Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7086 replies to this topic

#7039
mycherry

mycherry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2010
Vă salut, am nevoie de puțin ajutor.
Vreau sa achiziționeze doua AC, 9000 și 12000Btu pt. încălzirea a doua camere și-un hol, exclus un singur aparat pt că holul are 6m și camerele sunt in capetele lui.
Menționez că am centrala fotovoltaică de 6kw și vara nu mă interesează consumul, mai mult mă interesează eficienta pe căldură pt că vreau să le folosesc cat mai mult pe cald eventual și iarna(centrala Fv + hidroelectrica)
As investi 5-6000 lei in ambele aparate, ce-mi recomandați?
Mulțumesc!

Edited by mycherry, 23 June 2024 - 10:44.


#7040
mycherry

mycherry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2010
Scuze, cum pot incarca o poză?

Edited by mycherry, 23 June 2024 - 11:06.


#7041
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015
@mycherry
In asemenea buget si dat ca spui ca te intereseaza incalzirea si daca locuinta ta NU are f mari pierderi, ai putea incerca cu:
Pt dormitor Toshiba Yukai RAS-10E2AVG-E RAS-B10E2KVG-E , 2490 lei pe artbuilding. Iti spun de acesta deoarece toshiba trec drept aparate printre cele mai silentioase.
Pt sugragerie Toshiba YUKAI RAS-13E2AVG-E RAS-B13E2KVG-E , 2900 lei pe artbuilding sau un Fujitsu KM Series (cauti pe net pana in max 3000 lei daca gasesti e bine, Atentie! sa fie seria KM nu altceva, indiferent de celelalte litere gen kmta, kmcc, kmce, etc, daca te orientezi catre asa ceva il pui aici sa-ti confirm ca e sigur unul de genul ce-ti propun). Fujitsu iei doar daca (fiind pt salon) nu te va deranja faptul ca are un zgomot mai mare.
Nu poti in bugetul pe care-l spui sa intri la o eficienta mai mare. Decat daca te duci pe chinezesti, uitandu-te dupa etichete. Din pacate, pentru incalzire, realitatea nu se pupa deloc cu etichetele chinezilor. N-are rost sa spun prea multe ca tot s-a vorbit despre asta, mai ales pe topicul de incalzire cu a/c.

Daca cele doua spatii pe care vrei sa le climatizezi au pierderi mari, e mai greu in astfel de buget. Intrebai pe topicul de incalzire de acel LG Prestige resigilat... Desi e un risc maricel sa achizitionezi un resigilat, daca e in mintile lui, poate fi o optiune buna. Nu pentru dormitor ci doar pt sufragerie. Mai ales daca camera are pierderi mari fiindca Prestige e un aparat foarte puternic.

Pt a atasa fotografii, mergi la "More Reply Options" > "Attach Files" > "Choose File" apoi apesi "Atach This File".

#7042
rekatluos

rekatluos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.03.2016
Nu are nimeni un Breezless E sa-mi spuna si mie cum e cu suflatul in lateral ? :(

#7043
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 05.12.2010
Breezeless E nu cred ca are suflante laterale, cum are Breezeless. Si E are A++ la racire, fata de A+++. In schimb cica versiunea E ar avea actualizare de soft (OTA), daca te intereseaza.
Sunt aparate diferite, seamana doar la nume si la... gaurelele din flaps(-uri)...

PS: la un moment dat poate o sa-i trebuiasca si un antivirus :D

#7044
rekatluos

rekatluos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.03.2016

Vizualizare mesajSceleron, pe 23 iunie 2024 - 14:34, a scris:

Breezeless E nu cred ca are suflante laterale, cum are Breezeless. Si E are A++ la racire, fata de A+++. In schimb cica versiunea E ar avea actualizare de soft (OTA), daca te intereseaza.
Sunt aparate diferite, seamana doar la nume si la... gaurelele din flaps(-uri)...

PS: la un moment dat poate o sa-i trebuiasca si un antivirus Posted image

Asa mi se parea si mie din poza, pare a avea design-ul standard + gaurelele, nimic special pt lateral. Nu vad un mare bonus la OTA pentru ca oricum, odata integrat in Home Assistant nu ma apuc sa-i fac update-uri inutile sa stric integrarea, dar nu strica sa fie.

La ce diferenta de pret e intre ele....nu merita (pentru mine) si probabil majoritatea oamenilor nu au un A.C. fix pe centru ca sa poata profita de suflantele laterale.
Cred ca o sa merg pe 2xBreezless E de 9000 (atat birou cat si dormitor), ca sunt suprafete mici si casa e izolata destul de bine.

Imi face cu ochiul si nordic-ul, dar nu stiu daca merita diferenta de pret doar pentru un + la consum.

Mersi !

Edited by rekatluos, 23 June 2024 - 14:42.


#7045
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,782
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajrekatluos, pe 23 iunie 2024 - 13:12, a scris:

Nu are nimeni un Breezless E sa-mi spuna si mie cum e cu suflatul in lateral ? :(
am cautat acuma pe google si am intrat pe situl midea Romania. La marketing stau bine.. mi-au facut pofta.. dar ce scoruri au pe flanco aproape 4000 de lei fara montaj o unitate de 12000BTU..

#7046
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,722
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 23 iunie 2024 - 14:50, a scris:

... dar ce scoruri au...
Păi nah, este un model exclusivist, cu ultima găselniță.

#7047
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,782
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt multi cu gaselnite. Am vazut un daikin care stia sa splituie jetul stanga dreapta simultan, cu un senzor de prezenta. Daca ma asezam in fata lui, devia aerul sa nu mai bata direct pe mine.

#7048
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,722
  • Înscris: 13.01.2011
Ăla este și mai scump.

#7049
rekatluos

rekatluos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.03.2016

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 23 iunie 2024 - 14:50, a scris:

am cautat acuma pe google si am intrat pe situl midea Romania. La marketing stau bine.. mi-au facut pofta.. dar ce scoruri au pe flanco aproape 4000 de lei fara montaj o unitate de 12000BTU..

Varianta de Breezless E e pe undeva pe la 2400 ron cu 12000 BTU. Pe flanco e out of stock d'aia apare asa la pret.
Cel cu suflante laterale e intradevar mai scump, dar mai "fancy".

#7050
mycherry

mycherry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2010

Vizualizare mesajAroundYou, pe 23 iunie 2024 - 11:52, a scris:

@mycherry
In asemenea buget si dat ca spui ca te intereseaza incalzirea si daca locuinta ta NU are f mari pierderi, ai putea incerca cu:
Pt dormitor Toshiba Yukai RAS-10E2AVG-E RAS-B10E2KVG-E , 2490 lei pe artbuilding. Iti spun de acesta deoarece toshiba trec drept aparate printre cele mai silentioase.
Pt sugragerie Toshiba YUKAI RAS-13E2AVG-E RAS-B13E2KVG-E , 2900 lei pe artbuilding sau un Fujitsu KM Series (cauti pe net pana in max 3000 lei daca gasesti e bine, Atentie! sa fie seria KM nu altceva, indiferent de celelalte litere gen kmta, kmcc, kmce, etc, daca te orientezi catre asa ceva il pui aici sa-ti confirm ca e sigur unul de genul ce-ti propun). Fujitsu iei doar daca (fiind pt salon) nu te va deranja faptul ca are un zgomot mai mare.
Nu poti in bugetul pe care-l spui sa intri la o eficienta mai mare. Decat daca te duci pe chinezesti, uitandu-te dupa etichete. Din pacate, pentru incalzire, realitatea nu se pupa deloc cu etichetele chinezilor. N-are rost sa spun prea multe ca tot s-a vorbit despre asta, mai ales pe topicul de incalzire cu a/c.

Daca cele doua spatii pe care vrei sa le climatizezi au pierderi mari, e mai greu in astfel de buget. Intrebai pe topicul de incalzire de acel LG Prestige resigilat... Desi e un risc maricel sa achizitionezi un resigilat, daca e in mintile lui, poate fi o optiune buna. Nu pentru dormitor ci doar pt sufragerie. Mai ales daca camera are pierderi mari fiindca Prestige e un aparat foarte puternic.

Pt a atasa fotografii, mergi la "More Reply Options" > "Attach Files" > "Choose File" apoi apesi "Atach This File".

Mulțumesc, o să mă documentez. Casa are pierderi f mici, e din caramidă, camere mici, izolată f bine inclusiv tavanul și pardosela. Voi studia prima variantă pt că dorm și-n sufragerie.

#7051
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 07.06.2005
Buna ziua! Cum caldura m-a razbit, a venit momentul sa imi pun AC. Vreau musai ca UI sa fie de tip consola asa ca am ajuns la urmatoarea varianta - TOSHIBA RAS-13J2AVSG-E RAS-B13J2FVG-E Inverter 13000 BTU

Va rog sa imi spuneti daca este un model ok, daca Toshiba este un producator ok - mai pot pune 1000 lei si pot lua ceva asemanator de la Daikin si daca cei de la ArtBuilding sunt ok? Am inteles ca importa tot din Grecia.

Daca aveti si alte recomandari, le astept cu drag. Ca idee AC-ul o sa fie folosit pentru racire / incalzire camera de 20mp + o parte hol pentru ca am scos usa dintre camera si hol.

Merci anticipat!

#7052
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015
Daca vrei consola si incalzire, te-ai orientat f bine, prima alegere daikin perfera, a doua toshiba... restul japonezilor cred ca sunt si mai scumpi.
Daikin mai mult deoarece au o retea destul de bine pusa la punct inclusiv local, posibilitate deci de interventii mai specializate (in caz de nevoie) si posibilitate de garantie extinsa stand by me.
Daca nu ai pierderi f mari, cred ca e mai bine cu o unitate de capacitate mai mica. Nustiu ce si cum e la tine acolo dar eu, in asemenea spatiu as pune probabil una de rated 9000 btu.

#7053
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 07.06.2005
Multumesc de raspuns! Eu sincer nu pentru incalzire o vreau, ci pentru racire, dar e in bonus incalzirea fiindca stau la bloc si depind de RADET.

Am gasit un Daikin Prefera tot de 12000 btu dar este 6700 lei vs 5500 Toshiba. Parca nu as da 1200 lei in plus decat daca este musai.



#7054
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015
Daca nu vrei pt incalzire, n-are rost nici sa mergi pe consola si nici sa mergi pe aparate prea scumpe, parerea mea si nu numai.
Pt racire doar nu merita dati atatia bani

#7055
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 07.06.2005
Din pacate nu imi permite spatiul sa pun UI in alta parte decat sub geam, altfel as fi mers pe standard. Oricum, am vazut ca un Daikin cu UI montate sus este aprox 4000 lei, deci daca beneficiez si de incalzire e un bonus pentru 1500 lei.

Multumesc mult pentru sfaturi, inteleg ca Toshiba sunt ok.

#7056
mycherry

mycherry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2010

Vizualizare mesajCoBr4, pe 24 iunie 2024 - 12:20, a scris:

Buna ziua! Cum caldura m-a razbit, a venit momentul sa imi pun AC. Vreau musai ca UI sa fie de tip consola asa ca am ajuns la urmatoarea varianta - TOSHIBA RAS-13J2AVSG-E RAS-B13J2FVG-E Inverter 13000 BTU

Va rog sa imi spuneti daca este un model ok, daca Toshiba este un producator ok - mai pot pune 1000 lei si pot lua ceva asemanator de la Daikin si daca cei de la ArtBuilding sunt ok? Am inteles ca importa tot din Grecia.

Daca aveti si alte recomandari, le astept cu drag. Ca idee AC-ul o sa fie folosit pentru racire / incalzire camera de 20mp + o parte hol pentru ca am scos usa dintre camera si hol.

Merci anticipat!

De ce preferați tip consolă?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate