Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 3

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4484 replies to this topic

#37
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,304
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Oct 22 2007, 21:35, said:

ei pe dracu,si daca va ajunge gazul la 1 euro/mc ca in Elvetia ce faci ?
pui pe lemne sau pelete,dar cu incalz. in pardoseala ?

Oooo... daca ajunge pretul gazului ca in Elvetia at. 99% renunt la contractul cu Distrigazul, tai tevile de gaz de prin casa si fac un chef mare pe urma.
Dupa care: panouri solare fotovoltaice pe tot acoperisul si eventual prin curte + pompa de caldura si incep sa ma simt om, nu fazan ca acum. Astept de 5 luni sa imi dea drumul la gaz metan asa ca ...
Acum si o discutie mai actuala: avantajele incalzirii in pardoseala care sunt? Un calcul privind amortizarea investitiei suplimentare este pe undeva?
Nu sunt adeptul incalzirii in pardoseala dar argumentele tehnice sunt OK, cele de marketing ma fac sa imi cam infoi penele.
Astept si informatii de la utilazatorii acestui tip de incalzire.

#38
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View PostVali_B, on Oct 21 2007, 18:53, said:

As avea si eu o intrebare .... care sunt cele mai bune si mai cautate centrale termice pt incalzire fabricate in ITALIA !

cele mai bune centrale termice italiene (si unele dintre cele mai bune in general) sunt deja comercializate la noi de ceva vreme. eu o sa-mi iau una in condensatie peste doua luni. cum se numesc poti afla si singur,desi daca vrei sa faci afaceri in domeniu trebuia sa stii deja.

#39
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postmmv, on Oct 23 2007, 19:01, said:

cele mai bune centrale termice italiene (si unele dintre cele mai bune in general) sunt deja comercializate la noi de ceva vreme. eu o sa-mi iau una in condensatie peste doua luni. cum se numesc poti afla si singur,desi daca vrei sa faci afaceri in domeniu trebuia sa stii deja.
exact, majoritatea au reprezentante comerciale in RO asta insemnind o logistica bine pusa la punct,cu distribuitori regionali,locali,depozite piese de schimb,tehnicieni scolarizati de ei ,unii chiar afara la fabricile producatorilor,etc.
daca vrei neaparat un nume,uite,Cosmogas fac niste centrale cu condensare beton si nu am auzit de ei pe plai mioritic.

#40
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcipaul, on Oct 23 2007, 18:41, said:

Oooo... daca ajunge pretul gazului ca in Elvetia at. 99% renunt la contractul cu Distrigazul, tai tevile de gaz de prin casa si fac un chef mare pe urma.
Dupa care: panouri solare fotovoltaice pe tot acoperisul si eventual prin curte + pompa de caldura si incep sa ma simt om, nu fazan ca acum. Astept de 5 luni sa imi dea drumul la gaz metan asa ca ...
Acum si o discutie mai actuala: avantajele incalzirii in pardoseala care sunt? Un calcul privind amortizarea investitiei suplimentare este pe undeva?
Nu sunt adeptul incalzirii in pardoseala dar argumentele tehnice sunt OK, cele de marketing ma fac sa imi cam infoi penele.
Astept si informatii de la utilazatorii acestui tip de incalzire.
avantajul ar fi ca poti folosi mai eficient fen. de condensare (vb. de cazane si evident pe gaz),o temperatura uniform distribuita pe verticala nu asa stratificata ca la incalz. prin convectie,probabil o durata de viata mai mare a instal.,dar asta ramine de vazut.
dezavantajul este gama restrinsa de aplicatii d.p.d.v. al combustibilului(cum ar fi o instal. prin pardoseala,si un cazan pe comb. solid)

#41
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcaldut, on Oct 23 2007, 19:19, said:

avantajul ar fi ca poti folosi mai eficient fen. de condensare (vb. de cazane si evident pe gaz),o temperatura uniform distribuita pe verticala nu asa stratificata ca la incalz. prin convectie,probabil o durata de viata mai mare a instal.,dar asta ramine de vazut.
dezavantajul este gama restrinsa de aplicatii d.p.d.v. al combustibilului(cum ar fi o instal. prin pardoseala,si un cazan pe comb. solid)
asta la urma era o intrebare,am pierdut pe drum exclamarea.

#42
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.08.2007
mda.....se pare unii din voi chiar nu aveti ce face pe acasa si incepeti sa faceti misto de lumea care vrea sa faca ceva in viata ! pe mine nu ma interesau marciile centralelor pt ca le stiu , eu vream doar sa aflu` cam ce fel de tip se cauta !!! in legatura de service si celelalte probleme legate de acest gen de afacere ar fi problema mea . daca voi nu doreati sa ma ajutati de ce nu ati sarit peste acest forum deschis de mine pt ca nu stiu daca am facut misto de cineva pana acum !! am pus o intrebare si asteptam si eu un raspuns cu informatiile necesare ! oricum multumesc ca v-ati obosit sa scrieti si sa cititi acest forum !!!
inca ceva daca voi gasiti centrale termice Ferolli la 1300 Euro cu putere calorica de 34 kW ; tiraj fortat implicit si camera de ardere etansa ; schimbator de caldura in placi sa ma anuntati si pe mine !!!

#43
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostVali_B, on Oct 24 2007, 00:01, said:

mda.....se pare unii din voi chiar nu aveti ce face pe acasa si incepeti sa faceti misto de lumea care vrea sa faca ceva in viata ! pe mine nu ma interesau marciile centralelor pt ca le stiu , eu vream doar sa aflu` cam ce fel de tip se cauta !!! in legatura de service si celelalte probleme legate de acest gen de afacere ar fi problema mea . daca voi nu doreati sa ma ajutati de ce nu ati sarit peste acest forum deschis de mine pt ca nu stiu daca am facut misto de cineva pana acum !! am pus o intrebare si asteptam si eu un raspuns cu informatiile necesare ! oricum multumesc ca v-ati obosit sa scrieti si sa cititi acest forum !!!
inca ceva daca voi gasiti centrale termice Ferolli la 1300 Euro cu putere calorica de 34 kW ; tiraj fortat implicit si camera de ardere etansa ; schimbator de caldura in placi sa ma anuntati si pe mine !!!

da cine face misto de tine ?
si cum sa te ajutam,cam ce ar trebui sa facem ?
inca ceva,Ferroli de 37 kw,cu schimbator in placi costa in jur de 1000 euro (Divatop)

#44
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View PostVali_B, on Oct 24 2007, 01:01, said:

mda.....se pare unii din voi chiar nu aveti ce face pe acasa si incepeti sa faceti misto de lumea care vrea sa faca ceva in viata ! pe mine nu ma interesau marciile centralelor pt ca le stiu , eu vream doar sa aflu` cam ce fel de tip se cauta !!! in legatura de service si celelalte probleme legate de acest gen de afacere ar fi problema mea . daca voi nu doreati sa ma ajutati de ce nu ati sarit peste acest forum deschis de mine pt ca nu stiu daca am facut misto de cineva pana acum !! am pus o intrebare si asteptam si eu un raspuns cu informatiile necesare ! oricum multumesc ca v-ati obosit sa scrieti si sa cititi acest forum !!!
inca ceva daca voi gasiti centrale termice Ferolli la 1300 Euro cu putere calorica de 34 kW ; tiraj fortat implicit si camera de ardere etansa ; schimbator de caldura in placi sa ma anuntati si pe mine !!!

nu face nimeni misto,doar ca nu inteleg ce vrei sa afli de fapt.


iar referitor la centrala de care zici era suficient sa dai un search pe google. de exemplu:

"FERROLI DIVATOP F37  
( Ferroli )
Pret: RON 3 450 (19% TVA inclus)
Promotie: RON 3 149 (19% TVA inclus)
Ecomonisiti: RON 301".

deci cu 1300 euro iti iei probabil un ferroli de 34kw in condensatie si cu boiler de 60l pe ea.  ca sa nu mai vorbim de alte brand-uri.  :lol:

#45
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postmmv, on Oct 24 2007, 06:51, said:

nu face nimeni misto,doar ca nu inteleg ce vrei sa afli de fapt.


iar referitor la centrala de care zici era suficient sa dai un search pe google. de exemplu:

"FERROLI DIVATOP F37  
( Ferroli )
Pret: RON 3 450 (19% TVA inclus)
Promotie: RON 3 149 (19% TVA inclus)
Ecomonisiti: RON 301".

deci cu 1300 euro iti iei probabil un ferroli de 34kw in condensatie si cu boiler de 60l pe ea.  ca sa nu mai vorbim de alte brand-uri.  :lol:

nu,Ferroli nu fac centrale in condensare cu boiler de 60 litri.

#46
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcaldut, on Oct 24 2007, 09:07, said:

nu,Ferroli nu fac centrale in condensare cu boiler de 60 litri.
era doar un exemplu,in gluma

#47
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
te rog sa detaliezi exact problema
toate caloriferele se incalzesc in acelasi timp ?
la ce temperatura setezi centrala ?
temperatura tevii de retur are aceeasi temperatura cu cea de pe tur (sau este rece?)



sunt mai multe motive pentru care se inchide flacara prematur (are cicluri foarte dese inchis/deschis)
-temperatura setata a fost atinsa pe iesire (si asta se datoreaza faptului ca pe instalatie exista calorifere mai apropriate centralei si robinetele de retur pentru aceste calorifere nu au fost inchise 70-90%)
-pompa nu poate sa asigure debitul de apa necesar (pompa setata pe o viteza mica / minzerie pe instalatie / doar un calorifer lasat sa se incalzeasca)
-nu este reglat corespunzator debitul minim de gaz al centralei

#48
Eddy81

Eddy81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare, am scrisintr-un alt topic cam acum o luna, intrebam de o centrala Viessmann, o instalatie cu 11 calorifere, in fine... "Caldut" mi-a dat  multe detalii si ii multumesc pentru asta, am instalat centrala, insa incepator fiind cred sau sunt eu cam exagerat insa mi se pare ca merge f des, nici chiar nu se opreste 2-3 secunde, sa zicem 5min.(mentionez ca stau la casa), am mai dat pe minim niste calorifere unele chiar din apropierea centralei, exista un reglaj pentru centrala sau cum as putea verifica daca e corecta functionarea ei? Am 4 calorifere care au termostat, nu am cronotermostat si nu stiu daca chiar e necesar, tipul centralei este Vitopend 100 - 24 KW, si inca ceva am observat ca unul dintre calorifere este montat stramb, influenteaza cumva buna functionare a acestuia?
Multumesc!

#49
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostEddy81, on Nov 26 2007, 20:28, said:

Salutare, am scrisintr-un alt topic cam acum o luna, intrebam de o centrala Viessmann, o instalatie cu 11 calorifere, in fine... "Caldut" mi-a dat  multe detalii si ii multumesc pentru asta, am instalat centrala, insa incepator fiind cred sau sunt eu cam exagerat insa mi se pare ca merge f des, nici chiar nu se opreste 2-3 secunde, sa zicem 5min.(mentionez ca stau la casa), am mai dat pe minim niste calorifere unele chiar din apropierea centralei, exista un reglaj pentru centrala sau cum as putea verifica daca e corecta functionarea ei? Am 4 calorifere care au termostat, nu am cronotermostat si nu stiu daca chiar e necesar, tipul centralei este Vitopend 100 - 24 KW, si inca ceva am observat ca unul dintre calorifere este montat stramb, influenteaza cumva buna functionare a acestuia?
Multumesc!

pai de aia ca nu are cronotermostat,e comandata numai de senzorul de temp. al cazanului,adica sa zicem ca ai setat - o la 70 gr.cind temp. in cazan este 70 sau o marja de vreo doua gr in plus ,senzorul opreste vana de gaz, pompa circula agentul ptr.a raci schimbatorul primar,cam 3 min.sau poate 5,nu stiu n-am cronometrat, temp. scade cu vreo 10 gr( poti verif. pe termometru la ce temp. pleaca din nou),si acest ciclu se repeta pina cind o opresti tu din buton.
este cel mai neeconomic si daunator (ptr.componente) mod de functionare.
cumpara cronotermostat si vei face si economie, nici centrala nu o mai stresezi.

#50
Eddy81

Eddy81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2007
OK, multumesc mult, in legatura cu acel calorifer montat stramb credeti ca functionarea lui este normala?

#51
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostEddy81, on Nov 26 2007, 21:10, said:

OK, multumesc mult, in legatura cu acel calorifer montat stramb credeti ca functionarea lui este normala?
nu-mi dau seama,da niste detalii.daca-s legaturile bine facute,n-are de ce,e circulatie fortata.

#52
Eddy81

Eddy81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2007
Este doar montat stramb fata de perete, maine vreau sa ma duc sa cumpar un cronotermostat, nua m f multi bani, crezi ca un cronotherm este cat de cat o solutie? si este compatibil cu centrala?

#53
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostEddy81, on Nov 27 2007, 18:14, said:

Este doar montat stramb fata de perete, maine vreau sa ma duc sa cumpar un cronotermostat, nua m f multi bani, crezi ca un cronotherm este cat de cat o solutie? si este compatibil cu centrala?
euroster,computherm sint f. bune,n-au nici pe naiba.
ia-ti un simplu termostat(fara programare temperaturi,ca nu stiu cit merita,zau,).
dar sa fie cu afisarea temperaturii pe display,astea fara, mai functioneaza eronat.
eu am un Emmeti Sinthesi,cu progr. pe doua nivele,dar de vreo 3 ani il folosesc pe manual.daca are un program si peste juma de ora mi se face frig brusc,schimb imediat temp. si atunci se duce dracu toata programarea.
computherm 097A,097A,o ieftineala din asta,nu-ti bate capul.astea merg la orice centrala.

#54
Eddy81

Eddy81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2007
Scuze, am gresit am scris Cronotherm in loc de Computherm , am gasit ceva si cred ca asta o sa-l si cumpar - Computherm 093. Voi scrie daca se va produce o schimbare majora in comportamentul centralei, centrala si caloriferele sa le reglez la maxim( debit - caldura...) dupa montarea cronotermostatului, si mai presupun ca nu pot face eu de unul singur instalarea lui, nu?
Multumesc mult si scuze pt. deranj(daca am provocat vreunul)!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate