Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Ce să faci ca să-ți fie somn?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 big.brother, on Sep 25 2007, 19:03, said:

De mult timp mă frământă problema asta. Mă pun în pat pe la 23:30, și adorm la 02-03. Mi-e cam somn, dar nu pot adormi, și am ajuns la concluzia că trebuie să fie din cauză că nu îmi e somn. A doua zi sunt destul de obosit, și nu prea am chef de nimic.
Aștept răspunsuri, dar nu gen ''FĂ SEX''  -_-


Merg la serviciu :lol:

ON:ia o carte in mana , iti vine somnul citind-_-

#92
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 rebel78, on Oct 16 2008, 16:16, said:

Cum sa adormi?!

bezna in camera, liniste, inchizi ochii si incerci cat poti de mult sa nu te gandesti la nimic  :naughty:
cand ai insomnii, e foarte greu sa adormi oricata liniste si bezna ar fi in camera! :(

#93
angel3110

angel3110

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 07.03.2007

 tampitezol, on Oct 18 2008, 16:20, said:

cand ai insomnii, e foarte greu sa adormi oricata liniste si bezna ar fi in camera! :(
Da stiu!
In cazul asta asculta muzica sau fa ceva care te relaxeaza.

#94
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 rebel78, on Oct 17 2008, 09:21, said:

I faceti voi putina miscare (sau mai multa), daca altcava nu aveti de facut si sa vedeti seara ce repede adormiti.  ;)

sedentarismul = prietenul insomniilor!

 d4m4g3, on Oct 16 2008, 16:44, said:

Am citit topicul asta, si am sa mai incerc una alta. La mine temperatura din camera este mare, fiindu-mi cald de multe ori. Asta o fi un motiv, dar clar nu este singurul.
Sa incerc si pastilele cu melatonina, eventual o intrebare la medic? :) (cred ca mi-ar prinde bine si psiholog, dar...eh :P )

temperatura dormitorului tre' sa fie in jur de 20 grade Celsius , cat mai racoros, cat mai confortabil.
la fel, si cu lenjeria de pat si pijamaua, cat mai confortabile.
aerul tre' sa fie unul respirabil, nu uscat si sufocant.

Edited by tampitezol, 18 October 2008 - 15:40.


#95
FunGirl

FunGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2008

 tampitezol, on Oct 18 2008, 16:39, said:

sedentarismul = prietenul insomniilor!


Inteleapta vorba ai grait. :thumbup: Faceti, nene, miscare inainte sa va plangeti de insomnii.  :nonobad: Sau, daca nu merge, beti o cana cu lapte caldut  :inlove: . Functioneaza mereu!

Edited by FunGirl, 19 October 2008 - 11:58.


#96
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008
Stresul asta nu ne da pace. :ciocan:
eu deja am adormit. vise placute ! :bicycle:
miscare (inclusiv sex  :boxing:  ) , dus caldut , lapte caldut , masaj , muzica relaxanta :walkman:  , imaginare peisaje linistitoare  , numaratul oilor  :harhar: ,etc.
Somn usor ! :hypocrite:

Edited by luchiano_888, 21 October 2008 - 19:05.


#97
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
E posibil sa fie din cauza consumului de cafea/coca cola/pepsi etc (produse cu cofeina, energizante). Mi s-a intimplat nu o data sa trebuiasca sa stau pina tirziu in noapte pt ca aveam un proiect de terminat si sa beau mult pepsi (cafea nu beau niciodata), iar dupa sa nu reusesc sa adorm, desi imi era ingrozitor de somn.

#98
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 FunGirl, on Oct 19 2008, 12:55, said:

Inteleapta vorba ai grait. :thumbup: Faceti, nene, miscare inainte sa va plangeti de insomnii.  :nonobad: Sau, daca nu merge, beti o cana cu lapte caldut  :inlove: . Functioneaza mereu!
ms  :) tre' sa mearga facand miscare.. si un dush inainte de culcare.. pt ca se pierde caldura dupa dush, ceea ce e necesar ca sa dormi mai bine. din cate stiu o temperatura mai ridicata a organismului (bineinteles ca <37grade celsius, altfel ai febra..) face corpu mai activ, inlatura senzatia de oboseala, iar o temperatura mai scazuta, induce  stare de somnolenta..

 BrainDamage, on Oct 22 2008, 18:16, said:

E posibil sa fie din cauza consumului de cafea/coca cola/pepsi etc (produse cu cofeina, energizante). Mi s-a intimplat nu o data sa trebuiasca sa stau pina tirziu in noapte pt ca aveam un proiect de terminat si sa beau mult pepsi (cafea nu beau niciodata), iar dupa sa nu reusesc sa adorm, desi imi era ingrozitor de somn.

CAFEÍNĂ s.f. Alcaloid care se extrage din cafea și din ceai, întrebuințat ca excitant al sistemului nervos și ca stimulent al inimii.
deci categoric, cafeaua influenteaza somnu!
cafeina nu reduce nevoia de somn, ci senzatia de oboseala. In consecinta, a doua zi vei fi mai obosit daca nu ti-ai facut nevoile de somn necesare, chiar daca ai baut bautura pe baza de cafeina.
in privinta bauturilor carbogazoase ( COCA-COLA/PEPSI) pe langa acest stimulent al SNC-ul numit cafeina, ele mai contin si o cantitate de zahar insemnata, cat sa produca energie, exact de ce nu avem nevoie inainte de culcare.

Edited by tampitezol, 22 October 2008 - 19:39.


#99
axells

axells

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.10.2008
cea mai eficienta metoda e sa incerci sa nu dormi 24 de ore dupa care sa bei cat mai multa cafea si sa mananci ciocolata fara a manca ceva (sau putin) iar dupa aceasta sa te expui la cat mai mult efort fizic , totusi exact cum zicea si tampitezol cel mai bine e sa faci un minim de efort zilnic (alergi prin casa prin parc , faci flotari pe scurt exercitii) si asa dispare lipsa de somn

#100
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 axells, on Oct 23 2008, 17:29, said:

cea mai eficienta metoda e sa incerci sa nu dormi 24 de ore dupa care sa bei cat mai multa cafea si sa mananci ciocolata fara a manca ceva (sau putin) iar dupa aceasta sa te expui la cat mai mult efort fizic , totusi exact cum zicea si tampitezol cel mai bine e sa faci un minim de efort zilnic (alergi prin casa prin parc , faci flotari pe scurt exercitii) si asa dispare lipsa de somn

nu e o metoda eficienta! e o metoda "fara cap"! dupa ce stai treaz fortat 24h(ceea ce e foarte obositor pt sistemu nervos) sa mai bei si cafea si sa mananci ciocolata, si apoi sa faci efort fizic intens, e o SUPRASOLICITARE  pt organism!!
de preferabil e sa faci de la inceput efort fizic intens, sa te alimentezi corect, si iti va fi somn.
pe langa asta mai adaugi un dush caldut seara si lapte caldutz s.a.

exercitiu fizic induce oboseala, oboseala induce somnolentza . simplu
si nu exercitiu seara..

sa alergi prin casa??  :roflmaofast:

#101
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Încerci să nu te gândești la absolut nimic. La mine funcționează, doar că îi cam greu de aplicat.

#102
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 big.brother, on Sep 25 2007, 19:03, said:

Aștept răspunsuri, dar nu gen ''FĂ SEX''  -_-

Da' de ce nu vrei să faci sex???

#103
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 axells, on Oct 23 2008, 17:29, said:

cea mai eficienta metoda e sa incerci sa nu dormi 24 de ore dupa care sa bei cat mai multa cafea si sa mananci ciocolata fara a manca ceva (sau putin) iar dupa aceasta sa te expui la cat mai mult efort fizic , totusi exact cum zicea si tampitezol cel mai bine e sa faci un minim de efort zilnic (alergi prin casa prin parc , faci flotari pe scurt exercitii) si asa dispare lipsa de somn

asta e cea mai eficienta metoda sa-ti borasti si sufletul din tine, si sa treci prin niste chinuri ce rivalizeaza cu torturile din evul mediu.

in loc de asta ai putea, dupa cum s-a mai sugerat, fie sa muncesti, fie sa faci sex, fie amandoua ;)

#104
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Bea lapte cald.

#105
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 spare-me, on Oct 24 2008, 09:31, said:

asta e cea mai eficienta metoda sa-ti borasti si sufletul din tine, si sa treci prin niste chinuri ce rivalizeaza cu torturile din evul mediu.

in loc de asta ai putea, dupa cum s-a mai sugerat, fie sa muncesti, fie sa faci sex, fie amandoua ;)

chinuri si torturi , bine zis

#106
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Am auzit/citit ca fumatul unei anumite plante (se stie ea) iti induce o stare de somnolenta acuta...

#107
roxyfoxy4fitness

roxyfoxy4fitness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2008
Hei pt cel cu probleme de insomnie.. recomand cu toata increderea Tinctura de Tei Argintiu.Se gaseste in Plafare si nu e f scump..oricum e super bun .Il iei cu jumatate de ora inainte sa te bagi in pat,o lingurita fara apa,nu e foarte rau la gust este suportabil.Foloseste cu toata increderea.Daca nici cu acest "medicament" naturist nu iti rezolvi problema ,atunci sfatul meu este sa consulti un medic si poate iti va prescrie niste somnifere usoare.Oricum daca acesta insomnie vine din interiorul tau (sentimental,psihic,grija zilei de miane) e foarte bine sa stai si analizezi totul INAINTE de a te pune in pat si poti incerca sa inchei cu o rugaciune(nu ma balamati,dar de multe ori ajuta)Oricum succes!

#108
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Am postat acum ceva vreme pe aici avand probleme cu somnul... Si am ajuns sa-mi cumpar si eu niste melatonina. In afara de faptul ca este destul de scumpa, isi face efectul. Desi in ultimele zile am stat eu pana tarziu din diverse motive, am inceput oricum sa adorm mai devreme, sa ma ia somnul mai devreme, nu sa stau pana la 2 noaptea fara sa imi fie somn. :) Si iau de numai ~12zile.

Pe langa asta lunea si joia mai fac si sport la scoala (care pana acum nu il faceam ca eram in vacanta), oricum, totul spre bine. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate