Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

noul fiat bravo

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Eu pana mai ieri eram hotarat pe un focus 2. Dar la ce motorizare ofera bravo (1.9 diesel 150cp) sunt pus acum intr-o mare dilema. Cred ca numai un test drive comparativ ma lamureste. Pare-se ca bravo ofera si mai multe dotari la preturi echivalente.
Oricum arata foarte bine, dar deocamdata nu stim nimic de fiabilitate. Din pacate.

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004
eu eram hotarat pe Mazda 3  :)   dar si mie imi da de gandit rau de tot bravo asta  :)
ramane sa ma sui in amandoua, sa vad la ce concluzie ajung

#39
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Eu unul am comparat bravo cu leon.Avand in vedere ca am buget de maxim 15500(ddp) pot spune k la exterior e acceptabil pe langa leon, dar ca dotari are mai multe in aceeasi bani(asta calculat cu aceeasi motorizare). Singura parte proasta la bravo este faptul k cu toate k are cam aceleasi dimensiuni k leonul in interior e mult mai ingramadit fiind prost compartimentat.Cel putin eu care am 1.80 stand la leon la volan comod(adik cu scaunul destul de in spate) m-am asezat si pe locul din spate si aveam loc.La bravo au marit portbagajul astfel mutand bancheta din spate mai in fata.De unde rezulta un spatiu mai mic pentru pasagerii din spate.K sa nu mai vorbim de bord care la bravo este iesit extraordinar de mult in interiorul masinii.Dar e doar opinia mea.Oricum fiatul este destul de fiabil.Am prieteni cu seicento,panda si punto care nu au avut probleme cu ele si chiar si ca service nu sunt scumpi.

#40
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
eu nu am fost inca intr-un Bravo, dar ceea ce spui tu Ionut, despre locul relativ stramt si inghesuit de la volan a fost remarcat cam pe toate site-urile de review-uri auto. Cum ti s-au parut materialele la Leon fata de Bravo? Si eram curios, ce leon poti sa iei in 15500 DDP? Cel de 1.6 Reference? Asta daca ti-au facut reducere ma refer. Eram curios ce discount dau la Leon.
borntolose, heh Mazda 3 e masina buna, dar imi place mai mult sedan-ul. Au aparut pozele spion cu noua generatie deja, cica ar fi lansata totusi in 2009 nu 2008:(

Edited by Genesis, 08 October 2007 - 01:43.


#41
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
1.6 reference.ca optiuni e acceptabil,s-a facut si un mic discount dar problema este k tot ma bate gandul la bravo care la acelasi pret are in plus clima(fata de leon aer normal),computer de bord,si o motorizare putin mai puternica fata de leon cu un consum mult mai mic, bravo avand aproape pe toate modelele cutia in 6 trepte.

Eu unul m-am convins mergand la test drive parerile sunt puse  aici : http://forum.softped...howtopic=300879

Edited by MAK, 08 October 2007 - 22:01.


#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004

View PostGenesis, on Oct 8 2007, 02:41, said:

borntolose, heh Mazda 3 e masina buna, dar imi place mai mult sedan-ul. Au aparut pozele spion cu noua generatie deja, cica ar fi lansata totusi in 2009 nu 2008:(

fix la timp :D  in 2010, o schimb...
revenind on-topic, azi am fost la mazda si la Fiat, ca tot sunt vecini (pe iuliu maniu, in bucuresti). personal, probabil raman la mazda. asta si pt ca fiat-ul mi-a lasat o impresie cam proasta. nu masina in sine - ma simt excelent in interior, imi plac mult materialele, design-ul exterior, tot. pe de alta parte, cand a venit vorba de preturi/optiuni...  :thumbdown:
intreb - geamuri electrice spate se poate? 'dom'ne, inca nu prea se comanda... nu vreti sa va uitati la ce avem in stoc si sa alegeti una de acolo?' e, cui ii trebuie geamuri electrice spate? trecem mai departe. ESP? 'eee, de-ala aveti nevoie doar daca mergeti peste 200... si mie imi pareti a om linistit. nu vreti sa va uitati la ce avem in stoc si sa alegeti una de acolo?'. mai vad in catalog geamuri fumurii - pac, asta vreau! 'dom'ne, de banii astia, vi le ionizati intr-un service in juma de ora.... mai bine va arat ce avem pe stoc'. mai departe - incercam cu jante de 17 inci. 400 euro - super afacere. 'stiti, jantele alea nu prea sunt potrivite pt romania, drumuri proaste, gropi... mai bine alegeti ceva cu jante de 16 de pe stoc'. mi-a fost teama sa intreb de bi-xenon ca o lua omul la fuga. m-am uitat si pe stoc, sa-i fac omului hatarul - TOATE masinile comandate erau cam stock, avand in plus jante de 16 si cotiera cu controlul temperaturii (chiar o comanda cineva asta???).
pe scurt - deocamdata bravo e prea nou. nu se poate configura in nici un fel si asta ma deranjeaza. poate peste cativa ani...  :)

#43
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
la Mazda ai intrebat? poti pune optiuni? Am inteles ca ai putea ceva optiuni soft, gen proiectoare, sau radio cd-ul sa aiba functie mp3, sau computer de bord...asa zicea cineva pe site. Uite, eu nu am intrebat cand am fost acolo (tot pe maniu) ca am crezut ca sunt stas. Daca se pot pune ceva optionale usoare, atunci o Mazda 3 TE sedan e super.

#44
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Tin sa va aduc aminte :
http://forum.softped...howtopic=257595
VS, nu este aici.

#45
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004

View PostGenesis, on Oct 9 2007, 19:39, said:

la Mazda ai intrebat? poti pune optiuni? Am inteles ca ai putea ceva optiuni soft, gen proiectoare, sau radio cd-ul sa aiba functie mp3, sau computer de bord...asa zicea cineva pe site. Uite, eu nu am intrebat cand am fost acolo (tot pe maniu) ca am crezut ca sunt stas. Daca se pot pune ceva optionale usoare, atunci o Mazda 3 TE sedan e super.

offtopic: nu. si gata, revenim la bravo. alte pareri?

#46
yhf

yhf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.12.2006
@born2lose :Sunt mai multi dealeri Fiat in Bucuresti. De ce nu mergi si la Autoitalia Swohroom, spune ca vrei optionalele x si y si intreba in cat timp vine masina. Vei aveao o surpriza placuta. ;)  Acum daca ai nimerit la un vanzator prost nu iti mai cumperi ce-ti place ?  :huh:

#47
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 22.03.2007

View Postborn2lose, on Oct 9 2007, 19:13, said:

revenind on-topic, azi am fost la Mazda si la Fiat, ca tot sunt vecini (pe iuliu maniu, in bucuresti). personal, probabil raman la mazda. asta si pt ca fiat-ul mi-a lasat o impresie cam proasta.
Si eu am fost sa vad Noul Bravo. Am ramas dezamagit, mai ales ca am fost in 2 locuri: la AutoImola am plecat dupa 2 minute fiindca un vanzator se apucase sa vorbeasca la telefon in timp ce eu si sotia stateam ca prostii pe scaun, cu un pliant in mana si cu 150 de intrebari de adresat, iar individul cu pricina nici nu s-a sinchisit sa ne bage si pe noi in seama... Am plecat la AutoPerugia, aici era cu totul alta situatia, o primire calduroasa dar vanzatorul era cam pe dinafara! Habar n-avea de motorul de 1.4 120CP T-Jet, care probabil ca va fi cel mai vandut motor pe benzina de pe Noul Bravo, se contrazicea cu mine cand ii spuneam ca e o prostie sa schimbi distributia la 2 ani sau 60.000 km la Albea, cand la Logan se schimba la 4 ani. Tot incerca sa ma convinga ca la noi praful e din belsug si iernile sunt friguroase. I-am spus ca Albea se fabrica in Turcia, si acolo e desert vara si Siberie iarna, si ca Loganul merge in aceleasi conditii ca si Albea, asa ca nu se justifica gogorita cu distributia. L-am intrebat la ce interval se schimba cureaua la 1.4 T-Jet, spunea ca tot la 2 ani. Pai eu am citit ca Fiat garanteaza acum cureaua de distributie 150.000 de km, ce facem o schimbam tot la 2 ani? El ca nu, ca am inteles io gresit... Dom'le e declaratia bossului de la Fiat la lansarea Noului Bravo de acum aproape 1 an... TUFA! Singura satisfactie a fost ca am vazut o masina deosebit de frumoasa dar pe care io unu nu mi-as cumpara-o in urmatorul an, fiindca nu se stie inca daca are boli copilaresti si nu vreau sa fac experimente pe banii mei. De aceea, ii admir pe toti care au curajul sa-si incerce sansa cu Noul Bravo, caruia "la rece" n-am ce sa-i reprosez. A, sa nu uit, nici vorba de drivetest :(

#48
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004

View Postyhf, on Oct 10 2007, 08:31, said:

@born2lose :Sunt mai multi dealeri Fiat in Bucuresti. De ce nu mergi si la Autoitalia Swohroom, spune ca vrei optionalele x si y si intreba in cat timp vine masina. Vei aveao o surpriza placuta. ;)  Acum daca ai nimerit la un vanzator prost nu iti mai cumperi ce-ti place ?  :huh:

fix la autoitalia am fost.  :)   si evident, nu numai asta m-a convins sa-mi iau alta masina.
totusi, daca ai posibilitatea, intereseaza-te care ar fi timpul de livrare la un bravo pe benzina, de 150 cp, cu geamuri electrice spate, geamuri fumurii, esp si jante de 17 (evident, toate sunt luate din catalogul de optionale al lui bravo). ma tem ca vei avea o surpriza neplacuta  :(

#49
yhf

yhf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.12.2006
Timpul de livrare la configuratia ta, este de maxim doua luni.  ;), asta datorita faptului ca sunt multe comenzi si masina "ta" se produce in noembrie.
Ce nu inteleg multi useri, este ca in aceasta perioada, majoritatea vanzatorilor sunt la SIAB, motiv pentru care in showroom-uri au ramas ........ B)

Numai bine.

#50
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004

View Postyhf, on Oct 12 2007, 12:52, said:

Timpul de livrare la configuratia ta, este de maxim doua luni.  ;), asta datorita faptului ca sunt multe comenzi si masina "ta" se produce in noembrie.
Ce nu inteleg multi useri, este ca in aceasta perioada, majoritatea vanzatorilor sunt la SIAB, motiv pentru care in showroom-uri au ramas ........ B)

Numai bine.

multumesc pentru interes, dar deja m-am hotarat la altceva. si nu are legatura cu timpul de livrare sau cu dotarile. bravo ramane o masina foarte interesanta si poate in 2-3 ani o sa ma hotarasc la una.
alta chestie vazuta in showroom (atentie, nu e neaparat de condamnat!!!), este inflexibilitate la pret  :D  bun, masina e noua, nu se pune problema de discount. dar atunci cand eu iau motorul cel mai mare, cu o dotare de mijloc si mai pun si optionale de ~1000 eur, ar putea si dealer-ul sa mai arunce un bi-xenon de ex... sau macar un sistem audio mai bun   :)

#51
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.10.2007

View Postborn2lose, on Sep 16 2007, 17:04, said:

am fost si la dealer dimineata asta. spunea ca o vor aduce sapt asta sau sapt urmatoare. abia astept s-o vad in realitate  :)
Ca un fericit posesor de Fiat beta tester (adica un fiat la prima aparitie - grande punto luat anul trecut fara drive test tocmai pentru ca te fura imaginea ) va recomand sa nu va repeziti la fiat ca nu tot ce zboara se haleste . Fiabilitatea si after sales -ul de la fiat lasa mult de dorit.Eu aud scartaituri ale caroseriei la fiecare denivelare mai mare chiar si la 5 km/h - parca e un dric .Scump doamna scump

Edited by m6d, 12 October 2007 - 23:04.


#52
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 22.03.2007
De fiabilitate inca nu ma pot pronunta, stiu doar ca aproape orice masina se umple de greierasi pe drumurile patriei, dar in privinta after-sale sunt perfect de acord: clientul e client pana la momentul vanzarii, dupa aceea se transforma in fraier! Am ajuns o tara de păcălici, altfel nu ma pot numi eu cel putin, fiindca de fiecare data, cu orice masina pe care am avut-o, am tras lozul cel necastigator in privinta tratamentului post-vanzare! Am dat si spaga, recunosc si tot atat am asteptat pana mi s-a returnat masina dupa accident. Ce sa mai faci altceva?

#53
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttakis, on Oct 13 2007, 14:15, said:

... Ce sa mai faci altceva?

SA NU MAI DAI SPAGA CA SA REZOLVI CEVA MAI REPEDE??? :huh:

revenind, nici un posesor fericit inca? pareri first-hand? macar un test drive cu un motor pe benzina?  :)

#54
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 22.03.2007
Asa am zis is eu cand am vazut ca dureaza o saptamana ca sa schimbe o bara spate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate