Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2077 răspunsuri în acest subiect

#1081
kata2008

kata2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.09.2008
Am nevoie de un sfat!

Este posibil sa se monteze la o usa chinezeasca o yala suplimentara? Inchiderea in 5 puncte, as desfiinta cele doua inchideri de sus si as monta o yala ingropata suplimentara.
Puteti sa-mi recomandati o asemenea yala si sildul aferent?
Am inteles ca la aceste usi nu se gasesc silduri de otel antiefractie pentru broasca cu maner?

As inlocui usa, dar pe interior tencuiala si gresia vin peste marginea tocului, parca prea s-ar strica multe ...

#1082
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
kata 2008 ---O yala suplimentara, pe o usa china se monteaza greu .Mai intii se scoate tija
                    de sus si yala care era ationata de tija.Eu am adaptat o yala Elzett 700 la care
                    am marit frontul broastei .A fost obligatie ....si o consider improvizatie.....
                    Este printre putinele usi la care nu poti face imbunatatiri....
                --- Nu poti potrivi nici un sild(antiefractie) de la nici un producator consacrat.
                ---Orice vei face va fi o cirpeala provizorie .
                    Tabla usii este ca de cutie de bere.In interior are un fagure din hirtie.
                    Cum crezi ca poti stringe un sild antiefracte?
                    Formatul broastei nu este compatibil cu nici un format european.
                    Tocul este slab ,balamale ingropate aruncatoare,spuma ,deci cumul de puncte
                    slabe ,Este adevarat ca la o schimbare de usa , in afara banilor este si multa
                   mizerie dar TU hotarasti ce ai de facut .Iti doresc sa fii intelept si sa nimeresti
                   o echipa de montaj adevarata .

#1083
kata2008

kata2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.09.2008
Multam Marius!

Atunci o Maco Civica.

#1084
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Salutari

Dupa ce am tot citit pe aici m-am decis si eu sa iau o usa de la Maco.  La mine in oras este distribuitor si am fost si am vazut usile, mi se par ok si arata bine. Usile Civica clasic sunt pe stoc, la un pret de 1450 Ron.

Intrebarea mea este legata de sistemele de inchidere, care sunt marca Yale.  Is ok, sunt fiabile in timp?Posted Image
Am mai vazut si broasca Abus pe unele usi, aceeasi categorie (Civica Clasic). Distribuitorul mi-a spus ca daca vreau alta broasca (gen Mottura) trebuie sa astept destul de mult la comanda (cica pina prin martie) si pretul sare cu cca 1000 Ron...hmmmmmPosted Image ....chiar asa?
In alta ordine de idei, nu stiu nici daca aceste sisteme Yale pot fi usor schimbate/reparate sau upgradate daca e cazul (sper sa nu fie daca ma hotarasc sa montez aceasta usa Civica model Clasic).

Multumesc in avans, astept pareri. Pe mine ma intereseaza ca aspect si fiabilitatea (si chiar destul de mult).

Toate bune,  IorgovanuPosted Image

Editat de Iorgovanu, 08 decembrie 2015 - 15:44.


#1085
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Te salut !
Din punctul meu de vedere (adica parerea mea) nu cred ca poate nimeni sa-ti garanteze
buna functionare si timpul indelungat al sistemelor Yale . Sunt aparute de un timp relativ
scurt spre desebire de Kale.Au fost mici probleme la inceput ,dar au fost remediate.
Pot fi schimbate usor , pot fi reparate si le poti schimba fara probleme.Nu sunt scumpe .
Mi se pare exagerat sa astepti 3 luni pentru o usa cu Mottura , iar pretul incepe de la
1800 in sus .

#1086
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Multumesc Marius. E adevarat si mie mi se pare exagerat dar cica fabrica ar fi inchisa in ianuarie. Acum nu stiu daca e
strategie pentru a vinde ce e pe stoc, sau chiar e reala treaba.  Eu nu ma grabesc foarte foarte tare, as putea astepta
pina prin ianuarie pe final pentru o usa similara cu alta broasca, insa termenele de gen martie ma cam dau peste cap.

Partea buna e ca imi spui ca sistemul poate fi schimbat usor si poate fi "servisat".  Pot inclocui cu mottura ulterior, sau asta face parte din alta
"clasa" de broaste?... ca nu ma pricepPosted Image .  Yale astea sunt produse la noi in Ro?...sau sunt ceva chestii estice, de prin "vecini"?


Sanatate!

#1087
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Treaba cu inchisul o pot verifica miine .La ,,servisat" ma refeream la inlocuirea broastei stricate.
Nu poti pune Mottura in locul la astea Yale .Poti pune Kale ,Daf .
Yale sunt produse in Ro la fostul Urbis.

#1088
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
mda, am inteles, iti multumesc inca o data.   broastele kale se recomanda ca a fi OK vis-a-vis de cele discutate?

#1089
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
DA !
Astazi am aflat ca doar cele branduite cu sigla M (Maco stilizat )ar mai fi cit de cit originale.
Si binenteles cele cu sigla Kale care au holograma pe ele.
Nu mai pot modifica postarea de mai sus in care am scris ca Yale se face in Ro.
Astazi am auzit un ecou care contrazice acest lucru.Ramine de vazut (aflat).
Si inca ceva.De preferat ca usa sa aibe sild Maco si nu rozete de protectie .
Fabrica Maco inca lucreaza , deci ala a fost un text cu 3 luni de asteptare .

#1090
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Asa este, am sunat azi si la fabrica, se lucreaza din plin.  Insa cu distribuitorii din tara e mai ciudata treaba, fiind chiar un mic cerc vicios (in cazul meu cel putin este).
Cu altele nimeni nu garanteaza pentru nimeni daca doresc o comanda mai "speciala".
O varianta, care nu imi convine ar fi sa comand direct de la Maco usa si sa o primesc pe curier. De Yale mie mi s-a spus ca se fac in 'UE'.
Poate cineva sa imi spuna, la o singura bucata usa civica, fabrica isi onoreaza conform promisiunii comanda?, ca daca ajung sa fiu purtat
cu aminari, eu renunt, sincer.

Noroc bun!

#1091
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
In afara usilor mai ,,speciale" gen Nobila , cu geam termopan si luminator si grilaje de fier
forjat (cu pret pe masura),Maco produce cam 16 -18 modele normale .In tara ,la distribuitori
nu gasesti mai mult de 4-6 modele (in cel mai bun caz).Desigur ca mai sunt si exceptii .
Pretul la distribuitori este mai mic decit la fabrica . Si aici sunt exceptii .....
Nu stiu daca fabrica se complica sa trimeata o usa prin curier .Nu stiu asfel de cazuri .
Daca sunt useri care s-au descurcat asa ii rog sa posteze .
Din ce oras esti Iorgovane ?
Te salut !

#1092
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Salutari si multumesc inca o data.
Eu sunt din Cluj.  Pot sa iau usa prin Dedeman  sau printr-o alta firma (Dari), care nu ma poate "ajuta"
decit cu ce are pe stoc, din pacate. Ciudata politica ca si distribuitor, dar asta este.  Nu stiu nici daca cei de la Maco isi respecta angajamenele cu distribuitorii din tara, eu as putea plati direct la ei, dar nu vreau sa ma complic si sa ajung sa inrosesc telefonul mai apoi, pentru 1 bucata usa, chit ca e "powered by Mottura".  La Dedeman am primit un pret de 2160 ron+ broasca inca  240 (livrare februarie), cel putin la acest capitol vad ca se apropie de ce mi s-a mai spus si la Dari (ca usa cu Mottura costa cu vreo 1000 ron in plus).
In situatia de fata, tind sa iau usa "clasica"   ce am gasit-o deja la Dari si om mai vedea cu broasca asta de la Yale daca ma va bucura sau nu cu surprize in timp, iar daca e cazul sa fac upgrade la ea.  Ce zici Marius?

Editat de Iorgovanu, 10 decembrie 2015 - 13:00.


#1093
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Am ramas mut ...2160 +240 broasca ...dar montajul ?....
Acum citeva luni cineva m-a intrebat de usi Maco in Cluj , i-am recomandat Ambient ,Dedeman ,
Dari-serv si Apollo junior .Cred ca a cumparat de la Apollo.Caut in istoric si il rog sa posteze
cum s-a descurcat .
Referitor la usa ,,clasica" sa stii ca si acest model se comporta bine.
Tabla ,balamalele ,garniturile ,autocolanul , spuma injectata si tocul sunt aceleasi ca si pe o
usa cu Mottura .Astazi am vazut o usa care are 15 ani si pe care proprietarii o doresc reconditionata .
Continua sa functioneze si arata impecabil ,ca in anul 2000 cind am montat-o.Dispun de bani pentru
a o schimba , dar nu isi permit sa inchida apartamentul o saptamina (este clinica medicala).
Broasca este tot kale dar un alt model , de care ne era frica la acel timp .Avusesem mici probleme...
Au devenit constienti ca se poate bloca oricind ,ca butucii se pot bloca ,minerele au tocit lacul si
cam balangane.Balamalele sunt model vechi si este posibil sa  dea cu virgula la inlocuire cu
modelul nou care are saibe de frictiune .Ramine de vazut .
Daca vei avea factura pe usa si pe montaj vei avea garantie.
Asadar Iorgovane , este alegerea ta .

#1094
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Montajele sunt intre 200 si 400 roni.  Eu, am ramas mut cind mi s-a spus ca daca vreau montaj cu zidarie
(adica beton) ma costa dublu.  Mie usa imi place, mi se pare peste ce am vazut in acceasi "clasa", este cum spui, bine finisata. As putea spune
ca este vizibil peste cele de la Beymay care sunt undeva la 1.100 roni.
La Civica imi plac si tocurile si mai ales ca are un prag finutz, nu de cel butucanos, cum au mai toate astfel de usi. Civica urban sunt mai uritele (parerea mea), dupa pret cred ca sunt entry level la Maco.
Referitor la pret, vazusem o postare a Anastasiei parca, unde o usa din aceasta (Civica "clasic") cu Mottura era undeva la 1860 roni, ceea ce mi se pare mult mai aproape
"de adevar".
Eu nu ma tem de aceste broaste marca "Yale", insa vreau sa stiu ce cumpar si la ce sa ma astept. Un capat de tara nu e daca se strica, iar daca pot monta usor ceva mai bun, e perfect.
Pentru produs negresit o sa iau factura si fac montajul de la cine o cumpar, dar ziceam ca pentru un 350-400 roni in plus, as fi luat direct usa cu alta feronerie si Mottura. Insa vad ca la Cluj e mai greu si deduc ca dealerii cu care am interactionat au o relatie mai "interesanta" cu fabrica. Probabil intervine si logistica, sunt niste stocuri la mijloc, etc.
Iar cu usile de acum 15 ani...era alta treaba.  Si noi avem in familie Beylere montate de mai bine de 10 ani, care functioneaza si se prezinta impecabil. Astea noi, ma abtin, nu stiu ce sa zic.


Sa vedem  si cum merge lucrarea de renovare unde ma mut si o sa tin cont si de asta.  Daca mai e de asteptat, nu ma grabesci nici cu usa. Revin si postez.

Noroc bun!

Editat de Iorgovanu, 10 decembrie 2015 - 22:02.


#1095
Manuela7

Manuela7

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.12.2010
Buna,
Am si eu nevoie de un sfat.
Aseara mi-a montat cineva o usa metalica in locul usii de lemn care era mai lata. Spatiile dintre usa si zidarie fiind mai mari decat diblurile cu care era dotata usa metalica, a fixat-o doar sus si jos cu lemn, apoi pe laterale doar cu polistiren si spuma. Nu imi inspira siguranta acest lucru. Ce as putea face acum ?

#1096
Iorgovanu

Iorgovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 11.05.2011
Desi am impresia ca reiterez legat de acest aspect, postez oferta actuala primita direct de la Maco:

Va comuncam pretul cu TVA pentru urmatoarele variante de usi MACO pt.dimensiunea golului de zidarie de 900x2070m,dimensiune usa 880x2050mm:
A) Usi Civica apartament
* 1)Civica Urban broasca YALE+YALE sild MACO 1300LEI . placata MDF ,culoare wenge , nuc  sau stejar.
a) Usa CIVICA cu autocolant br.MONOBLOC+MONOBLOC 1450lei. –CIVICA
  
Posted Image Usa CIVICA br.MONOBLOC cu rozeta 1450lei
c) Usa CIVICA br.MOTTURA 1860lei   ( n.a. din cite vad in pozele atasate mailului primit, inchiderea este numai cu aceasta broasca, fara nimic suplimentar sus)
d) Usa CIVICA br.MUL-T-LOCK 2150lei (n.a. nici asta nu are inchidere suplimentara sus)
e) lipsa
f)Usa CIVICA br.MULLTYSISTEM  cu sild Maco 1850lei (n.a. fara yala sus, doar cu broasca)
g) USA CIVICA PREMIUM placata MDF broasca MOTTURA sau MULTYSISTEM   2550LEI.

YALA SUPLIMENTARA 250RON.

Referitor la montaj am primit asa:  MONTAJ cu zidarie( umplere toc) fara reparatii interioare 200lei+TVA .
DEMONTAT USA METALICA 80RON.  Probabil asta e valabil in Bukres, la Cluj sunt alte preturi, dupa cum am postat mai sus.

Din oferta primita, se pare ca ca usa care am gasit-o eu in Cluj pe stoc la Dari este de tip 1 a), la 1450 Roni (are si broasca si inchidere cu yala sus) sisteme Yale (nu stiu daca numai butucii sunt yale si sau alte detalii/combinatii legate de inchidere, am vazut prin folie doar stickerele cu eticheta "yale" si ceva coduri de bare legate de chei).

Succesuri! Iorgovanu.

Editat de Iorgovanu, 12 decembrie 2015 - 17:54.


#1097
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Este chiar foarte bine ca postezi oferta fabricii .La fel ca tine , in tara , oamenii nu
stiu pretul cu care pleaca usa din fabrica.Chiar daca unii freaca palmele ca
au dat jumatate din pret si au luat Baron !Posted Image sau Fish.

Vad ca nimeni nu-i raspunde Manuelei .
Manuela tata, acum este tardiv.Usa este montata.Vezi cum  se comporta ,daca sunt probleme .
Banuiesc ca este o usa china pentru ca ai pomenit de dibluri .Daca ai platit montajul 100 lei ,
nu poti avea pretentia de betoane si suduri .De obicei inainte de discutat montajul , se intreaba
cum se monteaza ,cit costa .Vezi mai sus ca Iorgovanul pomeneste cit costa montajul in orasul
lui .La o usa de 350 lei mi se pare anapoda sa platesti montajul 250 .Si atentie ca glafurile sunt
separat .

#1098
Manuela7

Manuela7

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.12.2010
Multumesc pentru raspuns, mariusyale.
Intre timp am rezolvat. Nu era vorba de dibluri, ci erau conexpanduri ( nu stiam ca asa se numesc). Am cumparat altele mai lungi si le-a pus cineva asa, prin spuma, polistiren si zidarie. Vad ca nu a fost nici o problema, usa nu s-a miscat, se inchide normal.
Pe usa am dat 530 lei, are 2 yale, nu stiu daca este chinezeasca, dar pare ok Posted Image.
Si acum urmeaza glafurile, normal.....

Editat de Manuela7, 14 decembrie 2015 - 07:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate