Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3007
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
si eu a trebuit sa-mi extrag 1.8 acum 5 luni...am chemat un coleg la mine si m-a executat cu propriile "arme"...
am avut ceva retineri dar nu era cazul sa temporizez... :P

#3008
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
doktorul, tin si eu pumnii sa-ti reuseasca tratamentul si sa salvezi dintele. si fetita mea a patit asa ceva, dar la ea s-au fracturat la nivelul coletului toti incisivii de lapte. am mers rapid la unul din medicii cu care lucrez (sunt tehnician) si normal ca n-a avut sa-i faca mare lucru. acu au inceput sa erupa cei definitivi. tin pumnii ca fetita ta sa scape cat mai usor.

#3009
cristinutzaa

cristinutzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2008
buna , revin cu o intrebare : asa cum v-am mai spus am canini incluisi iar cei de lapte nu au picat . Problema este urmatoiare unul din ei are o carie cam mare desi medicul a incercat sa puna ceva acolo sa mai reziste a picat si am o durere ingrozitoare de aproape 2 sapt. Nu am fost la medic pt ca imi este teama , voi ce sfaturi imi dati . trebuie sa merg sa-l csot sau ce e de facut . Scuze daca v-am deranjat cu intrebarile mele

#3010
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
ce se mai aude cu Denta 2008 editia de primavara? am inteles ca firmele mari s-au inteles si vor face expozitie fara vanzare. voi stiti ceva despre asta?

#3011
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcristinutzaa, on Mar 17 2008, 18:08, said:

buna , revin cu o intrebare : asa cum v-am mai spus am canini incluisi iar cei de lapte nu au picat . Problema este urmatoiare unul din ei are o carie cam mare desi medicul a incercat sa puna ceva acolo sa mai reziste a picat si am o durere ingrozitoare de aproape 2 sapt. Nu am fost la medic pt ca imi este teama , voi ce sfaturi imi dati . trebuie sa merg sa-l csot sau ce e de facut . Scuze daca v-am deranjat cu intrebarile mele

Atunci rămâi cu teama!
Vei vedea în curând ce înseamnă frica de a merge la doctor să te trateze!

#3012
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
care sunt cele mai bune plombe?

#3013
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcreatzaa, on Mar 17 2008, 21:51, said:

care sunt cele mai bune plombe?

Amalgam! Dar nu prea se mai folosește...

Cel mai folosit acum - compozit fotopolimerizabil!

#3014
dvdrw

dvdrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2007
Buna ziua tuturor ! F. interesant topic si de aceea m-am hotarat sa apelez si eu la cunostintele voastre.
Am o frica cronica de stomatolog si nu atat de el cat de "polizorul" lui. Am cautat in repetate randuri un stomatolog
care sa foloseasca anestezie locala (pe care o suport cu bucurie) chiar si la o simpla pilire. Intr-un final am gasit pe
cineva careia i-am explicat situatia mea si a acceptat sa ma "localizeze" la fiecare vizita. La prima sedinta tresaream
usor la fiecare atingere dar eram foarte fericit ca intr-un final voi avea si eu dinti sanatosi. Doamna era putin
stresata de comportamentul meu dar in final si-a facut treaba si prima sedinta s-a incheiat cu succes. La a 2-a sedinta
a uitat de pactul nostru si nu a mai vrut anestezie pt ca " pilesc foarte putin un dinte la care nu s-a ajuns la nerv". Am
zis, fie ce-o fi stau si indur. Nu s-a putut. Am sarit in sus si cand mi-a dat cu jetul de apa dupa pilire. Atunci m-a dat afara.
NETERMINAT ! "Sa revii cand vei fi cuminte !" PFFFF De atunci am jurat sa astept sa apara anestezia totala prin gazare sau mai
stiu eu cum. Sunt convins ca numai in stare de inconstienta pot fi tratat corespunzator. Am maselele de minte si cei 4 dinti de
langa canini de extras plus inca vreo 4 de plombat si ma doare sufletul ca nu ma pot trata sa fiu si eu normal din punctul
asta de vedere. Daca cineva are o solutie sau daca mai sunt persoane care sunt in aceeasi situatie va rog sa postati sau
sa trimiteti mail. Sunt dispus sa ma tratez chiar si in alt oras eu fiind din Bacau iar banii nu sunt o problema.
Va multumesc ca ati citit postul meu !

#3015
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postripper, on Mar 17 2008, 21:54, said:

Amalgam! Dar nu prea se mai folosește...

Cel mai folosit acum - compozit fotopolimerizabil!

Acuma cum doamne amalgamul  :unsure: ? De ce-i mai bun ca si compozitu?

#3016
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostIvanna, on Mar 18 2008, 09:45, said:

Acuma cum doamne amalgamul  :unsure: ? De ce-i mai bun ca si compozitu?

Pentru că este mult mai rezistent, are o adaptare marginală mai bună, este mai durabil și mai sunt! Bineînțeles, toate aceste sunt valabile în cazul unei obturații perfect realizate!
Sunt anumite situații când chiar este indicat să se folosească amalgam în detrimentul compozitului!

Desigur, are și el dezavantalejele lui... dar per total sunt mulți doctori care-l consideră mai bun! Oricum, în ziua de azi tinde spre dispariție  :P

#3017
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
citisem pe undeva ca amalgamul duce in timp la aparitia unor boli ale sistemului nervos din cauza mercurului! dar plombele foto ce avantaje/dezavantaje au?

#3018
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcreatzaa, on Mar 18 2008, 10:45, said:

citisem pe undeva ca amalgamul duce in timp la aparitia unor boli ale sistemului nervos din cauza mercurului! dar plombele foto ce avantaje/dezavantaje au?

Legat de mercur și apariția unei boli nu știu ce să-ți zic...

Compozitele au ca dezavantaje următoarele lucruri:

- au o rezistență mai scăzută
- închiderea marginală este deficitară în timp
- la fotopolimerizare cresc în volum foarte mult
- dacă nu sunt polimerizate complet sunt iritante atât pentru pulpă cât si pentru pentru parodonțiul marginal
- nu-și păstrează culoarea în timp
Astea sunt principalele...

Ca avantaje cel mai important este estetica, de aceea fiind cele mai folosite acum!

#3019
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Eu totusi prefer compozitul :rolleyes:  Eu stiu ca amalgamul slabeste dintele, iar asta am simtit-o pe pielea mea. Primii 2 molari de jos au avut amalgam si la o luna dupa obturatie s-a rupt cate un perete la fiecare.
La amalgam eu stiu ca trebuie o cavitate mai mare decat daca se pune compozit deci trebuie indepartat mai mult din dinte. Daca apare o carie secundara, cum medicii de pe la noi nu obisnuiesc sa foloseasca diga, bagi in tine bine mersi tot mercurul ala <_<
Amalgamul nu-si schimba culoarea; in schimb, o schimba pe cea a dintelui :D

#3020
deluka

deluka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.03.2008
Am si eu o problema .
In partea dreapta jos(mandibula) , dupa canin am o singura masea( mai degraba maseluta). Ma gandeam sa echilibrez muscatura si sa apelez la implanturi. Problema e ca osul e subtire ( aproximativ 2mm ) si e evident ca nu poate sustine un implant de tip radacina. Am facut radiografii complete si tomografie.
Ma intereseaza clinici , doctori reputati unde se fac aditii de os (in Bucuresti ) si, evident, implanturi. Sunt putin disperat. Intotdeauna am considerat implantul o solutie pt problema mea si acum mi-a fugit preshul de sub picioare.
Nu ma intereseaza raspunsuri de genul " Cauta pe net !! ". Sunt o gramada care au asta pe lista de preturi, dar nu prea stiu cum sa aleg intre ei. E foarte usor sa iei plasa si sa dai si o gramada de bani. Si-a mai facut cineva aditie de os si ulterior implant?? Unde!!?? Ce fel de aditie???
Multumesc anticipat pt orice informatie.

#3021
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdvdrw, on Mar 18 2008, 08:07, said:

Buna ziua tuturor ! F. interesant topic si de aceea m-am hotarat sa apelez si eu la cunostintele voastre.
Am o frica cronica de stomatolog si nu atat de el cat de "polizorul" lui. Am cautat in repetate randuri un stomatolog
care sa foloseasca anestezie locala (pe care o suport cu bucurie) chiar si la o simpla pilire. Intr-un final am gasit pe
cineva careia i-am explicat situatia mea si a acceptat sa ma "localizeze" la fiecare vizita. La prima sedinta tresaream
usor la fiecare atingere dar eram foarte fericit ca intr-un final voi avea si eu dinti sanatosi. Doamna era putin
stresata de comportamentul meu dar in final si-a facut treaba si prima sedinta s-a incheiat cu succes. La a 2-a sedinta
a uitat de pactul nostru si nu a mai vrut anestezie pt ca " pilesc foarte putin un dinte la care nu s-a ajuns la nerv". Am
zis, fie ce-o fi stau si indur. Nu s-a putut. Am sarit in sus si cand mi-a dat cu jetul de apa dupa pilire. Atunci m-a dat afara.
NETERMINAT ! "Sa revii cand vei fi cuminte !" PFFFF De atunci am jurat sa astept sa apara anestezia totala prin gazare sau mai
stiu eu cum. Sunt convins ca numai in stare de inconstienta pot fi tratat corespunzator. Am maselele de minte si cei 4 dinti de
langa canini de extras plus inca vreo 4 de plombat si ma doare sufletul ca nu ma pot trata sa fiu si eu normal din punctul
asta de vedere. Daca cineva are o solutie sau daca mai sunt persoane care sunt in aceeasi situatie va rog sa postati sau
sa trimiteti mail. Sunt dispus sa ma tratez chiar si in alt oras eu fiind din Bacau iar banii nu sunt o problema.
Va multumesc ca ati citit postul meu !
urat din partea doctorului si te inteleg pentru ca si eu am avut o frica asemanatoare dar am intalnit un medic care s-a dovedit a fi foarte rabdatoare si chiar daca era tanara ,am avut incredere in ea si am in continuare .Pot sa spun ca desi sunt fricoasa ,nu am simtit nimic cand mi s-a scos nervul si mi s-au facut doua anestezii cu niste ace extrem de fine (abia am simtit intepatura) ca sa nu am probleme cu durerea .Pot sa spun ca intradevar m-am ridicat de pe scaun zambind dupa ce a terminat de scos nervul si a fost pentru prima data cand am vazut si eu nervul (mi l-a aratat) ,restul stomatologilor puneau arsenic si spuneau sa vin peste 2-3 zile sau chiar mai mult in functie de programarile lor.Un sigur dezavantaj e : pretul mare pentru orice interventie si lucrare dar sincer am acceptat asta decat sa fiu umilita stand cu programare cu tot la usile medicilor cate 2-3 ore si in final sa am probleme cu lucrarile sau sa se lucraze neigienic cu instrumente rudimentare si fara manusi.

#3022
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005
E plin internetul de "solutii" mai mult sau mai putin ieftine pentru albirea dintilor, majoritatea constand in folosirea unei solutii pe care o introduci in niste gutiere, intai in cabinet apoi acasa (am observat ca exista cateva care se vand doar pt acasa).
Cu metoda aceasta de albire am patit-o acum cativa ani, cand tot asa, in cautarea unei albiri adecvate am apelat la ea. M-am trezit cu o sensibilitate puternica la cald/rece, mai ales la dintii din fata, pe care o mai experimentez uneori si acum. De asemenea, efectul albirii a fost unul redus...ma tot uitam in oglinda si cred ca mai mult imi doream sa vad diferenta decat era de fapt.

Bun, acum ca am terminat pledoaria de intro, as dori sa va intreb ce parere aveti despre albirea folosind accelerator de albire.
In Cluj am gasit un centru stomatologic (din acela cu mai multe cabinete in aceeasi cladire, radiologie, etc - f dragutel si most important, personal foarte amabil) unde mi s-a propus o albire a ambelor arcade "cu accelerator Beyond", la ~1000 RON. CONFUSING! Din detaliile primite de la asistenta am inteles ca procedura este relativ simpla, mi se aplica un gel protector pt gingii, apoi un alt gel pe dinti, apoi mi se pune in fata dintilor (exprimare atehnica :D ) o lampa care emite o lumina inofensiva,  totul dureaza 30 de minute si TA-DAAA, am dinti albi. Mi-a dat si ceva brosura simpatica cu inainte/dupa-uri...

Ce as vrea sa aflu:
-cum vi se pare pretul in raport cu metoda? e lejer mai scump decat metoda gutierelor, dar m-au asigurat ca e mai eficient...
-apar sensibilitati?
-dureaza intr-adevar 30 de minute?
-cat timp raman dintii albi?

Multumesc!

#3023
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostIvanna, on Mar 18 2008, 12:27, said:

Eu totusi prefer compozitul :rolleyes:  Eu stiu ca amalgamul slabeste dintele, iar asta am simtit-o pe pielea mea. Primii 2 molari de jos au avut amalgam si la o luna dupa obturatie s-a rupt cate un perete la fiecare.
La amalgam eu stiu ca trebuie o cavitate mai mare decat daca se pune compozit deci trebuie indepartat mai mult din dinte. Daca apare o carie secundara, cum medicii de pe la noi nu obisnuiesc sa foloseasca diga, bagi in tine bine mersi tot mercurul ala <_<
Amalgamul nu-si schimba culoarea; in schimb, o schimba pe cea a dintelui :D

Este adevărat tot ce-ai spus!  :P

Când dai la stoma? :D

#3024
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdeluka, on Mar 18 2008, 13:21, said:

Si-a mai facut cineva aditie de os si ulterior implant?? Unde!!?? Ce fel de aditie???
Multumesc anticipat pt orice informatie.
Nu te astepta la minuni daca-ti faci "aditie de os" . Adica daca-ti toarna o pulbere amestecata cu sangele tau, care cica se transforma in os. Aditia de os, adevarata, se face cu os recoltat de la tine (si nu orice fel de os - exista o "stiinta" si la capitolul asta).
Poti incerca la Catedra de Implantologie (este in Facultatea de Stoma, la etajul II) . Daca ei nu gasesc solutii pt situatia ta, inseamna ca te poti resemna. Exista implanturi tip "lama" . Cei de la Implanto sunt  destul de buni ca sa gaseasca o rezolvare si pt tine.

View PostT-MoBiLeR, on Mar 18 2008, 16:20, said:

Ce as vrea sa aflu:
-cum vi se pare pretul in raport cu metoda? e lejer mai scump decat metoda gutierelor, dar m-au asigurat ca e mai eficient...
-apar sensibilitati?
-dureaza intr-adevar 30 de minute?
-cat timp raman dintii albi?

Multumesc!
- Mi se pare un pret astronomic, pt tampenia pe care vrei s-o faci.
- Ai toate sansele sa apara sensibilitate.
- Ce conteaza cat dureaza ? Conteaza ce efecte adverse au "albirile" .
- Cine a zis ca o sa-i ai albi ? Sa zicem ca ti-i deschid un pic. Atunci, in cazul in care renunti la cafea, bauturi colorate, tigari ... maxim 4-6 luni . Dupa care apelezi la o noua "albire" . Dupa vreo 2-3 albiri, treci la punte totala, cu devitalizarea tuturor dintilor. Faci punte din portelan, culoarea A1, si atunci o sa ai dinti perfecti, albi, ca in reclame. Tu de  fapt, asta vrei, dar pana sa ajungi acolo, te antrenezi un pic (financiar).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate