Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 3

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4484 replies to this topic

#55
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 Eddy81, on Nov 27 2007, 18:39, said:

Scuze, am gresit am scris Cronotherm in loc de Computherm , am gasit ceva si cred ca asta o sa-l si cumpar - Computherm 093. Voi scrie daca se va produce o schimbare majora in comportamentul centralei, centrala si caloriferele sa le reglez la maxim( debit - caldura...) dupa montarea cronotermostatului, si mai presupun ca nu pot face eu de unul singur instalarea lui, nu?
Multumesc mult si scuze pt. deranj(daca am provocat vreunul)!
cheama unul de la service mai bine,ptr. ca trebuie sa faca legatura la placa electronica a centralei.te sfatuiesc sa nu-ti bagi tu miinile pe acolo.
turul,regleaza-l la cit crezi tu ca ar fi comfortabil,dar nu sub 60 gr. cel mai bine pina la punctul sit. deasupra potentiometrului(unde-i linia discontinua).
daca ai calorifere mici si-i f.frig afara,poti mari,asta-i modificabila.

#56
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 caldut, on Nov 27 2007, 19:00, said:

cheama unul de la service mai bine,ptr. ca trebuie sa faca legatura la placa electronica a centralei.te sfatuiesc sa nu-ti bagi tu miinile pe acolo.
turul,regleaza-l la cit crezi tu ca ar fi comfortabil,dar nu sub 60 gr. cel mai bine pina la punctul sit. deasupra potentiometrului(unde-i linia discontinua).
daca ai calorifere mici si-i f.frig afara,poti mari,asta-i modificabila.
nu te scuza de asta e forum, fiecare sa contribuie cu ce poate si cit poate.

#57
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 05.06.2006
Salut!

Arunc si eu o intrebare pe topicul asta.
Am o centrala (Radiant 24 Kw, tiraj fortat) care functioneaza bine. Din ceea ce am citit mai sus, deduc ca un cronotermostat face minuni in functionarea centralei.
Intrebarea mea este, daca se poate face si o economie de gaz folosind acest auxiliar.
Iarna trecuta am platit la gaze aprox. 500 lei/luna. Anul asta estimez o crestere de pret de cel putin 10%.
Cronotermostatul ma poate ajuta sa fac o economie la gaze?
Unde se monteaza? In camera cea mai racoroasa? De care? Ce model?
Diferenta de temperetura dintre o camera aflata pe nord si una de pe sud este de 3-4 grade.
Pot egaliza cumva temperaturile in camere? Daca pe nord vreau sa fac 20 de grade, in sud as avea 23-24 grade ceea ce inseamna un consum in plus inutil (pentru familia mea cea mai buna temperatura este de 20-21 grade).

Multumesc anticipat pentru idei, sfaturi.

Edited by liviu_np, 27 November 2007 - 23:53.


#58
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 liviu_np, on Nov 27 2007, 21:45, said:

Salut!

Arunc si eu o intrebare pe topicul asta.
Am o centrala (Radiant 24 Kw, tiraj fortat) care functioneaza bine. Din ceea ce am citit mai sus, deduc ca un cronotermostat face minuni in functionarea centralei.
Intrebarea mea este, daca se poate face si o economie de gaz folosind acest auxiliar.
Iarna trecuta am platit la gaze aprox. 500 lei/luna. Anul asta estimez o crestere de pret de cel putin 10%.
Cronotermostatul ma poate ajuta sa fac o economie la gaze?
Unde se monteaza? In camera cea mai racoroasa? De care? Ce model?
Diferenta de temperetura dintre o camera aflata pe nord si una de pe sud este de 3-4 grade.
Pot egaliza cumva temperaturile in camere? Daca pe nord vreau sa fac 20 de grade, in sud as avea 23-24 grade ceea ce inseamna un consum in plus inutil (pentru familia mea cea mai buna temperatura este de 20-21 grade).

Multumesc anticipat pentru idei, sfaturi.

pune capuri termostatice in camerele calduroase,si regleaza-le la 21 sau cit vrei.eventual cronotermostatul sa fie cu unde radio,il poti pune in ce camera vrei,dar nu in cele unde ai montat capurile respective.
alta solutie ar fi sa sch. calorif.(unul mai mare unde e mai friguros),da-i cea mai neinspirata,sau daca-ti permiti, termoizoleaza peretii,macar pe portiunea aia mai rece.cronotermostatele in general,nu fac probleme,poti lua oricare,astea se strica rar de obicei.
daca ai modelul Mini , iti recomand sa faci o verif. la 2 ani ptr. ca-s bitermice si stii ca-s cam pacatoase la calcar.daca se colmateaza sch. se poate sa nu
il mai poata spala cel de la service,si sa fii nevoit sa-l inlocuiesti (vreo 7-8 mil ).
apropo de Radiant,n-ai urmarit topicul "alegere centrala" unde tot le recomand,si mie imi plac al dracului,ca-s f. fiabile si bine concepute(in afara de Mini,ca nu-mi plac bitermicele deloc).dar multi vad, putini cunosc.

#59
heertzy

heertzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2007
Locuinta la etajul 1 al unei case din caramida,3 camere mari de 20-25 m2 plus 2 bucatarii si 2 bai,2 holuri,hol de accses cu scara,constructie din perioada interbelica,geamuri duble tamplarie din lemn.
Am de ales intre:
Centrala Baxi sau Saounier Douval
Calorifere noi din otel(sau alt material) si calorifere vechi de fonta
Instalatie cu tevi de Cu sau alte materiale Pexal,PP)
Robineti cu termostat la fiecare calorifer sau cronotermostat
lucru (montaj) cu firma sau cu persoane fizica

Ce-mi recomandati,eventual alte variante tinand cont ca
bugetul este de 10000 ron
Multumesc

A venit vremea sa continuam "serialul" centrale termice cu vol. 3. Celelalte sunt:
-Seria 2 si Seria 1

Edited by scheleton, 11 February 2011 - 02:15.


#60
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 heertzy, on Nov 28 2007, 12:52, said:

Locuinta la etajul 1 al unei case din caramida,3 camere mari de 20-25 m2 plus 2 bucatarii si 2 bai,2 holuri,hol de accses cu scara,constructie din perioada interbelica,geamuri duble tamplarie din lemn.
Am de ales intre:
Centrala Baxi sau Saounier Douval
Calorifere noi din otel(sau alt material) si calorifere vechi de fonta
Instalatie cu tevi de Cu sau alte materiale Pexal,PP)
Robineti cu termostat la fiecare calorifer sau cronotermostat
lucru (montaj) cu firma sau cu persoane fizica

Ce-mi recomandati,eventual alte variante tinand cont ca
bugetul este de 10000 ron
Multumesc

eu as lua Baxi,fara sa stau pe ginduri.
calorifere,da,din otel,teava cupru,cronotermostat,dar si capuri termostatice,dar numai in holuri,bucatarii.
instalatia cu pers. fizica,dar numai dace te cunosti bine cu pers. resp. sau ai cumva referinte ca-i meserias si serios.
montajul ct. cu firma de unde cumperi.

#61
heertzy

heertzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2007

 caldut, on Nov 28 2007, 16:02, said:

eu as lua Baxi,fara sa stau pe ginduri.
calorifere,da,din otel,teava cupru,cronotermostat,dar si capuri termostatice,dar numai in holuri,bucatarii.
instalatia cu pers. fizica,dar numai dace te cunosti bine cu pers. resp. sau ai cumva referinte ca-i meserias si serios.
montajul ct. cu firma de unde cumperi.


Ce putere pentru ct? 24KW ,29,6KW 30KW....
Baxi e la 3400 in timp ce sounier e la 2700 ron ca e o promotie.Putere de 30KW Baxi ,  29,6KW Sounier douval

#62
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 heertzy, on Nov 28 2007, 13:19, said:

Ce putere pentru ct? 24KW ,29,6KW 30KW....
Baxi e la 3400 in timp ce sounier e la 2700 ron ca e o promotie.Putere de 30KW Baxi ,  29,6KW Sounier douval
daca le ai vedea si inauntru(componentele) ai sti de ce dif. de pret.daca vrei neaparat detalii,iti pot spune.daca ai doua bai,s-ar putea sa mearga una de 28 kw,Baxi eco 3.cea de 31 kw,Baxi Luna Max sau Luna 3 Comfort,sint scule adevarate.
sigur nu stii,dar asta ca fapt divers,viitorul Vitopend 100 WHKB,care va ajunge probabil si la noi,are o constructie inspirata(pe partea de acm.)de modelul Luna Max.e drept ca si Themafast are microacumulare,dar nu si componente de calit. celor de la Baxi.
oricum,31 kw,cam mult,ptr.incalzire cred ca merge 24 kw,dar nu stiu cite pers. sinteti si ce neces. apa calda in conditii de simultaneitate.

#63
heertzy

heertzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2007

 caldut, on Nov 28 2007, 16:42, said:

daca le ai vedea si inauntru(componentele) ai sti de ce dif. de pret.daca vrei neaparat detalii,iti pot spune.daca ai doua bai,s-ar putea sa mearga una de 28 kw,Baxi eco 3.cea de 31 kw,Baxi Luna Max sau Luna 3 Comfort,sint scule adevarate.
sigur nu stii,dar asta ca fapt divers,viitorul Vitopend 100 WHKB,care va ajunge probabil si la noi,are o constructie inspirata(pe partea de acm.)de modelul Luna Max.e drept ca si Themafast are microacumulare,dar nu si componente de calit. celor de la Baxi.
oricum,31 kw,cam mult,ptr.incalzire cred ca merge 24 kw,dar nu stiu cite pers. sinteti si ce neces. apa calda in conditii de simultaneitate.

Baxi Luna comfort 310Fi e oferta de la una din firme.Dar au si 240Fi,la 25 Kw.
3 Adulti si un copil(mai exact mama si eu ,sotia si copilul)C
Camerele sunt inalte,daca asta conteaza la calcule....Aprox 3 m

#64
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 heertzy, on Nov 28 2007, 16:26, said:

Baxi Luna comfort 310Fi e oferta de la una din firme.Dar au si 240Fi,la 25 Kw.
3 Adulti si un copil(mai exact mama si eu ,sotia si copilul)C
Camerele sunt inalte,daca asta conteaza la calcule....Aprox 3 m
cred ca ar fi suficient 28 kw,dar dupa ureche mai mult ptr. ca nu mi-ai dat date suficiente.vezi ca au si un alt model Eco 3(nu eco3 compact),la vreo 28 mil.

#65
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 05.06.2006

 caldut, on Nov 28 2007, 12:19, said:

daca ai modelul Mini , iti recomand sa faci o verif. la 2 ani ptr. ca-s bitermice si stii ca-s cam pacatoase la calcar.daca se colmateaza sch. se poate sa nu

Multumesc de sfaturi, insa te mai bat la cap cu cate ceva:

Pentru instalarea cronotermostatului cu radio trebuie sa-i chem pe cei de la reprezentanta (autorizati) sa monteze receptorul in centrala, sau o pot face eu??

M-ai speriat cu modelul Mini. Uite ce scrie pe cartea centralei:
"Centrala termica murala model RBS 24.    
Tip C - Camera de ardere etansa - tiraj fortat."
Este Mini?

Inca o intrebare. Pe timpul verii, n-am putut goli caloriferele pentru ca imi intra centrala pe avarie spunand ca are presiunea sub 0.5 atm (pompa de recirculatie nu se auzea, butonul de caldura era inchis de 2 luni).

#66
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 liviu_np, on Nov 28 2007, 19:21, said:

Multumesc de sfaturi, insa te mai bat la cap cu cate ceva:

Pentru instalarea cronotermostatului cu radio trebuie sa-i chem pe cei de la reprezentanta (autorizati) sa monteze receptorul in centrala, sau o pot face eu??

M-ai speriat cu modelul Mini. Uite ce scrie pe cartea centralei:
"Centrala termica murala model RBS 24.    
Tip C - Camera de ardere etansa - tiraj fortat."
Este Mini?

Inca o intrebare. Pe timpul verii, n-am putut goli caloriferele pentru ca imi intra centrala pe avarie spunand ca are presiunea sub 0.5 atm (pompa de recirculatie nu se auzea, butonul de caldura era inchis de 2 luni).
da trebuie legat la placa electronica. da cum sa golesti instalatia omule,aia tre sa ramina incarcata permanent.
nu tre sa te sperii cu centrala,da s-o tii cit de cit din scurt, iar la 2 ani e bine sa se uite unu de la service si daca-i nevoie sa faci spalare chimica.
nu mai fa prostia sa golesti niciodata instalatia,vrei sa rugineasca caloriferele,plus depuneri de calcar la fiecare reincarcare.o comuti pe vara si atit.

#67
catalin40A

catalin40A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2007
Am si eu o nelamurire pentru care as dori sa ma ajutati.
Tot citind pe forum am ajuns la concluzia ca eu nu stiu care este puterea instalata a caloriferelor din casa ( 15 buc ). Proiectarea si executia lucrarii a fost efectuata de o firma specializata, de la care dealtfel am achizitionat toate materialele si centrala ( Haiss - 31kw in condensatie ) . Ei stiu ce au facut, dar au facut bine pentru ca incalzirea in casa func. ff bine iar consumul de gaz este incredibil de mic.
Concluzionand, - o formula de calcul pentru a afla puterea in kw a instalatiei din casa.
Multumesc

#68
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 catalin40A, on Nov 29 2007, 05:34, said:

Am si eu o nelamurire pentru care as dori sa ma ajutati.
Tot citind pe forum am ajuns la concluzia ca eu nu stiu care este puterea instalata a caloriferelor din casa ( 15 buc ). Proiectarea si executia lucrarii a fost efectuata de o firma specializata, de la care dealtfel am achizitionat toate materialele si centrala ( Haiss - 31kw in condensatie ) . Ei stiu ce au facut, dar au facut bine pentru ca incalzirea in casa func. ff bine iar consumul de gaz este incredibil de mic.
Concluzionand, - o formula de calcul pentru a afla puterea in kw a instalatiei din casa.
Multumesc
ai si casa destul de bine izolata termic,poate si norocul de a fi gasit o firma meseriasa,iar condensarea te ajuta si ea un pic.apropo ce consum ai ?
de regula se pling cei care consuma mult,ce esti nemultumit si ai vrea o factura mai mare ?puterea se poate afla dupa dimens. calorif.nu dupa marimea lor.
deasemenea puterea lor variaza,fct. de regimul termic la care lucreaza centrala,mai ales daca ai si senzor exterior.

#69
catalin40A

catalin40A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2007

 caldut, on Nov 29 2007, 09:00, said:

ai si casa destul de bine izolata termic,poate si norocul de a fi gasit o firma meseriasa,iar condensarea te ajuta si ea un pic.apropo ce consum ai ?
de regula se pling cei care consuma mult,ce esti nemultumit si ai vrea o factura mai mare ?puterea se poate afla dupa dimens. calorif.nu dupa marimea lor.
deasemenea puterea lor variaza,fct. de regimul termic la care lucreaza centrala,mai ales daca ai si senzor exterior.

Am povestit la un moment dat pe forum despre casa si consumul de gaze. Izolatie exterioara de 7 cm - poliester, BCA, iar la nivel, pentru ca am facut peretii interiori pe structura de lemn si rigips am izolat cu vata minerala ( 10 cm ) perimetral pe interior. Deasemeni acoperisul - vata de 15 cm. Sup. totala a casei - 200m2, temperatura reglata pe ambient 21.5 grade C ( ambient Haiss cu transmitere radio ). Consum de gaze pe luna noiembrie 2007 -  250 mc.
Ma interesa puterea instalate a caloriferelor pentru a o compara cu cea a centralei. Vreau sa vad daca sunt suficient de " supradimensionate " pentru a beneficia de condensatie. Returul la intrare in centrala ( in timpul functionarii ) nu cred ca are mai mult de 40 grade C ( o masurare aproximativa facuta punand mana pe teava ). La ce temperatura a returului se obtine condensatia eficienta ? Deasemeni am reglat din centrala temperatura apei pe incalzire la 65 grade C. E bine sau trebuia mai mult ? Nu am senzor de exterior. Ar trbui sa pun ? Cu ce ar ajuta ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#70
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 catalin40A, on Nov 30 2007, 05:48, said:

Am povestit la un moment dat pe forum despre casa si consumul de gaze. Izolatie exterioara de 7 cm - poliester, BCA, iar la nivel, pentru ca am facut peretii interiori pe structura de lemn si rigips am izolat cu vata minerala ( 10 cm ) perimetral pe interior. Deasemeni acoperisul - vata de 15 cm. Sup. totala a casei - 200m2, temperatura reglata pe ambient 21.5 grade C ( ambient Haiss cu transmitere radio ). Consum de gaze pe luna noiembrie 2007 -  250 mc.
Ma interesa puterea instalate a caloriferelor pentru a o compara cu cea a centralei. Vreau sa vad daca sunt suficient de " supradimensionate " pentru a beneficia de condensatie. Returul la intrare in centrala ( in timpul functionarii ) nu cred ca are mai mult de 40 grade C ( o masurare aproximativa facuta punand mana pe teava ). La ce temperatura a returului se obtine condensatia eficienta ? Deasemeni am reglat din centrala temperatura apei pe incalzire la 65 grade C. E bine sau trebuia mai mult ? Nu am senzor de exterior. Ar trbui sa pun ? Cu ce ar ajuta ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
senzorul ajusteaza temperatur de tur in raport de temp. exterioara si asta in mod automat.el este cel mai eficient in perioadele de toamna ,primavara sau ca acum de exemplu,cind ziua e cald,noaptea f. frig.nu vei mai merge cu temp. constanta in instalatie,ac. va fi variabila functie de temp. externa.
ac. senzor este f. util tocmai ct. cu condensare.condensarea este mai eficienta cu cit temp. de pe retur este mai mica.esti boier la asa consum.

#71
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,329
  • Înscris: 15.10.2006

 catalin40A, on Nov 30 2007, 07:48, said:

Ma interesa puterea instalate a caloriferelor pentru a o compara cu cea a centralei. Vreau sa vad daca sunt suficient de " supradimensionate " pentru a beneficia de condensatie. Returul la intrare in centrala ( in timpul functionarii ) nu cred ca are mai mult de 40 grade C ( o masurare aproximativa facuta punand mana pe teava ). La ce temperatura a returului se obtine condensatia eficienta ? Deasemeni am reglat din centrala temperatura apei pe incalzire la 65 grade C. E bine sau trebuia mai mult ? Nu am senzor de exterior. Ar trbui sa pun ? Cu ce ar ajuta ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Masori lungimea, inaltimea si latimea fiecarui calorifer si le afli puterea de la producator. Le aduni si rezulta puterea lor totala.
Poti sa scri aici dimensiunile fiecarui calorifer pt. ca calculul nu este greu.
Este interesanta si puterea minima a centralei pt. a vedea daca caloriferele sunt suficiente.

#72
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 cipaul, on Nov 30 2007, 18:44, said:

Masori lungimea, inaltimea si latimea fiecarui calorifer si le afli puterea de la producator. Le aduni si rezulta puterea lor totala.
Poti sa scri aici dimensiunile fiecarui calorifer pt. ca calculul nu este greu.
Este interesanta si puterea minima a centralei pt. a vedea daca caloriferele sunt suficiente.
nominala 12,4 kw,utila 11,9 kw(ptr. regim 80/60)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate