Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Fiat Bravo VS Seat Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Dupa ce din 3 optiuni am eliminat Ford focus am ramas sa mai fac test-drive la seat si la Fiat.
Azi le-am facut pe ambele.
Cu toate ca aseara ramasesem cu gandul la fiat pentru ca in suma in care trebuie sa ma incadrez (15000E) are mai multe optiuni decat leonul astazi mi-am schimbat parerea total.
Ca tinuta la drum leonul este mult peste bravo care mi s-a parut f instabil,asta in conditiile in care nu sunt unul care sa menajez masina ci unul care incerc sa scot tot ce are ea mai bun in evidenta.
De exemplu curbe in care cu leonul intri cu 100-110 fara sa iti fie teama deloc cu fiatul la 80 te gandeai dc nu cumva trebuie calcata frana.Mentionez k ambele variante nu sunt echipate cu esp.
Ca demaraj pot spune despre faptul k fiatul a pus pe majoritatea bravo dc nu ma insel cutie in 6 trepte,dar nu are forta, cu toate ca scoti un consum mult mai mic fata de o cutie in 5
In concluzie pentru cei ce merg linistit, vor un consum mic si o masina de familie sa opteze pentru bravo, cei care isi doresc ceva mai sportiv(cu toate k nu am ales o motorizare mare) sa opteze pentru leon care cu toate ca este mai rigid este mult mai stabil.
Ca si interior si dotari in aceeasi suma de bani fiatul este peste seat dar este mult mai ingramadit si spatiul in interior mai limitat cu toate k dupa dimensiunile din cartea tehnica bravo este putin superior leonului.
Va astept cu alte intrebari si eventual opinii de la cei care poate deja detin unul din cele doua. Oricum eu m-am hotarat. Seat is my brand  ;)

#2
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
Good choice! Mai poti incerca VW Golf, Opel Astra, Kia Cee'd, Toyota Auris

#3
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Eu sunt curios ce leon iti iei tu in 15 000 E ? Oricum intre cele 2 si eu as alege tot leonul . La leon imi place la nebunie turometrul pus central cu turatia de cuplu max pusa drept "la ora 12" :) in schimb nu imi prea place interiorul si mai ales vizibilitatea. Din punctul de vedere al vizibilitatii leonul cred ca sta cel mai slab din clasa compactelor , in rest nici un repros , o masina excelenta la tinuta de drum.

#4
cris.g

cris.g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 11.01.2007
Spune-ne si ce motorizari ai testat, te rog.

#5
yhf

yhf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.12.2006
Ionut esti subiectiv.
1. Ca tinuta de drum Bravo sta excelent, am mers cu el la limita si pot sa ma pronunt.
2. Pe curbe, Bravo deasemenea se simte in largul lui.
3. "cu fiatul la 80 te gandeai dc nu cumva trebuie calcata frana" : binenteles era numai in viziunea ta, in realitate ........
4. O masina rigida , este si stabila, valabil la multe marci nu numai la Leon.

Vlad : mai bine te abtineai, avatarul te tradeaza.

Consider ca topicul se adreseaza celor care au avut ocazia sa mearga cu ambele masini si pot exprima parerile/concluziile.

#6
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
in privinta motorizarii, Bravo are 1.4 de 120 cai turbo in 15900 ddp parca. Leonul costa 16 mii si un pic, cu motorizarea aia arhaica de 1.6 mpi. Ce consum are Bravo? Leonul scoate cam 12 in oras...nu stiu ce greutate are si ce setari, pt ca acelasi motor la golf scoate 10 in oras.

#7
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Poate sunt putin subiectiv pt k leonul mi-a placut de la prima vedere, dar incet incet gandind cu grija la ce ofera fiecare imi schimbasem parerea spre bravo. Dar test-driveul a fost decisiv si pot spune k nu m-am inselat.
Din punct de vedere al motorizarilor sa stii k am probat versiunile alea "arhaice" de 1,4 cu 85 cp la leon si de 1,4 cu 90 cp la bravo. Nu mi-am putut permite mai mult si avand in vedere k numai aici puteam sa ma incadrez in bani astea le-am si probat. Cu toate k pe langa passatul lui tata si un Avensis al unei matusi nu prea am condus masini performante variantele de motorizare mi se par indeajuns pt moment, cel putin pana o sa am bani de altceva mai puternic. Masini personale au fost Dacia 1310 si matiz.Lucrul asta ma va face sa ma simt destul de bine in leonul meu de 1,4L
Ca si consum bravo e mai economic dar nu trebuie uitat faptul k majoritatea au cutia in 6 trepte. Cat am fost la test drive chiar nu m-am uitat pt k pentru o masina cu care o sa merg 15-20k pe an si in 2-3 ani o schimb nu merita sa iau un diesel.

#8
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
nu, eu nu am zis de motorul de pe bravo, ca e de conceptie noua. Am zis doar de primele 2 motoare de pe Leon, mpi-urile. Dar Mazda 3 sedan ai testat? Un 1.6 de 105 cai, Dohc, echipare TE costa 15500 ddp fara vopsea metalizata. Si are airbag-uri full, o groaza de sisteme de siguranta si alte dotari. Are suspensii sport in standard. Ce e drept nu are proiectoare + computer de bord, desi am inteles ca ar fi totusi disponibile ca optionale soft. In rest are tot ce iti trebuie si mie personal mi se pare ca sedanul arata f bine, iar motorizarea e f buna.

Edited by Genesis, 09 October 2007 - 18:48.


#9
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
dar apropo, de ce leon de 85 cai? parca e dif doar de 250 euro intre cel de 1.4 si cel de 1.6

Edited by Genesis, 09 October 2007 - 18:48.


#10
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Mai, omu si-a luat o masina slab motorizata si slab accesorizata pt ca i-a placut masina.
Ce alte comentarii ?

#11
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

View Postyhf, on Oct 9 2007, 13:42, said:

Vlad : mai bine te abtineai, avatarul te tradeaza.
Deci sa inteleg ca dc am masina din grupul vag nu am voie sa imi mai exprim o parere despre vre-una din aceste masini , sau ce vroiai sa zici defapt. Dc o citesti ce am scris ai sa observi ca nu m-am referit in nici un fel la bravo pentru ca nu stiu mai nimic despre respectiva masina. Dupa mine topicul nu se adreseaza doar celor care au mers cu ambele masini , ci si celor care au avut cat de cat o experienta cu una dintre ele (de vazut ca am si mentionat unele din punctele slabe ale leonului , care , cine  stie , poate vor conta in alegerea finala). Am mai spus ca as alege leonul in detrimentul fiatului mai mult din cauza unei idei preconcepute care mi-a ramas dupa ce am avut ceva experienta cu un alfa 156 si un Fiat punto , dar chiar si asa nu imi permit sa vorbesc despre o masina pe care nu o cunosc. Tu ai face bine sa iti expui la randul tau parerile personale la adresa topicului si sa incerci sa sustii ideea de a informa pe cel ce l-a deschis. Oricum din ce ai scris nu se intelege cum ca ai fi avut vre-un fel de experienta si cu leonul pentru ca nu ai facut o comparatie pertinenta , ci mai mult o expunere a unor carecteristici ale fiatului.

@Ionut: Felicitari , daca tie iti place masina e tot ce conteaza. Oricum nici o maisna nu se mai ia pe viata, in momentul in care nu iti mai place o vinzi si asta-basta.

Edited by Vlad_int1, 09 October 2007 - 19:29.


#12
yhf

yhf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.12.2006
@ Ionut , felicitari ! Sa o stapanesti bucuros !
Vlad, am mers cu Leon-ul varianta deisel . Nu este pe gustul meu , prefer benzinarele. Problema este ca fanii marcilor si derivatele germane nu sunt de acord ca mai sunt si alti producatori care fac masini bune. Din punctul meu de vedere, mitul german a cam apus, asta nu inseamna ca Audi nu face super masini. Pana in prezent am avut peste 20 masini, germane, japoneze, italienesti si binenteles Dacia, nu este o lauda, ma plictisesc repede de o masina, printre care si Alfa 156 si punto, masini cu care nu am avut probleme. Parerea mea este ca este prea devreme sa ne pronuntam asupra lui Bravo. Masina care am testat-o avea 850 km la bord, ce sa cer de la ea ca performante spotrive ?

#13
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

View Postyhf, on Oct 10 2007, 08:53, said:

e prea devreme sa ne pronuntam asupra lui Bravo.
:deadtongue: eu nu m-am pronuntat asupra lui bravo !!! pentru ca sunt de acord cu tine din pc asta de vedere.

View Postyhf, on Oct 10 2007, 08:53, said:

Problema este ca fanii marcilor si derivatele germane nu sunt de acord ca mai sunt si alti producatori care fac masini bune
Asta e o polemica care poate sa continuie mult si bine. Ca exemplu consider si eu ca multi altii ca japonezii fac masini foarte bune. In rest nu am zis de nici o marca ca face masini proaste (poate Dacia , dar asta nu conteaza) numai ca eu personal nu as da niciodata aceeasi suma de bani la acceleasi dotari pe vreo masina italiana in detrimentul uneia nemtesti si asta din cauza "baladelor " care inca circula prin popor : daca sunt 5 oameni care au avut problema cu un VW si 8 care au avut pb cu un Fiat , normal ca nu o sa fiu eu ala care ingroasa randurile celor multi. Partea buna e ca sunt destui care isi iau o masina mai mult dupa aspect si inevitabil acesti oameni pot sa creasca sau sa scada vanzarile unei anumite masini .
Oricum zic ca a fost destul offtopic, asa ca nu mai am degand decat sa postez la obiect.

#14
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
fiat nu are un renume prea bun in privinta fiabilitatii. Golf arata el mai sters, mai fad, insa are o tinuta de drum superioara si materiale mai bune decat majoritatea concurentei. Si e si o masina in general fiabila (posibil si Bravo sa fie). Totusi strict in mom de fata eu as merge pe Golf sau derivata Golf-ului, Leon. Chiar si mai tarziu cred ca as avea probleme sa dau o suma mai mare de bani pe un Fia,t dar asta e un fix al meu.

#15
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 06.11.2005
Atentie la motorizarea de 1,4, valoarea de revinzare o sa fie afectata mult. Un Leon de 1,6 se revinde (in 2-3 ani) mult mai usor ca cel de 1,4 (la asta s-ar putea sa cam umbli dupa clienti - eventual femei).

#16
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Acum e luat, e ok si sper sa nu am nevoie sa il vand...il las mostenire lu soramea...dc o vrea :P
Oricum sa vedem ce vesti mai apar despre bravo. Oricum problema cu spatiul e clara. E mai inghesuit k seatul.

Edited by MAK, 14 October 2007 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate