Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Suplimente pentru cresterea in inaltime

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#1
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Salut, :yeah baby
Stie cineva daca se gasesc suplimente pentru cresterea masei musculare si cresterea in inaltime ..de preferat naturale ..si de unde les putea lua ???
Daca au efect si care sunt cele mai bune (testate ?)

Mersi  :yeah baby

#2
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 27.11.2003
Steroizi....dar NU ti-as recomanda pentru ca pe termen lung distrug organismul.
iar de facut rost , sunt ilegale si deci ma paste un ban daca zic ceva pe forum :D

#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
NU exista suplimente pt cresterea in inaltime. Asta e un mit. Dupa o anumita varsta nu mai cresti indiferent daca te dai de trei ori peste cap. Suplimente pt masa musculara exista cate vrei, iar luate cum trebuie nu au efecte adverse.

#4
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.739
  • Înscris: 24.10.2003
La varsta pe care o ai (daca este reala): n-ai nici o sansa cu inaltimea. Poate cu muschii.

#5
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

NU exista suplimente pt cresterea in inaltime. Asta e un mit. Dupa o anumita varsta nu mai cresti indiferent daca te dai de trei ori peste cap.

Si care e varsta aceea ?

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001
daca ai pana in 15-16 ani, nu ai decat sa te apuci de un sport corespunzator (basket, volei, chiar tenis, etc)

#7
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
Varsta e in jur de 18-19-20

#8
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 04.08.2003
ptr varsta 15-16, exista injectii. ptr masa musculara, exista ffff multa sala + proteine. ma duc maine sa imi iau proteine. si merge si la sala.se mai ofera cineva?

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.723
  • Înscris: 18.07.2003
ce-ti iei de obicei ?

#10
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Injectiile astea "magice" sunt periculoase pentru ca, fiind ilegale sunt detinute doar de cine stie ce baieti de prin cartier care baieti daca nu ii cunosti destul de bine s-ar putea sa iti ceara bani ca pentru sterozisi si sa iti bage apa sau vin rosu in vena. :):)

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.723
  • Înscris: 18.07.2003
injectiile astea se fac cu hormon somatrotop, STH sau HGH sau MGH sunt variante de asa ceva existente in comert, chipurile pt imbunatatirea calitatii vietii batranilor, si culmea, tocmai la magazine naturiste..

astea's facute cu hormoni de origine bovina de obicei. nu's ilegale, nici toxice, dar sunt periculoase prin efectele pe care le pot avea.

efectele ar fi in mare: crestere disproportionata, slabirea miocardului, sterilitate, schimbarea metabolismului, etc

#12
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 691
  • Înscris: 14.05.2003
suplimente bune pt cresterea masei musculare gasesti la www.olympusgrup.ro , e o firma din Iasi , poti face comanda online cu plata ramburs .

#13
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 29.06.2004
Hai sa-ti dau un raspuns avizat, sunt profesor de sport si in tinerete am facut si eu ceva culturism. Pentru inaltime nu mai poti face nimic. Dar nu fi complexat; cei mai influenti oameni au fost de statura medie, Hitler, Ceausescu :drac: , Bruce Lee, Tom Cruise etc. Pentru a creste masa musculara iti trebuie in primul rand un program care sa includa nr. de repetari, greutate, zone musculare lucrate. Asta afli la sala unde o sa mergi. Nu uita sa faci o zi pauza intre antrenamente. Produse pentru cresterea masei musculare: în primul rand ia cinci mese pe zi in care sa incluzi de toate dar nu uita de lapte, carne,  oua. Culca-te la ora 22. Dupa trei luni de mers la sala poti sa incepi sa iei proteine pe care sa le combini cu creatina.
Succes! :)

#14
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
@mariuspad
Ai dreptate. Eu as mai adauga urmatoarele: poti lua linistit 6 si chiar 7 mese pe zi. De fapt e chiar recomandat daca esti ectomorf (genul slabanog care ia incet in greutate). Ca si ectomorf, poti baga linistit in tine cantitati mari de carbohidrati. Evident, iti urmaresti grasimea corporala. Daca la un moment dat devine prea multa, mai scazi din carbo si maresti cant. de proteine.

Pe vremea cand ma antrenam (sunt ectomorf), faceam 2 zile antrenament, pauza 1 zi, inca 2 zile antrenament, apoi pauza 2 zile, apoi repetam.

De asemenea trebuie sa te odihnesti destul....... cam 8 ore pe zi trebuie sa dormi. Mai mult nu strica. Eu dormeam uneori si 12 ore :D

Antrenamentele trebuie sa fie dure, cu greutati cat mai mari. Concentratia in timpul antrenamentului trebuie sa fie mare. Adica nimic nu trebuie sa-ti atraga atentia.

In fine.... ar mai fi multe de spus dar din pacate nu mai am timp.

#15
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Pai am 25 de ani si cam 70Kg..si 1,81 aproape incaltat :).
Si au cam greu un greutate ...bag da nu se vede ...fac antrenament cu greutati pina se unfla muskiu si fac febra uneori iar dupa vreo 2 zile muskiu se subtiaza la loc ..:(.....ma enerveaza la culme ..nu pot face muski...

#16
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
Moshu, sunt 3 elemente de baza la antrenamentul pentru cresterea masei musculare:
1) antrenamentul: sa fie de tehnica/durata/intensitatea corecta
2) alimentatia: sa fie adecvata/corecta
3) odihna: sa fie suficienta, inclusiv pauzele corecte intre antrenamente

Eu m-am chinuit 2 ani sa trag de fiare fara nici un rezultat. Apoi, am pus mana si m-am documentat, pe net, in reviste si intr-un an de zile am luat 10 Kg in greutate, ceea ce nu-i mare record, dar sa tinem cont de faptul ca sunt ectomorf. Oricine poate. Good luck!

#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Respectand toate advice-urile voastre, cu somn, alimentatie, steroizi, greutati cat mai mari etcetera, in cat timp, concret, incepe sa se vada o diferenta la biceps?

#18
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
@StGermain LASA STEROIZII!!!

Suplimentele nutritive sunt super-ok, atata timp cat nu suferi de vreo afectiune a ficatului/rinichilor, sau ai avut de curand hepatita etc.
Suplimentele nutritive (sau concentratele) sunt de fapt mancare concentrata. Mai important, ele contin numai elementele necesare dezvoltarii masei musculare, adica proteine si carbohidrati. In plus pot contine si alte elemente precum creatina, vitamine, minerale etc etc.

Cum le zice si numele, se iau IN PLUS fatza de mesele zilnice.

Dar nu lua suplimente daca nu te antrenezi corespunzator. Cu alte cuvinte, nu te astepta sa-ti creasca muschii pe tine luand doar suplimente, fara antremanent. Tot ce vei reusi va fi sa te ingrasi (foarte probabil) si eventual sa-ti suprasoliciti organismul.

Intrebarea ta e relativa. Depinde de foarte multi factori si nu in ultimul rand de factorul genetic. Adica daca tatal tau a avut bicepsi de Schwartzenegger, atunci e foarte mare sansa sa poti la randul tau sa pui masa foarte repede la biceps.

Tine cont ca dimensiunea bratului e data de biceps SI triceps. Poate ti se va parea ciudat dar tricepsul de fapt ocupa cam 2/3 din grosimea bratului. Asadar daca vrei brate groase trebuie sa lucrezi ambii muschi. La randul lor, bicepsul si tricepsul sunt impartiti in niste muschi mai mici dar aici deja intru in detalii prea mari.

Eu, in conditiile in care sunt ectomorf, reuseam sa pun cam 1 cm pe luna, la grosimea bratului. Cred ca si creatina a contribuit destul de mult la asta.

Daca mai vrei sfaturi ref. la culturism, intreaba-ma :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate