Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Biserica si Masoneria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
317 replies to this topic

#19
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

 cretinulforumurilor, on Aug 8 2007, 14:11, said:

O constatare care ne jignește nu se datorează constatării.

Enuntul de mai sus are sens in ce limba, daca nu te superi? Ca in limba romana logica frazei este "O constatare nu se datoreaza constatarii"...

Poate ai vrut sa zici:
"Faptul ca percepi o constatare ca pe o jignire nu e din cauza constatarii".

Iar eu iti zic:

Faptul ca pretinzi ca o asa zisa constatare a ta are valoare de verdict dovedeste ceva.... Ce e acel ceva te las sa descoperi singur...

Este o vorba care spune ca ... sa zicem cineva, un anume tip de om... nu are indoieli, numai certitudini...

Considera ca am retaliat si cu asta pun punct disputei. Nu ma intereseaza conflictul cu tine sau cu altii.

#20
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 Leinarius, on Aug 8 2007, 14:21, said:

Enuntul de mai sus are sens in ce limba, daca nu te superi? Ca in limba romana logica frazei este "O constatare nu se datoreaza constatarii"...

Poate ai vrut sa zici:
"Faptul ca percepi o constatare ca pe o jignire nu e din cauza constatarii".

Iar eu iti zic:

Faptul ca pretinzi ca o asa zisa constatare a ta are valoare de verdict dovedeste ceva.... Ce e acel ceva te las sa descoperi singur...

Este o vorba care spune ca ... sa zicem cineva, un anume tip de om... nu are indoieli, numai certitudini...

Considera ca am retaliat si cu asta pun punct disputei. Nu ma intereseaza conflictul cu tine sau cu altii.
Nu mă surprinde că nu ești prost, mă dezamăgește în schimb disponibilitatea ta la această ipoteză.
N-am niciun conflict cu nimeni.
Sănătate!

P.S. Poate că în cele 2-3 cărți pe care le-ai citit la viața ta s-o fi strecurat vreo eroare de logică a frazei. Eu nu zic că-s cărți proaste...

Edited by Cimpoacă, 08 August 2007 - 13:26.


#21
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Auzi, maestre, la ce profesie a lui Pittiș te referi, când îl califici ca fiind o nulitate?
Apropo de profesie, tu, așa, în viața ta glorioasă, ce profesie ai?

Răspunzi aici sau la H2H?

Sminteala lui Pittiș cu masoneria nu a afectat pe nimeni, dar chiar pe nimeni, pe când mârlănia ta sfertodoctă a generat 50 de tone de flegme din partea celor care au avut neșansa să te citească plagiind pe acest forum.

ma referam la activitatea de mascarici si muzicant. Eu am avut mai multe profesii, dar nu le voi mentiona. Pittis a smintit lumea prin aceea ca cei care au auzit ca e mason si apreciinud-l în mod mimetic vor ajunge sa creada ca masoneria e ceva bun sau inteligent.





 Leinarius, on Aug 8 2007, 13:54, said:

De ce sa exite reciprocitate? Iar pe PF Parinte Teoctist, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, cu dreptii la un loc, il va razbuna Dumnezeu fata de cei care l-au hulit. Pentru pacatele lui tot El ii va cere socoteala. Pe mine nu m-a smintit niciodata ceva din ce a zis Patriarhul si nici nu m-a departat de la Hristos. Pentru mine a fost un pastor.
Grija mea este sa ma rog si sa cer intarire. Nu vreau sa ma poticnesc. Nu zic bine, Ramunc?

Hai sa nu gandim in termenii astia, ca nu suntem noi "armata lui Hristos" iar ceilalti armata Satanei, iar noi nu suntem chemati sa ducem lupta asta. Suntem cu totii oameni si nu e bine sa ne hulim unii pe altii ca sa fim "chit".


Ma agaseaza acesti asa-zisi intelectuali, manipulati de Academia Catavencu si GDS (ambele sunt dirijate de CIA dar si de prostia respectivilor), care latra paranoic ca Teoctist a fost securist dar se închina fara crâcnire când aud de indivizi gen Pittis.




Quote

Cum poti cere ca ceilalti useri sa aiba respect fata de Teoctist, cand tu nu ai respect fata de o personalitate ca Pittis?

Faptul ca a aparut mult la televizor nu înseamna ca e o valoare. Spune în ce consta valoarea lui. Ca si Brâncusi, aici e vorba de mimetism s conformism social.

#22
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 Ramunc, on Aug 8 2007, 14:26, said:

ma referam la activitatea de mascarici si muzicant. Eu am avut mai multe profesii, dar nu le voi mentiona. Pittis a smintit lumea prin aceea ca cei care au auzit ca e mason si apreciinud-l în mod mimetic vor ajunge sa creada ca masoneria e ceva bun sau inteligent.
Ok, ești un laș mizerabil.

Pentru restul idioților care-ți sorb vorbele de duh (sărac), am să rezum noțiunea de actor, conform accepției ramunciene: măscărici, muzicant. Arta teatrală și cinematografică, muzica sunt niște căcaturi neserioase.

 Ramunc, on Aug 8 2007, 14:26, said:

Ma agaseaza acesti asa-zisi intelectuali, manipulati de Academia Catavencu si GDS (ambele sunt dirijate de CIA dar si de prostia respectivilor), care latra paranoic ca Teoctist a fost securist dar se închina fara crâcnire când aud de indivizi gen Pittis.
Faptul ca a aparut mult la televizor nu înseamna ca e o valoare. Spune în ce consta valoarea lui. Ca si Brâncusi, aici e vorba de mimetism s conformism social.
Atenție, stimați agenți, GDS și Academia Cațavencu sunt dirijate de CIA!
Brâncuși e un sudor autogen penibil...
Pittiș a apărut la televizor mai mult decât Teoctist!


Dacă ai avut atât de multe profesii e clar că nu te-ai priceput la niciuna.

Parcă  îmi jurasem că nu mai vorbesc cu psihoticii maniaci...

Fuck me, sunt penibil!

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nicanor, popa sau politician trebuia sa te faci. Ai cel mai mare talent de a ocoli raspunsul la o inrebare si de a o intoarce pe care l-am vazut in viata mea. Pacat ca n-ai barbatia sa-ti afisezi si sa-ti sustii o parere personala.

ramunc, dupa care criterii califici tu un om ca "retardat"? Ca in mintea mea nu stiu care-i mai retardat - ala care crede in marele arhitect, in invierea din morti sau in ariciul diabolic? Nu mai zic de "nulitate" din punct de vedere profesional, desi te-as ruga sa-mi dai un exemplu care nu intra in categoria asta. In afara de tine, desigur.

mare prostulplanetei, intr-o zi trebuie sa-mi spui si mie secretul tau. Cum ai nervi sa citesti toate aberatiile?

#24
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 adadoi, on Aug 8 2007, 14:59, said:

mare prostulplanetei, intr-o zi trebuie sa-mi spui si mie secretul tau. Cum ai nervi sa citesti toate aberatiile?
E simplu, îți rupi tendonu lu ahile și ai de ales între imobilizare la pat sau imobilizare la creier.
:lol:
Totuși, până nu aflu ce profesii a avut ramunc și mai ales de ce nu le mai are, nu mă las.

#25
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Tare mailul..."sunt fost rocker".
Nicanor, sincer sa fiu mie imi suna a sfaturiortodoxe, dealtfel un site foarte respectabil unde toti hidrocefalii cauta ajutor spiritual, asa ca nu m-ar mira sa fie chiar Andrei. ^_^

Edited by fracture, 08 August 2007 - 14:14.


#26
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

 cretinulforumurilor, on Aug 8 2007, 14:35, said:

Pentru restul idioților care-ți sorb vorbele de duh (sărac), am să rezum noțiunea de actor, conform accepției ramunciene: măscărici, muzicant. Arta teatrală și cinematografică, muzica sunt niște căcaturi neserioase.
Atenție, stimați agenți, GDS și Academia Cațavencu sunt dirijate de CIA!
Brâncuși e un sudor autogen penibil...
Pittiș a apărut la televizor mai mult decât Teoctist!
Dacă ai avut atât de multe profesii e clar că nu te-ai priceput la niciuna.

Parcă  îmi jurasem că nu mai vorbesc cu psihoticii maniaci...

Fuck me, sunt penibil!

Cat zbucium pentru putin...
Psihoza se amplifica hranindu-se  cu propria-i cantitate... :rolleyes:  :D

#27
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 Leinarius, on Aug 8 2007, 15:47, said:

Psihoza se amplifica hranindu-se  cu propria-i cantitate... :rolleyes:  :D
ăhă, și în ce se măsoară psihoza, ca să nu pierd logica frazei? :rolleyes:

#28
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...care raspuns adadoi? cred ca am fost la obiect si destul de clar.
iata si scrisoarea lui pittis la care reactiona mailul, nu am inteles bine daca este vorba de un blog:


"Cred ca a fost ultimul lui mesaj, postat pe 1 august 2007.
Dumnezeu sa-l odihneasca...

>> "Va salut,

>>

>> Ma numesc Florian Pitis si va anunt ca am cancer la prostata..Am 63 de

>> ani, sunt director la un radio si de curand cea mai mare bucurie pe

> care

>> am avut-o in viata mea a fost concertul Roling Stones...Doctorii m-au

>> avertizat ca sunt prea slabit,ca poate o sa agravez ce a mai ramas din

>> boala mea participand la concert ...Viata mea a fost extraordinar de

>> frumoasa...Am fost rebelul cu plete in vant..am trait viata, intens ca

>> pe o minune si nu imi pare rau de nimic din ceea ce am facut..As vrea

> sa

>> va aduceti aminte de mine...si tind sa cred ca pentru voi am insemnat

>> ceva..sa fredonam impreuna :Hei tramvai ...si tras de cai...hei joben

>> cum veneai la Mon Jarden ...Ce tanar eram atunci si plin de

> viata....Cum

>> am primit vestea ? Ei bine dragilor rau....Exista un moment in viata

>> cand fiecare trebuie sa isi ia ramas bun...toti veti fi in locul meu

>> candva...Chiar tu care citesti aceste randuri candva va trebui sa iti

>> infrunti propria moarte....Pe de-o parte ma inspaimanta...cum ar fi sa

>> nu mai fiu cu voi cei care ati tinut la mine sa nu va mai vad 100 de

>> ani...1000 de ani...1 miliard de ani...o eternitate......o

> vesnicie..un

>> infinit ..un neant....Eu Florian Pitis nu voi mai fi....Copiii vostri

>> poate nu vor apuca sa asculte Pasarea Colibri......nu vor apuca sa

> vada

>> emisiunile la Teleenciclopedia titrate de mine...incet incet voi fi

>> uitat de toti...sau sper eu nu chiar toti....Ce mesaj sa va transmit

>> acum?

>>

>> Nu stiu dragilor...traiesc intr-un vis rau....si ma gandesc ca toate

>> astea nu mi se intampla mie....marea trecere spre neant....spre

>> nefiinta...Trebuie sa am curaj....o singura data in viata treci intr-o

>> alta etapa....As vrea sa va spun...sa va iubiti mai mult...sa pretuiti

>> fiecare clipa ca si cum ar fi ultima...Eu va iubesc pe toti si se pare

>> ca EL ma va chema in ceruri...Imi pare rau ca nu am realizat tot ceea

> ce

>> imi doream ..imi pare rau ca am lasat atatea lucruri

>> neimplinite......Dar nu...NU imi pare rau de viata ce am trait...Iti

>> multumesc Dumnezeule pentru viata ce mi-ai harazit,pentru iubirea ce

>> mi-ai daruit..imi pare rau ca ma chemi asa curand la tine...vroiam sa

>> fac mai multe Doamne ...vroiam sa fac mai multe....Neantul ma cheama

> si

>> ma inspaimanta in acelasi timp..eu sa nu mai fiu ...EU ? Sa nu mai

> exist

>> sa dispar pur si simplu in bezna uitarii ? Ce inseamna Doamne sa nu

> mai

>> fiu !?! Ma pui la grea incercare...ultima din viata mea....Dumnezeule

> ma

>> ia o frica mare ...oare existi ?? Doamne nu ma lasa in bezna

>> nefiintei...eu vreau ca sa mai fiu..te rog.....Nu vreau sa fiu doar o

>> cruce intr-un cimitir......"

#29
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007
Nicanor... Am vazut si eu scrisoarea respectiva.
Dar oare este ea scrisa de Pittis sau este doar inca o manifestare a patetismului militant ^_^  care face victime de obicei cu asemenea ocazii...

La moartea lui Paler au aparut tot felul de "mesaje" pretins scrise de acesta, care mai de care mai patetice, "inspirate" de cuvintele alea cu "paradoxurile lumii moderne"...

Oricum... S-a deviat rau firul discutiei.

Eu unul imi cer iertare pentru ca simt ca am tras de caruta in sant...

#30
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

ramunc, dupa care criterii califici tu un om ca "retardat"? Ca in mintea mea nu stiu care-i mai retardat - ala care crede in marele arhitect, in invierea din morti sau in ariciul diabolic? Nu mai zic de "nulitate" din punct de vedere profesional, desi te-as ruga sa-mi dai un exemplu care nu intra in categoria asta. In afara de tine, desigur.

Despre înviere: daca nu crezi ca exista, dovedesti superficialitate. Daca noi existsam acum, ce motive ar fi sa nu existam si în vesnicie? Care e logica? Eu zic ca esti ilogica.

Despre marele arhitect: de ce nu marele muncitor? Care-i logica cu arhitectul?

Nu am înteles daca vrei sa-ti dau un exemplu de actor ne-nulitate sau o ne-nulitate în general. Ca actor, cam toti sunt la fel de profesionisti, unii sunt mai simpatici, altii antipatici, în functie de de preferintele fiecaruia. Am si eu unii care îmi sunt simpatici, n-are rost sa-i mentionez.


În alte domenii, de pilda în arta plastica, exista profesionisti adevarati. Dar nu cei adulati, asa-zisii mari maestri (stii tu, aia care îi prezenta, de pilda, revista Mari Pictori) ci ilustratori anonimi. Sunt si unii din cei cunoscuti care sunt valorosi, de pilda Tuculescu sau Goya, care au un univers al lor sincer, neconfectionat rational. Fata de majoritatea celor faimosi voi folosi cu încredere emoticonul cu voma.




Quote

sunt director la un radio si de curand cea mai mare bucurie pe

> care

>> am avut-o in viata mea a fost concertul Roling Stones.

Mi-e mila sincer de el.

#31
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 Ramunc, on Aug 8 2007, 16:18, said:

Despre marele arhitect: de ce nu marele muncitor? Care-i logica cu arhitectul?

Daca ai fi avut minime cunostiinte despre masonerie n-ai mai fi pus intrebarea asta fara sens. Daca era vreun partid comunist poate i se spunea marele muncitor. Marele arhitect poate sa semnifice '' Creatorul'' ,arhitectul universului etc. . Totodata,cuvantul ''mason''(fr.) inseamna zidar,deci arhitectul este ceva superior zidarilor,tot din breasla.

#32
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 ILoveMyBunny, on Aug 8 2007, 12:25, said:

Totodata,cuvantul ''mason''(fr.) inseamna zidar,deci arhitectul este ceva superior zidarilor,tot din breasla.
...cu alte cuvinte masonul este un zidar supracalificat fierar betonist? :huh:

#33
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Masonul este un nasol, iar ca profesie este o nulitate neortodoxă.

#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nicanor: in primul rand, eu n-am vazut unde se termina mail-ul pe care l-ai primit si unde incepe opinia ta. De fapt, n-am vazut nicaieri sa-ti fi postat vreo parere. In afara de " ca raspuns la scrisoarea asta (btw, nu stiu de ce, nu cred ca e opera lui Pittis) am primit un mail in care scrie ca".
In al doilea rand, in opinia mea, masoneria din ziua de azi e un fel de "clubul Rotary". Ma indoiesc ca un adult intreg la cap si cu succes in afaceri se imbraca in camasa de noapte, isi pune gluga in cap si inventeaza strangeri de mana si parole secrete. Pana si fiica-mea a trecut de faza asta. Mai lipseste sa plece in cautarea sfantului graal sau a chivotului. Terminati cu prostiile.
In al treilea rand, care-i diferenta ca un om crede in Marele Arhitect si altul in Buddha? Si Tudorelu meu crede in Mos Craciun, si fiica-mea e convinsa ca undeva intr-o alta dimensiune exista W. I. T. C. H. Care-i diferenta intre Dumnezeu si Arhitectul minune?

Si in al patrulea rand, Pittis era constient ca nu va fi niciodata doar o cruce intr-un cimitir. Era un tip inteligent si modest, dar constient de propria valoare, unul dintre oamenii care schimba lumea.

As vrea sa aflu parerea ta. Repet, a ta. Cat de important e ca a fost mason, actor, muzician, piatra de temelie sau deschizator de drumuri. Ce e mai important pentru Dumnezeu?


ramunc: deci dupa ce criterii califici tu un om ca "retardat"? Si mai ai exemple de oameni care sa nu fie "nulitati"?

Edited by adadoi, 08 August 2007 - 16:07.


#35
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 adadoi, on Aug 8 2007, 17:02, said:

ramunc: deci dupa ce criterii califici tu un om ca "retardat"? Si mai ai exemple de oameni care sa nu fie "nulitati"?

Faptul ca era mason: Florian Pittiș (n. 4 octombrie 1943, București; d. 5 august 2007, București) a fost actor, interpret de muzică folk și realizator de emisiuni radio din România. Francmason - purtator de cuvant al Marii Loje Nationale din Romania, grd. 33 ("si ultimul") dovedeste ca nu era matur, asa cum tu însati spui despre masoni.

Daca te referi în general, a tot ce tine de om, atunci toti oamenii, inclusiv eu, suntem nulitati; daca e unul care are calitati, le are de la Dumnezeu. Singurii care nu sunt nulitati sunt Sfintii, fiindca ei au smerenie. Smerenia e singura realizare posibila a unui om.


Dar aici facusem referire la activitatea asa-zis artistica sau profesionala a lui Pittis, care e mediocra.

Da, pot da sute de exemple de nenulitati pe plan artistic.

Edited by Ramunc, 08 August 2007 - 16:25.


#36
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Ramunc, on Aug 8 2007, 17:21, said:

Faptul ca era mason: Florian Pittiș (n. 4 octombrie 1943, București; d. 5 august 2007, București) a fost actor, interpret de muzică folk și realizator de emisiuni radio din România. Francmason - purtator de cuvant al Marii Loje Nationale din Romania, grd. 33 ("si ultimul") dovedeste ca nu era matur, asa cum tu însati spui despre masoni.

Daca te referi în general, a tot ce tine de om, atunci toti oamenii, inclusiv eu, suntem nulitati; daca e unul care are calitati, le are de la Dumnezeu. Singurii care nu sunt nulitati sunt Sfintii, fiindca ei au smerenie. Smerenia e singura realizare posibila a unui om.
Dar aici facusem referire la activitatea asa-zis artistica sau profesionala a lui Pittis.

Mai, tu stii ce inseamna "nulitate din punct de vedere profesional"?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate