioada de timp...
Acum,problema este ca am de facut 2 extractii si imi este atat de frica incat mai am foarte putin pna am sa abandonez din nou si atunci nu stiu ce se va alege de dintii mei...

Intrebarea mea este : se poate ca in ultimii 2-3 ani sa se schimbe atat de multe in stomatologie incat sa se poate face o extractie fara durere? Pentru ca eu nu cred... :mellow:  :huh:
A doua intrebare este: in ce conditii se poate recurge la anestezie totala? este recomandata? cat de mult se poate lucra atunci?

Multumesc  ;)

#3047
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
si totusi care ar fi sansele ca rezectia sa reuseasca? sa inteleg ca in cazul in care ea nu va reusi sunt doua alternative : o a doua rezectie sau extractia dintelui nu?o alta varianta nu mai exista??? de a doua varinata sunt ingrozita, mai ales la varsta mea sa apelez la asa ceva mi se pare ingrozitor!
care este procedul pt punerea coronitei de portelean ( ceramica)? ana karr spuneai ca o coronita de ceramica poate sa dureze si o viata....oare chiar asa ar fi in cazul meu daca dintele saracul este si obturat si va fi si rezecat?mai facea si un comentariu doctorita mea stomatolog cu privire la starea dintilor cu infectie si anume : ca dintii tai sunt rupti , sfaramati! pai ,cred si eu daca mereu se apeleaza la freza aia blestemata...
dar sa presupunem ca rezectia va decurge bine pt ca am inteles ca la operatie pe langa rezident , va participa si coordonatorul, care este un om apreciat in facultatea de stomatologie si care apropo a hotarat ca mai intai sa mi se faca obturatii perfecte si mai apoi rezectie....este ok asa? pt ca am inteles ca in cazul rezectiilor procedeul este invers: mai intai rezectie si apoi obturatie....
mai ma macina si o alta problema! si mama mea a avut o dantura extem de fragila si a suferit de paradantoza! stiu ca boala este ereditara! ce pot sa fac pt a o preveni?
ce pot sa fac pt a-mi ingriji dintii ca sa nu mai trec prin ce am trecut si cum se ingrijeste o coronita dentara? apele de gura sunt bune? am inteles ca si acestea iti schimba culoarea plombelor/coronitelor dentare...
si mai am si lipsa de calciu....poate de aici au si inceput problemele...si chiar nu inteleg de ce am acest deficit de calciu pt ca mananc absolut de toate: oua, lapte, carne etc.. si nici macar nu tin regim cum fac altele...
va rog sa-mi acoperiti toate intrebarile....multumesc!

#3048
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

mai ma macina si o alta problema! si mama mea a avut o dantura extem de fragila si a suferit de paradantoza! stiu ca boala este ereditara! ce pot sa fac pt a o preveni?ce pot sa fac pt a-mi ingriji dintii ca sa nu mai trec prin ce am trecut si cum se ingrijeste o coronita dentara? apele de gura sunt bune? am inteles ca si acestea iti schimba culoarea plombelor/coronitelor dentare...
si mai am si lipsa de calciu....poate de aici au si inceput problemele...si chiar nu inteleg de ce am acest deficit de calciu pt ca mananc absolut de toate: oua, lapte, carne etc.. si nici macar nu tin regim cum fac altele...

Igiena impecabila, vizite regulate la stomatolog->igienizari regulate(detartraje, periaje profesionale).
Apele de gura mai bogate in clorhexidina( de ex cele care au  0,2% clorhexidina) pot colora obturatiile, coronitele, dintii naturali, limba dar nu de speriat, iar coloratiile de pe coronite si dinti naturali dispar de regula la un periaj profesional.

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

va rog sa-mi acoperiti toate intrebarile....multumesc!
Cu ce? cu o patura e bine? :P

#3049
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 ripper, on Mar 18 2008, 20:25, said:

Când dai la stoma? :D
Cand imi vine curajul, cred :unsure:

 joynie, on Mar 21 2008, 10:22, said:

Intrebarea mea este : se poate ca in ultimii 2-3 ani sa se schimbe atat de multe in stomatologie incat sa se poate face o extractie fara durere? Pentru ca eu nu cred... :mellow:  :huh:
A doua intrebare este: in ce conditii se poate recurge la anestezie totala? este recomandata? cat de mult se poate lucra atunci?

Am avut o extractie de molar inferior(4.6) acum 9 ani si n-am simtit absolut nimic. Eram o adevarat fricoasa atunci, aveam 13-14 ani si imi era frica si de mirosul acela specific din cabinetele stomatologice :lol:  Pe mine m-a deranjat doar sunetul pe care l-a facut acul cand a intrat in gingie cand s-a facut anestezia. Nici intepatura de ac nu o prea simti, se pune anestezic local.
S-a mai discutat ceva despre anestezie generala, prin septembrie anu trecut, cauta acolo.

#3050
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Daca e masea de minte semi-inclusa/inclusa, se cam schimba treaba, imi vibra bostanul de la burghiul lu' nenea stomatologul :) Cel mai tare ma enerveaza ca, tot tatonand cu clestele ala cu care tragea de masea , mi-a troznit cu el una vecina, care acum e fisurata, adica se vad niste dungulite albe pe ea.

 Ana_Karr, on Mar 19 2008, 21:35, said:

E OK .

Multumesc :)

Edited by nile, 21 March 2008 - 16:06.


#3051
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

... si totusi care ar fi sansele ca rezectia sa reuseasca?
... si totusi de ce sa nu reuseasca ?

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

sa inteleg ca in cazul in care ea nu va reusi sunt doua alternative : o a doua rezectie sau extractia dintelui nu?o alta varianta nu mai exista???
Da ! Implant sau punte ! Deci nu e sfarsitul  lumii !

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

care este procedul pt punerea coronitei de portelean ( ceramica)?
Iti slefuieste dintele, sau iti pune un pivot . Asta ar fi trebuit pus intraoperator. . Apoi ia amprenta. Tehnicianul isi face treaba lui, si tu mai vii de 3 ori : proba metalului, proba dentinei si glazura. Daca toate merg bine, intr-o saptamana ai "dintele" in gura.

 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

ana karr spuneai ca o coronita de ceramica poate sa dureze si o viata....oare chiar asa ar fi in cazul meu daca dintele saracul este si obturat si va fi si rezecat?
Cunosc pe cineva cu un dinte rezecat in urma cu 17 ani, si care este foarte bine merci si acum.
Nimeni nu-ti promite ca te va tine 10 ani. Te poate tine 6 luni - 1 an, sau 10-15-20 ani .
Macar incerci  sa-i prelungesti viata !
Atitudinea ta pesimista poate influenta negativ tratamentul .



 creatzaa, on Mar 21 2008, 10:46, said:

dar sa presupunem ca rezectia va decurge bine pt ca am inteles ca la operatie pe langa rezident , va participa si coordonatorul, care este un om apreciat in facultatea de stomatologie
... vor participa doar rezidentii .

#3052
cozmas2003

cozmas2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2007
as vrea sa stiu daca e ar trebui sa ma sperie umflarea unui ganglion in timpul cresterii unei masele de minte.
multumesc!

#3053
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, ar trebuie să te sperie! Acea măsea de minte poate erupe producându-se o complicație, o pericoronarită! Dar, în mod normal ar trebui să te doară... ai astfel de simptome sau doar ți s-a umflat ganglionul? Poate ai asocitat tu eruperea măselei cu umflarea ganglionului...

#3054
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu ma intreb de unde stie el ca-i erupe . Adica de unde stie el ca acea masea are suficient spatiu pe arcada, si nu sta blocata acolo.
Ar fi bine sa te vada un medic. Daca te duci si cu o radiografie la acea masea, e perfect.

#3055
cozmas2003

cozmas2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2007
am fost la medic,cu radiografie. maseaua e un pic inclinata si impinge in maseaua vecina. medicul meu a zis sa mai astept un pic,sa vedem ce se intampla. maseaua vecina cu cea de minte trebuia slefuita pt o punte,dar se pare ca mai aman operatia asta. umflarea ganglionului e asociata cu durere.

#3056
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Este normal ca la o obturatie de canal, care s-a facut cu 2 sapt in urma si a fost si plombata sa mai doara. Atunci cand apas pe ea durerea este insuportabila si de multe ori chianrsi fara a se exercita vreo presiune asupra maselei. Inainte de a incepe lucrea a fost facuta radiografie. Lucrarea a fost facuta la unele din clinicile renumite din Bucuresti. Desi inainte de a pune plomba i-am spus doctorului ca inca ma mai doare a zis ca nu e nimik si ca o sa treaca. Peste 2 zile am iar programare. Nu credeti ca ar fi indicat sa imi zica sa fac radiografie si dupa lucrare. Daca totusi nu a facut curatirea de canal corespunzator sau conurile bagate au afectat ceva din radacina. In total tratamentul de canal plus plomba m-a costat 530 ron. Destul de mult zic eu dar macar sa fi fost facuta bina. Ceea ce cred ca nu este cazul. Multumesc pt. raspunsuri.

#3057
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 dansandu, on Mar 24 2008, 19:42, said:

Este normal ca la o obturatie de canal, care s-a facut cu 2 sapt in urma si a fost si plombata sa mai doara. Atunci cand apas pe ea durerea este insuportabila si de multe ori chianrsi fara a se exercita vreo presiune asupra maselei. Inainte de a incepe lucrea a fost facuta radiografie. Lucrarea a fost facuta la unele din clinicile renumite din Bucuresti. Desi inainte de a pune plomba i-am spus doctorului ca inca ma mai doare a zis ca nu e nimik si ca o sa treaca. Peste 2 zile am iar programare. Nu credeti ca ar fi indicat sa imi zica sa fac radiografie si dupa lucrare. Daca totusi nu a facut curatirea de canal corespunzator sau conurile bagate au afectat ceva din radacina. In total tratamentul de canal plus plomba m-a costat 530 ron. Destul de mult zic eu dar macar sa fi fost facuta bina. Ceea ce cred ca nu este cazul. Multumesc pt. raspunsuri.

E foarte suspect ca nu a facut radiografie dupa tratament, mai laes la clinica renumita.  la clinicile mari, unde au instalatia RX langa scaun, in timpul tratamentului endo se obisnuieste sa se faca  mai multe radiografii din diverse unghiuri ca medicul sa stie mereu in ce stadiu e. Un medic serios face radiografie dupa ce a terminat tratamentul, doar unul care are emotii cred ca nu face radiografie.

#3058
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu, nu e normal să te doară! Și dubios faptul că nu ți-a făcut radiografie după.

530 lei tratament endo + obturație??  :bigeyed: A fost făcut sub microscop tratamentul?

#3059
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Va rog daca puteti sa imi recomandati o clinica buna din bucuresti si un doctor din cadrul ei. Dupa ce am trecut in situatia asta nu stiu ce sa mai zic. 230 obturatia de canal si 200 plomba si toate aceste probleme. Desi e una din clinicile renumite nici macar nu are radiologie in cadrul ei, iar in timpul tratamentului din discutiile dintre medic si asistenta mi-am dat seama ca si la ustensile/consumabile sunt cam chitrosi. Doar preturile sunt mari. Nu de alta dar deja urmeaza o lucrare de amploare si nu vreau sa arunc pe acea lucra vreo 5000 de ron pe fereastra.

#3060
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 dansandu, on Mar 24 2008, 20:34, said:

nu stiu ce sa mai zic. 230 obturatia de canal si 200 plomba si toate aceste probleme.
... si nu vreau sa arunc pe acea lucrare vreo 5000 de ron pe fereastra.
   Acuma nu te supara , dar stii cum se spune , anumite chestii in viata ... costa !
   Nu stiu care este situatia ta , dar nu inteleg cum ai ajuns intr-o astfel de stare .
   Este atat de simplu sa eviti complicatiile si suferintele astea , chiar fara nici o cheltuiala semnificativa , doar cu un efort suplimentar de vointa . Te compatimesc pentru faptul ca cei din jur nu ti-au spus ce sa faci pentru a avea o dantura sanatoasa si sa nu te confrunti cu asemenea necazuri . La fel de trist e ca de obicei nu stiu lucrurile astea nici pentru ei , asa ca ... de unde sa-i invete pe altii ?
   Un proverb spune simplu : " De la sine nu se dezvolta decat paguba si dezordinea " !
   Altfel zis - fara actiune constienta nu poti astepta rezultate pozitive .
   Din nefericire , dupa cum se poate vedea , tot mai multi au necazuri asemanatoare , pentru ca nu gandesc si nu actioneaza preventiv , preocupandu-se zi de zi de ingrijirea danturii si a sanatatii intregului organism .
   In ciuda consecintelor neplacute cu care se confrunta , cea mai mare parte a celor care au necazuri refuza sistematic sa invete din intelepciunea multiseculara a inaintasilor si din stiinta contemporanilor nostri , prezentata detaliat in massmedia sau pe internet .
   Eu insist de ceva timp , si o fac si cu aceasta ocazie - faceti oameni buni efortul normal de prevenire a afectiunilor dentare printr-o igiena riguroasa , zi de zi , si veti scapa de cea mai mare parte a neplacerilor !
    Sa fiti sanatosi !
    Sa auzim numai de bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate