Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#109
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 SANATATE_09, on Apr 5 2009, 12:26, said:

Salutare la toata lumea!Sunt nou pe acest forum dar un vechi camarad in lupta impotriva dermatitei seboreice.Ma confrunt cu aceasta boala de peste 6 ani si dupa nenumarate si lungi vizite la diversi dermatologi am crezut ca am ajuns la capatul rabdarii.Salvarea nesperata a venit acum 2-3 luni cand citind pe acest forum posturile lui (sau ale) bubu30 am incercat si eu crema ivadermaseb si am descoperit plin de uimire recunosc ca dupa tratamente costisitoare salvarea este intr-o crema autohtona la vreo 30 de lei.Deci schema pe care o folosesc si pan' akum multumesc lui dumnezeu isi arata eficienta este urmatoarea:pe zonele cu roseata aplic de 2 ori pe zi timp de 2 zile diprosalic solutie( acest lucru faceam si inainte numai ca ulterior in 7-8 zile roseata imi reaparea),iar apoi dupa ce si-a facut efectul diprosalicul pentru a preveni recidiva aplic crema ivadermaseb 1 data sau de 2 ori pe zi.Deci in cazul meu crema are efect antirecidiva.In zonele cu problemele mari respectiv zona t urmand acest tratament de vreo 2-3 luni nu am mai avut probleme.Singurul incovenient este ca tot imi apar unele descumari in alte zone ale fetei(in zone in care nu am mai avut), pentru care aplic acelasi tratament.
Acum sa incep cu intrebarile la care astept cu nerabdare raspunsurile voastre.In primul rand pentru bubu30, imi poti spune si mie care este denumirea comerciala a pastilelor pe care le iei ca supliment de zinc, b6 si vitamina E; de asemenea tot pentru bubu30 ce solutie micelara folosesti pentru ca intr-adevar apa de la robinet imi este si mie un mare dusman.Iar pentru Kdefthog daca ar putea sa descrie mai detaliat regimul pe care-l tine cu cateva exemplificari(un meniu zilnic, pentru ca nu prea il inteleg sincer si cred ca intr-adevar acesta are un rol primordial).Spre exemplu ai spus fara produse de origine animala,adica  carnea indiferent de forma in care este preparata este exclusa?Ma repet un meniu ne-ar fi de mare ajutor.
In speranta ca nu v-am plicitisit cu un post prea lung va salut si astept sa colaboram pentru a putea tine in frau aceasta boala.
Eu am in jur de 8 ani de cand cu problema aceasta, dar abia de jumatate de an am inceput serios sa incerc s-o rezolv. Diprosalic pentru mine a mers doar pentru o saptamana, dupa aceea nu mai avea nici un efect, ivadermaseb era doar ca o unsoare, nu facea nimic. La mine functioneaza excelent(reduce inflamatia, elimina cojile, iar mancarimile complet) Apidermin Lux si Apiten, atat doar sa nu fii alergic la ele, la polen adica. Ce am observat eu bizar este ca daca stau o zi intreaga si nu dau cu apa pe fata nu mi se inroseste deloc pielea, nu tu scuame, nu nimic, cum dau cu apa imediat simt cum mi se usuca pielea. De obicei dupa ce ma spal/barbieresc ma dau cu crema(Apidermin Lux) sau cu laptisorul de matca Apiten. Ce este si mai suspect este ca nu se inroseste tot timpul pielea dupa ce ma spal cu apa, am zile in care nu se intampla nimic, ceea ce e foarte frustrant pentru ca nu pot sa-mi dau seama ce-mi dauneaza exact. Dar ceea ce e sigur ca apa are un rol destul de important.

Ca alimentatie ii voi canta putin in struna lui Mirovaia_Scorb. Raportul de acizi grasi esentiali omega 3 : omega 6 sa fie intre 1:1(ideal) si 1:4(maxim), sa ai in alimentatie cantitati suficiente de vitamine si minerale, in special zinc, seleniu, vitamina E, vitamina C, primele trei mai greu, ultima foarte usor o vei obtine. Aici s-a incheiat adeziunea cu Mirovaia. Trebuie mentinuta o alimentatie in regiunea a 80%:10%:10%, carbohidrati:grasimi:proteine. Iti recomand programul acesta Cron-o-meter pentru ati usura viata. Pentru aproximatie, sa nu te apuci de cantarit, pui cantitatile din ochi pentru alimentele care le consumi. 80:10:10 aceasta inseamna fara ulei de orice fel, nici o picatura. Am sa-ti zic ce poti sa mananci, ca invers am prea mult de scris.

Cartofi cu tot cu coaja de preferinta, orez brun, porumb, fasole, ciuperci, cereale, radacinoase de toate felurile, legume de toate felurile si fructe(nu multe). Fara seminte si nuci sau alte plante cu grasimi, doar o lingura cu varf de seminte de in pe zi, inmuiate in apa sau supa/bors si mestecate bine inainte sa le inghiti. Ca mod de preparare fierberea, aburi, cuptor. Tot ce mananci incearca sa fie cat mai neprocesat si nemaruntit. Adica legumele care se pot manca crude mananca-le astfel, nu fierbe mai mult decat este necesar. La supe/bors facute din cartofi sau orez sau fasole pune si cat mai multe legume, radacini de patrunjel, pastarnac, telina, morcov si plante aromatice.  

Pare cam strict/sever dar cateva zile asa si te vei simti mult mai bine per total. Am eliminat toate produsele de origine animala, uleiul de orice fel si cam tot ce este in comert, mai mananc pufuleti cateodata. Sarea foarte putina in mancaruri, deloc in salate.

Eu de exemplu dimineata mananc musli cu fructe uscate de la Sanovita(am renuntat la el timp de o luna sa vad daca are vreo influenta asupra fetei si scalpului, dar nimic), bors, mancarica, supe cu cartofi sau orez sau fasole cu multe radacinoase. Si cateva fructe, 4-5 mere sau 1 kg de struguri sau 1/2 kg cirese.

#110
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

 SANATATE_09, on Apr 5 2009, 13:26, said:

Acum sa incep cu intrebarile la care astept cu nerabdare raspunsurile voastre.In primul rand pentru bubu30, imi poti spune si mie care este denumirea comerciala a pastilelor pe care le iei ca supliment de zinc, b6 si vitamina E; de asemenea tot pentru bubu30 ce solutie micelara folosesti pentru ca intr-adevar apa de la robinet imi este si mie un mare dusman.Iar pentru

Hello,
Ma bucur ca te-a ajutat crema aia, tu de unde ai mai luat-o, ca farmacia de la care luam eu nu a mai primit de mult timp si deja sunt pe terminate.
Eu acum iau un complex de vitamine, am ales varianta mai ieftina, zic eu, de la eurovita, dar inainte luam pur si simplu Zinc, Vitamina E si Vitamina B6 (era de la sicovit, 1,4 lei sau asa, dar la un moment dat aveam probleme in a-l gasi, intr-o farmacie mi-au zis ca nu s-ar mai fabrica), astea sunt denumirile.
Ca solutie micelara foloseam sensibio h2o de la bioderma, dar nu am mai gasit din pacate, asa ca am incercat o solutie micelara de la La Roche Posay, e ok si asta, dar parca mai buna era cea de la bioderma. Asta are si un parfum, deci...
O buna perioada am baut ceai de 3 frati patati si de brusture, cate o cana/zi. Nu stiu cat de mult m-au ajutat, dar in afara faptului ca sunt bune pentru ten, sunt foarte bune si in curele de detoxifiere.
Eu carne nu am mai mancat de mai bine de o luna si nu ii simt deloc lipsa, rezultate la ten nu am vazut, doar la silueta :D.

#111
SANATATE_09

SANATATE_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2009
Bubu30 si kdefthog va multumesc mult pentru raspunsurile prompte.In ceea ce priveste alimentatia intr-adevar este un regim foarte strict si sincer cam dificil de urmat intocmai.Cu toate acestea grasimile si uleiul le-am eliminat si eu din alimentatie dar fara un efect benefic evident.Ceea ce mi-a recomandat ultimul dermatolog pe care l-am vizitat a fost ca zilnic sa consum iaurt, mere si morcov.De asemenea mi-a spus ca si cafeaua si tutunul au un caracter nociv agravant dar la mine nu este cazul eu nefiind fumutor si nici consumator de cafea.
Bubu30 sa stii ca toate aceste produse le poti achizitiona si de la farmaciile online daca nu le gasesti la farmacia de unde le cumparai de obicei.
Va multumesc inca o data si va astept cu noutati!

#112
andrei_antidermatita

andrei_antidermatita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2009
Salut.
Si eu am fost diagnosticat cu dermatita seboreica prin 2004, dupa o perioada foarte stresanta. In aceeasi perioada m-a parasit si parul din zona tamplelor.
Fata de ceea ce am citit la voi, la mine nu s-a manifestat cu scoame pe scalp si nici cu matreata in cantitati enorme sau mancarimi, ci mai mult la nivelul fruntii si mai ales al tamplelor, care sunt mai tot timpul rosii. prboblema mea cea mai mare e ca la expunerea la soare zonele tamplelor (parasite de par) se fac rsii de parca iau foc si bineinteles ca trebuie sa raspund mereu la celebra intrebare : Ce-ai patit la fata?
Am incercat si eu toate sampoanele si cremele mentionate de voi, dar fara succes. Dupa o perioada de aproape 2 ani am renuntat sa m ai sper, am auzit de dr Irinel Nedelcu, caruia i-am trimis un e-mail. Am fost la consultatie zilele trecute si mi-a recomandat ketoconazol 2/zi, sampon vicki cu seleniu si alpecin forte tonic. De asemenea mi-a spus ca un transplant de par care sa-mi "reimpadureasca" tamplele ar fi singura varianta de a scapa de arsurile solare si ar putea ajuta indirect la vindecarea pielii (firele de par ar crea o irigare mai buna a pielii, substante nutritive, etc).

#113
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007
Salutare oameni buni...
Ma bag si eu in acest "club" pentru ca de 7 ani, "cred" ca am dermatita seboreica. Pana acum nu am fost la niciun dermatolog pentru ca sunt un tip care merge pe principiul "care ma place, ma place si asa" si din cat am citit pe aici nu am probleme asa grave, ci numai cu "exfolierea" pielii capului (aparitia cojilor) si iritarea timp de 3 - 4 ore dupa ce ma spal pe cap. Am folosit Nizoral si Node K dar dupa ce s-au terminat nu am mai cumparat ca rezultatul a fost zero dupa tratament (in timpul tratamentului nu am mai avut probleme), iar acum m-am gandit sa folosesc si Selegel din gama Ducray, cine stie :) poate am noroc.

La ce pret ajunge un sampon Selegel de 125 sau 200 ml? Sper sa fie rentabila "afacerea" daca ma spal pe cap de 2 ori/sapt. :)

#114
tudor_in

tudor_in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2007
Buna ziua. Am o problema . Nu am fost la dermatolog pana acum, in speranta ca o sa dau de un sampon compatibil cu mine, dar nimic. Am incercat o gramada, toate imi fac rau ex( clear, headen-sholders, loreal, etc , sampoane normale, pt copii etc etc) toate mai putin nizoral, care sa spun ca calmeaza un pic mancarimea dar ninge la fel de tare. Acuma am ajuns la disperare cand am remarcat ca am inceput sa chelesc. imi zicea tipul care ma tuns ca e un inceput de calvitie. Toate astea au inceput acum vreo 4 ani cand terminam liceul. Matreatza, bubite, cojite, am pielea capului foarte uscata, dar imi pare ca bubitele astea sunt grase. La dermatolog nu prea am cum sa merg pt urmatoarele 4 luni pentru ca lucrez pe un vas de croaziera. sunt in miami in fiecare sambata si pot sa merg la o farmacie. Am fost si la salon beauty cult in romania, si timpul mi-a recomandat un sampon&solutie costa vreo 4 mil, dar tratamentul demo nu  prea a dat rezultate si nu am mers mai departe. Din cate am citit prin topic, voi ati incercat si la dermatolog dar nu prea  a tinut figura. Am inteles ca si parul are perioada in care cade si apoi creste la loc, dar la mine e prea de tot. Mentionez ca probleme cu tenul nu am de loc, doar pielea capului si sprancene. Multumesc.

#115
sigma30

sigma30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009

 stnel, on Nov 10 2008, 16:22, said:

Hai sa va zic si eu cate ceva despre asta.

Am avut si eu aceasta problema de cand aveam 15 ani cred ca....
La fel ca toti ceilalti: incercat absolut toate sampoanele posibile pentru asa ceva, inclusiv Vichy, Klorane, Rene Furterer, Ducray (apropo, astia au de departe cele mai bune produse), Nizoral + o suta de alte tratamente pe langa sampoane.

SOLUTIA MEA

Dupa indelungi vremuri grele cu scuame si toate cele (la mine > pe cap si pe frunte) am ajuns sa cumpar asa, din pura intamplare, produse Dead Sea Cosmetics cu sulf si minerale din Marea Moarta. Sa nu ma intrebati mai mult cum de am ajuns la astea, ca e cale lunga. Am avut o croaziera prin Mediterana in februarie si am stat o saptama si in Israel, 4 zile la Ierusalim + inca 3, un tur de Israel. Oameni buni! Ma minunam ce ten si par sanatos si curat au astia! Si evrei, si arabi, luati la gramada; arabii tin f.f. mult la par, se tund saptamanal, ce mai sunt artisti in ale parului, pe cuvantul meu! Nu vezi unul cu calvitie sau alopecie de orice fel, sau cu matreata! E drept ca mananca si f. sanatos, cu multe salate de cruditati si fructe. M-a convins unul, la un colt de strada in Ierusalimul vechi sa ma tunda. Eram in vizita si nu aveam timp, dar a insistat atata (sunt foarte "agatatori" asita, te striga de la distanta cand te vad, si se pare ca chiar vroia sa ma tunda tipu' asta :D ) de nici macar n-a vrut sa-mi ia bani dupa aia. In fine... dupa ce m-a tuns (by the way, super tunsoare, la picometru, de ziceai ca mi-a facut contururile cu laser  :D ), mi-a zic sa incerc sa folosesc produse din'trastea. Le-am gasit undeva pe langa Marea Moarta, la Qumran, si ulterior le-am vazut si prin alte orase din Israel, inclusiv in Tel Aviv si in Duty-Free-urile din aeroportul din Tel Aviv, cand am plecat. Reven
ind, era acolo, pe langa un muzeu imens cu tot felul de chestii cu si despre Qumran, si un supermarket cu produse de'stea. Erau scumpicele (3$ un sapun, 59$ un tratament par, vreo 80$ o crema etc.), dar am incercat. Stiti si voi cum e, dupa atatea, orice "ghiocel" iti readuce speranta!

Nu vreau sa ma intrec acum in cuvinte de lauda, pe care intr-adevar nu le gasesc pe masura la cat au fost de bune aceste produse. Vreau sa spun atat doar ca eu AM SCAPAT DEFINITIV de matreata / dermatita seboreica / sau ce-o fi fost aia, ca la cati doctori am fost, tot ateat diagnostice si tratamente diferite am avut. A scapat si nevasta-mea, folosind cele 5 sapunuri pe care le-am luat si cremele, de pitiriazis versicolor, la fel ca si mine, dupa nenumarate tratamente cu Nizoral, Selegel, Iod etc., si alte creme + vizite la dermatologi si endocrinologi.

Acum, nu stiu de unde sa va zic sa vi le procurati (eu la un moment dat ma gandeam sa-mi fac o linie de import pt. asa ceva in RO; cred ca m-as fi imbogatit rapid  :rolleyes: ), dar eu zic ca MERITA 100%. La 7-8 luni de la folosirea lor (le-am terminat in vreo 2-3 luni), inca nu am absolut nici o problema. ZERO scuame. M-a VINDECAT COMPLET. E drept ca am inceput si sa mananc mult mai sanatos, tot dupa exemplul lor. Cat mai putina carne de porc, vita etc., mult mult peste, legume crude, fructe si lactatate, si paine produsa in casa din faina ecologica. M-am spalat intre timp cu Johnson Baby cu musetel cateva luni, si acum am inceput un tratament cu sampon Anaphase + fiole Anastim (sunt foarte bune, mai ales samponul Anaphase, care functioneaza si antimatreata / asa zicea farmacista, cu toate ca e impotriva caderii parului), pentru regenerarea parului si a pielii capului, distruse de atatia ani de tratamente externe si interne de tot felul si aiurea. Nu de alta, ca eram OK, dar mi se rarise putintel parul, ca faceam niste rani de la scarpinat in cap!

In final, nu pot decat sa va urez succes pe viitor si o atitudine cat mai pozitiva in privinta asta (ca produsele le-am terminat; imi pare rau ca n-am luat de toti banii care-i aveam  :D)!

PS: Nu au avut efectul scontat sapunurile si alte produse cu sulf si diverse minerale de la noi de prin RO, asupra catorva prieteni cu aprox. aceeasi problema. Le-am spus si lor ce am scris aici, si au incercat sa cumpere d'astea de pe la naturishti samd. Dar nu a avut DELOC acelasi efect. Cred ca e bine de stiut.

salut,

si eu am fost diagnosticata cu dermatita seboreica, am fost la mai multi doctori si toti mi-au spus ca este o afectiune care nu se vindeca. In momentul de fata dermatita mi s-a intins foarte mult pe fata si nu o mai pot controla. Te rog sa imi spui si mie cum se numesc produsele pe care le-ai cumparat din Israel pentru ca asa cum spuneai si tu mai este o speranta in plus.

Edited by maltese, 20 May 2009 - 07:27.


#116
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Eu de cativa ani folosesc Londa antimatreata (se gasesc doar in saloane) si n-am belele. Daca cumva ma prinde o ploaie imi aduc aminte cum era inainte :)

#117
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Ce produse ai folosit pana acum? Ai incercat sa actionezi si pe cale interna?

Am baut aproximativ 6 luni de zile ceai de brusture si de 3 frati patati, cam 2 cani/zi. Si acum, slava domnului nu mai am nimic. La inceput mai beam si niste otet de mere dizolvat in apa plata, dimineata pe stomacul gol, si in plus de asta luam vitaminele e si b6, si zinc. Mai mult decat toate cremele si lotiunile, cred ca astea m-au ajutat, in special ceaiurile care au efect detoxifiant si ajuta in problemele cu tenul.

#118
sigma30

sigma30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009

 stnel, on 10th November 2008, 16:22, said:

Hai sa va zic si eu cate ceva despre asta.

Am avut si eu aceasta problema de cand aveam 15 ani cred ca....
La fel ca toti ceilalti: incercat absolut toate sampoanele posibile pentru asa ceva, inclusiv Vichy, Klorane, Rene Furterer, Ducray (apropo, astia au de departe cele mai bune produse), Nizoral + o suta de alte tratamente pe langa sampoane.

SOLUTIA MEA

Dupa indelungi vremuri grele cu scuame si toate cele (la mine > pe cap si pe frunte) am ajuns sa cumpar asa, din pura intamplare, produse Dead Sea Cosmetics cu sulf si minerale din Marea Moarta. Sa nu ma intrebati mai mult cum de am ajuns la astea, ca e cale lunga. Am avut o croaziera prin Mediterana in februarie si am stat o saptama si in Israel, 4 zile la Ierusalim + inca 3, un tur de Israel. Oameni buni! Ma minunam ce ten si par sanatos si curat au astia! Si evrei, si arabi, luati la gramada; arabii tin f.f. mult la par, se tund saptamanal, ce mai sunt artisti in ale parului, pe cuvantul meu! Nu vezi unul cu calvitie sau alopecie de orice fel, sau cu matreata! E drept ca mananca si f. sanatos, cu multe salate de cruditati si fructe. M-a convins unul, la un colt de strada in Ierusalimul vechi sa ma tunda. Eram in vizita si nu aveam timp, dar a insistat atata (sunt foarte "agatatori" asita, te striga de la distanta cand te vad, si se pare ca chiar vroia sa ma tunda tipu' asta :D ) de nici macar n-a vrut sa-mi ia bani dupa aia. In fine... dupa ce m-a tuns (by the way, super tunsoare, la picometru, de ziceai ca mi-a facut contururile cu laser  :D ), mi-a zic sa incerc sa folosesc produse din'trastea. Le-am gasit undeva pe langa Marea Moarta, la Qumran, si ulterior le-am vazut si prin alte orase din Israel, inclusiv in Tel Aviv si in Duty-Free-urile din aeroportul din Tel Aviv, cand am plecat. Revenind, era acolo, pe langa un muzeu imens cu tot felul de chestii cu si despre Qumran, si un supermarket cu produse de'stea. Erau scumpicele (3$ un sapun, 59$ un tratament par, vreo 80$ o crema etc.), dar am incercat. Stiti si voi cum e, dupa atatea, orice "ghiocel" iti readuce speranta!

Nu vreau sa ma intrec acum in cuvinte de lauda, pe care intr-adevar nu le gasesc pe masura la cat au fost de bune aceste produse. Vreau sa spun atat doar ca eu AM SCAPAT DEFINITIV de matreata / dermatita seboreica / sau ce-o fi fost aia, ca la cati doctori am fost, tot ateat diagnostice si tratamente diferite am avut. A scapat si nevasta-mea, folosind cele 5 sapunuri pe care le-am luat si cremele, de pitiriazis versicolor, la fel ca si mine, dupa nenumarate tratamente cu Nizoral, Selegel, Iod etc., si alte creme + vizite la dermatologi si endocrinologi.

Acum, nu stiu de unde sa va zic sa vi le procurati (eu la un moment dat ma gandeam sa-mi fac o linie de import pt. asa ceva in RO; cred ca m-as fi imbogatit rapid  :rolleyes: ), dar eu zic ca MERITA 100%. La 7-8 luni de la folosirea lor (le-am terminat in vreo 2-3 luni), inca nu am absolut nici o problema. ZERO scuame. M-a VINDECAT COMPLET. E drept ca am inceput si sa mananc mult mai sanatos, tot dupa exemplul lor. Cat mai putina carne de porc, vita etc., mult mult peste, legume crude, fructe si lactatate, si paine produsa in casa din faina ecologica. M-am spalat intre timp cu Johnson Baby cu musetel cateva luni, si acum am inceput un tratament cu sampon Anaphase + fiole Anastim (sunt foarte bune, mai ales samponul Anaphase, care functioneaza si antimatreata / asa zicea farmacista, cu toate ca e impotriva caderii parului), pentru regenerarea parului si a pielii capului, distruse de atatia ani de tratamente externe si interne de tot felul si aiurea. Nu de alta, ca eram OK, dar mi se rarise putintel parul, ca faceam niste rani de la scarpinat in cap!

In final, nu pot decat sa va urez succes pe viitor si o atitudine cat mai pozitiva in privinta asta (ca produsele le-am terminat; imi pare rau ca n-am luat de toti banii care-i aveam  :D)!

PS: Nu au avut efectul scontat sapunurile si alte produse cu sulf si diverse minerale de la noi de prin RO, asupra catorva prieteni cu aprox. aceeasi problema. Le-am spus si lor ce am scris aici, si au incercat sa cumpere d'astea de pe la naturishti samd. Dar nu a avut DELOC acelasi efect. Cred ca e bine de stiut.


#119
cernescu71

cernescu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2008

 crysti_91, on 23rd July 2007, 01:38, said:

Buna.Am si eu o problema.De ceva timp am dermatita seboreica la pielea capului deci am multe coji care sunt foarte deranjante.Ce sampon imi recomandati ?Si inca o intrebare mai am.Cu ce as putea sa ma spal pe fata pentru ca orice sapun as folosi ma irita.Este vreo problema daca m-as spala doar cu ceai de musetel?


mai esti prin zona ?
incearca cu asorian solutie, uz extern

 Kdefthog, on 9th November 2008, 12:43, said:

Eu am ajuns in pragul disperarii cu dermatita seboreica pe care o am de mai bine de 8 ani. La inceput am fost la mai multi doctori(3 in Vaslui, 2 in Iasi), fiecare cu cremele si sampoanele lor, nimic nu mi-a priit, ameliorare partiala sau deloc pe moment si imediat cum terminam tratamentul aparea din nou. Bun, am renuntat la doctori si am incercat alte tratamente: galbenus de ou(doar imi facea parul mai matasos), clatirea capului cu diverse ceaiuri(musetelul a fost cel care mi-a facut cel mai bine, 2-3 zile nu ma mai manca asa de tare capul, dar scuame tot aveam), urina(nu radeti, nu a avut nici un afect decat cel evident de miros neplacut si repulsie), un produs din placenta umana(tare dubios), samponuri peste samponuri(nu cred ca este sampon care sa nu-l fi incercat cel putin 2-3 saptamani), miere de albine(imi calma mancarimile si roseata, scuame tot erau), sapun de casa(mancarimi si roseata putine, scuame multe tare)...

Am perioade blande si perioade groaznice, mancarea influenteaza evident aceste perioade, cel mai rau facandu-mi alcoolul, ciocolata, carnea, grasimea; alte chestii gen sucuri acidulate, dulciuri, snacks-uri nu prea consum ori nu am vazut un efect evident. Stresul ce sa zic, cateva luni la bacalaureat si la licenta stres maxim, efecte zero sau neconcludente, in cazul meu pot sa spun ca nu are un rol evident.

Am citit, m-am informat, am intrebat, am fost consultat si tot parca in momentul zero sunt: cauzele dermatitei seboreice necunoscute, posibil din cauza unor ciuperci, eu mi-am facut examen de laborator si mi-a iesit negativ si pe cap si pe fata, asa ca varianta asta pica, in cazul meu. Vindecare, improbabila, singurele chestii pe care le-am citit si le-am auzit din gura medicilor au fost: se pot rari puseele, vindecare nu este. Acum recent am fost la o doctorita dermatolog destul de cunoscuta in Iasi si exact aceeasi chestie mi-a spus. Vroiam sa ma duc si eu la renumitul prof. dr. Ioan Nedelcu, dar din ce a postat Seraph e aceeasi "mancare de fasole".

Ultima data(acum 3 luni) mi-a fost prescris Travogen(pe fata), Pimafucort(fata si cap), Diprosalic(cap). Jalea jalilor cu Travogen si Diprosalic, inflamatie, mancarimi cum n-am avut niciodata. Pimafucort in schimb foarte bun, 4-5 zile s-a vindecat complet fata, am oprit tratamentul ca asa mi-a spus doctorita, dar dupa inca 4-5 zile mi-a aparut din nou si am folosit din nou, dar nu a mai avut acelasi efect. In plus datorita compozitiei nu cred ca-l voi folosi ca tratament de durata. La a doua vizita mi-a fost prescris Travogen in continuare, Travocort si Fucidin, ultimele 2 pentru cap, efecte dezastruoase, mai mult de 5 zile n-am rezistat, Travogen nici nu l-am mai folosit.

Mda... Si cum spuneam am ajuns de unde am plecat, dar totusi din tot acest calvar am ramas la 2 produse care au functionat pentru mine si sunt cat de cat sigure cred: crema de fata Apidermin Lux cu laptisor de matca si Vichy Dercos Sampon Antimatreata Par Normal si Gras(cu capac si eticheta verde). Crema e foarte buna, hidratanta, spornica(imi ajunge 1 luna) si ieftina(in jur de 7 lei), imi calmeaza fata, dispar roseata si mancarimile complet cu o singura aplicare pe zi. Incerc sa dau pe fata si marginile scalpului. Samponul il folosesc de 2 ori pe saptamana si curata complet pielea capului, iar parul ramana moale si matasos, iar pretul e acceptabil, in jur de 35 de lei. Samponul contine disulfura de seleniu care cred ca e substanta magica pentru mine :D.

In final vreau sa spun ca eu nu accept sa cred ca nu este o vindecare cat de cat si vreau intai sa vad daca nu e de la mancare ceva(gen proteine multe, gluten, ca in rest am eliminat cam tot ce se poate elimina din mancare). Si pe viitor, daca nu e de la mancare, revin la plante medicinale, daca zic care-s cred ca imi iau ban sigur  :lol:

Multa sanatate.



incearca cu regim alimentar
vezi maria treben
si cu argila bocan uz intern
pranayama
tehici de relaxare
aromoterapie
succes

Edited by cernescu71, 24 June 2009 - 09:08.


#120
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 cernescu71, on 24th June 2009, 10:11, said:

incearca cu regim alimentar
vezi maria treben
si cu argila bocan uz intern
pranayama
tehici de relaxare
aromoterapie
succes
O, da, m-am luminat intradevar!! Nu vreau sa fiu rautacios, dar raspunsul tau nu prea e de inteles ceva din el.

Ce am aflat eu este ca alimentatia este de vina. Am incercat sampoane, creme, dar mereu apar mancarimile, roseata si scuamele daca mananc lapte,  branza, smantana, in cantitate mica chiar. Alte alimente consumate nu pot sa spun clar ca imi afecteaza dermatita, nu evident cel putin.

Ce am incercat sa fac, pe langa alimenatia vegetariana(a se citi vegana), este sa folosesc si niste plante medicinale asa cum a recomandat bubu30, dar brusturele nu prea a avut mare efect, asa ca am combinat trei frati patati cu coada soricelului. Am facut direct pulbere si am luat 3-4 lingurite din amestec pe zi. Si se vad efecte imediat, acum sa vad pe termen lung.

Concluzia, asa cum am aflat si de la doctori/alte surse, este ca nu se cunoaste tratament pentru dermatita seboreica(cel putin in medicina clasica) si nici nu se stie ce o cauzeaza, respectiv alimenteaza.

Mentionez ca nu am folosit nici un medicament sau crema speciala la indicatia medicului dermatolog de mai bine de jumatate de an.

#121
danutzdaniel

danutzdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
Salutare tuturor.Tocmai am vazut acest topic si ma gandeam sa dau si eu un raspuns(sper sa ajut pe cineva).Poate de mai bine 6 ani ma lupt cu aceasta dermatita.Si m-am cam saturat si am fost pana la urma la un dermatolog,binenteles dupa ce am incercat tot ce se putea incerca,sampoane zic ex:nizoral,t-gel,selsun blue (parca) si multe altele.Efect:si mai multe dermatite si seboreiice.Sa revenim la doctor.Binenteles ca mi-a confirmat ceea ce ma gandeam eu ca as avea:derma sebo.Cauze:stres,nervi etc dar nicidecum alimentatie.Tratament:3(trei) sampoane.Revin

#122
danutzdaniel

danutzdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
Salutare.Am revenit.Deci cele trei sampoane:kertyol pt par gras de la ducray:stieprox produs (cred) de stiefel si al treilea ZPLUS dormer produs de Laboratoarele dormer.Deci cu astea 3 am inceput si m-am spalat in fiecare zi cu cate unu.Am urmat tratamentul timp de 3 sau 4 sapt cred dupa care m-am oprit,adica nu ma mai spalam in fiecare zi poate la 2,3 zile dar urmam regula adica primul sampon dupa 2-3 zile al doilea samd.Rezultatul :neasteptat de bun ,nici urma de dermatite.Apropo dc mi-a mai dat si un ulei care l-am folosit in prima sapt de tratament(numele:elocom lotion contine cred corticosteroid) .
Si asa deci am scapat pana la urma de dermatita.Dar cred ca aveti nevoie de prescriptie medicala pt aceste sampoane.Pt orice alte intrebari cu cea mai mare placere o sa va raspund.Sanatate

#123
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 danutzdaniel, on 10th July 2009, 04:39, said:

Salutare.Am revenit.Deci cele trei sampoane:kertyol pt par gras de la ducray:stieprox produs (cred) de stiefel si al treilea ZPLUS dormer produs de Laboratoarele dormer.Deci cu astea 3 am inceput si m-am spalat in fiecare zi cu cate unu.Am urmat tratamentul timp de 3 sau 4 sapt cred dupa care m-am oprit,adica nu ma mai spalam in fiecare zi poate la 2,3 zile dar urmam regula adica primul sampon dupa 2-3 zile al doilea samd.Rezultatul :neasteptat de bun ,nici urma de dermatite.Apropo dc mi-a mai dat si un ulei care l-am folosit in prima sapt de tratament(numele:elocom lotion contine cred corticosteroid) .
Si asa deci am scapat pana la urma de dermatita.Dar cred ca aveti nevoie de prescriptie medicala pt aceste sampoane.Pt orice alte intrebari cu cea mai mare placere o sa va raspund.Sanatate
Ia nu te mai spala tu o saptamana cu sampoanele astea, vezi ce se intampla  :P

Eu consider ca dermatita seboreica e mai mult decat o problema "cosmetica" si tratand doar efectele, pe termen lung, este posibil sa se ajunga la ceva mai rau cauzat de aceasta afectiune.

#124
ivanka

ivanka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2009
Salut, ma alatur si eu clubului celor afectati de dermatita seboreica, cu o vechime de 9 ani pe 'campul de lupta'. Am citit posturile si mi s-au parut interesante, cred ca regimul alimentar are sanse sa dea rezultate, o sa incerc sa tin si eu cat de cat, de asemenea ceaiurile si vitaminele par o solutie buna. Pentru par am folosit diverse sampoane pana am ajuns la Vichy Dercos, care si la mine a dat rezultate, insa mi se pare ca ingrasa parul, trebuie sa il spal la 3-4 zile. Am vazut ca acum a aparut Vichy Dercos antimatreata si impotriva caderii parului, o problema cu care ma confrunt de asemenea, daca ati folosit ceva eficient pentru a stopa caderea parului, astept sugestii. Pe fata nu reusesc sa scap complet de roseata, desi sunt si perioade mai bune, folosesc solutie micelara de la Bioderma, apa termala si acum mi-am luat crema Gerovital Plant cu argila. Am folosit Bioderma Sensibio DS (nu are efectul scontat), Rosaliac La Roche Posay (ceva mai bun, dar cam scump), Roseliane Uriage (fara rezultat), Harrogate cu sulf (nu mi-a placut si are un miros insuportabil), Vichy Normaderm (dezastru), Bioderma Sebium (foarte buna pentru hidratare, merita banii), Ivadermaseb (asa si asa), ketokonazol 2%(fara efect), Epitelin (pe baza de plante, fara efect). Vara folosesc crema cu SPF 50 de la Vichy, care e cat de cat ok. As vrea sa folosesc o lotiune tonica, dar pana acum nu am gasit una potrivita. De asemenea, folosesc frecvent masti cu argila, ulei de masline, namol, exfoliant si gel cu actiune antimicrobiana, dar degeaba, nu reusesc sa scap complet de scuame si roseata. M-ar interesa si ce folositi pentru a acoperi roseata, eu folosesc fond de ten Revlon Colorstay, care acopera cel ma bine pana acum si corector verde pentru roseata. Astept sugestiile voastre.

#125
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Apropo de petele rosii de pe obraji...

Eu am observat o chestie foarte intersanta: daca renunt la zahar (de orice fel) timp de 3-4 zile => dispar!

Incercati urmatorul regim: fara fructe, legume sau zahar(orice chestie dulce) timp de 3-4 zile si spuneti-mi daca ati optinut acelasi efect.

#126
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008
salutare lume,

un nou client al dermatitei va scrie ;

ca sa n`o lungim prea mult.. ca si sampoane am folosit aproape tot ce este pe piata recomandat pt asta .. insa nici o imbunatatire; la mine cel putin este ceva genetic .. si mama si tata si fratimiu sufdera de aceasta frumusete, deci nu trag prea mari sperante ca o sa fiu eu cel care descopera solutia magica insa, un sampn foarte bun pt mama si fratimiu( care seamana ff mult unu cu celalalt :P eu mai mult cu tata) revenind, le`a mers si folosesc in continuare samponul selsun Blue ! Este singurul sampon care functioneaza si le curata scalpul, bineinteles daca nu se spala 4,5 zile revine, insa dupa ce se spala pret de cateva zile au scalpul super curat!

deci bafta... si mai cautam :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate